Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji
panu poslanci Berezovi, prosím dalšího diskutujícího,
kterým bude pan poslanec Libor Novák. Další
přihlášky do diskuse zatím nemám.
Poslanec Libor Novák: Dámy a pánové, nebudu vás zatěžovat vyjmenováním soudcovských dynastií z Trutnova a okolí, odkud pocházím ani s událostmi, které se udály, když jsem podobně jako můj předřečník prošel okresním soudem, ale chtěl bych říci toto. Když si vzpomeneme, kolikrát už jsme zde hovořili o návrzích k volbám soudců z povolání, o jejich odvolání, tak vždycky došlo k podobnému kritizování charakteristik uvedených v seznamech, které jsme dostali, případně k podrobnému rozebírání událostí a vztahů, které se staly a které panují a jsou ještě pořád nastoleny na soudech všech instancí, tzn. okresních, krajských soudů apod.
Já tedy zásadně zdůrazňuji, že si myslím, že bylo mnoho uděláno na poli moci zákonodárné v tomto státě, míním tím volby, bylo mnoho uděláno na poli moci výkonné, míním tím jmenování vlád, ale téměř nic nebylo vykonáno na poli moci soudní. Důrazně tedy podporuji pana ministra a jeho vystoupení a volám po novém zákoně o soudcích a také zásadně podporuji vystoupení paní zpravodajky.
Myslím si, že je to problém principiální
a systémový a tak jako se principiálně
a systémově zabýváme oblastí
zákonodárnou a výkonnou, tak je nepochybně
nutno a to tady dnes a každý den vidíme, se
zabývat mocí soudní. Děkuji za pozornost.
(Potlesk.)
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji
panu poslanci Novákovi, táži se, zda-li je
ještě někdo, kdo chce vystoupit v diskusi?
Prosím, pan poslanec Budinský.
Poslanec Vladimír Budinský: Pane předsedající, vážená vládo, paní kolegyně a pánové kolegové, v seznamu nově navrhovaných soudců je pro Okresní soud v Lounech navrhována Marie Kuklová. Také jsem zjišťoval okolnosti a mohu tedy prohlásit, pokud zvednu ruku pro tuto nově navrhovanou soudkyni, učiním tak s čistým svědomím.
(Potlesk.)
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji
panu poslanci Budinskému. Ještě někdo
další chce vystoupit v rozpravě? Pokud tomu
tak není, rozpravu končím a táži
se, zda si přeje promluvit pan ministr Richter.
Ministr spravedlnosti ČR Leon Richter: Vážené dámy a pánové, rád bych vyslovil upřímné poděkování za podporu pokud se týče těch návrhů, které zde odezněly v tom smyslu, že by se i tento zákonodárný sbor měl zabývat justicí jako třetí složkou státní moci zcela zásadním způsobem. I já se domnívám, že v toku těch mnohých legislativních úprav, jimiž jsme procházeli a procházíme, otázka justice se opravdu smršťovala pouze na otázku personálního doplňování nebo odvolávání z funkce, což zdaleka není tím podstatným, i když velice důležitým.
Podporuji proto návrh, který zde vyjádřila paní poslankyně Röschová, aby připravovaný návrh zákona o soudech a soudcích, který již byl ve formě předlohy předložen federální vládě a který nepochybně v dalším legislativním procesu bude zaslán i vám, aby na podkladě tohoto zákona byly posouzeny a projednány všechny související a navazující otázky týkající se justice. V tomto zákoně se v podstatě obráží celá problematika justice, jak jsem ji velice zkráceně naznačil ve svém úvodním slově.
Myslím, že komise pro otázky justice, která působí při vašem předsednictvu, v minulém období prokázala velice dobré služby. Pokud vy, jako poslanci, jste se této práce zúčastnili, měli jste možnost blíže se seznámit se všemi obtížemi, jimiž nyní procházíme.
Pan poslanec Pospíšil navrhl, aby se příště, až bude podobný návrh projednáván, a bude to s největší pravděpodobností při příštím plénu vašeho zákonodárného sboru, tak uskutečnilo v uzavřeném zasedání a za přítomnosti těch kandidátů, kteří jsou uvažováni pro budoucí funkci soudců. Proti takovému postupu nemám žádné námitky. Pokud byste se pro tento způsob rozhodli, myslím, že by to přispělo k užitečnému a vzájemnému sebepoznání, které by vám možná usnadnilo vaše zcela nepochybně obtížné postavení při posuzování těch - dovolte mi říci - kádrových charakteristik.
Jsem si vědom toho, že s každou takovou charakteristikou lze do jisté míry polemizovat. Pokud vytrhnu některé věty z kontextu, musejí znít až směšně.
Rád bych vás ubezpečil, že příprava a způsob, jimiž jsou tyto charakteristiky sestavovány, rozhodně tento zlehčující tón nemají. Snažíme se velice bedlivě zvažovat všechny okolnosti, které svědčí buď pro nebo proti takovémuto návrhu.
Vy samozřejmě jste obeznámeni s těmi návrhy, které vám předkládáme. Nejste obeznámeni s těmi návrhy, které odkládáme a které nepovažujeme za způsobilé k vašemu posouzení. Byl bych rád, abyste si při této souvislosti uvědomili, že nepostupuji při tomto předkládání nekriticky a že předkládám každého, kdo se vůbec o soudcovskou funkci dnes uchází.
K problematice dr. Coufalové, jak byla nastíněna panem poslancem Berezou, bych chtěl říci tolik. Každý soudce samozřejmě prochází při výkonu své funkce kontradiktorním řízením, při kterém některá strana se vždy nezbytně bude cítit poškozena. To v takovém případě, když se jejímu návrhu nevyhoví.
Je tím samosebou dán podklad pro různé kritiky z toho či onoho směru. Mým úkolem je vám předložit návrh objektivního charakteru, který hodnotí všechna plus a minus.
Poté, když pan poslanec Bereza vznesl některé své pochybnosti, týkající se dr. Coufalové, požádal jsem předsedu krajského soudu dr. Livečku o objektivní posouzení. Dr. Livečka je dlouholetým advokátem, který se do funkce předsedy krajského soudu dostal v průběhu loňského roku. Je to člověk natolik vyspělý a natolik zkušený, že si jeho mínění vážím. Jeho stanovisko ke kandidatuře dr. Coufalové je takové, že pokud byly vysloveny některé kritické připomínky od zmíněné paní Bokové, jde o názor její, tedy o názor soukromé osoby, která poznala dr. Coufalovou v době, kdy působila jako podniková právnička v n.p. Sigma Olomouc. Pokud se vyjádřila v některých směrech k dr. Coufalové kriticky, není toto její vyjádření natolik relevantní, že by ji vylučovalo z kandidatury na funkci soudce. Stanovisko dr. Livečky, pokud se týče způsobilosti dr. Coufalové je takové, že jde o osobu velmi dobré odborné úrovně a že si toto ověřil nejen v době jejího působení u okresního soudu v Olomouci, tedy v období, než přišla do Sigmy Olomouc, ale ověřil si to i v podniku Sigma Olomouc, kde dokonce i paní Boková uznala, že za relativně krátkou dobu svého působení v tomto podniku povznesla úroveň práce právního oddělení oproti svému předchůdci.
Nezjistil jsem žádné důvody, které by dr. Coufalovou vylučovaly z její kandidatury na funkci okresního soudu v Olomouci, a to ani odborného charakteru, ani morálně politického charakteru.
Pokud zde byly vyjádřeny některé námitky panem poslancem Berezou, pokud se týče projednávání této záležitosti na okresním soudu v Olomouci, u předsedy soudu, resp. s některými soudci, mám za to, že se jedná o jistá nedorozumění, která ovšem nemají žádný vliv na podstatu věci samotné.
Prosím, abyste toto mé stanovisko vzali v úvahu
při vašem rozhodování. Děkuji.
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji
panu ministrovi za jeho slova. Nyní prosím společnou
zpravodajku výborů, aby se vyjádřila
k rozpravě.
Poslankyně Anna Röschová: Pane místopředsedo, vážená Sněmovno, domnívám se, že k vystoupení pana poslance Berezy ohledně dr. Marty Coufalové se vyjádřil velice podrobně pan ministr. Já bych jen opakovala to, co on zde již řekl. Jedná se zde ze strany paní Bokové o osobní antipatii, což ona také řekla, my bychom neměli samozřejmě přihlížet k subjektivním hlediskům, ale objektivně zvažovat. Domnívám se, že to nemusím více rozvádět.
Shrnula bych návrhy, které zde padly. Jednak zde
padl můj návrh na způsob hlasování
a pan poslanec Pospíšil vznesl protinávrh.
Můj návrh byl hlasovat o soudcích en bloc,
pan poslanec Pospíšil jako protinávrh navrhl
hlasovat jednotlivě. To by mělo být prvním
předmětem hlasování. Domnívám
se, že o protinávrhu pana poslance Pospíšila
by se mělo hlasovat jako o prvním.
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Souhlasím
s vámi, paní poslankyně, a dávám
hlasovat. Ještě před tím prosím
pana poslance Berezu s faktickou poznámkou.
Poslanec Rudolf Bereza: Bylo mě skočeno
do řeči. V materiálu bylo, že morálně
a politicky není na výši, že byla vedoucí
stranické skupiny. Není to jen názor paní
Bokové ani někoho jiného. Myslel jsem, že
negativních názorů je více, proto
jsem obešel více lidí.
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Nicméně se domnívám, že rozprava byla ukončena, takže nedoporučuji, abychom pokračovali v tomto způsobu jednání. Můžeme se vyjádřit k návrhu pana poslance Pospíšila.
Kdo je pro, aby se o každém soudci hlasovalo jednotlivě? (47) Kdo je proti? (46) Kdo se zdržel hlasování? (19)
Mohu konstatovat, že návrh pana Pospíšila
nezískal potřebnou většinu, nebyl tudíž
přijat. Budeme hlasovat o všech soudcích en
bloc.
Poslankyně Anna Röschová: Doporučila
bych přeci jen, aby se o mém návrhu na způsob
hlasování, hlasovalo.
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Nevím,
jestli existuje ještě další způsob
hlasování - buď jednotlivě, nebo en
bloc. Snad jenom hlasovat po skupinách.
Poslankyně Anna Röschová: Vznikne tady
problém. Poslanec Bereza, jestli jsem správně
porozuměla, vznesl návrh nezvolit paní dr.
Coufalovou. Doporučuji, abychom hlasovali o návrhu
pana poslance Berezy. Potom tady byl ještě návrh
pana poslance Pospíšila, na který nezapomínám.
A na závěr by se potom hlasovalo en bloc o všech
soudcích.
Poslanec Vladimír Šuman: Zdá se mi logické,
že budeme hlasovat o paní dr. Coufalové jednotlivě
a o ostatních soudcích en bloc.
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Podporujete tedy ten návrh, který přednesla paní poslankyně Röschová. Táži se sněmovny, zda souhlasí s tímto způsobem hlasování.
Kdo je pro? (104)
Domnívám se, že o způsobu hlasování
nemusíme dále hlasovat.
Poslankyně Anna Röschová: Nyní
bych přistoupila k druhému návrhu pana poslance
Pospíšila. který se odvolal na usnesení
církevního a humanitárního výboru.
Přečtu to tak, jak je to v usnesení tohoto
výboru: "Církevní a humanitární
výbor doporučuje předsednictvu pro volbu
soudců z povolání svolat plenární
zasedání České národní
rady pouze s tímto bodem programu, a to za přítomnosti
kandidátů na soudce z povolání. "Řekla
jsem to dobře? (Pan Pospíšil upřesňuje
návrh.) Nemuselo to tedy být. Samostatné
jednání, ale mohlo by to být bodem programu
normálního zasedání kde by se pravděpodobně
vyloučila veřejnost a kde by byli kandidáti
na volbu soudců z povolání. Doporučovala
bych také tento návrh.
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Také
proti němu nic nemám, jen snad tolik, že nespadá
do projednávání tohoto bodu.
Poslankyně Anna Röschová: Myslím,
že s tímto bodem velice úzce souvisí
a že bychom mohli tento názor vyjádřit
hlasováním.
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Domnívám
se, že to sem nespadá, ale jestli je mínění
Sněmovny jiné, samozřejmě se podřídím.
Myslím, že návrh má racionální
jádro. Mohli bychom přijmout usnesení České
národní rady k návrhu pana Pospíšila,
až potom, co tento bod uzavřeme. (Potlesk.)
Poslankyně Anna Röschová: Nyní
je zde poslední návrh pana poslance Berezy nezvolit
dr. Martu Coufalovou na funkci soudkyně Okresního
soudu v Olomouci.
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Přistoupíme k hlasování tak, jak jsme domluvili způsob projednávání. Budeme hlasovat o paní dr. Coufalové zvlášť a o ostatních en bloc. Myslím ovšem, že bychom měli hlasovat v pozitivním smyslu.
Proto dávám hlasovat o tom, kdo je pro, aby paní dr. Coufalová byla zvolena soudkyní pro soud v Olomouci. Kdo souhlasí? (62) Kdo je proti? (9) Kdo se zdržel hlasování? (51)
Konstatuji tedy, že dr. Coufalová byla zvolena poměrem
62:60.
Poslankyně Anna Röschová: Nyní
bychom měli hlasovat en bloc o ostatních čtrnácti
soudcích.
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Takže dávám hlasovat. Kdo je proto, aby ostatních čtrnáct soudců bylo zvoleno, ať zvedne ruku. (Hlasuje se - 122.) Kdo je proti? Nikdo. Kdo se zdržel hlasování? (5)
Tím jsme zvolili navržené soudce z povolání
k soudům v České republice.
Pan poslanec Chutný s faktickou poznámkou: Pane poslanče, nejste sám, kdo chce přednést usnesení. Domnívám se, že pan poslanec Holomek chce vystoupit s obdobným návrhem a doporučuji, abychom se touto záležitostí zabývali před projednáváním zprávy o činnosti předsednictva České národní rady. Děkuji panu ministrovi, děkuji paní poslankyni Röschové.
Nyní bychom mohli přistoupit k vyhlášení
výsledků voleb, čímž bychom pokračovali
v projednávání bodu
Poslankyně Marie Stiborová: Dámy a
pánové, dovolte mi, abych vás seznámila
s výsledky tajného hlasování na volbu
předsedy zahraničního výboru. K volbě
bylo ověřovateli převzato 200 hlasovacích
lístků, z toho bylo vydáno 137 hlasovacích
lístků. Odevzdáno bylo 131 platných
a bohužel šest neplatných hlasovacích
lístků, protože nevyhovovaly bodu pět
návrhu volebního řádu pro tajné
hlasování. Byly upraveny jiným způsobem
než tento návrh volebního řádu
předpokládal. Počet neodevzdaných
hlasovacích lístků byl nula, tzn. že
všichni posla. Počet nevydaných hlasovacích
lístků byl 63. Pro navrženého kandidáta
poslance Karla Štindla bylo odevzdáno 121 platných
hlasů a proti bylo 10 platných hlasů. Lze
tedy konstatovat, že poslanec Karel Štindl byl zvolen
předsedou zahraničního výboru. Děkuji
za pozornost. (Potlesk.)
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Blahopřeji
panu poslanci Štindlovi ke zvolení za předsedu
zahraničního výboru České národní
rady a přeji mu, jistě jménem vás
všech, aby se jemu i dalším členům
výboru práce dařila. Prosím pana předsedu
výboru, ujměte se slova.
Poslanec Karel Štindl: Vážený pane
předsedající, vážený pane
místopředsedo české vlády,
vážené kolegyně a kolegové. Já
chci jen poděkovat všem kdo mě volili za důvěru,
kterou mi tímto projevili a slíbit, tak jak mi to
přikazuje slib poslance České národní
rady, že se budu snažit tuto funkci vykonávat
co nejlépe a ku prospěchu Sněmovny i České
republiky. Děkuji vám ještě jednou.
(Potlesk.)
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Dámy
a pánové, byl vám rozdán sněmovní
tisk 199, který obsahuje návrh na ostatní
členy zahraničního výboru České
národní rady. Členy zahraničního
výboru musíme zvolit hlasováním. Ještě
jednu technickou záležitost vám chci sdělit,
prosím všechny, kteří mají před
sebou tisk 199, aby na místo pana Stanislava Voláka
si napsali jméno Helena Němcová. Výbor
a politická strana zůstávají stejné.
Je to způsobeno pouze technickou nedokonalostí v
průběhu psaní tisku 199. Táži
se, zda k tomuto tisku jsou nějaké dotazy nebo připomínky?
Pan poslanec Dohnal.
Poslanec Vojtěch Dohnal: Vážení
přítomní, navrhuji, aby v návrhu usnesení
bylo vypuštěno slovo "ostatní". Bez
připomínek.
Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji.
Kdo dále se hlásí do rozpravy? Pan poslanec
Štindl.
Poslanec Karel Štindl: Vážená paní předsedkyně, vážený pane předsedající, dámy a pánové, já bych přece jenom pokud možno na začátku rozpravy chtěl trochu ten návrh uvést. Byl jsem pověřen předsednictvem, abych vypracoval návrh na složení výboru a předložil ho sněmovně. K tomu mi byly usnesením předsednictva sděleny jisté parametry. Ty jsem se snažil dodržet. Za věcně nejdůležitější považuji to, že výbor by měl být průřezový. To znamená konkrétně, že z každého výboru sněmovny, s výjimkou mandátového a imunitního, by měl být jeden člen ve výboru zahraničním. Druhý parametr byl, že by v tomto výboru měly být zastoupeny všechny politické strany této sněmovny. V této druhé věci jsem požádal o spolupráci předsedy politických klubů. Zástupci politického klubu Křesťansko demokratické unie, Komunistické strany Čech a Moravy a Hnutí pro samosprávnou demokracii mi vypomohli tím, že nominovali za své kluby menší počet kandidátů s tím, že mi současně umožnili si z nich vybrat tak, abych mohl vyhovět tomu základnímu požadavku, tj. průřezovosti výboru. Z Občanského fóra jsem bohužel tuto pomoc nedostal, i když mi byla přislíbena, takže jsem se vlastně musel opírat o zkušenosti některých pracovníků dosavadní zahraniční komise, konzultoval jsem to s mnoha poslanci a jsem si plně vědom, že ten návrh není dokonalý. Již dnes, poté co vám byl rozdán tisk, se na mně někteří z vás obrátili s kritikou toho návrhu. Předpokládám, že tito poslanci spíš vystoupí veřejně. Chtěl bych před rozpravou ještě jednou zdůraznit, abyste si laskavě všichni uvědomili, že to je návrh, že výbor zahraniční sestavuje tato sněmovna hlasováním. Samozřejmě, další návrhy nejsou vyloučeny. Jsem si vědom, že ten návrh, tak jak jsem ho předložil, nemusí vyhovovat. Ještě jedna důležitá věc. Koncepci činnosti zahraničního výboru samozřejmě vytvoří výbor sám až bude zvolen.
Při vypracování tohoto návrhu jsem vycházel ze své vlastní, aspoň rámcové koncepce, kterou bych vám přeci jen rád řekl. Spočívá v tom, že zahraniční styky České národní rady mají zhruba dvojí úroveň: Jsou to styky reprezentační, které jsou hlavně záležitostí předsednictva a nejvyšších představitelů České národní rady, a styky pracovní.
Předpokládám, že výbor, který
zvolíme, by vykonával v tomto ohledu především
jakousi koordinační činnost, činnost
evidenční, dbal by na to, aby tyto styky byly náležitě
vytěžovány, aby o nich bylo dost informací
v této sněmovně a tak dále, ale faktický
výkon těchto styků, to znamená kontakty
se zahraničními hosty zde, případně
cesty do zahraničí by byly zejména na odborných
výborech, a to podle toho, jaké záležitosti
se příslušné zahraniční
kontakty budou týkat. Děkuji vám.