Pondělí 8. července 1991

Poslanec Jiří Karas: Paní předsedkyně, pane předsedající, dámy a pánové, dne 6. února 1991 jsem se obrátil na pana premiéra dr. Pitharta s interpelací ve věci neutěšeného personálního obsazení ministerstev České republiky. Konstatoval jsem, že na ústředních orgánech státní správy pracuje v průměru 60% bývalých členů KSČ. Pan dr. Pithart mně odpověděl, že problematika obsazení pracovních a funkčních míst je v plné pravomoci jednotlivých ministrů a vedoucích ostatních ústředních orgánů. Pan předseda vlády, cituji "nechceli pracovat v duchu metod používaných před 17. listopadem 1989, nemůže do pravomoci kohokoli zasahovat". Takový postup by dle pana premiéra odporoval nejen postojům, které několikrát dal veřejně najevo, ale i myšlence budování právního státu, ve kterém zákony i ostatní obecně závazné právní předpisy musí v první řadě ctít vláda a všichni ostatní činitelé.

S touto odpovědí pana předsedy vlády nemohu souhlasit. Pan předseda vlády je plně odpovědný za chod ministerstev a za úroveň celé vlády. Nemohu souhlasit s tím, že ve jménu demokracie je udržován ve správních orgánech státu nedemokratický stav kádrů, jenž je sám o sobě popřením výsledků svobodných voleb. Odchod starých kádrů je nutný ze třech důvodů.

Z politického hlediska je neúnosné, aby nositelé postojů a ideologií, kteří se podepsali na devastaci naší společnosti, zůstali a působili nadále ve vedoucích funkcích.

Druhým důvodem je hledisko pragmatické. Nemůžeme si dovolovat zvyšovat riziko brzdících snah totalitní mafie, pracujících osvědčeným systémem využívání starých dobrých známých, stavějících se proti zájmům demokratizace, privatizace a úkolům nově se tvořící obchodní sítě a podobně.

Třetím důvodem je aspekt morální. Zastávaní nomenklaturních funkcí sebou neslo i odpovídající mocenské postavení, různé osobní výhody a tak dále. Další setrvávání ve funkcích by znamenalo absolutní popření morální odpovědnosti za dřívější poslušnost a bezpáteřný kariérismus. Nežádám čistky, nechci nikoho zatracovat, naopak. Odborné zkušenosti vedoucích pracovníků mohou být nadále využívány jejich poctivou prací v podnicích, vědeckých ústavech, v zemědělství a podobně.

Rozhodujícím kritériem pro jmenování do vedoucích funkcí musí být v prvé řadě odborné organizační schopnosti a morální vlastnosti budoucích státních zaměstnanců. Je zapotřebí vsadit na mládí a ohlédnout se do. řad mladých absolventů vysokých škol, kteří právě teď hledají zaměstnání a čekají na svou šanci. Výměna kádrů by měla proběhnout na základě konkurzních řízení, vedených snahou o nápravu věci. Čím dříve se nám to podaří, tím dříve získáme šanci návratu do demokratické Evropy. (Potlesk).

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Karasovi. Otevírám rozpravu k této interpelaci. (Nikdo se nehlásil). Rozpravu tedy končím. Na základě vyjádření pana poslance Karase navrhuji přijmout toto usnesení: "Česká národní rada nesouhlasí s odpovědí na interpelaci poslance Jiřího Karase, uvedených ve sněmovních tiscích 185 b a 185 g."

Kdo s takto formulovaným návrhem na usnesení souhlasí, ať zvedne ruku? 70.

Kdo je proti? 12.

Kdo se zdržel hlasování? 32.

Děkuji, návrh na usnesení, jak jsem jej přednesl, byl přijat.

Ministr financí odpověděl panu poslanci Jiřímu Karasovi ve věci úhrady mezid aparátu mládežnických organizací v tisku 185 - je uvedena pod číslem 14.102. Odpověď byla také předložena na 18. schůzi jako tisk 185 h. Ptám se pana poslance Karase, zdali odpověď pana ministra Špačka považuje za uspokojivou.

(Poslanec Karas: ano).

Otevírám k tomuto bodu rozpravu. (Nikdo se nehlásil). Pokud se nikdo nehlásí, dávám návrh na přijetí tohoto usnesení:

"Česká národní rada souhlasí s odpovědí na interpelaci, uvedenou ve sněmovním tisku 185 h. Kdo souhlasí, ať zvedne ruku. 104.

Kdo je proti? Nikdo.

Kdo se zdržel hlasování? 4.

Návrh na usnesení byl přijat.

Nyní pokud jde o odpovědi na ústní interpelace, přednesené na 45. schůzi ČNR - tisk 233. Již na 18. schůzi jsme projednali odpověď ministra životního prostředí České republiky Ivana Dejmala poslanci Rudolfu Berezovi na jeho interpelaci ve věci podpory ozdravných opatření v závodě Moravia, Mariánské Údolí. Ve sněmovním tisku 233 je uvedena pod označením 15.103. Odpověď byla vydána ve sněmovním tisku 233 - A.

Táži se, zdali pan poslanec Bereza je přítomen - zdá se, že nikoli - táži se tedy, zdali někoho z pánů kolegů pověřil k vyjádření k této interpelaci. Pokud tomu tak není, musím projednání této interpelace odložit na některou z příštích schůzí. Ministr financí Karel Špaček odpověděl poslanci Václavu Šplíchalovi na jeho interpelaci ve věci finančních prostředků rozpočtovaných na práce na silniční sítě v roce 1991, kterou podal i jménem dalších poslanců - v tisku 233 je uvedena pod číslem 15. 1 -01. Odpověď se předkládá jako tisk 233 B. Podotýkám, že také tuto interpelaci jsme pro nepřítomnost pana poslance Šplíchala již dvakrát odsunuli. Domnívám se, že bychom ji dnes mohli uzavřít. Jenom připomínám, že ačkoliv jsme odpověď na interpelaci poslance Šplíchala a dalších dosud neprojednali, předložil mezitím poslanec Antonín Hrazdíra další interpelaci prakticky ve stejné věci, kde vyjadřuje zásadní neuspokojení s obsahem tisku 233 B a rozvádí novou argumentaci. Interpelace poslance Hrazdíry byla vydána jako tisk 329. Ministr Špaček v uplynulých dnech odpověděl písemně i na tuto interpelaci poslance Hrazdíry a jeho odpověď je vydána jako tisk 329 A. Nyní se tedy vrátíme k odpovědi uvedené ve sněmovním tisku 233 B. Ptám se pana poslance Šplíchala, zdali považuje odpověď za uspokojivou.

Poslanec Václav Šplíchal: Po rozvinutí dalších odpovědí pana ministra Špačka souhlasím.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. Otevírám rozpravu. Pokud se nikdo nehlásí, dávám návrh na přijetí následujícího usnesení:

"Česká národní rada souhlasí s odpovědí na interpelaci uvedenou ve sněmovním tisku 233 B."

Kdo s tímto usnesením souhlasí, ať zvedne ruku. 113.

Kdo je proti? Nikdo.

Kdo se zdržel hlasování? 5.

Usnesení bylo přijato.

Nyní k odpovědi na interpelaci poslance Antonína Hrazdíry na předsedu vlády ČR Petra Pitharta ve věci finančních prostředků rozpočtovaných na práce na dálnicích a silniční síti tisk 329. Odpověď je předložena jako tisk 329 A. Ptám se pana poslance Hrazdíry, zdali považuje odpověď za uspokojivou.

Poslanec Antonín Hrazdíra: Vážený pane předsedající, vážené dámy a pánové, v návaznosti na pádnost argumentů, které mi vysvětlil pan ministr, s odpovědí souhlasím. Byl bych rád, kdyby ovšem argumenty, které jsou uvedeny, nezapadly, zejména pokud se týká zaměstnanosti, využití prostředků, které jdou do státní pokladny z rozpočtu a pokud možno v dalším období bylo s nimi počítáno. Jinak s odpovědí souhlasím.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Hrazdírovi. Otevírám rozpravu. Pokud se nikdo nehlásí, domnívám se, že mohu dát hlasovat o usnesení:

"Česká národní rada souhlasí s odpovědí na interpelaci uvedenou ve sněmovním tisku 329 A."

Kdo s takto formulovaným usnesením souhlasí, ať zvedne ruku. 116.

Kdo je proti? Nikdo.

Kdo se zdržel hlasování? 3.

Usnesení bylo přijato.

Přistoupíme k projednávání další odpovědi. Mezitím bych si dovolil přečíst jména poslanců, jejichž přítomnost by byla velice žádoucí v následujících minutách. Jsou to páni poslanci Holomek, Václav Moskal, Jiří Karas, Miroslav Čapek, Zdeněk Smělík, Josef Janeček, František Kozel, Ladislav Krčma, Pavel Dušek, opět Pavel Dušek, Vladimír Čech a další. To je zatím vše.

Přistoupíme k projednání odpovědi na interpelaci pana poslance Holomka. Na tuto interpelaci odpověděl ministr vnitra ČR Tomáš Sokol. Interpelace se týkala záležitosti incidentu v obci Libkov a v Klatovech. V tisku 233 je uvedena pod označením 15 I - 02, odpověď se předkládá jako tisk 233 D. Ptám se pana poslance Holomka, zdali považuje odpověď za uspokojivou.

Poslanec Karel Holomek: Pane předsedající, vážená Česká národní rado, dříve než se vyjádřím, jak dalece jsem spokojen s touto odpovědí, několik poznámek. V odpovědi na interpelaci se hovoří o tom, že několik viníků uprchlo do SRN a že snad požádali o azyl. Domnívám se, že snad požádat o azyl pro lidi tohoto charakteru je naprosto nemístné a prosil bych odpověď jak v této otázce se vláda SRN vyjádřila.

Druhou záležitost velice polemickou bych viděl v tomto: v odpovědi se popírá jednoznačně akt rasové nesnášenlivosti. S tím nemohu souhlasit, protože bezprostředně po tomto incidentu bylo zpracováno prohlášení, které snad podepsalo asi 2 500 občanů města Klatovy, ve kterém zcela jednoznačně je cítit velmi silný a nenávistný rasový podtón vůči Romům. Souvislost a spojitost mezi těmito dvěma akty, tedy mezi zabitím romského chlapce a mezi touto peticí, je zcela jednoznačná. Přesto jsem ochoten se k této záležitosti stavět tolerantně, doufám, že se svými kolegy společně. Proběhlo velice reprezentativní jednání na radnici v Klatovech, kde jsme si všechny záležitosti vyjasnili, a kde takto dosti zřetelně vyplynula okolnost, že Romové nebyli zcela bez viny.

Co se týká šetření vyšetřovacích orgánů a co se týká zákroku policie, řekl bych, že s ním by bylo možné souhlasit. Přesto zde vyvstávají zase výrazné skutečnosti, které by mohly snad přispět k zevšeobecnění v řadách policie. A o to také jde. Zpracoval jsem si jistý harmonogram. K těmto událostem došlo dne 22.2. a 23. 2.. Vždycky byl pořad dějů stejný. Následovala jakási výstražná akce, policie zakročila, odjela a následoval tvrdý zákrok.

V prvním případě to byl založený požár domu. Následujícího dne se stalo něco podobného. Objevily se signály o tom, že proti Romům bude zakročeno. Policie provedla kontrolu a téměř v okamžiku, kdy odjela, následuje útok pachatelů a zabití. Z toho vyplývá, že policie by se neměla tak lehce smiřovat s tím, jestliže v určitém okamžiku, kdy provádí kontrolu, se všechno jeví být normální. Dále je tady ještě jakási neúplnost v této zprávě, nejsou totiž uváděny některé závažné okolnosti. Například anonymní informací, která byla zaslána starostovi, v níž se policie dozvěděla o chystaných akcích proti Romům. O tom v této zprávě není nic, vím zcela prokazatelně, že tomu tak skutečně bylo.

Závěrem bych řekl, že žádám doplnění odpovědí o odpověď na tuto interpelaci v tom smyslu, jak dopadla záležitost s azylem.

Dále žádám, aby zkušenosti z tohoto případu byly prostřednictvím ministerstva vnitra zevšeobecněny pro všechny policejní složky. Za těchto okolností jsem ochoten s výhradami, o nichž jsem zde hovořil, odpověď na interpelaci přijmout. Děkuji.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Holomkovi.

Otevírám rozpravu k této záležitosti. Zvlášť bych uvítal přítomnost pana ministra Sokola. Prosím, pan poslanec Sapák.

Poslanec Jan Sapák: Není možné vést diskusi, když není přítomen ministr.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Věci tu má, je možné, že se nachází někde nedaleko. Pan ministr Sokol už je tady. Pane poslanče Holomku, domnívám se, že bude nejjednodušší, když výhradu, resp. otázku k odpovězení, kterou podmiňuje souhlas s odpovědí zopakujete ještě jednou. Pokud pan ministr bude ochoten bezprostředně odpovědět, dal bych hlasovat o usnesení k této interpelaci.

Poslanec Karel Holomek: Pane ministře, je to v záležitosti v Klatovech. Ve své odpovědi uvádíte, že někteří z pachatelů unikli do Spolkové republiky Německo a že snad požádali o azyl. Já bych v této souvislosti žádal odpovědět na to, jak tato záležitost dopadla, jak nám v podstatě odpověděla německá vláda. To zaprvé. Zadruhé žádám o zevšeobecnění tohoto případu, protože zde docházelo k takovému jevu, že vždycky následně po kontrole a zásahu policie se pachatelé stáhli a v zápětí opět ještě důrazněji vystoupit. Myslím si, že je to vážná věc. Chápu, že existuje nedostatek příslušníků policejního sboru, přesto by to stálo za zveřejnění. A zatřetí mám výhrady vůči tomu, že tento akt nesl stopy rasové nesnášenlivosti a dokládám to tím, že bezprostředně po incidentu se rozšiřovala podpisová akce se silným rasovým podtónem. Já ten dokument nemám v ruce, ale je k dispozici na radnici v Klatovech. Ale jsem ochoten tuto záležitost tolerovat, protože si myslím, že vyšetřovací orgány udělaly co bylo v jejich silách, záležitost byla na radnici v reprezentativní schůzce všech zúčastněných projednána a za těchto okolností a s těmito připomínkami, na něž žádám odpověď se spokojuji s odpovědí.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Holomkovi. Ptám se pana ministra, zdali hodlá odpovědět teď nebo na příští schůzi. Pan ministr odpoví teď. Prosím, pane ministře.

Ministr vnitra Tomáš Sokol: Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, pokud pan poslanec Holomek hovořil o otázce některých pachatelů, kde bylo podezření, že uprchli do Západního Německa, tady bych si dovolil požádat o lhůtu, abych mohl přesně prošetřit, jak ta věc probíhá, protože jde ryze o rutinní záležitost, je-li hledaný pachatel, učiní se příslušné kroky ke zveřejnění této skutečnosti, je-li podezření, že by měl být v cizí zemi, vejde příslušná policejní služebna ve spojení s touto cizí zemí. Já jsem si osobně a na místě přešetřil skutečnosti, o kterých bych zde rád hovořil.

Obávám se a zcela fragnantně to odezní v mé odpovědi na interpelaci pánů poslanců, kteří interpelovali ve věci rasových útoků na Romy v podstatě globálně na území tohoto státu a jako příklad uváděli právě Klatovy. Já ve své odpovědi píši o tom, že podle mého názoru redukce tohoto problému na rasovou nenávist je zatemňováním podstaty problému. To, co je ve věci. rasou nebo sporem rasy, je zcela sekundární. Primární je střet dvou kultur, dvou etnik, dvou sociálních skupin obyvatelstva a vzájemné averze, které narůstají z nejrůznějších důvodů, které by bylo třeba zkoumat a které by měly být zkoumány. To ale po hříchu není věc policie. Přesně ilustrativním případem této skutečnosti je incident v Klatovech, který byl v podstatě vyřizováním si jakýchsi účtů za jednak údajné násilí páchané konkrétními Romy - protože šlo přesně o tři konkrétní osoby jednak šlo o jakýsi konkurenční boj, neboť jedna z obětí se měla mimojiné živit vekslem. To všechno pochopitelně na jakési bázi obecné nesnášenlivosti, která je ale pohříchu vzájemná. Jestliže budeme z toho, že jsou Romové nepadáni, vyvozovat rasismus, pak stejným způsobem musíme dospět k tomu, že i Romové se projevují jako rasisté, napadají-li jiné občany tohoto státu. Obojí je podle mne zavádějící. Občané tohoto státu reagují alergicky na Romy, protože jim zaprvé nerozumí, zadruhé jim zazlívají, že neuznávají jejich kulturní hodnoty, žijí jiným způsobem života a konají trestnou činnost, která vysoce převyšuje jejich podíl na této populaci. Romové mají celou řadu výhrad, a dostáváme se do jakési spirály, a budeme-li ji zjednodušovat tím, že budeme hovořit o rasismu, nikdy se nedobereme těch základních příčin. To je důvod, proč se obsáhle ve své odpovědi tímto problémem zabývám, protože ministerstvo vnitra je tu v podstatě pouze pro to, aby obě tyto skupiny drželo mimo kontakt, pokud si chtějí navzájem ubližovat. Ale nemůže řešit tu základní příčinu toho obrovského sociálního, kulturního, životního rozdílu, který mezi těmito dvěma skupinami je. To je problém, který čeká na řešení někoho jiného.

Nicméně pokud jde o ony Klatovy, přešetřoval jsem to takříkajíc osobně, hovořil jsem s přednostou okresního úřadu, hovořil jsem s policisty na místě, všichni říkali, že šlo o něco úplně jiného, než o rasový výbuch nebo projevy rasismu. Samozřejmě, že se tam tyto skutečnosti také odrážejí, když k tomu dopadání dochází, ale podstata je někde zcela jinde. Pokud jde o jakýsi naznačovaný podíl policie na těchto skutečnostech, policie obecně nestíhá zasahovat ve všech případech, kdy je páchána trestná činnost a nebylo ani v tomto případě zjištěno, že by nějak cíleně se chovala laxně vzhledem k tomu, že mělo jít o útoky na Romské obyvatele. Jiná věc je, nakolik policie měla nebo neměla předpokládat, že ten útok z jednoho dne se bude opakovat druhý den. To je jiná záležitost. Ale na místě samém jsem osobním kontaktem s řadou osob, včetně přednosty okresního úřadu nezjistil nic, co by nasvědčovalo tomu, že romské etnikum bylo nějak cíleně napadáno, že dokonce pro to byl ze strany státních orgánů vytvářen prostor. To je vše, co k této věci mohu v této chvíli vznést. Děkuji.

/Potlesk./

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP