Středa 27. února 1991

Na tomto místě opět použiji citátu z uvedené výzvy HSD, která může oslovit právě tyto poslance: "Lid" (a dodávám tedy i jedinec, jako jeho součást) "který se vzdal své minulosti, si nezaslouží ani lepší budoucnost. Každý z nás musí na sebe vzít svůj díl odpovědnosti." S touto myšlenkou plně souhlasím. Zároveň chci zdůraznit, že si některých přítomných poslanců za HSD, které jsem měl možnost poznat, cením jako lidí, se kterými je možno diskutovat a dojít k přijatelnému řešení problému. Proto jsem vůbec nejásal nad jejich odchodem z koalice s OF. Domnívám se totiž, že bychom měli všichni poctivě a s jasnými cíli pracovat na půdě této sněmovny, a mrzí mě, že místo parlamentní cesty dávají přednost konfrontaci a výzvám k podobným akcím, které nedávno proběhly a opět proběhnou v některých moravských městech.

Lidi dnes velice snadno dostaneme na náměstí, kde hlasitě projeví svou nespokojenost nad současným stavem země, růstem cen a dalšími průvodními jevy neblahého dědictví a začínající hospodářské reformy.

Navíc je nebude policie mlátit, jako tomu bylo v minulosti, pokud ovšem nějaký provokatér neprojeví nějakou ničitelskou aktivitu.

Po listopadu a někteří z nás již před ním jsme na náměstích protestovali, což bylo v pořádku, neboť například tato sněmovna, a pan Kempný (mimochodem byl Moravák nebo Slezan?) a všechny zastupitelské sbory vůli lidu prostě nevyjadřovaly.

Dnes je tomu zcela jinak a tak jsem přesvědčen o tom, že právě tito svobodně zvolení zástupci občanů by měli plně využít parlamentní cesty k prosazení svých názorů a návrhů. Totiž 10 měsíců od obnovení HSD není zase tak dlouhá doba, když dobře víme, co se vše od zákonodárných sborů vyžadovalo, vyžaduje a co je prioritní.

Zástupci HSD by si měli uvědomit, že nejen oni, ale i ostatní moravští poslanci vyjadřují názory svých voličů, kdy společně s Čechy musíme najít řešení přijatelné pro většinu obyvatel republiky.

Podobné výzvy tuto spolupráci narušují a vnášejí neklid, zvláště mezi málo informovanou veřejnost, a proto s ní nesouhlasím právě tak jako občané Frenštátu pod Radhoštěm, přítomní tuto neděli na besedě s poslanci OF.

Dovolte, abych skončil závěrečnou patetickou větou z oné výzvy poslanců HSD v ČNR: "Věříme, že pravda a spravedlnost zvítězí."

Pan Werich by asi dodal poněkud skepticky: No, doufejme, doufejme. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Válkovi. Prosím dále pana poslance Vácu, aby se ujal slova. Dále se připraví pan poslance Biňovec.

Poslanec Oldřich Váca: Vážený pane předsedající, paní předsedkyně, vážený pane premiére, česká vládo, vážené kolegyně a kolegové!

Již jsem zde vystoupil několikrát, má vystoupení nebývala dlouhá, a ani dnes nechci vystupovat dlouho. Jsem sice poslancem, ale zároveň jsem daňovým poplatníkem. A já, daňový poplatník, se táži vás, český sněme: Kdo to zaplatí? (Veselost.)

Vážení novináři, věnujte tomu pozornost, neboť jsem přesvědčen o tom, že toto je kardinální otázka. Já jako daňový poplatník jsem ochoten platit místní daně své obci, kde bydlím, která má své přesně určené pravomoci tak, aby mohla uspokojit nejen své občany, ale i daňové poplatníky.

Dále uznávám jako daňový poplatník, že pro vládu je velice obtížné v České a Slovenské Federativní Republice spravovat zhruba 9 tisíc obcí. To je skutečně obtížné. Jsem uznalý daňový poplatník a říkám: Dobře, potřebujeme jakési okresy, regiony. Jak tomu budeme říkat to je mně, daňovému poplatníkovi, jedno, ale uznávám, že na to musím nějakou finanční částkou přispět.

Dále však jako daňový poplatník říkám, že odmítám platit, promiňte mi, česká vládo, českou vládu, a právě tak slovenský daňový poplatník odmítne platit slovenskou vládu, protože bude požadovat od jedné federativní vlády, od jedné československé vlády, od jednoho československého zastupitelského sboru takové zákony, které ho uspokojí a umožní mu spokojený a šťastný život v naší Československé republice.

Doufám, že získám mezi vámi pro tento názor značnou podporu. Děkuji vám. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Vácovi. Předávám slovo poslanci Biňovcovi.

Poslanec Karel Biňovec: Pane premiére, když hovoříte o "Hnutí Morava a Slezsko", často používáte, a já jsem vás v minulosti upozornil na to, že chybně, to, co říkají poslanci za "Hnutí Morava a Slezsko". Už v minulosti jsem říkal, že jsem také moravský poslanec. Jirka Fiedor je také moravským poslancem, stejně tak Lojza Válek, a při tom máme naprosto odlišná stanoviska.

Hlasy, které k vám doléhají, jsou hlasy poslanců za Moravu a Slezsko, za jejich hnutí, nikoliv hlasy Moravanů. Nyní si vám dovolím ocitovat několik hlasů autentických Moravanů. Mně Moraváci vyčítají, že jsem přivandrovalec z Prahy, a proto vám přečtu několik hlasů autentických Moravanů. "Vážení pánové, jako rodilý Karviňák i jako horník musím vyjádřit svůj naprostý nesouhlas s činností HSDSMS a ostře protestuji proti tomu, že mluví jménem všech Moravanů a Slezanů. Buďte tak laskavi a mluvte jen jménem svým a vašich příznivců."

Jsem pevně přesvědčen, že většina Moravanů a Slezanů je jiného názoru než vy. V loňském roce jsem hodně cestoval po naší vlasti, mluvil jsem se Slováky i Moravany v zemi české i příslušníky polské a jiné národnosti a víte, jaké měli přání tito prostí lidé? Žít všichni spolu v jednom státě zvaném Československo, mít jednu vládu, jeden parlament a jednoho prezidenta. (Potlesk.)

Necháváte se slyšet, že to na Moravě a ve Slezsku vře. Omyl, pánové, vře to, ale ve vašich řadách. (Veselost.) Je tu totiž v sázce vaše kariéra, kariéra některých bývalých funkcionářů KNV. Vám nejde o blahobyt Moravy a Slezska. Kdyby vám šlo o to, pak byste v parlamentě, ve vládě poctivě makali, byli byste maximálně nápomocni při zavádění ekonomické reformy, veškeré síly byste věnovali rozvoji a popularizaci moravského a slezského folklóru, prosazovali byste celostátně sportovní talenty Moravy a Slezska, které byly v minulosti tolik opomíjeny, všemožně byste podporovali morální a duchovní rozvoj občanů Moravy a Slezska, který je velmi zaostalý."

Mírová 1247, Karviná - Nové Město.

Ještě jeden příklad: "Vážený pane, rozhodl jsem se vám napsat, jako jeden z vašich voličů. Přiměla mě k tomu stupňující se kampaň moravských nacionalistů za odtržení Moravy od České republiky. Tyto snahy představuje především HSDSMS, které získalo na severní Moravě 4 procenta hlasů v komunálních volbách, ale přesto vystupuje demagogicky jako představitel Moravy.

Narodil jsem se na severní Moravě a nikdy jsem nepochyboval o své české národnosti. Proto mě nejvíce děsí představa, že bych se měl octnout v nějaké jiné než české zemi. Proto nemohu souhlasit ani se zemským, ale především se spolkovým zřízením, které by znamenalo popření celé tísicileté společné historie a naprosto nepřirozené rozdělení jednoho národa do dvou samostatných celků.

Snahy pro zřízení moravské vlády a parlamentu, které by znamenalo spolkové zřízení, nejsou ničím jiným než úsilím moravských mocipánů dostat se k vládě nad Moravou."

Kudeříkova 8, Havířov - Město.

Takových dopisů, pane premiére, bych vám tady mohl citovat desítky a desítky. To se týká i telefonátů do bytu.

Ještě bych vám ocitoval názor olomouckého primátora, to znamená oficiální názor, který se mi velmi líbil.

Otázka zněla: Pane primátore, chtěl byste něco vzkázat čtenářům Moravskoslezského dne? A primátor Milan Hořínek odpovídá: Ano, myslím si, že teď, v okamžiku kdy jsme v nebezpečí ekonomického srabu, není vhodné zabývat se zemským uspořádáním či trojfederací.

Klidně o tom můžeme hovořit za dva roky. Teď mám skutečně jiné starosti.

Základní problém, který alespoň já teď žiji, je problém sociální. Brzy zde mohou být demonstrace, na nichž se nebude křičet "Svobodu Moravě", ale "Chceme chleba, chceme práci". Den nato přišel telefax z Karviné. Okresní úřad z Karviné se staví za názory vyjádřené primátorem Olomouce v rozhovoru pro Moravskoslezský den.

To jsou doklady pane premiére, jak smýšlí Severní Morava.

Dva mladí lidé v Ostravě v minulém roce během dvou měsíců provedli anketu o protihnutí za Moravu a Slezsko, proti separatistickým hnutím a za tu dobu sebrali 1100 podpisů. Tyto archy, vám pane premiére, předávám.

Tento týden v pondělí jsem viděl leták společnosti pro Moravu a Slezsko, vyvěšený v hospodě "V baníku", kde byl citát Jana Lucemburského (mají mezi sebou historika, čerpají z historických pramenů): "Moravské úřady patří pouze Moravanům". Znamená to, že v budoucnosti asi budeme kádrování, kdo má jaké předky, do kterého kolena moravské, aby mohl dostat úřad na Moravě.

To všechno považuji za tak nebezpečné v této době, že končím tím, na co upozorňuje olomoucký primátor, že to dovedeme za chvilku tak daleko, že místo davů, které láká na náměstí pan Bárta a spol., přijdou zástupy, které budou volat "Chceme nažrat."

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu Biňovcovi. Dále se přihlásil do rozpravy pan poslance Hofhanzl. Připraví se poslanec Štindl. Žádám poslance, kteří se hlásí do rozpravy, aby specifikovali téma.

Poslanec Čestmír Hofhanzl: Vážená paní předsedkyně, vážená vládo, dámy a pánové, na programu 14. schůze ČNR bylo projednáno plnění programového prohlášení vlády ČR z července 1990. Při tomto projednávání měli poslanci k dispozici materiály vypracované jednotlivými resorty. Pokud si vzpomínám, poslanci vyslovili s obsahem těchto materiálů značnou nespokojenost. Mnozí z poslanců už tehdy postrádali zprávu o tom, jakým způsobem splnil své úkoly a jednal ministr vlády pan Šabata, neboť podle jejich přesvědčení se i její plnění programového prohlášení vlády týkalo.

Mnozí se možná ptáte, proč s touto otázkou vystupuji tak trochu ex post a proč jsem s ní už při minulé schůzi nevystoupil. Z mého pohledu je důvod zcela prozaický. Na minulé schůzi jsem totiž pro nemoc nebyl a teprve poté, co byla věc projednána, jsem od mnoha poslanců vyslechl konkrétní a vážné výhrady k práci a jednání pana ministra. Zdá se, že je veřejným tajemstvím, že pan ministr vedl jednání s reprezentanty jiných politických stran a zejména s některými vysoce postavenými ústavními činiteli Slovenské republiky. Na tom by nebylo nic tak vážného, pokud by nebylo známo, o čem tato jednání vedl. Nikdo nepochybuje o tom, a pan ministr to ani nezakrývá, že pan ministr Šabata je hlavním exponentem snah některých politických kruhů za každou cenu prosadit spolkové zřízení.

Činím proto dotaz na předsedu vlády, zda byl informován o těchto jednáních pana ministra, jejichž účelem byla zřejmě snaha dohodnout se slovenskými kruhy symetrický model státoprávního uspořádání ČSFR na spolkovém základě, zda o těchto jednáních byla vláda informována předem a zejména, což považuji za nejdůležitější, zda pan ministr Šabata měl k těmto jednáním od vlády ČR zmocnění. Předpokládám, že na tento můj dotaz může být odpovězeno ihned a současně žádám, aby celková zpráva o činnosti pana ministra Šabaty byla poslancům předložena do příští schůze ČNR. Děkuji za pozornost.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Hofhanzlovi. Dávám slovo poslanci Štindlovi. Připraví se poslanec Balcárek.

Poslanec Karel Štindl: Vážený pane předsedající, vážená paní předsedkyně, česká vládo, kolegyně a kolegové, všichni jsme tady byli na minulém plénu, kde vznikl známý konflikt, všichni jsme z toho byli různým způsobem znepokojeni, někdo i nešťastný, protože jsme se shodovali v tom, že je dost podstatným způsobem narušena práce tohoto parlamentu. Dnes předseda vlády zde přednesl projev, ve kterém zdůraznil to, co jsme si tady několikrát říkali, že právě tomuto shromáždění přísluší to hlavní politické rozhodnutí a také patrně největší díl práce bez ohledu na to, zda nám s tím vláda pomůže nebo nepomůže.

Dovolte, abych ke třem předřečníkům podotkl jen to, že se domnívám, že pokud v tomto shromáždění, které má vykonat co nejvíce práce, budou plát vášně, budeme se zbytečně napadat, podezírat, čím víc budeme takto postupovat, tím hloupější rozhodnutí přijmeme, tím špatnější práci odevzdáme. Domnívám se, že bychom měli upustit zejména u tohoto vážného problému od jistých tendencí, které snad ani nejsou vhodné takového shromáždění.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji poslanci Štindlovi. Hovoří poslanec Balcárek. Připraví se poslanec Karych.

Poslanec Pavel Balcárek: Vážený pane předsedající, vážený pane premiére, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, naprosto souhlasím s panem poslancem Štindlem. Hovořil mi z duše. Navazuji na svůj poslední příspěvek, že jsme zde parlamentem občanské sounáležitosti, že jsme povinni všemi silami se zasadit o kvalitní státoprávní uspořádání. Jsem povinen reagovat na příspěvky kolegů z výboru, tj. Válka i Váci, které vycházejí z nepochopení našeho programu. Například náš program má v intencích daleko lacinější správu, správu nikoliv pomocí současných ministerstev, ale zemských úřadů, kde fungují jednotlivé odbory s ministrem na principu kolegiálním. Je to daleko lacinější správa ověřená v sousedním Rakousku. Je tedy na odborné komisi i na práci komise pro ústavu, aby to vše bylo probráno a zdůvodněno. Nedá se apriorně operovat fakty třeba z úst poslanců, kteří tyto materiály odmítli číst, nebo aby nám tito poslanci tvrdili, že na Moravě jsou emotivní nálady, když nám tito poslanci doporučují, abychom vystupovali v národních krojích. Reprezentujeme druhou největší stranu na Moravě, druhé největší hnutí. Naše hrdost je možná dosti malá a naši voliči nás tlačí k tomu, abychom jejich zájmy daleko důkladněji zastávali než dosud.

Právem máme obavy, že jak jsme o tom hovořili též na návštěvě pana premiéra v našem klubu a včetně s vaším panem předsedou Chatrným (poznámka stenografky: jedná se o poslance Chromého) v klubu OF (Veselost.), že než se začnou klást základy ústavy, že ta Morava se tam nedostane. Ta Morava se tam naprosto vůbec nedostane, panují obavy u našich voličů, neboť tento problém se uměle odkládá. (Veselost.) Nesmějte se, nechte mě domluvit. Mám ještě poselství mezinárodní. Vrátil jsem se v pondělí z Vídně. Jsem z toho ještě nachlazen. (Veselost.) Reprezentoval jsem na mezinárodním kongresu naše hnutí. Byl to kongres pořádaný rakouským Felder Kajetaner Institutem, tj. liberálním institutem pro samostatnou komunální politiku ve Vídni. A tam zazněl tento leit motiv, pronesený dr. Gönterem Nenningem, kterého znáte všichni jako zapáleného bojovníka za ekologii z Klubu 2. Je to známý rakouský publicista. Byli tam i další jejich přední politikové. Oni se nám diví, když jsme tu otázku Moravy s ředitelem muzea v Brně s dr. Dušanem Uhlířem "rozhrábli", že z toho máme velice špatný pocit, že se to takto všechno odkládá a řeší, oni se nám diví, že to nedovedeme vyřešit hned, během několika měsíců. Toto jak tomu bylo v Německu, jak avizoval ve svém projevu pan premiér není problém na 8 let. NDR na zemské zřízení dovedla přejít za 3 měsíce. Je nutné dát možnost rehabilitovat Moravskoslezskou zemi na základě rezolucí, které zazněly v dubnu až červenci na půdě federálu i ČNR, není možné všechno takto oddalovat, respektive nás zesměšňovat a všechno dramatizovat, to není dobrá vizitka pro práci našich poslanců. Dr. Nenning řekl také, že zemské zřízení dává možnost, aby se obyvatelé realizovali v rámci regionů svých zemí. Že to dává možnost odolávat Evropě i protitlaku amerikánské společnosti se spotřebním, konzumním modelem života, je to otázka i určité krize hodnot.

Na Ostravsku to tak nechápou, ale většina obyvatel Moravy, některé okresy nám dávaly až 35 % hlasů a tak to cítí prosím vás. Nezesměšňujte nás, adresuji to na pana kolegu Biňovce, pana kolegu Vácu a další. Berte to jako pokus o poctivý dialog, který musíme všichni navzájem vést. Fakta, fakta, fakta. Pokus o dorozumění. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Balcárkovi. Předávám slovo panu poslanci Karychovi.

Připraví se pan poslanec Kadlec.

Poslanec Alexandr Karych: Pane předsedající, paní předsedkyně, pane premiére, vážená sněmovno, nechtěl jsem vystoupit, ale bohužel musím reagovat na jednu malinkou zmínku v krátké řeči pana premiéra ze dneška.

Na 14. schůzi ČNR jsem vystoupil, a dovolím si citovat netradičně sám sebe, s touto myšlenkou: Spoustu jiných bodů je třeba zdůraznit jako nepřerušitelné nitky, které spojují ekonomiku i národy obou zemí. Proto mě zaráží to, že jste ve své řeči naopak zdůraznil, že musíme najít jinou formu autentické sounáležitosti nebo spolužití s přáteli z Moravy a ze Slezska. Chci říci, že finálně půjde vždy jenom o peníze. Nedopusťme, abychom se dohadovali velmi brzy o tom, že rozpočet České republiky musíme dělit ještě na další tři subrozpočty. Děkuji vám. To byl konec citátu.

Pane premiére, vy jste dneska řekl, že budeme muset uvažovat o tom, že bychom na zemské úrovni měli vytvořit nějaké finanční prostředky, které by se přerozdělovaly. Lze tomu rozumět tak, že budeme měnit rozpočtová pravidla, která jsme nedávno přijali, že budeme úplně jiným způsobem vlastně vymýšlet další poměry uvnitř České republiky. Já jsem posledně pranýřoval rozpočet, který byl stanoven z federální úrovně, poměr 40 - 35 - 25 jako diskriminující. Svým způsobem vede k různé restriktivitě rozpočtů na jednom konci republiky proti druhému konci republiky. Mám na mysli celé republiky. Budeme tedy dále parcelovat ještě Českou republiku na další díly, aniž bychom viděli, jak bude vypadat daňový systém, aniž bychom věděli, jaká je tvorba zdrojů, kde se nám zdroje tvoří, a kde mají obyvatelé právo jich použít. Myslím si, že předcházíme federální zákon, a to zákon o daních, který vlastně umožní tu spravedlnost, po které právem volají přátelé z Moravy a ze Slezska, po které právem volají obyvatelé severních Čech, Prahy, vlastně celé republiky a možná i celého Slovenska. Možná, že budeme všichni překvapeni.

Já bych vás poprosil, pane premiére, abyste se vyjádřil daleko konkrétněji a věcněji právě ve vazbě na rozpočtová pravidla a na rozpočet, když jste se sám zmínil, že budeme muset přerozdělovat na úrovni republiky dál. Děkuji vám. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji panu poslanci Karychovi. Dávám slovo panu poslanci Kadlecovi. Připraví se pan poslanec Fefar.

Poslanec Ján Kadlec: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, dovolil bych si začít citátem pana Ultize z Kolína nad Rýnem: "Je pozoruhodné, že v době stále postupující mezinárodní integrace, kdy národní státy pociťují nutnost se spojovat ve větších společenstvích, aby byly schopny čelit narůstajícím hospodářským, ekologickým a dalším problémům, jednotlivé národní celky se zároveň hlásí o svá práva a možnost autonomní seberealizace.

V těchto dvou úkazech není rozpor. Ani jejich řešení nemusí být problematické, respektují-li se obě základní hlediska. Nutnost širší integrace, přesahující jednotlivými státy vytvořené hranice, a zároveň oprávněné požadavky národních celků a menšin žít v rámci svých potřeb, možností a historických tradic. Chce to pochopení většiny pro menšinu, ale i respektování potřeb většího celku tou kterou menšinou v zájmu všech. Konec citátu."

Dále bych vám chtěl říci, že když jsem se dnes probudil, tak jsem se dozvěděl, že podle posledního výzkumu má Občanské fórum na Moravě a ve Slezsku 27 % a HSD 18 %. Nemyslím si v této době, že zastupuji více procent obyvatel a na druhé straně vím, že tento měsíc byl prováděn průzkum a v tom si 70 % obyvatel Moravy a Slezska myslí, že byli a jsou nějakou formou poškozováni, co se týká rozpočtu. (Potlesk v části sálu.) Vím, že jsou tady poslanci z Moravy a Slezska, kteří hlasovali pro nespravedlivý rozpočet pro Moravu a Slezsko a tito zase proti nám vystupují. Musíme se s tím smířit, ale v každém případě jsme se vrátili do sněmovny proto, abychom pracovali společně se všemi, kteří jsou ochotni pracovat na spolkovém nebo zemském nebo jiném vhodném uspořádání našeho státu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP