Středa 6. listopadu 1991

Poslanec Julius Jančáry: Pane místopředsedo, můj návrh zněl tak, aby vyšetřovací komise vyslechla pana Jana Urbana, pana Petra Kučeru a pana Antonína Pokorného. Otázka jim položená by měla znít, zda věděli o záznamu kolegy Laštůvky v registru svazků.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Zdržte se ještě. Pokud by se to mělo formulovat, nechci tuto formulaci ovlivňovat. Navrhujete, aby ČNR uložila komisi tento postup? (Poslanec odpověděl posuňkem.) Dobrá. Prosím pana kolegu, aby to registroval, a prosím pana poslance Dohnala, aby zformulovat svůj návrh. Ale tam se někdo hlásí s faktickou poznámkou.

Poslanec Václav Šplíchal: Vážení kolegové, já myslím, že bylo odpovězeno na dotaz a na návrh pana poslance Jančáryho.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Prosím pana poslance Dohnala.

Poslanec Vojtěch Dohnal: Vážení přítomní, vzhledem k to mu, že zveřejňujeme jména poslanců pozitivně lustrovaných, kteří do 15 dnů neodstoupili, tak navrhuji, aby v souvislosti s tím ČNR uložila vyšetřovací komisi pro otázky lustrací zveřejnit jména všech poslanců ČNR, kteří jsou vedeni v registru svazků Státní bezpečnosti jako nepřátelské osoby.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Hlásí se pan poslanec Šuman s faktickou poznámkou.

Poslanec Vladimír Šuman: Já prosím kolegu Dohnala, aby byl tak laskav a tento svůj návrh zdůvodnil ve vztahu k lustracím, pokud snad důvodem (a já doufám, že ne) nemá být profit té či oné politické strany.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Já se nevyslovuji k návrhu pana poslance Dohnala, ale spíše bych položil sněmovně a jemu otázku pracovní, zda se nemá mířit ke změně usnesení na základě kterého se lustrace konají. Zatímco první návrh, tedy návrh pana poslance Jančáryho, byl vysloveně procesní (uložil komisi něco zjistit), návrh pana kolegy Dohnala byl podstatně jiný, žádal něco zveřejnit. Chce se pan poslanec Dohnal vyjádřit?

Poslanec Vojtěch Dohnal: Byl jsem vyzván panem kolegou Šumanem a nyní i předsedajícím, tak se k tomu vyjádřím.

K tomu dotazu pana předsedajícího, zda jsem nechtěl raději změnit usnesení k lustracím, bych se chtěl vyjádřit v tom smyslu, že včera při jednání lustrační komise poslanec Kelnar navrhl, aby se komise usnesla a vyzvala plénum ČNR, aby usnesení k lustracím bylo dáno do souladu s lustračním zákonem FS. Lustrační komise ČNR o tom hlasovala a tento návrh nebyl přijat. Právě proto dávám ten návrh, který jsem před chvílí vznesl, aby byla zveřejněna jména poslanců ČNR, která jsou v registru svazků Státní bezpečnosti jako nepřátelské osoby.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Faktickou poznámku má pan poslanec Jančáry.

Poslanec Julius Jančáry: Pane předsedající, již před půl hodinou, po vystoupení pana poslance Šumana jsem věřil tomu, že tato rozprava bude ukončena, a proto jsem tu faktickou poznám ku v té době stáhl. Nyní bych rád odpověděl kolegovi Šplíchalovi. Kolega Bárta řekl samozřejmě, že jsme to věděli. A právě toto bych nerad zde rozebíral. Trvám na svém návrhu, aby komise položila otázku třem jmenovaným osobám.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Hlásí se paní poslankyně Kantůrková a potom pan poslanec Bárta.

Poslankyně Eva Kantůrková: Dámy a pánové, já bych ráda reagovala na to, co říkal pan poslanec Šuman. Jak já si vysvětluji návrhy pana poslance Dohnala tak, že to není záležitost, co z to ho bude mít která strana, ale co z toho bude mít sněmovna. My před veřejností vypadáme jako někdo, kdo ustavičně vytahává špinavé prádlo. O sněmovně se mluví jako o orgánu, který prolustrovává své poslance a má tam spoustu agentů. Kdybychom současně s tím ukázali, že je tu spousta nepřátel minulého režimu, tak bychom také uvedli do určité rovnováhy názor, který má veřejnost na naše orgány.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Dále má faktickou poznámku pan poslanec Bárta.

Poslanec Zdeněk Bárta: Já jsem se chtěl ohradit. Každý, kdo jsme v registru byli, jsme se zeptali.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Hlásí se pan poslanec Šuman. Je to faktická poznámka, nebo vystoupení v diskusi?

Poslanec Vladimír Šuman: Vážení přátelé, my musíme reagovat ve sněmovně velice přesně podle mého názoru a podle stenozáznamu jistě bude dokázáno, že pan kolega Dohnal požádal, aby takto nepřátelsky zjištěné osoby byly registrovány podle jednotlivých stran, paní Kantůrková. To nebyla záležitost sněmovny, čili bude lepší - tam bylo skutečně řečeno podle stran, můžeme se na to podívat, že tam takový požadavek byl. Z toho já jsem vyvodil právě ten dojem, že jde o politickou záležitost. Já chápu, že u paní Kantůrkové k tomu mohlo dojít, že tuhle věc mohla přeslechnout. A ona se pokusila pomoci panu Dohnalovi v nesnázích, že momentálně byl indisponován s odpovědí. Já bych ještě požádal o jednu věc, která mě velice překvapila, a to na pana poslance Müllera. On tady totiž řekl, že v komisi lustrační dochází k bojovým hlasováním. Já se vám přiznám, že přesto, že se samozřejmě stýkám se členy komise, takže jsem se ještě nikdy nedozvěděl, jak se tam o čem hlasovalo, zda to je bojovné, nebo ne. A minule, když jsem tady mluvil o tom, že v tom jsou možná nějaké politické otázky, když se hlasovalo o zpřesnění, tak je zajímavé, že opět na to nikdo veřejně nereagoval, ale sedl jsem si do lavice a kolegové z Občanského hnutí říkali, copak ty nevíš, co na tom je. Následně jsem zjistil, že na Klubu občanského hnutí se o tom jednalo, o tom, jak se hlasuje - nemyslím konkrétně, ale že tam dochází k bojovým hlasováním z politického hlediska. Pánové, nezlobte se, tohleto nejde, to je naprosto neseriózní. Pane Müller, buďte tak hodný, řekněte sněmovně, jak jste se dozvěděl o tom, že dochází v lustrační komisi k bojovému hlasování. Od koho konkrétně, kdy a jak. Tento člověk by měl být podle mého názoru vyměněn. Děkuji vám. (Potlesk).

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do rozpravy. Pan poslanec Müller. Prosím ty, kteří mají úmysl vystoupit v rozpravě, aby to rozvážili a písemně přihlášku adresovali.

Poslanec Jiří Müller: Pan poslanec Šuman se možná nedopatřením dopustil zatemňování problému. Tady nejde o to, o čem se hlasovalo, tady jde o to, že jako způsob rozhodování, jako způsob hledání pravdy se používá hlasování. Vážený pane kolego, uvědomte si, že když se poprvé hlasovalo ve Federálním shromáždění, že to vzbudilo velmi široké pochyby o tom, zda můžeme hlasováním zjistit něco, co se pak předloží jako naprostá jistota. A to je ten problém. (Potlesk).

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Hlásí se pan poslanec Šuman s poznámkou.

Poslanec Vladimír Šuman: Prosím, aby bylo zjištěno ve stenozáznamu, jak zněla slova poslance Müllera, já se pamatuji tak, že mluvil o bojovém hlasování v lustrační komisi. Čili jde o charakter hlasování. Já jsem neříkal, že nešlo - a sama skutečnost, že tento charakter je zveřejňován - se ptám, od kterého člena lustrační komise se to pan poslanec Müller dověděl, protože já zpochybňuji jeho oprávněnost v této komisi být. Dokáže-li mluvit o charakteru jednání, obávám se, že může mluvit i o jiných věcech. Prosím, aby byl tak laskav a pokud on se domnívá, že jsem jaksi řekl nepravdu o jeho tvrzení, tak pokud toto bude potvrzeno, aby sdělil sněmovně, od koho se tuto informaci dozvěděl. Myslím, že má právo to sněmovna vědět. Děkuji. (Potlesk).

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Písemně se přihlásil pan poslanec Stodůlka. Fakticky chce něco připomenout pan poslanec Dohnal.

Poslanec Vojtěch Dohnal: Vážený pane předsedající, vážení přítomní, že únik informací z vyšetřovací komise pro lustrace skutečně existuje, o tom svědčí to, že předseda jednoho našeho výboru České národní rady byl v této souvislosti požádán, aby se včera dostavil na jednání vyšetřovací komise, a když byl poslanci tázán, odkud získal informace o jednání vyšetřovací komise, pak odpověděl - a byl to člen předsednictva České národní rady - že se to doslechl v kuloárech na chodbě, nebo tak nějak. A vyšetřovací komise se s tímto jeho sdělením, pěkně prosím, spokojila. Já jsem požádal, aby jeho sdělení bylo zaprotokolováno, tak to o tom, jak ta komise funguje.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Fakticky pan poslanec Tollner. Písemně je přihlášen pan poslanec Stodůlka, kterého prosím, aby se připravil.

Poslanec Pavel Tollner: Vážený český sněme, jako tajemník lustrační komise skutečně s politováním musím konstatovat, že pan poslanec Dohnal jako člen této lustrační komise zveřejňuje vnitřní informace o tom, o čem včera komise jednala a tímto flagrantním způsobem porušuje etiku jednání komise. (Potlesk).

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Pan poslanec Stodůlka ještě chvíli musí mít strpení, ale jeho kolegové mají plno faktických poznámek, prosím pana poslance Nováka.

Poslanec Jiří Novák: vážený český sněme, já musím sněmovně sdělit, že tím poslancem, který byl včera před vyšetřovací komisí, jsem byl já. A současně vám musím sdělit, že informace, která vám byla před chvílí poskytnuta panem poslancem Dohnalem o obsahu mého sdělení, není pravdivá. (Potlesk).

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Prosím pana poslance Stodůlku, který je přihlášen do rozpravy.

Poslanec Zbyšek Stodůlka: Vážený pane předsedající, vážená vládo, vážení kolegové a kolegyně, doufám, že to, co řeknu nebude označeno za únik informací z komise, protože jsem rov něž členem vyšetřovací komise. Chtěl bych k několika věcem, které tu zazněly zaujmout stanoviska. K otázce hlasování komise. Může mi pan kolega Müller říci, jak se kolektivní orgán může usnést jiným způsobem než hlasováním? Ale to, že je to kolektivní orgán, jsme přece věděli už od okamžiku, kdy jsme komisi ustavovali. Pokud jde o oba doplňující návrhy, jestliže si vezmeme zákon, který upravuje postavení vyšetřovacích komisí, tak ten zákon je stanoven - nebo stanoví to tak, že vyšetřovací komise jsou ustanovovány k otázkám obecného zájmu. Pokud má někdo jiný názor, ať mě opraví, ale nemám ho sebou, ale mám dojem, že tam to tak je. Jestli mají páni navrhovatelé za to, že v jednom i druhém případě jde o otázky obecného zájmu, pak asi jsou v právu, ale já jsem toho dojmu z jejich vystoupení nenabyl. Jinak k vystoupení pana kolegy Chromého - tady se ozvalo několikrát zpochybnění práce vyšetřovací komise. Já naprosto ne toužím po tom, abych byl publikován ve veřejných sdělovacích prostředcích, že jaksi jsem ve vyšetřovací komisi spáchal nějaké nezákonnosti. A současně byl zapisován příslušníky StB, kteří se dostavují na výslech významně, současně s požadavkem předložení mého poslaneckého průkazu. To jsou zkušenosti, které z té vyšetřovací komise máme. Já netrvám na tom, abych vůbec ve vyšetřovací komisi byl a pokud si někdo myslí, že to půjde líp, okamžitě z komise odejdu. A byl bych rád, kdyby na místo mě tam šel třeba pan poslanec Chromý. Děkuji.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Písemně už přihlášen do rozpravy nikdo není. Já se bojím že z té rozpravy se stala polemika, kde se nedostaneme vůbec k ničemu. Prosím pa na poslance, aby se ujal slova.

Poslanec František Kozel: Pane místopředsedo, dámy a pánové, já bych dal konstruktivní návrh, abychom tuto debatu, kdy se zasvěcení baví v náznacích o věcech, které vědí jenom oni, ukončili, protože zbytek sněmovny neví, o čem je řeč. A jsme tady zbytečně. Myslím, že máme na práci daleko vážnější věci, než tady poslouchat jinotaje.

Děkuji. (Potlesk).

Poslanec Zdeněk Bárta: Tady vznikla otázka, jak jinak dos pět k výsledku hlasování. No přece tím, že ten materiál je tak nepochybný, že všichni přítomní, tak jak je to při porotních soudech v některých státech, jsou natolik jasně přesvědčeni, že rozsudek je nepochybný, že ho celý ten orgán kolektivně schvaluje a jestliže jediný člověk má důvod to zpochybnit, tak se to neschválí. Myslím, že by nám to hodně pomohlo v naší práci. (Potlesk)

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji, dámy a pánové, já na vás apeluji, abyste nedělali poněkud nedůstojnou polemiku z této rozpravy. Mojí vinou byla rozprava otevřena poté, co jsem ji uzavřel, protože se vede k usnesení a já bych chtěl konstatovat, že povinností každého poslance, pokud navrhuje rozšířit nebo doplnit usnesení, je úplně přesně to formulovat a netvořit to za spolupráce celého pléna. To jen podotýkám. Prosím tedy, aby všichni, kteří se hlásí do rozpravy, - netrvám na písemné formě, tak učinili hned teď, jinak se obávám, že nebudeme schopni tuto otázku, která je velice vážná, projednat.

Prosím, hlásí se někdo do rozpravy? Pan poslanec Bursík.

Poslanec Martin Bursík: Pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, považuji pouze za významné oddělit při této rozpravě tu část, ke které jsme kompetentní a ke které máme informace a můžeme o ní diskutovat, od té části, ke které dostaneme teprve informace a budeme o ní diskutovat, předpokládám na příštím plénu, jak jsme se kdysi usnesli.

Jsme kompetentní, jsme i přímo odpovědni za stávající usnesení, která jsme k otázkám lustrací přijali. Nejméně dvakrát zde v České národní radě jsem vystupoval a apeloval jsem na poslance k tomu, aby kontrolovali vlastní usnesení a aby zajistili, aby se orgán, který jsme jmenovali, také podle těchto usnesení choval.

K panu poslanci Šumanovi, který právě apeloval na naši ne kompetentnost a tázal se po zdroji informací, bych rád připomněl - jak on jistě zná - usnesení 156 odst. 6: " Česká národní rada zmocňuje vyšetřovací komisi pro otázky lustrací, aby v průběhu své činnosti poskytovala informace v tomto rozsahu: o časovém postupu prací při vyšetřování, o způsobu a metodách vyšetřování - (to podtrhávám) - o skutečnostech, která vyšetřovací komise zjistila. To vše ve vztahu ke konkrétním osobám". Děkuji vám. (Potlesk)

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji, pokud se už nikdo nehlásí, uzavírám rozpravu a navrhuji, abychom hlasovali o usnesení, které navrhl pan poslanec Tollner ve všech třech jeho částech. Pokud bude jiný návrh z pléna, budeme hlasovat o tom to usnesení a potom, pokud bude schváleno nebo v té podobě jak bude schváleno, budeme hlasovat o obou doplňovacích návrzích. Můj návrh tedy zní hlasovat o návrhu pana poslance Tollnera ve všech jeho částech. Jsou tři. Je jiný návrh na hlasování po jednotlivých částech? (Není.) Pokud nikoliv, pak se ptám, jestli sněmovna žádá, aby pan poslanec Tollner návrh ještě jednou přečetl. (Hlasy: ano). Ano, prosím, aby tak učinil.

Poslanec Pavel Tollner: Česká národní rada

1. bere na vědomí 2. část zprávy vyšetřovací komise ČNR pro otázky lustrací ze dne 13. 9. 1991 a zprávu o činnosti vyšetřovací komise ČNR ze dne 6. 11. 1991.

Ještě pro pořádek bych zdůraznil, že je tím míněna první část té zprávy. Nejedná se o zveřejnění.

2. ČNR ukládá vyšetřovací komisi pro otázky lustrací zpřístupnit všem poslancům ČNR materiály pozitivně evidovaných a zveřejněných osob na určeném místě a v určenou dobu.

3. Doporučuje všem poslancům ČNR, aby se s příslušnými materiály seznámili.

To je vše.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji, navrhuji hlasovat.

Kdo je pro tento návrh, nechť zvedne ruku. 103.

Kdo je proti? 3.

Kdo se zdržel hlasování? 20.

Děkuji. Návrh byl přijat.

Zeptám se pana poslance Tollnera, zda je schopen zformulovat návrh přednesený panem poslancem Jančárym, nebo zda požádáme pana poslance Jančáryho, aby tak učinil sám.

Poslanec Pavel Tollner: Myslím, že by bylo lépe požádat autora.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Prosím ještě jednou o úplnou formulaci toho, co chcete, aby bylo v usnesení. O totéž po žádám pana poslance Dohnala.

Poslanec Julius Jančáry: Česká národní rada ukládá vyšetřovací komisi, aby vyslechla pana Jana Urbana, pana Petra Kučeru a pana Antonína Pokorného a položila jim otázku, zda v době sestavování kandidátky OF za Severočeský kraj věděli, že pan poslanec Laštůvka je veden jako tajný spolupracovník v registru svazků Státní bezpečnosti.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP