Úterý 18. února 1992

Věcně s touto odpovědí nesouhlasíme, protože, když se odvolává na jurisdikci Nejvyššího soudu, jde podle našeho soudu o naprosto jiný případ, o případ, kdy z formálních důvodů z majetku státu bylo něco převedeno na občana a stát se toho domáhá zpět, kdežto v našem případě jde o stav, kdy nezákonným rozhodnutím bylo občanu odňato vlastnické právo. Toto rozhodnutí bylo ještě za doby toho původního občanského zákoníku zrušeno a pro nečinnost správních orgánů došlo k situaci, že jsou zde vlastně vlastníci dva a soud bude zkoumat, které vlastnické právo je lepší. Považujeme to za absurdní situaci, a proto navrhujeme, aby sněmovna nepřijala tuto odpověď. Děkuji.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji panu poslanci Stodůlkovi, chce se někdo z těch zbylých čtyř poslanců, kteří jej nezmocnili k podání odpovědi, vyjádřit sám? (Hlasy z pléna: nejsou přítomni.)

Pak musím tedy sněmovně navrhnout usnesení:

"ČNR nesouhlasí s odpovědí na interpelaci poslanců Zdeňka Malíka a dalších, uvedenou ve sněmovním tisku 469 A a 469 B."

Kdo s tímto usnesením souhlasí, ať zvedne ruku. 53.

Kdo je proti tomuto usnesení? Nikdo.

Zdržel se hlasování? 35.

Nejsme usnášeníschopni. Uděláme přestávku do 15 hodin a prosím vás, abyste se fyzicky zúčastnili této schůze.

(Jednání přerušeno v 14,47 hod.)

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Prosím poslance, aby se dostavili do sálu. Než se vrátíme k přerušenému pořadu, chci sdělit přítomným, že hlasování ve Federálním shromáždění o tisku 1212 bylo dokončeno a sdělím vám výsledky. Ve Sněmovně národů České republiky bylo přítomno 66 poslanců, potřebný počet hlasů byl 45. Pro hlasovalo 58 poslanců, proti 3, 5 se zdrželo hlasování. Ve slovenské části Sněmovny národů bylo přítomno 67 poslanců, bylo potřeba 45 hlasů, ale pro hlasovalo pouze 42 poslanců. 19 bylo proti a 5 se zdrželo hlasování. Zatím to nebylo přesně sděleno, vím jen, že to bylo HZDS, Demokratická levice a nevím, zda-li KDH. Ve Sněmovně lidu bylo přítomno 123 poslanců, potřeba 90 hlasů, pro hlasovalo 99, proti 11 a 13 se zdrželo hlasování. Celkový výsledek je tedy negativní o 3 hlasy.

Před přestávkou jsme přerušili projednávání interpelace pana poslance Malíka a spol. Když jsme zjistili, že nejsme usnášeníschopni. Hlasovali jsme o usnesení, že

"Česká národní rada nesouhlasí s odpověďmi na interpelaci poslanců Zdeňka Malíka a následujících, uvedenou ve sněmovních tiscích 469 A a 469 B."

Šlo o interpelaci vládě, za kterou odpovídal ministr vnitra Tomáš Sokol. Prosím, budeme opakovat hlasování.

Kdo je pro přijetí nesouhlasného usnesení, ať zvedne ruku. 80.

Kdo je proti? Nikdo.

Zdržel se hlasování? 35.

Děkuji. Usnesení bylo přijato.

Předseda vlády ČR Petr Pithart odpověděl poslanci Václavu Čundrlemu na jeho interpelaci na vládu České republiky ve věci zaměstnanosti v obuvnickém průmyslu tisk 499. Odpověď se předkládá jako tisk 499 A.

Považuje pan poslanec písemnou odpověď za uspokojivou?

Poslanec Václav Čundrle: Paní předsedkyně, vážená sněmovno. 21. listopadu jsem podal interpelaci na vládu České republiky ve věci problému v obuvnickém průmyslu ve Svitu ve Zlíně. Přesto, že jsem interpelaci podal osobně i místopředsedovi vlády Stráskému, aby se urychlilo administrativní předávání interpelace z České národní rady na vládu, nebylo mi odpovězeno v termínu stanoveném zákonem. Odpověď je termínovaná datem 10. ledna. Odpověď, kterou připravilo ministerstvo průmyslu, opakuje známé skutečnosti v postupu akciové společnosti Svit a ministerstva průmyslu.

Nemohu, než vyslovit nespokojenost s odpovědí na mou interpelaci. Jsem totiž přesvědčen, že vláda a odpovědní pracovníci ministerstva podcenili situaci, která ve Svitu vznikla. Mnou avizované pohledávky již dávno překročily hranici miliardy korun a přechodné a mimořádné opatření 14denní nezaměstnanosti 2300 svitovců nemohlo problém vyřešit. Přístup české vlády je pro mne o to zarážející, že obuvnický průmysl byl označen ministrem průmyslu za perspektivní. Svědčí o tom mj. i skladba výroby - pro domácí trh třetina, pro vyspělé země třetina a bývalé země Sovětského svazu také třetina. Nechci rozebírat otázku, o co přichází Česká republika v příjmové položce rozpočtu na letošní rok. Nechci analyzovat budoucnost exportu právě na trhy bývalého Sovětského svazu. Chci poukázat na možnost vytvoření politicky výbušné situace ve zmíněném regiónu. Současná situace se dá nazvat kolapsovou. Není to jen v drastickém snížení výroby, ale v tom, že optimistická prognóza hovoří o možnosti propuštění 6 - 8 tisíc pracovníků v relativně krátké době.

Obracím se proto opět na vládu, aby se problémem "ševců" ve Zlíně snad už zabývala a vytvořila tak podmínky, aby propad nezaměstnanosti ve Svitu nebyl tou první kapkou následující nezaměstnanosti, která se bude počítat na desetitisíce. Jsem přesvědčen o tom, že si péči kožedělný průmysl zaslouží i vzhledem k jeho tradici, která v roce 1994 dovrší stoleté jubileum.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji panu poslanci Čundrlemu. Hlásí se ještě někdo do rozpravy? Nikdo.

Pan poslanec Čundrle zřejmě navrhuje přijmout usnesení:

"Česká národní rada nesouhlasí s odpovědí na interpelaci posl. Čundrleho uvedenou v tisku 499 A."

Dávám hlasovat o tomto usnesení, kdo je pro přijetí, ať zvedne ruku. 53.

Kdo je proti? 2.

Kdo se zdržel hlasování? 54.

Konstatuji, že usnesení nebylo přijato.

Dávám hlasovat o návrhu usnesení v opačném slova smyslu:

"Česká národní rada souhlasí s odpovědí posl. Václava Čundrleho, uvedenou ve sněmovním tisku 499 A."

Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku. 12.

Kdo je proti? 57.

Konstatuji, že ani toto usnesení nebylo přijato. Tento problém tudíž převádíme do další schůze ČNR.

Ministr financí České republiky Karel Špaček odpověděl na interpelaci posl. Ladislava Krčmy, na ministra financí ČR ve věci problematiky neposkytnutí dotací na úhradu rozdílů nákladů na provoz zařízení, vyrábějících teplo o výkonu do 6 MW pro podniky bytového hospodářství, tisk 468.

Odpovědi se předkládá jako tisk 468 A.

Pokládá pan poslanec Krčma odpověď za uspokojivou? (Ano.)

Navrhuji proto přijmout usnesení:

"Česká národní rada souhlasí s odpovědí na interpelaci posl. Ladislava Krčmy, uvedenou ve sněmovním tisku 468 A."

Kdo s tímto návrhem souhlasí, ať zvedne ruku. 96

Děkuji, usnesení bylo přijato.

Ministr financí ČR Karel Špaček odpověděl na interpelaci posl. Josefa Bezděka na předsedu vlády ČR ve věci problematiky vstupu zahraničního kapitálu do realizace projektu výroby skládačkové lepenky ze sběrového papíru, tisk 348. Odpověď se předkládá jako tisk 348 B.

Považuje pan poslanec Bezděk odpověď za uspokojivou.

Poslanec Josef Bezděk: Paní předsedkyně, dovoluji si požádat o přeložení tohoto problému na březnové plénum vzhledem k tomu, že v příštím týdnu o výsledku této interpelace bude jednáno přímo na stavbě.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji, předpokládám, že tento návrh je naprosto racionální a že o něm nemusíme dávat hlasovat.

Předseda vlády ČR Petr Pithart odpověděl na interpelaci posl. Josefa Bezděka na předsedu vlády České republiky ve věci zajištění 400. výročí narození J. A. Komenského v Přerově - tisk 520. Odpověď se předkládá jako tisk 520 A.

Pokládá pan poslanec odpověď za uspokojivou?

Poslanec Josef Bezděk: Nepokládám, neboť pan premiér přednostovi okresního úřadu v Přerově tyto prostředky dříve přislíbil, okresním úřadem bylo o tyto prostředky požádáno včas.

Pokud jde o formulaci, která je uvedená na str. 2, že nebyly předloženy podklady, chci říci, že podklady byly uvedeny v příloze vašeho dopisu, který byl adresován panu premiérovi. Odpověď tudíž neakceptuji.

Mimo jiné byl v těchto podkladech uveden i celkový náklad, jakou částku složily podniky okresu Přerov a od pana premiéra byl požadován pouze doplatek asi 800 tis. Kčs. Odpověď tudíž nepovažuji za uspokojivou. (Sumu nejsem nyní schopen specifikovat - konkretizovat.)

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji, pan poslanec navrhuje přijetí usnesení:

"Česká národní rada nesouhlasí s odpovědí na interpelaci posl. Bezděka, uvedenou ve sněmovním tisku 520 A."

Kdo s tímto návrhem souhlasí, ať zvedne ruku? 86. Děkuji.

Konstatuji, že usnesení bylo přijato.

Ministr průmyslu České republiky Jan Vrba odpověděl na interpelaci pana posl. Josefa Bezděka na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci České republiky Tomáše Ježka, ministra financí ČR Karla Špačka a ministra průmyslu ČR Jana Vrby ve věci žádosti o objektivní přešetření nezákonného postupu Okresního úřadu v Olomouci - tisk 557. Odpověď se předkládá jako tisk 557 A.

Pokládá pan poslanec odpověď za uspokojivou?

Poslanec Josef Bezděk: Se stanoviskem ministra Vrby souhlasím. Děkuji za odpověď. Další dvě odpovědi jsem doposud neobdržel.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Navrhuji přijmout následující usnesení:

"Česká národní rada souhlasí s odpovědí ministra průmyslu Jana Vrby na interpelaci posl. Josefa Bezděka, uvedenou ve sněmovním tisku 557 A."

Pokud jde o další dvě odpovědi, zůstává tato problematika otevřena do příští schůze.

Dávám hlasovat o předloženém návrhu usnesení. Kdo s tímto návrhem souhlasí, ať zvedne ruku. 100.

Děkuji, usnesení bylo přijato.

Ministr vnitra ČR Tomáš Sokol zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Gerty Mazalové na předsedu vlády ČR ve věci zařazení městského úřadu Dubňany do seznamu pověřených obecních městských úřadů tisk 451. Odpověď se předkládá jako tisk 451 A.

Pokládá paní poslankyně odpověď za uspokojivou?

Poslankyně Gerta Mazalová: Vážená paní předsedkyně, vážená vládo, řekla bych to takto: Vyvolali jsme schůzku na půdě ČNR s panem ministrem Sokolem, panem dr. Šlaufem a paní dr. Hrazdírovou z odboru místní správy Praha, z druhé strany se starostou města Dubňan Karasem a zástupkyní právního odboru tamtéž. Protože tato první schůzka skončila menším nedohodnutím, navrhli jsme druhou schůzku, na které přislíbil účast kolega poslanec Ježek přímo v terénu, kde by se s konečnou platností rozhodlo a kde by se tato sporná záležitost mohla spravedlivě vyřešit. Proto bych vás prosila, abyste nechali tuto interpelaci otevřenou do příštího plenárního zasedání.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji paní poslankyni Mazalové, předpokládám, že o jejím návrhu se nemusí nechat hlasovat a přikročíme k dalším interpelacím.

Ministr životního prostředí ČR Ivan Dejmal zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Gerty Mazalové na ministra životního prostředí ČR ve věci financování čističky odpadních vod v Dubňanech, tisk 450. Odpověď se předkládá jako tisk 450 A.

Pokládá paní poslankyně odpověď za uspokojivou?

Poslankyně Gerta Mazalová: Tady mohu vyslovit souhlas. Pan ministr dokonce učinil něco navíc, přijal pana starostu Karase a zástupce Dubňan a na této schůzce jim ukázal možnost, cestu k řešení. Mohu říci, že s odpovědí pana ministra jsem velmi spokojena. (Potlesk.)

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Takže pan ministr paní poslankyni uspokojil.

Navrhuji přijmout usnesení:

"Česká národní rada souhlasí s odpovědí na interpelaci paní poslankyně Gerty Mazalové, uvedenou ve sněmovním tisku 450 A."

Kdo je pro přijetí tohoto usnesení? 105. Děkuji.

Usnesení bylo přijato.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Petr Vopěnka odpověděl na interpelaci poslance Jana Květa na předsedu vlády ČR ve věci zabezpečení příznivého stavu vědy a vysokého školství v České republice - tisk 423. Odpověď se předkládá jako tisk 423 A.

Považuje pan poslanec Květ odpověď za uspokojivou?

Poslanec Jan Květ: Vážená paní předsedkyně, vážení členové vlády, vážené dámy a pánové, dovolte mi k této interpelaci několik vět.

V interpelaci šlo především o to, aby vláda urychleně vypracovala konečné návrhy požadovaných zákonů týkajících se vědy. Šlo o zásady zákona o vědě a technologiích a o České akademii věd a umění a dalších potřebných legislativních norem, aby požadavky vědců na financování vědy a vysokého školství vláda promítla do návrhu rozpočtu na rok 1992.

Předběžně jsem vyjádřil svůj souhlas s tím, co napsal pan ministr Vopěnka z pověření premiéra Pitharta, ale vzhledem k nejnovějšímu vývoji ve vládě ČR nemohu vyjádřit své uspokojení s touto odpovědí.

Situace je taková, pokud jde o požadavky na financování vědy, že byly splněny zčásti, nikoliv úplně: 62 miliónů korun, které ČSAV vyčlenila do své interní grantové agentury, se octlo v rozpočtu na rok 1992 ve všeobecné pokladní správě a zatím neexistuje cesta k tomu, jak z těchto peněz výzkumné práce podle schválených grantů budeme financovat.

Žádám tedy ministerstvo financí, aby umožnilo využívání těchto prostředků pro financování schválených grantů ve vědě, a dále žádám vládu, aby vysvětlila, jak hodlá naložit a jakým způsobem hodlá rozdělit 800 milionů, které jsou v rozpočtu vyčleněny zatím na nespecifikované úkoly pokud jde o vědu a technologie.

Pokud jde o uvedené zákony, byl vládě dne 12. 2. předložen návrh zásad zákona ČNR o České akademii věd a umění, a tyto zásady vznikaly v úzké návaznosti na návrh zásad zákona ČNR o vědě a technologiích. Zásady obou zákonů vycházejí ze současného stavu organizace vědecké činnosti v ČR a umožňují potřebnou transformaci institucionálně oddělených oblastí základního výzkumu, aplikovaného výzkumu a vzdělání ve vzájemně propojený systém efektivně využívaných potenciálů vysokých škol, Akademie a resortních ústavů.

Při projednávání těchto zásad na schůzi vlády 12. února bylo jejich schválení oddáleno na základě stanoviska ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Vopěnky. Toto rozhodnutí vlády předpokládá předložení zásad tohoto zákona do konce února.

Stejně tak dosud nebyly ve vládě projednány zásady zákona o vědě a technologiích, ačkoliv jejich projednání bylo v legislativním plánu na rok 1991.

Kromě této interpelace, kterou dnes projednáváme, byla naléhavá potřeba urychleného projednání těchto zásad též součástí usnesení pléna ČNR k zákonu o státním rozpočtu po připomínce poslance Pavle Klenera.

Nebudu zde rozvádět, jaké jsou důsledky této situace pro rozvoj naší vědy, ale uzavřu tím, že své uspokojení s odpovědí na interpelaci podle tisk u 423 podmiňuji kladným vyřízením podnětu ze dne 14. 2., který podávají zatím poslanci Pavel Klener a Jan Květ; možná, že se připojí i poslanci další. Závěr podnětů zní:

Žádáme naléhavě vládu ČR, aby ve světle těchto okolností znovu zvážila své rozhodnutí ze dne 12. 2. 1992 a na své nejbližší schůzi obnovila projednávání zásad zákona o ČAVU a splnila legislativní plán, tj. předložila tyto zásady k projednávání v ČNR do konce února 1992. Dále žádáme stejně naléhavě vládu ČR, aby návrh zásad zákona o vědě a technologiích předložila k projednání v ČNR do 15. 3. 1992, tj. bez 2 týdnů 1 rok po původně stanoveném termínu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP