Čtvrtek 28. února 1991

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Štindlovi. Kdo se dále hlásí do rozpravy? Poslanec Zahradníček. Prosím, aby se ujal slova.

Poslanec Jan Zahradníček: Vážený pane předsedající, vážené dámy a pánové, navrhuji, aby byl výbor rozšířen o tři členy, aby byla vytvořena protiváha Občanskému fóru. Za stranu KDU navrhuji inženýra Pavla Tollnera. Děkuji vám.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Zahradníčkovi za jeho návrh. Kdo se dále hlásí do rozpravy? Poslanec Sedláček.

Poslanec Michal Sedláček: Vážená sněmovno, chtěl bych předložit procedurální návrh, protože si myslím, že ačkoliv jde o výbor průřezový, neznamená to, že z každého výboru tam musí být zastoupen pouze jeden člen. Pokud zde jsou lidé, kteří se o tuto problematiku zajímají a mají zájem v tomto výboru pracovat, nemuseli bychom se vázat předpokladem, že za každý výbor tam bude pouze jeden zástupce. Děkuji.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Sedláčkovi. Dále se hlásí poslanec Kadlec.

Poslanec Ján Kadlec: Dovolil bych si předložit pozměňující návrh na rozšíření výboru o pana doktora Stodůlku za HSD-SMS.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji poslanci Kadlecovi. Dále se hlásí poslanec Machalík.

Poslanec Jiří Machalík: Vážený předsedající, vážení kolegové, za KSČM navrhujeme pana poslance Duška.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji. Kdo se hlásí do rozpravy? Poslankyně Marvanová.

Poslankyně Hana Marvanová: Vážení poslanci, vyslovuji podiv nad tím, že z navržených členů tohoto výboru je pouze jeden, a to pan poslanec Karych, který byl členem zahraniční komise, na jejíž činnost má tento výbor navazovat. Domnívám se, aby došlo k určité kontinuitě práce, že by tam měli být někteří další aktivní členové této komise.

Nevím, zda jsem schopna označit ty nejaktivnější, ale navrhovala bych zařadit do návrhu za OF pana poslance Sedláčka.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji paní poslankyni Marvanové. Dále se hlásí pan poslanec Karych.

Poslanec Alexandr Karych: Pane předsedající, paní předsedkyně, vážená česká sněmovno!

Komise pro mezinárodní vztahy, která koncem srpna loňského roku zahájila svou činnost, se po celý půlrok snažila najít způsob, jak vytvořit českou politiku také ve vztahu k zahraničí. Nepodařilo se jí to právě proto, že se nemohla sejít v dostatečném počtu a dostatečně operativně, protože byla příliš velká.

Kontinuita tohoto výboru je zakotvena už ve sněmovním tisku 198, který si jistě každý přečetl, než hlasoval o zřízení tohoto výboru. Tam je také řečeno, jak by asi toto složení mělo vypadat. Hovoří se tam o tom, že složení by nemělo být víc jak jedenáctičlenné. Myslím, že to bylo velice rozumné. Prosím proto, aby si páni poslanci a paní poslankyně ještě jednou přečetli, co se tam říká v bodě 1 až 4 o tom, co tento výbor má dělat.

Myslím, že kontrolní činnost tohoto výboru vůči vládě je nesmírně důležitá. Asi vbrzku budeme muset vytvořit při české vládě orgán, který bude mít oporu v zákonu, aby onen vládní výbor při české vládě, který tam dnes je, mohl vykonávat kompetence, které mu zákonem svěříme. Jde o koordinační mezinárodní styky České národní rady a součinnost s dalšími orgány České republiky, Slovenské republiky a České a Slovenské Federativní Republiky. Tyto činnosti skutečně asi budeme muset koordinovat ve výboru, a to ve výboru ne příliš početném, který bude připravovat pro sněmovnu návrhy.

Že tato koordinace je nutná, se nám ukazuje v současné době a ukázalo se nám to za posledního půl roku. Česká republika a česká sněmovna spoléhaly ve svých zahraničních stycích více na aktivity jednotlivců než na koncepci celé sněmovny. Tento výbor by tomu měl předejít a měl by předkládat pravidelně vám, sněmovně, návrhy, které přijmete jako koncepci těchto vztahů. Tím jsem vlastně spojil bod druhý a třetí, gesce nad projednáváním dokumentů mezinárodního charakteru a dopadem těchto dokumentů. Ve všech výborech nebo alespoň v některých se projednávaly nejrůznější smlouvy a dohody, například o dvojím zdanění, o podmínkách připojení k Evropě.

Skutečnost je taková, že není čas v návalu práce si skutečně prostudovat tyto dokumenty. Okruh lidí, kteří si je jsou ochotni prostudovat není tak velký, jak se zde někteří snaží vytvořit dojem. Proto si myslím, že bychom se měli vrátit k tisku 198 a akceptovat, že jsme přijali vytvoření výboru podle tohoto tisku a ve svých pozměňovacích návrzích bychom se měli soustředit na dosazení případně jiných jmen do návrhu, který předložil nově zvolený předseda. Děkuji.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Karychovi a prosím, pana poslance Štindla, aby se ujal slova.

Poslanec Karel Štindl: Vážený pane předsedající, paní předsedkyně, dámy a pánové, uvedl bych ještě dvě poznámky k návrhům, které zde byly předloženy.

Samozřejmě budu pracovat s takovým výborem, jaký bude zvolen, ať už bude mít libovolný počet členů. Přimlouval bych se ale za to, aby zůstal zachován počet deseti. Není totiž vyloučeno, že práce bude hodně a že bychom rozšiřováním tohoto výboru odčerpávali mnoho lidí z věcných výborů.

Zdůrazňuji to, co jsem zapomněl říci, že členství v tomto výboru je společné s členstvím v původních výborech. Jde o výbor průřezový, zasedat bude pokud možno v době, kdy nezasedají ostatní výbory. Vzhledem k tomu, že to bude výbor, jsou přirozeně jeho zasedání veřejná, přístupná vám všem.

Z usnesení předsednictva také vyplynulo, že členy zahraničního výboru nemá být předseda České národní rady, její místopředsedové a předsedové výborů. Myslím si, že tam bylo odůvodnění, aby nebyly kumulovány funkce, a také má být zajištěn pracovní charakter. Byl bych mnohem raději, kdyby jednotlivé výbory mohly projednat otázku svých zástupců, ale stejně bychom s tím museli hýbat, protože bychom museli zachovat politické zastoupení. Předpokládáme dále, že tento výbor si v jednotlivých projektech nebo záležitostech bude muset vytvářet jakési pracovní skupinky, ne-li týmy na delší dobu a pod. Tolik na vysvětlenou. Pokud jsem na něco nezapomněl, co bylo řečeno v rozpravě. Za nejdůležitější z toho, co jsem řekl, považuji snahu uchovat výbor desetičlenný.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Štindlovi. O slovo se přihlásil místopředseda české vlády profesor Lukeš.

Místopředseda vlády ČR Milan Lukeš: Dámy a pánové, to, co jsem společně s vámi vyslechl stran představy o práci tohoto výboru, ve mně zanechává určité smíšené pocity. Zjišťuji určitý rozdíl, pochopil-li jsem správně verbální výroky, mezi tou funkcí, kterou přisuzuje tomuto výboru pan předseda Štindl a mezi tím, o čem mluvil pan Karych. Zdá se mi, že neexistuje ještě konsensus ve smyslu obsahovém, co se týká stran práce tohoto výboru. Musím dále říci, že jsem nepochopil z předložených materiálů - možná, že nejsem sám že tento výbor je pojat jako průřezový v tom, že předpokládá jakési dvojí členství. To je věc, která je přinejmenším hodna nové úvahy. To pak vede k těm tendencím, které se zde už projevily, jaksi reprezentačním, co se týká složení tohoto výboru, spíše než odborným a koncepčním ve smyslu práce tohoto výboru. Přikláněl bych se spíše k tomu, aniž bych chtěl konkurovat Slovensku, kde - jak víte - je pro tento úřad zřízeno celé ministerstvo, že bych obsahovou a koncepční stránku tohoto výboru posiloval. Ať chceme či nechceme, je to nezbytnost.

Nemyslím si, aby bylo jasno, že máme vytvářet ministerstvo zahraničních věcí nebo jeho zárodek. Ale přece jenom jakési věcné, skromné promýšlení, co to jsou vnější vztahy České republiky si zasluhuje soustředěnější pozornost, kterou - nezdá se mi - může zabezpečit výbor v tomto zúženém průřezovém složení. Nemám nic proti tomu, že by tento výbor měl existovat v nějakém limitovaném složení deset či jedenáct. Ale mám už něco proti tomu, že se začíná licitovat o politickém zastoupení v tomto výboru. Zdá se mi, že bychom měli mít možná větší představu o kvalifikovanosti jednotlivých členů v tomto výboru kromě toho, že jsou členy jednotlivých politických seskupení.

Dávám tedy návrh, vážený pane předsedající, kdybychom mohli odložit ještě konečné rozhodnutí stran složení tohoto výboru. Zdá se mi, že jeho koncepce, jeho obsahové zaměření si ještě zaslouží posouzení a zpřesnění. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu místopředsedovi Lukešovi za jeho vystoupení. Kdo další se hlásí do rozpravy? Pan poslanec Sedláček.

Poslanec Michal Sedláček: Ačkoliv souhlasím s návrhem pana poslance Štindla, že by tento výbor nemusel být příliš velký, přesto si myslím, po svých zkušenostech z práce v komisi, že si členství rozhodně zaslouží koncepční lidé, kteří o problematiku mají zájem, a to jsou poslanci Kříž a Jančáry. Vím, že oba dva jsou z Občanského fóra, to je určitý problém. Ale myslím si, že v tuto chvíli není stranická příslušnost to nejdůležitější.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Sedláčkovi za jeho návrh. Táži se, kdo dál chce vystoupit? Pan poslanec Štindl.

Poslanec Karel Štindl: Pane předsedající, já bych ještě rád odpověděl panu místopředsedovi české vlády, velice stručně. Dokonce mám dojem, že jsem to říkal. Jednou z prvních úloh tohoto výboru bude navrhnout a této Sněmovně předložit koncepci činnosti výboru i koncepci zahraničních vztahů. Rámcově je uvedena v tisku 198, ne tak koncepce, ale jako koncepční činnost, je to třetí bod na první stránce tohoto sněmovního tisku. Kromě koncepční činnosti to má být ještě kontrolní vůči výboru české vlády, koordinační a gesce u dokumentů mezinárodního charakteru. Děkuji.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Štindlovi za jeho vysvětlení. Kdo dál se hlásí do rozpravy? Pan poslanec Syka.

Poslanec Martin Syka: Vážený pane předsedající, omlouvám se, nebyl jsem zde, když se jmenovali členové, kteří jsou uvedeni na návrhu tisku 199. Poslední v tomto sledu, poslanec Volák Stanislav, údajně zde bylo odůvodnění, že šlo o technickou nedostatečnost. Jak pana poslance Voláka znám, myslím si, že by byl velkým přínosem pro práci této komise a nedovedu si představit, co se rozumí pod pojmem technický nedostatek, technická nedostatečnost.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Záměna jmen - tak to bylo myšleno. Alespoň tak mi to bylo sděleno.

Poslanec Martin Syka: Přesto bych doporučoval zvážit pana poslance Voláka do této komise.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Pane poslanče, je to jeden z dalších návrhů, které tady už zazněly. Mám poznamenáno. Pan poslanec Dohnal.

Poslanec Vojtěch Dohnal: Vážení přítomní, když výbor pro územní správu před půl rokem delegoval své zástupce do zahraniční komise, pak určil pořadí - doktor Hrazdíra, doktor Vlach a poslanec Piverka. Jelikož pan Vlach je místopředsedou České národní rady, dr. Hrazdíra předsedou výboru, což se neslučuje s členstvím v zahraničním výboru, pak doporučuji, aby byl respektován tehdejší návrh výboru pro územní správu a národnosti, a proto navrhuji pana poslance Piverku za člena.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Pane poslanče, mám tomu rozumět tak, že navrhujete pana poslance Piverku na místo pana poslance Ježka?

Poslanec Vojtěch Dohnal: To jsem neřekl, jako ostatní navrhovali, navrhuji pana poslance Piverku.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Dámy a pánové, kdo další chce přednést pozměňovací návrh?

Poslanec Milan Tatár: Navrhuji doplnit tisk 199 o poslance Dezidera Baloga.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji za návrh, prosím poslance Domase.

Poslanec Josef Domas: Vývoj projednávání tohoto bodu mě nutí k návrhu, abych navrhl, aby bylo jeho projednávání staženo z programu s tím, že bych doporučil, aby bylo zohledněno kritérium znalostí světových jazyků s tím, že zvolený předseda tohoto výboru by vybral ty poslance, kteří znají dva světové jazyky, zohlednil by uvedená kritéria a na příštím plenárním zasedání by předložil definitivní složení výboru.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji za tento návrh. Kdo se další hlásí?

Poslanec Alexandr Karych: Omlouvám se, že se opět ocitám u mikrofonu. Za posledního půl roku Česká republika nevykonala na poli zahraničních styků jediný pozitivní krok. Byl zde návrh, že se to projedná do příštího pléna. Příští plénum bude na konci března. To znamená, že případná návštěva Katalánska, která má proběhnout v prvním týdnu dubna, proběhne zase bez přípravy. Sněmovnu by možná zajímalo, s jakým úkolem pojede pan premiér jednat s ruskou federací. Sněmovnu by to mohlo zajímat, zda v současné době, kdy v SSSR probíhají velmi složité pochody, kdy se jedná o transformaci v České republice zhruba 60 % výroby z titulu trhu, máme zájem podporovat Jelcina, nebo zda podpořit Gorbačova. Zvážit to na základě znalosti. Myslím, že odkládáme zase další problém. Výbor jsme založili, máme jeho předsedu. Dejme mu mužstvo, ať může konat.

Poslankyně Anna Röschová: Poslední návrh přednesl poslanec Domas. Domnívám se, že tento výbor by měl předestírat Sněmovně určitou koncepci, nebude tam tedy zapotřebí dvou světových jazyků. Činnost jsem aspoň pochopila tak, že to nebude výjezdní výbor, který by stále jezdil do zahraničí.

K návrhu poslance Dohnala, který navrhl, aby v tisku 199 bylo vypuštěno "ostatní členy zahraničního výboru". Domnívám se, že toto je myšleno tak, že byl zvolen předseda, který se již stal členem tohoto výboru. Je potřeba zvolit ostatní členy. Proto ostatní je tam na místě.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji poslankyni Röschové, připraví se paní poslankyně Moserová.

Poslankyně Jaroslava Moserová: Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, vážení kolegové, byla jsem členkou komise pro zahraniční vztahy. Komise nebyla příliš aktivní z mnoha důvodů, které zde nebudu rozebírat. Domnívám se, že takový celek existovat musí. Protože zahraniční komise byla zrušena s tím, že vznikne výbor, doporučovala bych alespoň základ členské základny zde zvolit nebo jmenovat, pak eventuelně doplnit. Přimlouvala bych se za to, aby výbor již existoval a byl schopný akce a přípravy koncepce bez odkladu.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji poslankyni Moserové. Hovoří poslanec Čapek.

Poslanec Miroslav Čapek: Paní předsedkyně, pane předsedající, vážení kolegové, nedomnívám se, že je to jenom otázka odbornosti, ale myslím. že je to otázka politická. Myslím, že je to záležitost nepřipravenosti klubu OF. Poslanec Štindl to řekl jasně. Pokud bychom měli nejasnosti, měl by si je vyřídit nejdříve klub Občanského fóra. Pokud by tak učinil, mohli jsme dojít velice snadno a rychle v této Sněmovně ke konsensu.

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Kdo se dále hlásí do rozpravy? Pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Přistoupíme k hlasování. Bohužel jsem se ocitl v situaci, kdy nemáme zpravodaje, který by mi při hlasování pomáhal. Předem se omlouvám, kdybych náhodou přehodil pořad některých návrhů. Zazněly tady dva návrhy na způsob projednávání.

Návrh učinil jako poslanec místopředseda vlády Lukeš a poslanec Domas. Domnívám se, že o tomto musím dát hlasovat napřed. Zda tento bod budeme dnes projednávat, nebo zda ho odložíme na další zasedání.

Dávám hlasovat o tom, kdo je pro to, abychom bod volby členů zahraničního výboru odložili na příště? (66) Kdo je proti? (52) Zdržel se hlasování? (18)

Počtem 66:52 získal podporu návrh na odložení tohoto bodu na příště.

Dámy a pánové, podařilo se nám dnes zřídit zahraniční výbor naším usnesením, zvolit předsedu, předseda je bez mužstva. Přesto mu přejme hodně zdaru v jeho osamoceném počínání.

Dámy a pánové, přistoupíme k projednávání bodu XI. Po tomto bodu uděláme přestávku.

X.

Vládní návrh zákona České národní rady o sídlech a obvodech

okresních a krajských soudů v České republice.

Tento návrh jste obdrželi jako sněmovní tisk 154 a společnou zprávu výboru jako sněmovní tisk 174. Odůvodněním předloženého návrhu zákona pověřila vláda České republiky ministra spravedlnosti doktora Richtera, kterého prosím, aby se ujal slova.

Ministr spravedlnosti ČR Leon Richter: Vážený pane předsedající, paní předsedkyně, dámy a pánové, z kontextu zákonných úprav jimiž se zabýváte, nepochybně tato předloha není právě tou nejvýznamější, ale nicméně mi dovolte, abych na úvod pronesl několik poznámek, které blíže objasní potřebu přijetí tohoto zákona pro náš resort.

Dosud platná právní úprava, tj. zákon 119 z roku 1975 o sídlech a obvodech krajských a okresních soudů, váže obvody a sídla uvedených soudů na obvody a sídla KNV a ONV. Zrušení těchto národních výborů v listopadu minulého roku znamenalo samozřejmě i zánik jejich obvodů a sídel soudů. Vyvstala tedy potřeba nové právní úpravy.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP