Středa 6. listopadu 1991

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Je návrh zřejmý?

Poslanec Oto Pruša: Bylo to přijato sněmovnou v předchozím zasedání.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Hlasujme tedy, kdo je pro tento návrh paní poslankyně Marvanové, nechť zvedne ruku. 83.

Kdo je proti? 3.

Kdo se zdržel hlasování? 35.

Návrh byl přijat.

Poslanec ČNR Oto Pruša: Vyčerpali jsme návrhy k paragrafu 10. V paragrafu 11 jsou tři pozměňovací návrhy. Jako první byl podán návrh poslance Fröhlicha, respektive v zastoupení usnesení výboru pro obchod a cestovní ruch, a to tento paragraf 11 vypustit. Rád bych splnil to, o co sněmovna žádala. Jde o to, že o tomto se nehlasovalo před tím při schvalování návrhu zákona o České televizi, protože jsme šli podle pořadí tím, že byl přijat návrh poslance Bendy, který vystoupil jako první v rozpravě, tak toto bylo vyloučeno, protože jsme zakotvili ve znění tohoto návrhu schváleného paragraf 11. Pokud sněmovna přesně ví, o co se jedná, můžeme hlasovat. Jinak pak uvedu další návrhy. které proti tomu stojí. (Hlasy: Uvést.)

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Moment, pane kolego, pan poslanec Fröhlich má faktickou poznámku.

Poslanec ČNR Vladimír Fröhlich: Vážení přátelé, toto bylo stanovisko výboru, ve stávající situaci, která je, to jakožto návrh stahujeme zpět.

Poslanec ČNR Oto Pruša: Děkuji. Takže pan poslanec Fröhlich stahuje tento pozměňovací návrh.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Rád bych se zeptal kolegy Kužílka, jestli se jedná o stažení návrhu nebo o sdělení, že to nebyl návrh, ale stanovisko výboru, abychom nemuseli hlasovat. Pan poslanec Kužílek říká, že to byla druhá varianta. Pan poslanec Fröhlich souhlasí. Bylo to stanovisko výboru, nikoli návrh. Pokračujme dál.

Poslanec ČNR Oto Pruša: Pak tu jsou ještě dva další pozměňovací návrhy k tomuto paragrafu. Tím prvním v pořadí je návrh poslance Bendy, který doporučuje dosavadní text paragrafu 11 označit ve znění společné zprávy jako odstavec 1 a doplnit odstavec 2 tohoto znění: Český rozhlas nesmí vysílat reklamy. Propagační pořady může vysílat pouze bezúplatně a jen tehdy, přispívají-li přímo k naplňování jeho poslání podle paragrafu 2 tohoto zákona. Konstatuji to, že jsme zde hlasovali v souvislosti s paragrafem 15 zákona o České televizi, zde je toto stavěno tak, jak jsem to citoval. Tím tento pozměňovací návrh končí.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Navrhujete hlasovat?

Poslanec ČNR Oto Pruša: Měl bych asi přečíst ten druhý pozměňovací návrh, který přednesla poslankyně Čechová, který zní: V rozhlasovém vysílání čas vyhrazený reklamě nesmí přesáhnout jedno procento denního vysílacího času. Ale hlasovat bychom měli o tom prvním v pořadí, o návrhu poslance Bendy.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Pardón, nechtěl jsem porušovat pořadí. Ale nevím, kdy jsou ještě další návrhy, a proto navrhuji technicky vám, abyste řekl, kdy jste skončil a kdy navrhujete hlasování. Teď bychom hlasovali o návrhu pana poslance Bendy? (Souhlas.) Přeje si sněmovna ještě jednou návrh pře číst? (Nikoliv.)

Kdo je pro návrh pana poslance Bendy, nechť zvedne ruku. 58.

Kdo je proti? 63. Dovolte, abych nedal již dále hlasovat, návrh nebyl přijat.

Poslanec ČNR Oto Pruša: Tím budeme hlasovat o dalším pozměňovacím návrhu, paní poslankyně Čechové, která v paragrafu 11 doplňuje nový odstavec 2 v tomto znění: V rozhlasovém vysílání čas vyhrazený reklamě nesmí přesáhnout jedno procento vysílacího času.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Můžeme hlasovat. Kdo je pro tento návrh, nechť zvedne ruku. 81.

Kdo je proti? 43.

Kdo se zdržel hlasování? 14. Děkuji.

Tento návrh byl přijat.

Poslanec ČNR Oto Pruša: Tím jsme vyčerpali paragraf II. K paragrafu 12 nebyla žádná připomínka a žádný pozměňovací návrh, respektive byl jeden, ale ten už jsme schválili v souvislosti s paragrafem 8.

§ 13: společná zpráva odstavec 2 doporučuje vypustit paragraf, zůstává v tomto znění, poněvadž další pozměňovací návrh nebyl do rozpravy vznesen. Tím pádem se dostáváme k § 14, poslednímu, a zde byly předneseny 2 pozměňovací návrhy. První přednesla poslankyně Marvanová a týká se ve znění společné zprávy odst. l, kdy původní znění volí dobu 2 měsíců na zvolení ode dne účinnosti a tento pozměňovací návrh tuto dobu zkracuje ve znění původního vládního návrhu na jeden měsíc, takže odst. 1 § 14 by v tomto případě zněl: "ČNR zvolí do jednoho měsíce ode dne účinnosti tohoto zákona radu. Rada jmenuje..." atd. Opět jsem byl upozorněn, že v zákoně o televizi bylo toto ustanovení přijato.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Takže je sněmovně jasný návrh, který byl panem zpravodajem parafrázován, nebo si přeje přečíst ho v plném znění? (Ano.) Ano je takový návrh a prosím pana zpravodaje, aby tak učinil.

Poslanec Oto Pruša: Takže odst. 1 § 14 by zněl: "Česká národní rada zvolí do jednoho měsíce ode dne účinnosti tohoto zákona radu. Rada jmenuje do jednoho měsíce ode dne svého zvolení svého ředitele."

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji.

Kdo je pro tento návrh, nechť zvedne ruku. 99.

Kdo je proti? 5.

Zdržel se hlasování? 18.

Návrh byl přijat.

Poslanec Oto Pruša: Druhý pozměňovací návrh k tomuto §, ovšem k odst. 2 zní ve smyslu společné zprávy, která původní vládní návrh mění do té podoby, že do doby jmenování ředitele řídí Český rozhlas prozatímní ředitel, kterého jmenuje předsednictvo ČNR, tak tento pozměňovací návrh mění společnou zprávu a doporučuje nahradit "předsednictvo ČNR" " Českou národ ní radou". Takže potom by odst. 2 zněl: "...do doby jmenování ředitele řídí Český rozhlas prozatímní ředitel, kterého jmenuje ČNR. Prozatímnímu řediteli nepřísluší oprávnění podle § 8 odst. 1 "

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji, kdo je pro tento návrh, nechť zvedne ruku. Dáme prostor faktické poznámce poslance Bursíka a budeme hlasování opakovat.

Poslanec Martin Bursík: Velice se omlouvám, že jsem přerušil hlasování. Já jsem při tom návrhu nedával přesnou citaci, já jsem parafrázoval svůj návrh z projednávání zákona o televizi. Tam se jednalo samozřejmě o volbu. Čili žádal bych, abyste zmínil, že to byl můj návrh, že byl přijat zákon o České televizi a citoval ho tak, jak byl navržen zákon o České televizi.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Je pan zpravodaj schopen dostát této objednávce?

Poslanec Oto Pruša: Nejsem schopen, protože já jsem teď v rozhlase a své poznámky, které byly u české televize, mám na výboru. Takže bych poprosil v tomto případě pana kolegu o přesnou citaci.

Poslanec Martin Bursík: § 14 odst. 2 by zněl: "Do doby jmenování ředitele řídí Český rozhlas prozatímní ředitel, kterého volí ČNR". A dále pokračovat ve znění společné zprávy.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji, budeme tedy hlasovat.

Kdo je pro návrh přednesený panem poslancem Bursíkem právě nyní, nechť zvedne ruku. 80.

Kdo je proti? 12.

Zdržel se hlasování? 32.

Návrh byl přijat.

Poslanec Oto Pruša: V této chvíli předpokládám, že pokud jsem to stihl a nic nevynechal, tak, že jsem tím vyčerpal všechny pozměňovací návrhy, které byly předneseny v rozpravě a můžeme v tom případě přistoupit k hlasování o celku.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji, není-li námitek věcných či procedurálních z pléna, budeme hlasovat o celém návrhu.

Kdo tedy souhlasí s vládním návrhem ČNR o Českém rozhlase podle sněmovního tisku 421 ve znění společné zprávy výborů ČNR podle sněmovního tisku 435 a schválených pozměňovacích návrhů, nechť zvedne ruku. 112. Děkuji.

Kdo je proti? 1.

Kdo se zdržel hlasování? 55.

Návrh byl přijat.

Dámy a pánové, dovolte mi dvě sdělení a jeden apel. Předběhnu tím, že bych vyhlásil desetiminutovou přestávku nejen za účelem obvyklým, ale za účelem toho, abychom se shromáždili ve sněmovně ve větším počtu, neboť budeme projednávat v dalším průběhu schůze návrh ústavního zákona.

Za druhé, prosím poslance z jihomoravského volebního kraje, aby se kvůli regionální spolupráci s Dolním Rakouskem sešli o nejbližší přestávce v horní (malé) místnosti státních aktů. Podepsán. Sapák.

Paní ministryně Štěpová chtěla učinit prohlášení a potom bychom vyhlásili přestávku.

Ministryně obchodu a cestovního ruchu ČR Vlasta Štěpová: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, poslankyně a poslanci, dovolte mi učinit jedno drobné, radostné pozvání. Příští středu, 13. listopadu v 9,00 hodin dopoledne se v Paláci kultury otevírá první regionální výstava cestovního ruchu, nazvaná Regiontour. Probíhá mezi 13. - 17. listopadem. Slavnostní vernisáž je 13. v 9,00 hodin dopoledne. Výbor pro obchod a cestovní ruch i předsednictvo České národní rady už pozvánky obdrželi, nicméně si vás dovolím pozvat takto ústně, protože se domnívám, že zcela jistě by vaši voliči, zástupci regionů, kteří se výstavy účastní, vás uvítali. Vystavovat bude 75 regionů České republiky, 1 region slovenský, kromě toho Svaz českých turistů a některé instituce další. Výstava má dva účely. Účelem prvním je ukázat, vystavit, předvést možnosti cestovního ruchu jednotlivých regionů. Cílem druhým je vystavit a nabídnout investiční možnosti do cestovního ruchu v jednotlivých oblastech. Za tím účelem zveme obchodní a průmyslové komory veškerých sousedních zemí a regionů Rakouska, Německa, také Švýcarska, Polska, Maďarska, aby přijely. Výstava se koná pod záštitou Světové organizace cestovního ruchu a také za její účasti. Bude mít dost bohatý kulturní program, ten, který si regiony s sebou přivezou. Domnívám se, opakuji, že by své poslance zástupci regionů mezi sebou velice rádi uvítali. Děkuji vám.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Dámy a pánové, vyhlašuji přestávku, pro další program, kterým bude naplněna do 15,25 a mám ještě milou povinnost, než se rozejdete, za pana ministra kultury, poděkovat vám za spolupráci sněmovny při tvorbě posléze uvedeného zákona.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Dámy a pánové, chystám se právě dělat prezenci, žádám vás, abyste se čtvrt hodiny poté, kdy měla pokračovat schůze, dostavili na svá místa.

Dámy a pánové, zahajuji přerušenou schůzi. Nevím už, jakým způsobem bych tak měl učinit, než to oznámit do mikrofonu. Dovolte mi, abych přistoupil ke kontrole prezence s tím, že budu zjištěné údaje konfrontovat s dnešní podepsanou prezenční listinou. Čeká nás projednání ústavního zákona, který je přijímán - jak víte - kvalifikovanou většinou. Prosím tedy pány kolegy, aby při přečtení jména jakýmkoli způsobem důstojným sněmovně dali najevo, že jsou přítomni.

Pan poslanec Adámek - zde

Faktická poznámka.

Poslanec Karel Foniok: Pane místopředsedo, dovolte, abych vám připomněl vaše původní slova, kdy jste hovořil o tom, že si uděláte kontrolu prezence plus omluvy těch, kteří dnes nejsou přítomni. Pak by to bylo teprve zajímavé.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Neřekl jsem, že dodám omluvy, protože je nemám. Mám pouze poznámku o tom, kdo je pro odpoledne omluven, ale to je nepochybně věc dalšího jednání a bude to konstatováno.

Pan kolega Adámek tedy je zde.

Pan kolega Andrle - zde

Dovolte, abych hlásil pouze příjmení pro rychlost.

Balcárek - na chodbě

Balog - ano

Bárta - zde

Benda - zde

Bereza - zde

Bezděk - zde

Bělehrádek - v kanceláři výbor

Body - zde

Budinský - zde

Bumbová - v Německu

Burešová - omluvena (dostavila se ještě v průběhu zjišťování prezence)

Bursík - přítomen

Cabal - ano

Cibuzar - ano

Čapek - ano

Čech - telefonuje (dostavil se v

Čechová - ano

Čelišová - ano

Čermák - ?

Čulíková - ano

Čundrle - ano

Danneberg - ano

Dobal - ano

Dohnal - ano

Domas - ?

Dudešek - zde

Dušek Jiří - ano

Dušek Pavel - ano

Dušek Richard - ano

Effenberger - tu som

Fejfar - tu

Fendrych - ano

Fiedor - ano

Foniok - ano

Frkal - ano

Fröhlich - ano

Giňa - ?

Gjurič - přišel dodatečně

Guži - ano

Haringer - ano

Havlíček - ano

Havlovič - ano

Hába - ano

Hájek Jiří - omluven

Hájek Josef - zde

Hájek Richard - ?

Hejsek - zde

Hofhanzl - ?

Hofrová - ano

Hochová - zde

Holomek - přišel dodatečně

Homola - tady

Honajzer - ?

Hořínek - zde

Hrazdíra - ano

Chromý - ano

Chutný - zde

Jančáry - ano

Janeček - ?

Janů - ?

Ježek Josef - zde

Ježek Tomáš - ?

Jirásek - zde

Kačenka - omluven a je zde přítomen

Kadlec - tu Kalfus - ano

Kalousová - ano

Kalvoda - jsem zde

Kantůrková - ano

Kapusta - zde

Karas - ?

Karych - ?

Kasal - je zde

Kašuba - ano

Kelnar - zde

Klener - zde

Klimeš - ano

Koháček - zde

Kolářová - ano

Kolmistr - zde

Komárek - nemocen

Koráb - ano

Kotrlý - nechodí, v Japonsku

Kozánek - ano

Kozel - je

Kraus Michal - ano

Kraus Petr - ano

Krčma - ano

Krejčová - ano

Kryčer - ?

Kříž - ano

Kubiš - ano

Kužílek - ano

Květ - ano

Lagová - ano

Laštůvka - omluven

Ledvinka - ano

Litomiský - ano Líbal - ano

Lom - přišel dodatečně

Lukeš Milan - přítomen

Macháček - ?

Machalík - ano

Maleňáková - omluvena, v Německu

Malík - přítomen

Marvanová - tady

Maryt - ano

Mašatová - ano

Mašek - sám odpověděl "nepřítomen"

Matějka František - ?

Matějka Jaroslav - ano

Mazalová - na chodbě

Máca - ano

Meier - ano

Mišík - ?

Moldan - ano

Moskal - ano

Müller - ano

Nedbálek - tu

Nerad - přítomen

Němcová - ?

Němčík - ano

Němeček - ano

Novák Jiří - zde

Novák Libor - zde

Ortman - ano

Pavela - ano

Pavlíková - ano

Payne - přítomen tělem i duší

Pecháček - zde

Petr - ano

Piverka - ano

Popovič - ?

Pospíšil - ano

Povolný - ano

Preclík - ano

Procházka Kamil - zde

Procházka Antonín - zde

Pruša - ano

Přikryl - ?

Raška, Ratiborský, Rečková, Rozlivka, Röschová - omluvena, Růžička - nemocen, Ryšlinková, Řezáč, Sapák, Sedláček, Smělík, Sojka, Soural, Stibic, Stiborová, Stieber, Stodůlka, Sůvová, Svoboda, Syka, Šabata, Šebor, Šepsová, Šimeček, Šlouf, Šplíchal, Štěpová, Štindl, Štrait, Šuman, Tatár, Tollner, Vacek, Vaňák, Váca, Váchalová, Válek, Veselý, Vlach, Vlk, Volák, Vondráček - omluven, Vorlová, Výborný, Wyjsar, Wantula - nepřítomen, Wolf, Zahradníček, Zajíček, Zeman, Zubek, Žák, Žižka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP