HLAVA DRUHÁ

Služební kázeň a kázeňská pravomoc

§ 28

Základní povinnosti policisty

/1/ Policista je povinen

a/ plnit úkoly uložené mu zákony a dalšími obecně závaznými právními předpisy, jakož i úkoly uložené mu rozkazy, pokud s nimi byl seznámen,

b/ vykonávat svědomitě a řádně službu podle svých sil, znalostí a schopností,

c/ ohlásit svému nadřízenému závady a nedostatky, které ohrožují nebo ztěžují výkon služby,

d/ dodržovat při výkonu služby pravidla služební zdvořilosti.

/2/ Domnívá-li se policista, že rozkaz jeho nadřízeného je v rozporu s obecně závazným právním předpisem, je povinen nadřízeného na to upozornit; trvá-li nadřízený na splnění rozkazu, je policista povinen jej splnit. Policista je povinen odepřít splnění rozkazu nadřízeného, jestliže by jeho splněním spáchal trestný čin; tuto skutečnost ohlásí bez zbytečného odkladu vyššímu nadřízenému.

§ 29

Základní povinnosti nadřízeného

Nadřízený je povinen

a/ organizovat, řídit a kontrolovat výkon služby,

b/ zabezpečovat, aby policisté byli pro výkon služby náležitě vycvičení a vyškolení,

c/ vytvářet příznivé podmínky pro výkon služby,

d/ oceňovat záslužné činy a příkladné plnění služebních povinností a vyvozovat důsledky z porušování služebních povinností.

§ 30

Kázeňská pravomoc

Služební funkcionář v rozsahu své pravomoci uděluje kázeňské odměny a ukládá kázeňské tresty.

§ 31

Odměny

Odměnami jsou

a/ písemná pochvala,

b/ peněžitý dar,

c/ mimořádné povýšení nebo jmenování do důstojnické hodnosti.

§ 32

Kázeňský přestupek

/1/ Kázeňským přestupkem je zaviněné porušení základních povinností policisty, pokud nejde o trestný čin.

/2/ Jako kázeňský přestupek se vyřizuje též jednání policisty, které má znaky přestupku, pokud to stanoví zvláštní předpis [Zákon ČNR č. 200/10/1990 Sb., o přestupcích.]

§ 33

Kázeňské tresty

Kázeňskými tresty jsou

a/ písemná důtka,

b/ snížení funkčního platu až o 15% na dobu nejvýše tří měsíců,

c/ snížení hodnosti o jeden stupeň až na dobu jednoho roku,

d/ zákaz činnosti,

e/ propadnutí věci.

Ukládání kázeňských trestů

§ 34

/1/ Postačí-li k nápravě policisty a k obnovení služební kázně vytknutí měně závažného jednání, které má znaky kázeňského přestupku nebo přestupku, kázeňský trest se neuloží.

/2/ Kázeňský trest snížení hodnosti o jeden stupeň nelze uložit policistovi v hodnosti rotného, podporučíka nebo generálmajora.

/3/ Kázeňský trest snížení funkčního platu a kázeňský trest snížení hodnosti o jeden stupeň nelze uložit společně.

/4/ Kázeňský trest zákazu činnosti a propadnutí věci lze uložit jen za jednání mající znaky přestupku a pouze za podmínek stanovených zvláštním předpisem [Zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích.].

/5/ Kázeňský trest zákazu činnosti se vykoná i tehdy, jestliže policistovi, kterému byl tento kázeňský trest uložen, skončil služební poměr.

/6/ Služební funkcionář, který uložil kázeňský trest snížení hodnosti o jeden stupeň nebo kázeňský trest zákazu činnosti, může rozhodnout o upuštění od výkonu zbytku tohoto trestu, nejdříve však po uplynutí jedné poloviny uloženého trestu.

§ 35

/1/ Před uložením kázeňského trestu musí být úplně a přesně zjištěn skutkový stav. Policistovi musí být před uložením kázeňského trestu dána možnost se k věci vyjádřit, navrhovat důkazy a hájit se. Služební funkcionář musí vyslechnout též toho, kdo podal podnět.

/2/ Při rozhodování o uložení kázeňského trestu se přihlíží k povaze protiprávního jednání, k okolnostem, za nichž bylo spácháno, k míře zavinění a k dosavadnímu plnění služebních povinností.

/3/ Za jednání mající znaky přestupku ublížení na cti a přestupků ublížení na zdraví z nedbalosti, úmyslného narušení občanského soužití nebo proti majetku spáchané mezi blízkými osobami může být uložen kázeňský trest jen tehdy, podala-li podnět postižená osoba nebo její zákonný zástupce anebo opatrovník; jde-li o přestupek ublížení na cti, může být kázeňský trest uložen teprve po neúspěšném pokusu o smír uraženého na cti a policisty.

/4/ O způsobu vyřízení jednání uvedeného v odstavci 3 vyrozumí služební funkcionář osobu, která podala podnět.

/5/ Uplatnil-li ten, komu byla jednáním majícím znaky přestupku způsobena majetková škoda, nárok na její náhradu, působí služební funkcionář na to, aby byla škoda dobrovolně uhrazena. Jestliže škoda nebude dobrovolně uhrazena, odkáže poškozeného s nárokem na náhradu škody na soud nebo na jiný příslušný orgán.

§ 36

/1/ Za kázeňský přestupek lze kázeňský trest uložit nejdříve následující den po jeho spáchání, nejpozději však do 30 dnů ode dne, kdy se o jeho spáchání dověděl příslušný služební funkcionář. Je-li jednání policisty, v němž lze spatřovat naplnění skutkové podstaty kázeňského přestupku, předmětem šetření jiného orgánu, počíná lhůta 30 dnů pro uložení kázeňského trestu dnem, kdy se příslušný služební funkcionář dověděl o výsledku tohoto šetření, a dopustil-li se policista kázeňského přestupku v cizině, dnem následujícím po dni návratu policisty z ciziny. Za kázeňský přestupek lze uložit kázeňský trest do jednoho roku ode dne jeho spáchání.

/2/ Za jednání mající znaky přestupku lze uložit kázeňský trest do jednoho roku ode dne jeho spáchání.

§ 37

/1/ Kázeňský trest nelze uložit, byl-li policista za týž skutek již pravomocně odsouzen soudem; byl-li kázeňský trest uložen dříve, zruší se s účinností ode dne uložení.

/2/ Kázeňský trest nelze uložit, popřípadě vykonat, byl-li kázeňský trest prominut nebo vztahuje-li se na přestupek amnestie.

/3/ Kázeňské tresty promíjí ministr.

§ 38

Zahlazení kázeňského trestu

/1/ Po uplynutí jednoho roku od pravomocného uložení kázeňského trestu se kázeňský trest zahlazuje a policista se posuzuje, jako by mu kázeňský trest nebyl uložen. Jestliže kázeňský trest zákazu činnosti neskončil v této době, zahlazuje se jeho vykonáním.

/2/ Služební funkcionář může i před uplynutím doby uvedené v odstavci 1 rozhodnout o zahlazení kázeňského trestu, jestliže policista výkonem služby a chováním prokázal, že si toho zasluhuje a jestliže byl kázeňský trest vykonán, bylo upuštěno od výkonu jeho zbytku nebo byl prominut.

§ 39

Použití zvláštních předpisů

Při projednávání jednání, které má znaky přestupku, se postupuje podle zvláštního předpisu [Zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích.], jde-li o

a/ rozhodování, zda jednání policisty má všechny znaky přestupku potřebné k určení viny,

b/ rozhodování o propadnutí věci, zákazu činnosti a upuštění od výkonu jeho zbytku,

c/ ukládání ochranného opatření zabrání věci,

d/ posuzování, zda byla zmeškána lhůta k podání podnětu,

e/ určování osoby blízké,

f/ společné řízení,

g/ odložení věci,

h/ zastavení řízení.

HLAVA TŘETÍ

Doba služby, dovolené a doba odpočinku

§ 40

Základní doba služby v týdnu

/1/ Délka základní doby služby v týdnu se řídí obecně závaznými právními předpisy platnými pro pracovníky v pracovním poměru.

/2/ Služební funkcionář může stanovit policistovi kratší dobu služby v týdnu nebo ji jinak vhodně upravit, jestliže o to policista požádá ze zdravotních nebo jiných závažných důvodů a nebrání-li tomu důležitý zájem služby.

§ 41

Rozvržení základní doby služby v týdnu

/1/ Základní doba služby v týdnu se rozvrhuje zpravidla na pět dnů služby tak, aby dny nepřetržitého odpočinku v týdnu připadaly pokud možno na sobotu a neděli. Pokud to povaha služby vyžaduje, může být služba rozvržena nerovnoměrně; průměrná doba služby v týdnu nesmí přitom v určitém období, zpravidla čtyřtýdenním, přesahovat hranici stanovenou pro délku základní doby služby v týdnu.

/2/ O rozvržení základní doby služby v týdnu rozhoduje příslušný služební funkcionář, stanoví též začátek a konec doby služby v jednotlivých dnech; doba nepřetržité služby může přitom činit nejvýše 24 hodin.

/3/ Ministerstvo může stanovit obecně závazným právním předpisem podmínky, za nichž může být doba služby v týdnu rozvržena jinak, než podle předchozího odstavce.

§ 42

Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma službami

Základní doba služby v týdnu se rozvrhuje tak, aby policista měl mezi koncem jedné služby a počátkem následující služby nepřetržitý odpočinek v trváni nejméně 12 hodin a jednou v týdnu nepřetržitý odpočinek v trvání nejméně 32 hodin.

§ 43

Přestávky ve službě

/1/ Policista má nejdéle po každých pěti hodinách nepřetržitého výkonu služby nárok na přestávku na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Jde-li o službu, jejíž výkon nemůže být přerušen, musí být policistovi i bez přerušení výkonu služby zajištěna přiměřená doba pro jídlo a oddech.

/2/ Ministerstvo stanoví obecně závazným právním předpisem, v jakém rozsahu se přestávky na jídlo a oddech započítávají do základní doby služby.

§ 44

Služba konaná nad základní dobu služby v týdnu

/1/ Vyžaduje-li to důležitý zájem služby, je policista povinen konat službu nad stanovenou základní dobu služby v týdnu; koná-li takovou službu v noci nebo koná-li ji v den nepřetržitého odpočinku v týdnu nebo ve svátek, náleží mu náhradní volno.

/2/ Při službě konané nad základní dobu služby v týdnu lze nepřetržitý odpočinek mezi dvěma službami zkrátit až na šest hodin; nepřetržitý odpočinek v týdnu však musí vždy činit nejméně 24 hodin.

/3/ Nocí se rozumí doba od 22 hodin do 6 hodin.

§ 45

Služební pohotovost

/1/ Policistovi lze v důležitém zájmu služby nařídit služební pohotovost.

/2/ Za každou hodinu služební pohotovosti náleží policistovi zvláštní odměna.

/3/ Ministerstvo stanoví obecně závazným právním předpisem podrobnosti o nařizování služební pohotovosti a o výši zvláštní odměny.

§ 46

Vznik nároku na dovolenou

/1/ Policista má nárok na dovolenou za kalendářní rok, jestliže v něm vykonával službu alespoň 60 dní.

/2/ Za kalendářní rok, v němž vznikl služební poměr, náleží policistovi poměrná část dovolené, i když nesplnil podmínku uvedenou v předchozím odstavci.

/3/ Ministerstvo stanoví obecně závazným právním předpisem, které doby se posuzují jako doba výkonu služby.

§ 47

Délka dovolené

/1/ Základní výměra dovolené činí 37 kalendářních dnů.

/2/ Poměrná část dovolené se určí tak, že za každý kalendářní měsíc trvání služebního poměru v kalendářním roce náleží jedna dvanáctina dovolené. Vznikne-li služební poměr nejpozději 15. den v měsíci, náleží policistovi poměrná část dovolené i za tento kalendářní měsíc; za kalendářní měsíc, v němž služební poměr skončil, náleží policistovi poměrná část dovolené jen jestliže v tomto měsíci trval služební poměr déle než 15 dnů.

Nástup, čerpání a přerušení dovolené

§ 48

/1/ Dovolená se čerpá zpravidla vcelku; poskytuje-li se v částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 14 kalendářních dnů, pokud se služební funkcionář s policistou nedohodne jinak.

/2/ Dovolenou lze policistovi poskytnout ještě před splněním podmínky stanovené v § 46 odst. 1. Jestliže však policista do konce kalendářního roku tuto podmínku nesplní, je povinen vrátit služební příjem, který mu byl vyplacen za dobu dovolené, na který mu nevznikl nárok.

/3/ Nástup dovolené určuje služební funkcionář, a to s přihlédnutím k zájmům služby i k oprávněným požadavkům policisty. Den nástupu dovolené musí být policistovi oznámen nejméně 15 dnů předem; tato lhůta může být zkrácena, jestliže s tím policista souhlasí.

/4/ Nástup dovolené je nutno určit tak, aby ji policista mohl vyčerpat do konce kalendářního roku. Jestliže policista ze služebních důvodů nebo pro důležité osobní překážky ve službě nemohl dovolenou v kalendářním roce vyčerpat, je příslušný služební funkcionář povinen poskytnout mu ji tak, aby ji vyčerpal nejpozději do konce příštího kalendářního roku. Služební funkcionář je však povinen určit policistovi čerpání alespoň 14 dnů v kalendářním roce, pokud mu na ně vznikl nárok.

/5/ Služební funkcionář nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy je policista uznán neschopným ke službě pro nemoc nebo úraz, ani na dobu, po kterou je policistka na mateřské dovolené. Na dobu, kdy policista nemůže pro důležité osobní překážky konat službu, může služební funkcionář určit policistovi čerpání dovolené jen na jeho žádost.

/6/ Čerpá-li dovolenou policista s dobou služby rozvrženou nerovnoměrně, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

/7/ Vyžaduje-li to zájem služby, může služební funkcionář změnit policistovi původně určený nástup dovolené nebo ho odvolat z dovolené; policie je povinna nahradit policistovi újmu, kterou bez svého zavinění utrpěl v souvislosti s změnou původně určeného nástupu dovolené nebo v souvislosti s odvoláním z dovolené.

§ 49

/1/ Je-li policista v době dovolené uznán neschopným služby pro nemoc nebo úraz nebo ošetřuje-li nemocného člena rodiny, dovolená se mu přerušuje. Dovolená se přerušuje také nástupem mateřské dovolené.

/2/ Připadne-li v době dovolené policisty svátek na den, který je jinak jeho obvyklým dnem služby, nezapočítává se do dovolené.

§ 50

Služební příjem za dobu dovolené

/1/ Policista má za dobu dovolené nárok na služební příjem. Na žádost policisty mu musí být služební příjem, splatný během dovolené, vyplacen již před nástupem dovolené.

/2/ Policistovi náleží za nevyčerpanou dovolenou nebo za její poměrnou část náhrada ve výši služebního příjmu odpovídajícího době nevyčerpané základní výměry dovolené, pokud dovolenou nebo její poměrnou část nemohl vyčerpat ani do konce následujícího kalendářního roku.

§ 51

Vliv skončení služebního poměru na dovolenou

/1/ Za kalendářní rok, v němž skončil služební poměr, náleží policistovi poměrná část dovolené, i když nesplnil podmínku uvedenou v § 46 odst. 1.

/2/ Pokud služební poměr policisty skončil po vyčerpání dovolené nebo její části, je policista povinen vrátit služební příjem vyplacený mu za dovolenou nebo její část, na níž mu nevznikl nárok, jen skončil-li služební poměr propuštěním podle § 106 odst. 1 písm. d/ a e/ anebo ztrátou hodnosti.

§ 52

Dodatková dovolená

/1/ Policista, který vykonává po celý kalendářní rok zdraví škodlivou nebo zvlášť obtížnou službu, má nárok též na dodatkovou dovolenou v délce sedmi kalendářních dnů. Vykonává-li policista tuto službu jen po část kalendářního roku, náleží mu poměrná část dodatkové dovolené.

/2/ Za dodatkovou dovolenou nelze poskytnout náhradu podle § 50 odst. 2; tato dovolená musí být vždy vyčerpána, a to přednostně.

/3/ Ministerstvo stanoví obecně závazným právním předpisem, která služba je zdraví škodlivá nebo zvlášť obtížná.

§ 53

Služební volno

/1/ Jestliže policista nemůže pro překážky z důvodu obecného zájmu nebo pro důležité osobní překážky konat službu, má nárok na udělení služebního volna.

/2/ Policista, kterému bylo poskytnuto služební volno pro překážky z důvodu obecného zájmu, má nárok na služební příjem, pokud mu nebyla poskytnuta odměna nebo vyplacena náhrada služebního příjmu podle zvláštních předpisů.

/3/ Policistovi, který byl vyslán ke studiu kratšímu 12 měsíců, náleží studijní volno.

/4/ Ministerstvo stanoví obecně závazným právním předpisem, ve kterých případech a v jakém rozsahu se poskytuje služební volno pro překážky z důvodu obecného zájmu, pro důležité osobní překážky a v jakém rozsahu se poskytuje studijní volno a v jakém rozsahu náleží služební příjem po dobu služebního a studijního volna.

§ 54

Služební volno bez nároku na služební příjem

/1/ Policistovi se poskytne služební volno bez nároku na služební příjem po dobu, po kterou se mu poskytuje peněžitá pomoc podle předpisů o nemocenském pojištění nebo příspěvek podle zákona o rodičovském příspěvku.

/2/ Policistovi může být poskytnuto služební volno bez nároku na služební příjem, jestliže o to požádá.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP