Čtvrtek 12. března 1992

Poznámka redakce: 9. samostatná schůze Sněmovny lidu pokračovala dne 12. 3. 1992.

Schůze pokračuje v 11.59 hodin.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Žádám poslankyně a poslance Sněmovny lidu o chvíli pozornosti. Budeme pokračovat v přerušené deváté schůzi Sněmovny lidu.

S tímto programem:

Volba členů předsednictva Federálního shromáždění a předsedy výborů branného a bezpečnostního Sněmovny lidu.

Dále bychom měli do programu zařadit: Zařazení členů komise 17. listopadu, tedy bývalé komise, do výborů sněmovny. Rovněž paní poslankyně Dana Branná žádá o souhlas sněmovny ve věci odpovědí ministra federální vlády na její ústní interpelaci.

Protože tyto body nebyly v programu, žádám vás o souhlas s takto navrženým programem. Má někdo, prosím, nějaký doplněk nebo námitku proti navrženému programu? (Nikdo.) Pokud ne... Kolega Benda si žádá slovo.

Poslanec SL V. Benda: Já pouze procedurálně. Správně si pamatuji na usnesení, jímž se zakládala vyšetřovací komise, aby se její členové uvolňovali z práce výborů. Bylo to uvolnění nepovinné, dobrovolné a uvolnění dočasné. Znamená to, že formálně je zbytečné, abychom ty členy vyšetřovací komise, kteří se chtějí vrátit do původního výboru, nějak znovu volili nebo znovu zařazovali. Jedině v případě, že by některý z členů si chtěl vybrat některý jiný výbor, pak bychom museli samozřejmě takto postupovat.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Protože nemohu potvrdit váš předpoklad, prosil bych kolegu poslance Vidíma, zda by se k tomu chtěl vyjádřit, protože on sám připravoval návrh na zařazení poslanců do jednotlivých výborů.

Poslanec SL J. Vidím: Pane předsedo, v naprosté většině poslanců, členů bývalé komise 17. listopadu, se jedná o znovuzařazení do téhož výboru, ve kterém pracovali před tím, než byli z tohoto výboru uvolněni.

Domnívám se, že bychom mohli akceptovat tento návrh poslance Bendy, že by se tito poslanci vlastně vrátili do výborů, ve kterých pracovali před tím. Je tam pouze jeden případ, a to jsem já, pracoval jsem ve výboru sociálním a kulturním, a teď navrhuji, abych byl zařazen do výboru pro plán a rozpočet. Vzhledem k tomu, že jsem byl zároveň pověřen komisí tím, abych připravil předání archívu komise, chtěl bych Sněmovnu lidu požádat, abych nebyl do tohoto výboru zařazen, abych se mohl věnovat tomuto. Je to práce v podstatě téměř na měsíc. Jedná se o více než 1500 položek, které musím podle zákona o archivnictví připravit k předání.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Předpokládám, že předsednictvo sněmovny nebude mít námitky proti tomu, abyste mohl dokončit úkol, který máte. S potěšením beru na vědomí, že poslanci byli jen dočasně uvolněni pro práci v komisi 17. listopadu, a tudíž pouze konstatuji, že kolega poslanec Krejcar je členem výboru pro plán a rozpočet, kolega poslanec Hubálek je členem výboru branného a bezpečnostního, kolega poslanec Jiří Ruml je členem výboru ústavně-právního a kolega poslanec Jansta rovněž členem výboru ústavně-právního.

Poslanec Bobovnický byl uvolněn pro zvláštní kontrolní orgán a rovněž poslanec Pospíšil. Předpokládáme, že všichni bereme toto sdělení na vědomí. Tento bod prakticky nebudeme považovat za rozšíření programu naší schůze. Jde jenom o to, abychom mohli projednat žádost poslankyně Dany Branné o vyjádření k ústní interpelaci.

Kolega Jiří Dienstbier mladší.

Poslanec SL J. Dienstbier ml.: Mám jenom připomínku ke zpětnému zařazení členů bývalé komise do výborů. Pokud šlo jen o dočasné uvolnění, pak je stav takový, že v tuto chvíli je Jan Vidím členem sociálního a kulturního výboru a muselo by se hlasovat o jeho přeřazení do výboru pro plán a rozpočet. Pokud šlo o dočasné uvolnění, tak se automaticky vracejí všichni členové do výboru.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Pan poslanec Vidím ještě není zařazen nikam.

Poslanec SL J. Dienstbier ml.: Já jenom upozorňuji na návrh na zařazení do výboru pro plán a rozpočet.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Pan legislativec mě upozornil, abychom splnili požadovanou normu našeho právního chování. Musíme odhlasovat fakt, že pan poslanec Vidím bude ještě nějaký čas pracovat pro úkol archivace.

Táži se vás, zda souhlasíte s rozšířením programu naší schůze v tom smyslu, jak jsem ho vyjádřil. Táži se poslankyň a poslanců

Sněmovny lidu, kdo souhlasí s takto rozšířeným programem Sněmovny lidu, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko! Děkuji.

Hlasování:

(SL 92)

Kdo je proti? (SL 1)

Zdržel se někdo hlasování? (SL 6)

Rozšířený program schůze Sněmovny lidu byl schválen.

(Poznámka redakce: usnesení SL č. 477)

Bod programu: Volba členů předsednictva FS

Volba předsedy výboru branného a bezpečnostního SL

Na pořadu máme volbu předsednictva Federálního shromáždění a předsedy branného a bezpečnostního výboru Sněmovny lidu. V předsednictvu Federálního shromáždění jsou volná dvě místa po členech ze Sněmovny lidu a po jmenování pana Ivana Šimka ministrem spravedlnosti Slovenské republiky se uvolnila funkce předsedy výboru branného a bezpečnostního. Předkládají se tyto návrhy poslaneckých klubů na volbu členů předsednictva Federálního shromáždění.

Za poslance Ernesta Valka jsou navrhováni dva kandidáti. Poslanec Sněmovny lidu Vladimír Savčinský je navrhován poslaneckým klubem ODÚ-VPN a pan poslanec Milan Laluha je navrhován za poslanecký klub HZDS. Dále poslanecký klub KSČM navrhuje na místo po poslanci Vasilu Mohoritovi poslankyni Danu Drešerovou. Dále na místo předsedy branného a bezpečnostního výboru se navrhuje pan poslanec Alois Rajnič.

Má někdo z poslanců nějakou připomínku k těmto návrhům?

Hlásí se poslanec Magyar.

Poslanec SL F. Magyar: Prepáčte mi, pán predseda, ako menej inteligentnému poslancovi, ale okuliare mi ukazujú, že na mieste doktora Valka už sedí doktor Világi, takže nechápem, prečo máme ešte voliť ďalšieho na miesto doktora Valka?

Předsedající předseda SL R. Battěk: Téměř jsem měl pocit, že mě přivádíte do rozpaků, ale není tomu tak, protože kolega Világi je členem předsednictva Sněmovny lidu, kdežto tento návrh se týká obsazení volného místa v předsednictvu Federálního shromáždění. Vaše brýle mírně selhaly.

Kolegyně a kolegové, chce se ještě někdo vyjádřit? Pokud ne, pokračoval bych.

Doporučuji, aby komise pro zjišťování výsledků tajné volby pracovala ve složení, jak byla zvolena ve Sněmovně lidu 7. listopadu 1991 a byla složena z poslanců: Jozef Kakačka, Michal Bláha, Miroslav Jansta, Aleš Kladivo, Dana Němcová, Ladislav Žáček, Zuzana Tvrdá, Ladislav Molnár. Komise by si měla určit sama svého předsedu.

Táži se, zda je s tímto postupem souhlas, respektive je někdo z poslanců proti tomuto postupu? Není tomu tak. Děkuji.

Prosím, aby komise připravila volby. Nejsem schopen říci, kdy vlastní akt provedeme, protože teď budeme muset volit na základě předložené kandidátky. Budou vám rozdány kandidátky a během polední přestávky bychom uskutečnili volbu.

Bod programu: Zařazení členů komise 17. listopadu do výborů SL

Měli bychom odsouhlasit, aby pan poslanec Vidím zatím nebyl zařazen do žádného výboru a mohl dokončit funkci, která vyplývá z jeho členství v komisi 17. listopadu, jak o to požádal. Prosím, abyste s tímto návrhem vyjádřili souhlas.

Táži se poslankyň a poslanců, kdo souhlasí s tímto návrhem, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko! Děkuji.

Hlasování:

(SL 87)

Je někdo proti? (SL 0)

Zdržel se někdo hlasováni? (SL 14)

Sněmovna vyslovila s tímto návrhem vůči poslanci Vidímovi souhlas. Osmdesát sedm pro, nikdo proti, čtrnáct se zdrželo a čtyři poslanci ignorovali. Děkuji.

(Poznámka redakce: usnesení SL č. 478)

Bod programu: Návrh usnesení SL k odpovědím členů vlády ČSFR na interpelace podané poslankyní D. Brannou

Dovolte ještě poslední bod. Paní poslankyně Dana Branná na základě § 55 odst. 5 zákona č. 56/1991 Sb., o jednacím řádu Federálního shromáždění navrhuje Sněmovně lidu ve věci odpovědi na její ústní interpelaci předsedy vlády Mariána Čalfy, místopředsedy federální vlády Mikloška a místopředsedy federální vlády Václava Klause následující usnesení. Usnesení nebudu číst a předpokládám, že jste si ho přečetli a že máte možnost se v této chvíli k němu vyjádřit. Chce se někdo k návrhu na usnesení vyjádřit? Pan poslanec Schneider.

Poslanec SL J. Schneider: Jako člen rozpočtového výboru si nejsem jist, jestli je možné použít formulaci, která je v bodu 3. My můžeme vyzvat vládu, aby vypracovala změnu rozpočtového zákona. Pokud se nemýlím, tak vláda tento bod může splnit pouze tímto způsobem. Bylo by to třeba takto specifikovat. Obávám se, že v kapitole Všeobecná pokladní zpráva to určení neumožňuje, aby byl splněn bod tři. Pokud se mýlím, nechť jsem opraven, ale myslím, že toto bylo právě jádro sporu, že paní poslankyně se domnívá, že ta částka ve Všeobecné pokladní zprávě je určena pro potřeby národnostních a etnických menšin v ČSFR. Já se obávám, že tam je určení pro Slovenskou republiku. Znamenalo by to tedy změnu rozpočtu.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Děkuji. Bude se paní poslankyně chtít vyjádřit?

Poslankyně SL D. Branná: V zákonu o rozpočtu České a Slovenské Federativní Republiky na rok 1992, v kapitole Všeobecná pokladní zpráva, není toto řečeno. Je tam řečeno pouze, že je to položka určená na řešení problematiky národností. Ani v důvodové zprávě j sem nenarazila nikde na určení této částky pouze do Slovenské republiky. Dále ve svém návrhu usnesení vycházím i z odpovědi, kterou jsem dostala od pana místopředsedy federální vlády Mikloška, a to jak písemné, tak z jeho včerejšího ústního vystoupení, ve kterém zdůraznil, že federální vláda přijala zásady politiky federální vlády vůči národnostním a etnickým menšinám, kde se mluví o doplňkovém financování, o třech národnostních menšinách v obou republikách. A na základě toho si myslím, že můžeme usnesení v tom znění, jak je připraveno, přijmout.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Děkuji. Ještě se hlásí pan poslanec.

Poslanec SL L. Vrchovský: Já se omlouvám, pravděpodobně jsem to měl prostudovat a probrat s kolegyní Brannou ještě před tím, než začneme zasedat, ale bylo mi to dáno v průběhu zasedání. Dovolte jen dotaz na kolegyni Brannou. Proč se v tom třetím bodě nehovoří o doplňkovém financování potřeb i ve Slovenské republice, když rozhodujeme ve Sněmovně lidu. Tam jsou ty prostředky v pořádku?

Předsedající předseda SL R. Battěk: Paní poslankyně lehce, ale důrazně kývá hlavou, ale chce k tomu ještě něco říci.

Poslankyně SL D. Branná: Prostředky na financování potřeb národnostních a etnických menšin ve Slovenské republice budou právě použity z rozpočtu federace z té položky, o které píši, to znamená z kapitoly Všeobecná pokladní zpráva. Přesné určení, na co budou tyto prostředky použité, bylo v odpovědi na mou interpelaci pana místopředsedy a pana ministra financí Klause.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Děkuji. Chce ještě někdo slovo k tomuto bodu? Zdá se, že ne. Měli bychom vyjádřit svůj případný souhlas s takto navrženým usnesením sněmovny.

Hlasování: 12.04

Přistupujeme k hlasování. Táži se poslanců sněmovny, kdo souhlasí s takto navrženým usnesením, nechť zvedne ruku a stlačí tlačítko.

(SL 73) Děkuji.

Kdo je proti, nechť hlasuje.

(SL 0) Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování, nechť hlasuje.

(SL 23) Děkuji.

Výsledek hlasování - sedmdesát tři poslanců hlasovalo pro, nikdo proti, dvacet tři se zdrželo, nikdo neignoroval. Děkuji. Tím bychom měli tento bod: a prakticky až na provedení volby máme tento program ukončen.

(Poznámka redakce: usnesení SL č. 476)

Schůze bude pokračovat až vyhlášením výsledků voleb. Prosím ještě někdo? Tím končím schůzi Sněmovny lidu a přeji dobrou chuť.

Schůze přerušena.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP