Středa 27. února 1991

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Šimečkovi. Předávám slovo panu poslanci Bodymu. Do diskuse se připraví pan poslanec Hájek.

Poslanec Ladislav Body: Pane předsedající, dámy a pánové, vznáším dotaz na ministra zdravotnictví pana Bojara. Podle sdělení ředitele odboru zahraničních styků ministerstva zdravotnictví České republiky dr. Macků, zaslaného vedoucím pracovníkům ve zdravotnictví, byl pro lékaře vybraných specializací vypsán Čs. - švýcarskou společností konkurs na krátkodobé stáže ve Švýcarsku. Přílohou sdělení pana ředitele odboru je informace pro stážisty, která obsahuje povinnosti účastníka. Z této části cituji první větu posledního odstavce: "Čestně prohlašuji, že nejsem a nikdy jsem nebyl členem komunistické strany." O požadavku tohoto čestného prohlášení je možno pochybovat, neboť jde o zjevné porušení naší ústavy, zejména § 2 ústavního zákona, kterým se uvozuje Listina základních práv a svobod, v němž je uvedeno, že "mezinárodní smlouvy o lidských právech a základních svobodách, Českou a Slovenskou Federativní Republikou ratifikované a vyhlášené, jsou na jejím území obecně závazné a mají přednost před zákonem".

V tomto bodě jde konkrétně o porušení mezinárodní úmluvy o zákazu diskriminace práce a porušení článku 26 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech. Současně je porušena i samotná Listina základních práv a svobod, a to zejména v článku 5, který uvádí, že "každý je způsobilý mít práva".

Ptám se Vás, vážený pane ministře, jaká opatření přijme vaše ministerstvo proti tomuto zjevnému porušení Ústavy ČSFR, aby se podobná věc již neopakovala.

Jsem totiž hluboce přesvědčen o tom, že odborníky nelze soudit podle politické příslušnosti, případně náboženského přesvědčení, ale jen výhradně podle jejich znalostí. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Bodymu. Předávám slovo poslednímu přihlášenému, panu poslanci Hájkovi.

Poslanec Jiří Hájek: Pane předsedající, dámy a pánové, mám připravenu naléhavou interpelaci na ministra zdravotnictví pana doktora Bojara. S ohledem na svou značnou hlasovou indisponovanost si dovolím tuto interpelaci v písemné podobě, včetně podkladových materiálů, předat panu předsedovi vlády s tím, že s ohledem na vážnost problému na něm žádám písemnou odpověď. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Hájkovi. Nyní bych ještě předal slovo panu poslanci Hofhanzlovi, který se přihlásil do rozpravy.

Poslanec Čestmír Hofhanzl: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy a pánové, chtěl bych odpovědět panu ministru Šabatovi, že mi jde především o to, aby při současném porušení statu quo nedošlo k balkanizaci této země. Nemám nic proti moravské zemi. Stavím se proti způsobům, kterými jsou takzvané zájmy země moravské prosazovány a proti času, ve kterém se tak děje. Do tohoto parlamentu jsem šel s pevným přesvědčením, abych svým skromným příspěvkem pomohl své zemi tímto těžkým obdobím projít. Pan premiér se mě ve své odpovědi dotázal, zda jsem svým vystoupením mínil určitou konkrétní činnost pana ministra Šabaty. Mám informaci, že pan ministr navštívil spolu s docentem Bártou slovenského premiéra Mečiara a vedl s ním politická jednání týkající se státoprávního uspořádání. Zajímalo by mě, zda měl pan ministr pověření, aby tato jednání vedl spolu s docentem Bártou. Děkuji.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Hofhanzlovi. Předávám slovo panu ministru Šabatovi.

Ministr vlády ČR Jaroslav Šabata: Otázku jsem dostal třikrát. Je to čistokrevná lež. (Hlas z pléna: Co je lež?) To znamená, že jsem s panem docentem Bártou jednal s panem premiérem Mečiarem. (Hlas z pléna: Byl jste tam?) Pochopitelně jsem byl, protože bylo mimo jiné dobré pro českou vládu vědět, jaké stanovisko zaujímá slovenská vláda k jistým otázkám. Teprve v Bratislavě jsem se dozvěděl, že nedlouho přede mnou byl u pana premiéra Mečiara pan Bárta s několika svými přáteli. Byla to naprostá shoda okolností s tím, že tato jakási časová koincidence zavdala důvod k tomu, že jsem jednal jako jeden z partnerů Moravy spolu s panem Bártou s panem Mečiarem. Opakuji znovu, je to naprostá lež, kterou pochopitelně může pan Mečiar i ti, kdož byli s panem Bártou, potvrdit. Nevím, kdo všechno s ním byl, ale v každém případě to několik lidí bylo. Ale nebyl jsem to já. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: (K panu poslanci Hofhanzlovi, který se bez vyzvání dostavil k řečnickému pultu.) Obávám se, že se budeme muset přece jenom do rozpravy hlásit, pane poslanče. Nyní se s technickou poznámkou hlásí paní poslankyně Němcová.

Poslankyně Helena Němcová: Mám dotaz na pana ministra. Myslím si. že na tom naprosto nezáleží, ale když už o tom byla řeč - říkáte, pane ministře, že jste nebyl v autě s panem Bártou, že jste s ním nejel autem do Bratislavy?

Ministr vlády ČR Jaroslav Šabata: To tvrdím, ne absolutně ne. Jel jsem ze Smolenice, kde jsem byl na konferenci o ústavně právních záležitostech. Jel jsem svým autem, nevěda, že pan Bárta zhruba v tuto dobu...

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Zvažte pokračování v této debatě. Pokud budete trvat na tom, aby vám bylo slovo uděleno, požádal bych vás, abyste se přihlásili a i kvůli stenografickému záznamu hovořili z řečniště. Ještě se někdo hlásí do rozpravy k tomuto bodu? Pan ministr Horálek.

Ministr práce a sociálních věcí ČR Milan Horálek: Pan poslanec Šimeček vznesl druhý dotaz v souvislosti s veřejnými pracemi, a to, zda lze využít práce uchazečů o zaměstnání na širších jak okresních pracech, ve výstavbě sociálních domovů, domovů důchodců, tedy seniorů atd. K tomuto zásadně musím sdělit toto: Pokud jde o práci při privatizaci, museli jsme přijmout řešení pracovně právní. Všichni pracovníci budou okresním úřadem přijati do pracovního poměru, aby jim vznikly nemocenské a jiné sociální nároky, ale jsou bezplatně uvolněni pro práci v privatizačních komisích okamžitě a hrazení mezd buďto z našich fondů, bude-li to nutné, a zejména z těch příjmů, které při privatizaci vznikají.

Je to tento jedině schůdný a námi velmi těžko nalezený způsob, jak urychleně tu zaměstnaneckou stránku při privatizaci využít. Je to vyřešeno, všichni by to měli vědět, lze to jen realizovat. Pokud jde o veřejně prospěšné práce při těchto výstavbách a zařízeních, jestli ty práce probíhají, ale já mám opačné informace, protože investiční činnost se silně omezila, spíše nespím z toho, že v několika měsících může vzniknout nezaměstnanost ve stavebnictví ve výši 60 tisíc pracovníků, tak jak se vyvíjí poslední situace v této oblasti, ale jsou-li také domovy, a je-li v nich pokračováno, a budou-li tam tak nekvalifikovaná nebo specificky kvalifikovaná místa, že pro ně mezi uchazeči o zaměstnání najdeme profese, pak to lze i meziregionálně zorganizovat. Mimo to však v tomto případě nám investor musí podat nějaký návrh, něco jako projekt zapojení těchto lidí do činnosti. Po této stránce zásadně sděluji, že v tomto týdnu vybavujeme poslední úřady práce takovou technikou, která jim umožní styk mezi sebou horizontálním spojením. Je možné, aby se velmi rychle a pružně domluvili o zapojení meziokresním a víceregionálním, my to podporujeme. Přiznám se, že nemám zatím v centru dost impulsů z podnikatelské sféry, které by tento způsob zapojení uchazečů o zaměstnání dával větší naděje. Bohužel tvorba nových pracovních příležitostí se výrazně zbrzdila, takže nezaměstnanost narůstá při prudkém poklesu nových pracovních míst.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu ministru Horálkovi, táži se členů vlády, jestli chce někdo zareagovat na některý podnět, otázku, případně interpelaci. Pokud tomu tak není, domnívám se, že zde máme ještě jeden bod, který bychom měli vyřešit v závěru dnešního jednání.

Při projednávání tohoto bodu zazněl podnět pana poslance Dannenberga, který by šlo formulovat zhruba obdobně tak, jako byl naformulován bod 6. usnesení naší minulé schůze. Já si ho dovolím nyní přečíst: "Česká národní rada doporučuje vládě České republiky, aby předložila návrh novely zákona o obcích a okresních úřadech, která upraví postavení města Ústí n/Labem tak, aby i toto město mělo statut okresu. "

Padl zde návrh na to, aby bod usnesení minulé schůze, kde se v tomto smyslu hovoří o městě Brně, Ostravě a Plzni byl rozšířen i o město Ústí. Je to vlastně návrh na rozšíření usnesení, domnívám se, že o tomto je možné hlasovat, je to usnesení, které doporučuje české vládě. Prosím paní poslankyně Marvanová.

Poslankyně Hana Marvanová: Pane předsedající, navrhuji, aby tato otázka byla projednána na zítřejší schůzi České národní rady a aby se k této otázce sešel ústavně právní výbor. Pokud si dobře vzpomínám, město Ústí n/Labem podle zákona o územním členění státu není okresem, město jako takové, ovšem města Plzeň, Ostrava a Brno jsou okresem, a proto také statut okresu mají. Změna, kterou navrhoval poslanec Ježek a která byla sněmovnou přijata nesměřovala k tomu, aby se města Brno, Plzeň a Ostrava staly okresem. Tím jsou ze zákona o územním členění státu. Myslím, že v té podobě, jak jste formuloval návrh na usnesení, by naše usnesení bylo v rozporu s dosavadním platným zněním zákona o územním členění státu. Děkuji. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji. Ano, to minulé usnesení v podstatě staví ta města, jejichž obvod je okresem na roveň okresu tak, aby jim nebyl nadřízen okresní úřad, kdežto ta situace v ostatních statutárních městech je poněkud jiná, tam jsou ty okresy větší. Situace ústeckého okresu je specifická, protože tam mimo město Ústí žije zhruba asi 10 % obyvatel tohoto okresu. Souhlasím samozřejmě s tím návrhem vrátit se k tomuto bodu až poté, co bude důkladně projednán v ústavně právním výboru. Je nějaký jiný návrh na vyřešení této situace? Jestliže tomu tak není, konstatuji, že jsme uzavřeli bod, který se týká interpelací, otázek a podnětů poslanců. Vzhledem k tomu, že povinnost vlády vyplývá ze zákona o jednacím řádu České národní rady, není třeba k tomuto bodu přijímat zvláštní usnesení. Je zde návrh, abychom dali hlasovat sněmovnu, zda souhlasí s procedurálním postupem, že záležitost města Ústí n/Labem nejprve bude projednána ústavně právním výborem.

Já se tedy ptám, kdo je pro tento postup? (Hlasuje se - 116.) Děkuji. Kdo je proti? (2).

Tento návrh byl přijat.

Já bych si dovolil v tomto okamžiku přerušit jednání schůze České národní rady a oznámit vám, že jednání bude pokračovat zítra v 9.00 hodin ráno. Ještě zde mám jednu organizační informaci - výbor pro vědu, vzdělání a kulturu se sejde v místnosti č. 56 ihned po skončení jednání.

(Jednání přerušeno v 18.55 hodin.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP