Úterý 12. května 1992

Poslanec Karel Štindl: Vážená paní předsedkyně, vážený pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, dovolím si k této věci jen několik zřejmě okrajových, spíše situačních poznámek.

Od chvíle, kdy do České národní rady byl doručen vládní návrh zákona, který v podstatě obsahoval plošné zveřejnění agenturní sítě, jsem velmi často nerozuměl počínání tohoto parlamentu a jeho předsednictva. Jako bychom zapomněli, že od samého počátku revoluce vždy v této souvislosti šlo především o agenturní síť. Novela, která proti vládnímu návrhu byla navržena předsednictvem ČNR, tento problém prostě neřeší. Nemyslím si ani, že ho odkládá, ale prostě se tohoto problému nedotýká. Proto nechápu smysl návrhu této novely.

Dnes tak trochu opakujeme zde v tomto parlamentu situaci federálního parlamentu, když přijímal tzv. lustrační zákon. Tehdy ve Federálním shromáždění také existoval konflikt mezi myšlenkou nějakého, samozřejmě že kodifikovaného, upraveného promyšleného plošného zveřejnění a něčeho jiného. Výsledkem je lustrační zákon, který považuji za provizórium v řešení problému agenturní sítě. Jestliže se dnes tady budeme rozhodovat mezi návrhem předsednictva na novelizaci dotyčného zákona a kupř. pozměňovacími návrhy poslankyně Röschové, znovu se vlastně rozhodujeme, zda ten dva roky trvající problém nějak řešit hodláme (tak jako se asi po dlouhém váhání k tomu odhodlala česká vláda) nebo zda se ho i nadále hodláme nedotýkat.

Nevyjádřím tu žádné hodnotící stanovisko k tomu či onomu. Byl jsem vždycky a jsem zastáncem plošného zveřejnění. Ale rád bych, abychom si uvědomili tuto situaci. Novela navržená předsednictvem ČNR neřeší problém, který má na mysli každý občan této země, když se dotkne této věci. Vládní návrh se ho řešit pokusil, ten jsme odmítli. Pozměňující návrhy poslankyně Röschové navrhují nějaké, v časové tísni provizorní řešení.

Tak i já svého času jsem byl pro přijetí onoho provizoria, jímž je lustrační zákon, budu hlasovat i pro toto provizorní řešení, ale s plným vědomím toho, že je to jen provizorium.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji panu poslanci Štindlovi. Předávám slovo panu poslanci Payneovi.

Poslanec Jiří Payne: Pane předsedající, dámy a pánové, je mi velice líto, že se musím zmínit o jedné velice politováníhodné události, ke které došlo v průběhu projednávání tohoto bodu.

Někteří z našich kolegů se houževnatě brání a snaží se zpochybnit údaje, které o nich byly vedeny v příslušných registrech, popř. ve svazcích. Jiní čestnější naši kolegové beze slova odešli po první výzvě, aniž by dále hodlali o vzneseném podezření diskutovat. ČNR se zavázala ve svém usnesení, že nezveřejní jména těch čestnějších, kteří po výzvě odstoupili. Pan poslanec Müller porušil toto usnesení ČNR k otázkám lustrací a uvedl zde v této rozpravě do souvislosti jméno jednoho našeho bývalého kolegy se seznamem spolupracovníků StB. Vzhledem k tomu, že mandátový a imunitní výbor může v disciplinárním řízení vůči poslanci řešit konflikty mezi jednotlivými poslanci a vzhledem k tomu, že tento postup by byl zcela neúčinný vůči bývalému poslanci, navrhuji panu poslanci Müllerovi, aby uvažoval o přiměřeném odškodnění vůči našemu bývalému kolegovi.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji panu poslanci Payneovi. S faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Müller. Připraví se paní poslankyně Šepsová.

Poslanec Jiří Müller: Pane předsedající, dámy a pánové, chápu rozhořčení pana kolegy Paynea. Doporučuji mu, aby si napřed přečetl jednu stránku článku v Lidových novinách, kde je podrobně případ pana poslance Jakla popsán a aby se rozhodoval teprve po přečtení tohoto článku.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji panu poslanci Müllerovi. S faktickou poznámkou se hlásí pan poslance Payne.

Poslanec Jiří Payne: Pane kolego Müllere, články publikované v novinách, nejsou pro ČNR žádným závazným dokumentem. Vyzývám vás, abyste hned zde na místě podal demisi.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji panu poslanci Payneovi. S faktickou poznámkou se hlásí pan poslance Mašek.

Poslanec Ivan Mašek: Vážený pane předsedající, vážená sněmovno, pan poslanec Müller zde hovořil a dobře ví, že nemohu mluvit o tom, jak věci byly. Jsem vázán mlčenlivostí. Se vší odpovědností prohlašuji, že pan poslanec Müller na tomto místě lhal a je zcela irelevantní, jestli lhal i pan poslanec Jakl v Lidových novinách.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji panu poslanci Maškovi. Dámy a pánové, hodláte zneužívat faktické poznámky k tomu, abyste se hlásili do rozpravy? Táži se na to, neboť paní poslankyně Šepsová a Krejčová byly normálně přihlášeny, ale stáhly své přihlášky.

Prosím pana poslanec Popoviče.

Poslanec Pavel Popovič: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, zazněla tady velmi závažná výzva. Myslím, že je třeba uvést věci na pravou míru. Domnívám se, že odpovědnost pan poslance Müllera je dána pouze jednou věcí zda je nebo není členem lustrační komise, což nevím. Jestliže je, věc je velmi vážná. Jestliže není, může zde přednést jakýkoliv problém, kteréhokoliv bývalého poslance, na tomto shromáždění.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji panu poslanci Popovičovi. Předávám slovo panu kolegovi Chromému.

Poslanec Heřman Chromý: Myslím, že zde vytváříme zbytečně dramatickou atmosféru. Chtěl bych se pana kolegy Payna zeptat: pokud přijmeme celoplošné zveřejnění, bude se ČNR omlouvat těm, kterým jsme slíbili, že je nezveřejníme?

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: S faktickou poznámkou se hlásí pan kolega Karas.

Poslanec Jiří Karas: Mám dotaz k panu poslanci Maškovi. Prosím, aby ho zodpověděl, jakým způsobem pan kolega Müller lhal?

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Prosím pana poslance Maška.

Poslanec Ivan Mašek: Pan poslanec Müller uvedl zjevné nepravdy o činnosti lustrační komise.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji panu poslanci Maškovi. Hlásí se ještě někdo do rozpravy k tomuto bodu? Paní poslankyně Marvanová.

Poslankyně Hana Marvanová: Vážená sněmovno, ráda bych přednesla pozměňovací návrh k návrhu pana poslance Bursíka, a to k odst. 4 jeho návrhu. Odcituji to. V odst. 4 se říká: ministerstvo zašle seznam jednak FS, ČNR, SNR, a jednak okresním úřadům a v hl. m. Praze magistrátnímu úřadu hl. m. Prahy a obvodním úřadům městských částí, kde lze do seznamu nahlížet.

Domnívám se, že výčet orgánů republik nepřísluší zákonu FS, a proto by bylo zapotřebí, pokud bychom tento návrh přijali, aby za slovy "Federálnímu shromáždění" byla slova "a příslušným orgánům republik, které určí zákony národních rad". Myslím, že je to v souladu s rozdělením kompetencí podle ústavního zákona.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji paní poslankyni Marvanové. Předávám slovo panu poslanci Hofhanzlovi.

Poslanec Čestmír Hofhanzl: Vážené dámy a pánové, na toto téma jsem se tady snažil mluvit jeden a půl roku. Snažil jsem se mluvit na téma nutnosti vyrovnání se s minulostí. Teď už k posledku je mi to dosti nechutné. Když vidím, jak mluvíme o věcech slovy a větami, jejichž obsah nemá svůj vnitřní obsah a vnitřní hodnotu, nezbývá mi než znovu opakovat, že se své minulosti nevyhneme. Jsem pro to, aby v této době byly zveřejněny špičky nomenklatury státní bezpečnosti a ať se budeme bránit jak se budeme bránit, stejně agenti budou jednou zveřejněni. Bude to stále někdo vytahovat a tato společnost se stejně musí s tím vyrovnat.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji panu poslanci Hofhanzlovi. Prosím poslance Paynea.

Poslanec Jiří Payne: Chtěl bych ještě jednou zopakovat výzvu vůči kolegovi Müllerovi, který se pouze usmíval, když jsem svou první výzvu přednesl. Politik, který se dopustí takto závažné chyby, by okamžitě měl podat demisi a dále se na politice nepodílet. Je to otázka jeho cti a svědomí. Ublížil jednomu z našich kolegů a tato věc se nedá odčinit.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji panu poslanci Paynemu. Kdo se dále hlásí do rozpravy? Pan poslanec Bárta.

Poslanec Zdeněk Bárta: Dámy a pánové, byl bych velmi nerad, kdybychom se rozcházeli v této sněmovně v takto konfrontačním duchu. Nabízím vám pohled z výšky.

Byl jsem nucen na fakultě, kterou jsem studoval, studovat církevní dějiny a dějiny vůbec. Při velké dávce zjednodušení chci říci jednu věc, kterou mimo jiné velice pregnantně vyjádřil jeden můj přítel v písničce, když říkal:

"Všechny hrůzy a horory", a já dodávám "koncentráky a vězení v dějinách byly vždycky z touhy očistit společnost". Vždycky každá totalita začínala tím, že se bezprávně politicky, pouze vyhovujíc dané potřebě jakési spravedlnosti a jakéhosi vyhovění lidovým náladám, v touze očistit své vlastní špatné svědomí, protože jsem tuto totalitu podporoval, že jsem jí sloužil, například tím, že jsem chodil k volbám. Vždycky znovu v dějinách, a říkám to jako člen církve, která si také mnohokrát v dějinách pošpinila ruce, to začínalo tím, že se chtělo za každou cenu očistit společnost od minulosti.

Prosím dále, abychom nepřehlédli jedno, že často se tak dálo od těch, kteří pouze zastírali tím, že chtěli takzvaně minulost, svou vlastní touhu po moci a dostat se na místa těch, které chtěli svrhnout. Karel Čapek tohle dobře vytýkal právě komunistům.

Byly tady předneseny dva velice závažné výroky. Pan kolega Koháček prohlásil, že demokracie se těžko brání lidem s totalitním smýšlením. Pane kolego to přece ale nejsou jenom komunisté. To jsme všichni my, kdo v sobě neseme residua právě totalitního smýšlení, a obávám se, že veškerá volání po plošném zveřejnění je právě velice jasné residuum totalitního smýšlení.

Pan kolega Volák, když citoval prohlášení ODS, říkal, že bude jasné, kdo je kdo. Přátelé z ODS, bojím se, abyste právě tímto voláním po plošném zveřejnění neukazovali kdo jste.

(Šum v sále.)

Říkáte ve svém prohlášení, na svých předvolebních nebo volebních plakátech, nevím, už jsou vyvěšeny, "Budoucnost máme ve svých rukou." Myslím, že bychom měli budoucnost nás všech hledat spíš ve svých hlavách než v rukách. Děkuji. (Šum, potlesk.)

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Bártovi. Vzhledem k tomu, že se do rozpravy již nikdo nehlásí, rozpravu uzavírám.

Chtěl bych se zeptat paní předsedkyně, zda si v tomto okamžiku přeje vystoupit jako zástupkyně skupiny navrhovatelů, či zda nás společně se zpravodajkou požádá o přestávku na zpracování pozměňovacích návrhů.

(Myslím, že přestávku nepotřebujeme.)

Prosím tedy, aby se paní předsedkyně ujala slova.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Vážení přátelé, velice těžko se mi hovoří po panu poslanci Bártovi, který apeloval na humanitu, lidskost, na náš občanský postoj. Myslím si však, že přece jen jde tak trochu o nepochopení. Podle mého názoru jak vláda, když předkládala svůj pracovní materiál, který potom ODS přijala za svůj, tak i my jsme byli vedeni snahou přiblížit se spravedlnosti.

Lidská spravedlnost je vždycky nedokonalá. Může být jenom o něco dokonalejší, ale nikdy nemůže být úplná. Myslím, že důvodem, proč jsme nakonec přikročili v posledních dnech našeho sněmování k vyrovnání s minulostí, bylo právě to, že jsme se stali svědky velice tvrdé, velice odsouzeníhodné a velice vážné nespravedlnosti. Začalo totiž docházet ke zveřejňování tzv. divokých seznamů, na nichž se objevovali lidé, z nichž někteří byli vinni, někteří nepochybně sledovali svůj osobní prospěch, někteří dokonce z nenávisti k ostatním udávali své spolubližní. Ale na těchto seznamech jsou také lidé, u nichž máme přinejmenším pochybnosti, a jsou tam lidé, o kterých, když podrobněji prozkoumáme jejich osudy, zjistíme, že jsou skutečně nevinni, že nejsou o nic více vinni, než vy ostatní.

Proto jsme přistoupili poté, kdy vláda iniciovala svůj vlastní návrh na plošné zveřejnění, k vypracování poslaneckého návrhu, aby byli zveřejněni bez dalšího, tzn. aby se na ně nevztahoval zákaz zveřejnění podle § 19, vedoucí příslušníci Státní bezpečnosti, kteří řídili agenty, držitele pronajatých bytů, asistenty a kandidáty, a ty stranické funkcionáře, kteří byli na takové úrovni, že vlastně práci Státní bezpečnosti politicky i prakticky řídili.

Tak tomu bylo zejména v 50. letech. Málo kdo z vás je tady pamětníkem, ale my, pamětníci, víme, že v té době vlastně dokonce politické procesy nerozhodovaly nezávislé soudy, ale rozhodovala Komunistická strana Československa. Dokonce na 5. konferenci komunistické strany Karol Bacílek výslovně řekl, že to bude komunistická strana za pomoci StB, která rozhodne o tom, kdo je a kdo není vinen.

Proto jsme přistoupili k tomu, abychom svou pozornost obrátili nikoliv na ty, kteří ať už spolupracovali, nebo byli obětí, ale v každém případě v porovnání s odpovědností za minulost nesou daleko menší díl odpovědnosti než ti, kteří byli přímo protagonisty onoho režimu. A těmi byli právě příslušníci Státní bezpečnosti, kteří pracovali na poli práce proti vnitřnímu nepříteli, a ti komunističtí funkcionáři, kteří práci těchto složek Státní bezpečnosti řídili.

Z toho důvodu se domnívám, že návrh předsednictva, který vám předsednictvo dnes předkládá k posouzení, definitivně skutečně nevyřeší otázku, která před námi je. Neřeší otázku hlavních viníků. To všichni víme, ale přece jen činí první krok k nápravě křivd, ke kterým už došlo, k tomu, abychom dali najevo, že otázka spravedlnosti je otázkou, která nám leží na srdci, otázkou se kterou se chceme vypořádat a se kterou se vypořádat musíme.

Z toho důvodu vás prosím, abyste při zvažování návrhu předsednictva skutečně citlivě do hloubky a odpovědně vážili svou vlastní odpovědnost, kterou v tomto okamžiku máte.

Děkuji vám za pozornost.

(Potlesk)

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji paní předsedkyni. Předávám slovo paní poslankyni Marvanové a můžeme přejít k hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích.

Poslankyně Hana Marvanová: Dámy a pánové, vzhledem k hlasování, které proběhlo v úvodu rozpravy k tomuto návrhu, neprojednáváme tento návrh ve znění společné zprávy, jak je obvyklé, ale naopak ve znění původního návrhu předsednictva. Z toho důvodu je zapotřebí společnou zprávu a to, co je v ní uvedeno, považovat za první pozměňovací návrh k tomuto zákonu.

Pokud mi dovolíte, pane předsedající, ještě bych se ráda vyjádřila ke dvěma pozměňovacím návrhům, a to čistě z legislativně technického hlediska, dříve než přistoupíme k hlasování o jednotlivých návrzích.

A to zejména k návrhu pana poslance Bursíka, kde bych ráda upozornila na to, že skutečně v jeho návrhu k § 19 a) odst. 4 bychom se dostali do rozporu s již schválenou novelou zákona o okresních úřadech, neboť nepočítal ve svém návrhu s magistráty měst Plzně, Brna a Ostravy. To je poznámka k jeho pozměňovacímu návrhu.

Nyní můžeme přistoupit k hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Prvním pozměňovacím návrhem je návrh obsažený ve společné zprávě, a to návrh vypustit § 19, tedy text zákona by zněl tak, jak je uveden v článku 1 společné zprávy, § 19 se vypouští v zákoně 451 Sb. K tomuto návrhu ve společné zprávě se v rozpravě připojil i pan poslanec Koháček.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji.

Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku! 46. Děkuji.

Kdo je proti? 43. Děkuji.

Tento návrh nebyl přijat. Prosím o další návrh.

Poslankyně Hana Marvanová: Další pozměňovací návrh přednesla v rozpravě paní poslankyně Röschová, která navrhla změnit text v § 19 odst. 2 tak, že se za slova od 25. 2. 1948 doplní tato slova: do 17. 11. 1989 byli příslušníky Sboru národní bezpečnosti, uvedených v § 20 odst. 1 písm. a), u občanů uvedených v § 2 odst. 1 písm. b), d) a e) tohoto zákona.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji.

Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku! 56. Děkuji.

Kdo je proti? 29.

Kdo se zdržel hlasování? 31. Děkuji.

Tento návrh nebyl přijat.

Poslankyně Hana Marvanová: Další, rozsáhlejší pozměňovací návrh přednesl pan poslanec Bursík, a to na doplnění § 19 a) za § 19 v tomto znění. Je zapotřebí znovu přednést ten text? /Místopředseda Jiří Vlach se domnívá, že ano./ Odstavec 1: Federální ministerstvo vnitra /dále jen ministerstvo/ je povinno zpracovat v termínu do... seznam občanů, kteří byli příslušníky Státní bezpečnosti, uvedených v § 19 odst. 2 /dále je seznam/. V seznamu se v abecedním pořadí uvedou jména, příjmení datum a místa narození a doba trvání služebního poměru. Druhý odstavec: Jednotlivé listy seznamu musí být průběžně číslovány, ověřeny otiskem kulatého razítka ministerstva se státním znakem a pevně svázány tak, aby v něm nemohly být prováděny změny a doplňky. Seznam může být uspořádán do více svazků. Po rozeslání seznamu nelze vyhotovovat jeho doplňky nebo změny. Odstavec tři: Při vypracování seznamu je ministerstvo povinno dbát na to, aby údaje v něm obsažené byly pravdivé a prokazatelné. Odstavec čtyři: Ministerstvo zašle seznam jednak Federálnímu shromáždění, České národní radě a Slovenské národní radě a jednak okresním úřadům a v hlavním městě Praze magistrátnímu úřadu hlavního města Prahy a obvodním úřadům městských částí, kde lze do seznamu nahlížet. Odstavec pět: Úřední výpisy ze seznamu může pořizovat jen ministerstvo pro potřeby soudů. Odstavec šest: Jestliže někdo jiný než ministerstvo zveřejní seznam občanů, které označí jako osoby uvedené v § 19 odst. 2, dopustí se trestného činu a bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až na tři roky, nebo peněžitým trestem. Odstavec sedm: Tvrdí-li občan, že údaje v seznamu jsou nepravdivé, použije se přiměřeně ustanovení § 18 odst. 1.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP