Úterý 18. února 1992

Poslanec Zbyněk Máca: Já předpokládám, že se bude hlasovat asi tak, že by se hlasovalo nejdříve o bodu I, to co přednesl pan poslanec Kozánek, protože můj návrh byl číslován jako II a skládal se z části a) a b). A potom byl návrh pana poslance Payna. Čili nejdřív bychom zřejmě měli hlasovat o I, tj. o textu, který četl poslanec Kozánek a zní: "Česká národní rada I pověřuje rozpočtový a kontrolní výbor ČNR, aby k realizaci § 10 zákona ČNR ze dne 22. ledna 1992 o Nejvyšším kontrolním úřadu ČR připravil na příští schůzi ČNR kandidáty na volbu prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR."

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dobře. Souhlasí plénum s tím, že budeme hlasovat o jednotlivých částech usnesení, jak bylo předneseno? Nejprve o tomto prvním bodu, který obsahuje obecný postup při projednávání tohoto bodu. Pan poslanec Payne s věcnou.

Poslanec Jiří Payne: Já jen musím vysvětlit svůj návrh. Podle toho mého návrhu by tuto věc projednávalo politické grémium ČNR a nikoli výbor, tudíž by celý tento odstavec byl vypuštěn.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji. Já se domnívám, že poslanci by si teď měli zapamatovat, co navrhl pan poslance Payne, protože o jeho návrhu bude hlasováno později. Nyní dávám hlasovat o první části, jak byla přednesena panem poslancem Kozánkem.

Kdo je pro přijetí této části, jak teď zazněla, ať zvedne ruku. 67.

Kdo je proti? 5.

Zdržel se hlasování? 30.

Děkuji. První část byla přijata. Přečtěte prosím další část návrhu.

Poslanec Zbyněk Máca: Podle navrženého postupu teď přicházejí moje dva pozměňovací návrhy, z nichž ještě jednou přečtu první část.

Číslování bude II a první část, o které budeme hlasovat zní:

"ČNR doporučuje poslancům a orgánům ČNR, aby

a) Návrh na kandidáta na funkci prezidenta NKÚ předali v termínu do 2. března 1992 rozpočtovému a kontrolnímu výboru ČNR, který jej projedná a zajistí doložení všemi náležitostmi ve smyslu usnesení ČNR č. 342 ze dne 22. ledna 1992."

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji. Pan poslanec Payne.

Poslanec Jiří Payne: Jenom v této věci musím připomenout, že navrhuji, aby místo rozpočtového a kontrolního výboru to byl výbor pro právní ochranu a bezpečnost, protože ten jediný má pravomoc tyto věci vykonat, popřípadě komise, kterou jsme k tomuto účelu zřídili. Rozpočtový výbor nemá přístup do lustračních materiálů, ani neví jak s nimi zacházet, těžko může tyto věci zajistit.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Pane poslanče, já jsem upozorňovala, že váš návrh se liší, aby při hlasování o návrhu pana poslance Máci měli poslanci na paměti, že tady bude další pozměňovací návrh, který je obsahově odlišný. Domnívám se ovšem, že oba výbory jsou na tom stejně, pokud jde o možnost přístupu do lustračních materiálů.

Poslanec Zbyněk Máca: Myslím, že nejde v této chvíli o pravomoci v oblasti lustrací, ale o technickou záležitost. Ani výbor pro sociální politiku a zdravotnictví nemá přístup, o kterém jste mluvil, ten to připravoval pouze technicky pro plénum v případě ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny. Podobně tomu je u televize a rozhlasu a výboru pro vzdělání a kulturu. Čili domnívám se, že tady by nemusel být mezi námi zádrhel, že se jedná pouze o drobné nedorozumění.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Pan poslanec Payne (bere přihlášku zpět).

Dávám hlasovat nyní o návrhu pana poslance Máci.

Kdo je pro přijetí tohoto doplňujícího návrhu, ať zvedne ruku. 63.

Kdo je proti? 2.

Zdržel se hlasování? 45. Děkuji.

První část navržená panem poslancem Mácou byla přijata.

Poslanec Zbyněk Máca: Druhá část mého návrhu zní:

"b) Na jednání ČNR byly předkládány pouze návrhy těch kandidátů na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ČR, které splňují všechny výše uvedené předpoklady."

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji. Dávám hlasovat o této druhé části pana poslance Máci.

Kdo je pro přijetí tohoto návrhu, ať zvedne ruku. 52.

Kdo je proti? Nikdo.

Zdržel se hlasování? 49. Děkuji.

I tato druhá část návrhu pana poslance Máci byla těsnou většinou přijata.

Pan poslanec Payne navrhl některé pozměňovací návrhy. Podle mého názoru ale tímto hlasováním vlastně nepřicházejí v úvahu. Je pan poslanec Payne jiného názoru?

Poslanec Jiří Payne: Domnívám se, že poslední hlasování bylo v rozporu s jednacím řádem.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Z jakého důvodu? Podle mého názoru se hlasuje o pozměňovacích návrzích v pořadí, v jakém odezněly.

Poslanec Jiří Payne: Procedurálně je to zcela v pořádku, ale návrhy může podávat každý poslanec kdykoliv i v průběhu příští schůze a nikdo mu v tom nemůže zabránit. O tom, zda kandidát splňuje zákonné předpoklady nebo nesplňuje, o tom je třeba rozhodovat v jiné časové rovině, ale nelze tímto způsobem omezovat právo každého poslance podávat návrhy na příští schůzi.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: To je jistě správné, pane poslanče, myslím, že návrh pana poslance Máci směřoval jenom k tomu, aby zrychlil jednání ve sněmovně a aby se tady případně neobjevovali kandidáti, kteří by potom nebyli přijatelní. To byl podle mého názoru jediný důvod k podání tohoto návrhu.

Čili o návrzích pana poslance Payna už v tomto kontextu nemá smysl hlasovat. Tím jsme tedy uzavřeli tento bod.

Kdo souhlasí s předloženým usnesením jako celkem, ať zvedne ruku. 75.

Kdo je proti? 3.

Zdržel se hlasování? 28. Děkuji.

Usnesení bylo přijato.

Tím jsme projednali i tento bod. Dalším bodem, který budeme projednávat jsou

Odpovědi členů vlády na interpelace, otázky a podněty poslanců

Jako obvykle přečtu nyní jména poslankyň a poslanců, jejichž interpelace budou postupně projednávány. Přehled jmen v předpokládaném pořadí je tento:

Poslanci: Jiří Honajzer, František Nerad, skupina poslanců Helena Němcová, Dagmar Hochová, Daniela Kolářová, Eva Kantůrková a Vladimír Preclík, skupina poslanců Zdeněk Malík, Antonín Hrazdíra, Petr Kozánek, Jaroslav Cabala, Jaroslav Kelnar, Zbyšek Stodůlka, František Kačenka, Josef Pavela, Jiří Macháček, Gerta Mazalová, Jarmila Hofrová, Zdeněk Smělík, Josef Kubiš, Čestmír Hofhanzl, Jiří Honajzer, Josef Šimeček, Břetislav Zatloukal, Miroslav Havlíček, Vladislav Vaňák, Jaromír Kapusta, Pavel Tollner a Luděk Fendrych, Václav Čundrle, Ladislav Krčma, Josef Bezděk, Gerta Mazalová, Jan Květ, Martin Bursík, Zdeňka Krejčová, Oldřich Váca, Vladimír Líbal, Jiřina Pavlíková, skupina poslanců Vladimír Čech, Vladimír Budinský, Jiří Fiedor, Libor Novák, Anna Röschová a Lenka Šepsová, Václav Šplíchal, Martin Bursík, Josef Janeček, Jaroslav Šrait, Ladislav Krčma, Heřman Chromý a Jaroslav Žižka.

Na naléhavou interpelaci poslance Jiřího Honajzera na ministra vnitra České republiky Tomáše Sokola, ministra financí České republiky Karla Špačka, ministra státní kontroly České republiky Igora Němce, ministra zemědělství České republiky Bohumila Kubáta, ministra České republiky Petra Pitharta ve věci vyšetřování trestné činnosti DAK Slušovice a z něho vzniklých společenství. - v. tisku 551 je uvedena pod označením 28.I 01 odpověděl ministr financí České republiky Karel Špaček - tisk 551 A, ministr vnitra České republiky Tomáš Sokol tisk - 551 B a generální prokurátor České republiky Ludvík Brunner tisk - 551 C.

Považuje pan poslanec odpověď za uspokojivou?

Poslanec Jiří Honajzer: Vážená paní předsedkyně, sama jste četla, že odpověď jsem dostal jenom od 4 ze 6 interpelovaných, byť byla sněmovnou odsouhlasena 10denní zkrácená lhůta. Od té doby uplynulo zhruba 6 týdnů a od pana premiéra Pitharta a od pana ministra Kubáta jsem odpověď nedostal. Odpovědi, které mně přišly, přijímám, připomínám jenom, že 2 další jsem ještě vůbec nedostal.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji panu poslanci. Ty čtyři odpovědi pokládá za uspokojivé? (Projev souhlasu.)

Dávám tedy hlasovat o usnesení:

"Česká národní rada souhlasí s odpověďmi na interpelace poslance Jiřího Honajzera uvedené ve sněmovním tisku 551 A, 551 B a 551 C, pokud jde o odpověď ministra financí Karla Špačka, ministra vnitra Tomáše Sokola, generálního prokurátora Ludvíka Brunnera a pana ministra české vlády pana Šabaty." S těmito čtyřmi odpověďmi sněmovna souhlasí. Mám dát hlasovat o tomto usnesení v prázdném sále. Zjistíme přítomnost poslanců.

Kdo souhlasí s tímto usnesením, ať zvedne ruku. 78.

Kdo je proti? Nikdo.

Kdo se zdržel hlasování? 4.

Nejsme tedy usnášeníschopni.

Prosím poslance, kteří se zdržují venku, aby se dostavili do sálu. Zároveň prosím pracovníky Kanceláře ČNR, aby zajistili účast v sále.

Nyní jsme již usnášení schopni.

Ještě jsem zjistila od pana poslance Honajzera, že kromě zmíněných ministrů a generálního prokurátora, mu ještě odpověděl ministr Němec. Tedy kromě pana premiéra Pitharta a ministra Kubáta mu odpověděli všichni.

Dávám tedy hlasovat o usnesení:

"Česká národní rada souhlasí s odpověďmi na interpelaci poslance Jiřího Honajzera uvedené ve sněmovním tisku 551 A, -551 B a 551 C ministry Špačkem, Sokolem, Šabatou, Němcem a generálním prokurátorem Ludvíkem Brunnerem."

Kdo souhlasí s tímto usnesením, ať zvedne ruku. 95.

Děkuji. Usnesení bylo přijato.

Současně navrhuji, aby sněmovna přijala usnesení, že:

"Česká národní rada ukládá premiéru Petru Pithartovi a ministru Kubátovi, aby odpověděli na naléhavou interpelaci poslance Honajzera na příští schůzi."

Kdo je pro přijetí tohoto usnesení, nechť zvedne ruku. (Hlasuje se.) 92.

Děkuji, usnesení bylo přijato.

Na naléhavou interpelaci poslance Františka Nerada na vládu České republiky ve věci žádosti o předložení zprávy o plnění usnesení České národní rady č. 233 z 12. září 1991 k vládnímu návrhu zásad státní bytové politiky v tisku 551, je uvedena pod označením 28 I 02, odpověděl ministr pro hospodářskou politiku a rozvoj Karel Dyba - tisk 551 D. Pokládá pan poslanec odpověď za uspokojivou?

Poslanec František Nerad: Vážená paní předsedkyně, vážená vládo, vážení přítomní, přestože projednáváme tuto odpověď až dnes, dostal jsem včas odpověď od pana ministra Dyby, za což mu děkuji. Ovšem tato odpověď mě neuspokojila, protože v usnesení č. 233 jsme žádali vládu, aby ustavila orgán, který bude zodpovídat za bytovou politiku v České republice a žádali jsme ji, aby začala jednat o kompetenci v oblasti bytové politiky s vládou federální. Ani jedna z těchto otázek vyřešena nebyla a v odpovědi se o ní vůbec nemluví.

Mám takový dojem, že současný bezprávný stav v oblasti bytové politiky je částečně zaviněn i neplněním našeho usnesení, a proto s odpovědí nemohu souhlasit.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji, pan poslanec navrhuje, abychom přijali usnesení:

"Česká národní rada nesouhlasí s odpovědí na uvedenou interpelaci pana poslance Nerada, sněmovní tisk 551 D."

Dávám hlasovat o tomto negativním usnesení.

Kdo je pro přijetí tohoto usnesení, ať zvedne ruku. 75.

Kdo je proti? 6.

Děkuji, usnesení bylo přijato.

Ministr kultury České republiky Milan Uhde odpověděl poslancům Heleně Němcové, Dagmar Hochové, Daniele Kolářové, Evě Kantůrkové a Vladimíru Preclíkovi na jejich interpelaci na vládu České republiky a ministra kultury České republiky ve věci vystěhování Evropského kulturního klubu a Art-fora z Pálffyho paláce na Malé Straně bez náhrady k 28. 2. 1992 - tisk 475.

Odpověď byla předložena jako tisk 475 A. Považují poslanci odpověď za uspokojivou? Poslankyně Němcová zde není, poslankyně Hochová také ne, Daniela Kolářová - odpovídat bude paní poslankyně Kantůrková.

Poslankyně Eva Kantůrková: Vážená paní předsedkyně, vážená sněmovno, byla jsem pověřena odpovědí za naši skupinu, kteří jsme interpelovali ve věci Pálffyho paláce. Protože se jedná o záležitost, která se řeší, která je složitá a ve které je velice mnoho vlivů, zabýval se touto otázkou i výbor pro vědu, vzdělání a kulturu, ale nestačili jsme to projednat ve výboru, proto nás pět prosí, abychom se k odpovědi pana ministra, za kterou děkujeme, mohli vyjádřit na příštím plénu. Děkuji.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji, předpokládám, že sněmovna souhlasí s tímto návrhem paní poslankyně Kantůrkové, neboť je logický, a že nemusím tedy dávat o tomto postupu hlasovat.

Ministr vnitra České republiky Tomáš Sokol odpověděl skupině poslanců ČNR Zdeňkovi Malíkovi, Antonínu Hrazdírovi, Petru Kozánkovi, Jaroslavu Cabalovi, Jaroslavu Kelnarovi, Zbyšku Stodůlkovi, Františku Kačenkovi, Josefu Pavelovi, Jiřímu Macháčkovi, Gertě Mazalové, Jarmile Hofrové, Zdeňku Smělíkovi, Josefu Kubišovi, Čestmíru Hofhanzlovi, Jiřímu Honajzerovi, Josefu Šimečkovi, Břetislavu Zatloukalovi, Miroslavu Havlíčkovi, Vladislavu Vaňákovi, Jaromíru Kapustovi, Pavlu Tollnerovi a Luďku Fendrychovi na jejich interpelaci ve věci nápravy nespravedlností způsobených nezákonným postupem a rozhodováním správních orgánů na vládu České republiky tisk 469.

Odpověď se předkládá jako tisk 469 A. Projednávání této interpelace bylo zahájeno již na 29. schůzi ČNR, ale bylo přerušeno do příští schůze. Mezitím ministr vnitra České republiky Tomáš Sokol zaslal druhou odpověď - tisk 469 B. Hlásí se pan poslanec Stodůlka.

Poslanec Zbyšek Stodůlka: Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, jménem poslanců Zdeňka Malíka, Antonína Hrazdíry, Petra Kozánka, Jaroslava Cabala, Jaroslava Kelnara....

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Pane poslanče, já už jsem zde jména přečetla, takže nemusíte všechny poslance znovu zde jmenovat.

Poslanec Zbyšek Stodůlka: Bohužel, paní předsedkyně, musím, protože tři mě nezplnomocnili.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Tak přečtěte ty, kteří vás nepověřili. (Šum v sále.)

Poslanec Zbyšek Stodůlka: Jiří Honajzer, Josef Šimeček, Jarmila Hofrová a Pavel Tollner.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Takže čtyři. (Smích v sále.)

Poslanec Zbyšek Stodůlka: Nyní k věci. Skupina poslanců, která mě pověřila, s odpovědí na interpelaci nesouhlasí, a to z těchto důvodů: jde o interpelaci na vládu České republiky, směřovanou na ní proto, protože jde o problém více resortů, zatímco odpověď podává pouze pan ministr Sokol a odpověď pouze informativní, netýkající se ani jeho resortu.

Nesouhlasíme dále z důvodů, že odpověď na interpelaci neřeší nečinnost správních orgánů v období od zrušení vyvlastnění 16. 7. 1991 nejméně do 30. 9. 1991, to je do vydání stanoviska Nejvyššího soudu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP