Čtvrtek 29. listopadu 1990

Poslanec Ivo Svoboda: Dalším pozměňovacím návrhem pana poslance Bendy je změna bodu 34 návrhu, týká se to článku 37, odst. 3) , kde je navrhováno, aby bylo vypuštěno sousloví na čtvrtém řádku "soustavy základních a středních škol".

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o tomto pozměňovacím návrhu pana poslance Bendy.

Kdo je pro tento pozměňovací návrh? (Hlasování - 32.) Kdo je proti tomuto návrhu? (89) Kdo se zdržel hlasování? (25)

Tento pozměňovací návrh pana poslance Bendy nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Poslední pozměňovací návrh pana poslance Bendy je opět změna k bodu 34, v článku 37, odst. 3) bychom vložili na skoro začátek třetího řádku slovo "věcech, národností". Čili, celý článek by zněl už s tou neodhlasovanou změnou v původní dikci "Pokud to vyžaduje jednota právního řádu, uskutečňuje Federální shromáždění zásadní zákonnou úpravu ve věcech národností" - to je předmět změny, a pokračuje "péče o zdraví lidu, veterinární a rostlino-lékařské péče a soustavy základních a středních škol..."

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o tomto pozměňovacím návrhu pana poslance Bendy.

Kdo je pro přijetí tohoto návrhu? (Hlasování 120.) Kdo je proti? (3) Kdo se zdržel hlasování? (24)

Tento pozměňovací návrh pana poslance Bendy byl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Pokračuji pozměňovacím návrhem pana poslance Šimečka. Jeho první pozměňovací návrh se týká bodu 14, článku 15, je to strana 6 a 7. Je navrženo podle stenogramu, aby písmeno 15 bylo doplněno formulací "včetně zásad mzdové regulace". Mám za to, že to sem nepatří, neboť oblastí mezd se týká úplně jiný odstavec.

Připomínka z pléna: Dal jsem vám naprosto přesné znění mého návrhu zvlášť.

Poslanec Ivo Svoboda: Postupoval jsem podle předložených materiálů poslancům, které mi byly poskytnuty až po jejich vystoupení v porovnání se stenogramem. Kde byl rozpor - bylo to asi ve třech až čtyřech případech postupoval jsem podle stenogramu. Věřím tomu, že v nejlepší víře mi poslanci dali na papíře jejich představám odpovídající návrhy, ale ty se mohou lišit od toho, co řeknou do mikrofonu. Rozhodující je stenogram, protože to je to, co paní poslankyně a páni poslanci slyšeli. Tolik vysvětlení k tomuto rozporu.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Po tomto vysvětlení nezbývá než dávat hlasovat o znění pozměňovacího návrhu tak, jak byl tlumočen zpravodajem. Prosím znovu pana zpravodaje, aby ho tlumočil.

Poslanec Ivo Svoboda: Jednalo by se o doplnění čl. 15 písm. a formulací "včetně zásad mzdové regulace". Znovu opakuji, že mzdová problematika je řešena v odst. 22.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o pozměňovacím návrhu pana poslance Šimečka. Kdo je pro přijetí tohoto návrhu? Kdo je proti přijetí? (107) Zdržel se hlasování? (31)

Pozměňovací návrh poslance Šimečka nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Další pozměňovací návrh poslance Šimečka se týká bodu 21 na str. 9. Je to článek 22, písm. b, kde se navrhuje vypustit v začátku písm. b) sousloví "právní úprava regulace vývoje mezd".

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o pozměňovacím návrhu poslance Šimečka. Kdo je pro tento pozměňovací návrh?

Poslanec Marek Benda: (špatně slyšitelné, hovoří z místa) Když se vypustí právní úprava, začíná to "a výše minimální mzdy".

Poslanec Ivo Svoboda: Postupuji podle stenogramu. Podle něj je žádáno vypustit "právní úprava regulace vývoje mezd". Pokud jsem neřekl spojku "a", doplňuji ji.

Poslanec Vladimír Šuman: Pane poslanče, nezlobte se, ale není možné v takovýchto případech, kdy to nedává logický smysl, nepředložit upravený návrh tak, aby to bylo legislativně smysluplné. Kdyby to bylo diskvalifikováno, tak už tím, že to nemůže být schváleno.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Není to odstranění smyslu návrhu. Zůstane tam pod písm. b) , že má patřit do působnosti ČSFR výše minimální mzdy, minimálních mzdových tarifů a nárokových příplatků. Vypuštěním sousloví neztrácí návrh smysl.

Poslanec Ivo Svoboda: Úmyslně jsem nekomentoval návrhy, protože jsem o to byl požádán. Nicméně jsem se ani explicitně, ani implicitně nevzdal závěrečného slova. Závěrečné slovo mohu učinit en bloc, nebo po částech u jednotlivých pozměňovacích návrhů. Pronesu část závěrečného slova.

Myslím, že návrh je plně kompatibilní, ale jestliže umožňujeme regulovat v rozsáhlé míře ceny a neregulujeme mzdy, dopouštíme se jisté inkonzistence v návrhu zákona.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o pozměňovacím návrhu poslance Šimečka.

Kdo je pro tento pozměňovací návrh? (3) Kdo je proti tomuto pozměňovacímu návrhu? (106) Zdržel se někdo hlasování? (32)

Pozměňovací návrh poslance Šimečka nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Můžeme přikročit k návrhu poslance Kubiše. Jedná se o bod 14 na str. 6, kde by písm. 15 a) mělo být změněno "určovat koncepci cenové politiky a vyhlašovat cenové moratorium a cenová regulační opatření v oblasti základních dovážených surovin, paliv a energetiky, spojů, dopravy, vodního hospodářství a speciální výroby". Původní formulace paragraf písm. 15 a) je širší a zahrnuje všechno to, co je navrhováno v pozměňovacím návrhu.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o pozměňovacím návrhu poslance Kubiše.

Kdo je pro tento pozměňovací návrh? (28) Kdo je proti návrhu? (78) Kdo se zdržel hlasování? (41)

Pozměňovací návrh nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Přecházíme k pozměňovacímu návrhu pana poslance Klimeše. Tento návrh se vztahuje na bod 18, čl. 19, písm. b) , který má být doplněn následujícím textem uzavřeným v závorce: "... (s výjimkou městských drah, drah zvláštního určení a říční plavby) ".

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji. Dávám hlasovat o tomto pozměňovacím návrhu.

Kdo je pro tento pozměňovací návrh? (65) Kdo je proti tomuto návrhu? (36) Kdo se zdržel hlasování? (44) Děkuji, ani tento pozměňovací návrh nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Nyní přecházíme k pozměňovacímu návrhu pana poslance Paynea. Jeho první pozměňovací návrh se vztahuje na bod 8 na str. 4, odst. 4. Zde bychom ve smyslu jeho pozměňovacího návrhu měli na konci šestého řádku a na začátku 7. řádku vypustit slova "... podíl federace na tomto výnosu" a nahradit je slovy: "...nejen podíl federace na tomto výnosu, ale také pravidlo, podle něhož se republiky podílejí na zabezpečení té části výnosu, která připadá státnímu rozpočtu federace".

To umožní federálním zákonem stanovit procentní odvody republik ve prospěch státního rozpočtu federace a technicky je to zřejmě nejpřijatelnější řešení.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji. Dávám tedy hlasovat.

Kdo je pro pozměňovací návrh pana poslance Paynea? (Hlasuje se - 81 pro.) Kdo je proti tomuto návrhu? (10) Kdo se zdržel hlasování? (56)

Tento pozměňovací návrh pana poslance Paynea byl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Dalším pozměňovacím návrhem pana poslance Paynea je změna článku 11, odst. 1, kde se navrhuje doplnit do konce tohoto odstavce větu: "V případě, že nedojde k dohodě, rozhodne vláda České a Slovenské federativní republiky".

Toto opatření stanoví procedurální postup, jakým lze "... vždy dojít k dohodě, nicméně si lze představit občas situaci, kdy federální vláda si vynutí nedohodu a potom rozhodne sama o své vůli".

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o pozměňovacím návrhu pana poslance Paynea.

Kdo je pro něj? (Hlasuje se - 31 pro.) Kdo je proti tomuto návrhu? (72) Kdo se zdržel hlasování? (34)

Pozměňovací návrh nebyl přijat.

Poslanec Jiří Vlach: (z místa) Těch pozměňovacích návrhů je hodně. Doporučoval bych použít jednacího řádu v tom bodě, že pokud je méně hlasů pro, než proti, není potřeba, aby hlasovali ti, kteří se zdrželi.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Sněmovna souhlasí, abychom tímto způsobem zkrátili hlasování?

Dávám hlasovat o tomto návrhu poslance Vlacha.

Kdo je pro přijetí tohoto návrhu (Hlasuje se - většina pro) . Je to zřejmě většina. Je někdo proti tomuto návrhu? (4) Zdržel se někdo hlasování? (7)

Návrh na zkrácení hlasovací procedury byl tedy přijat. Jednám tedy nadále s vaším souhlasem.

Poslanec Ivo Svoboda: Přejdeme tedy opět k pozměňovacímu návrhu pana posl. Paynea. V bodu 12, str. 6 je navrženo, aby bylo z čl. 14 odst. 2 vypuštěno všechno, co je mimo první větu, čili ze čl. 14, odst. 2 by zůstalo pouze "Ústřední bankou v České a Slovenské federativní republice je Státní banka československá, která stanoví a uplatňuje jednotnou měnovou politiku". Je to obdobná formulace. jakou nalézáme např. v ústavě Spolkové republiky Německo a podle mne je plně adekvátní.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Kdo je pro tento pozměňovací návrh pana posl. Paynae, ať zvedne ruku! (Hlasuje se - 54 pro.) Kdo je proti tomuto návrhu? (66)

Návrh nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Dalším pozměňovacím návrhem je změna bodu 15, kde se navrhuje z článku 16, písmeno c) vypustit konec tohoto písmena, to je vypustit "v součinnosti s ČR a SR".

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Kdo je pro pozměňovací návrh pana poslance Paynea? (Hlasuje se - 38.) Kdo je proti tomuto návrhu? (67)

Pozměňovací návrh nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Dalším pozměňovacím návrhem je změna v bodu 16, článek 17, písmeno a) , zde se má ve větě, která začíná "Tvorba společných zásad hospodářské politiky, jejíž součástí..." vynechat slovo "společných". Tento zásah do textu je obsahově zcela irelevantní.

Ptám se pana poslance Paynea, zdali trvá na svém návrhu?

(Poslanec Payne: Stahuji návrh.)

Děkuji.

Dalším pozměňovacím návrhem je změna bodu 27, článku 27, odstavec la, se navrhuje celé vypustit. Navrhuje se vypustit "... jednotnou právní úpravu matrik, občanských průkazů, cestovních průkazů, evidenci obyvatelstva a povolování pobytu cizinců".

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Kdo je pro návrh pana poslance Paynea, ať zvedne ruku. (Hlasuje se - 3.) Kdo je proti tomuto návrhu? (125)

Návrh nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Posledním pozměňovacím návrhem pana poslance Paynea je změna bodu 50 návrhu usnesení, je to na straně 15 nahoře. Pan poslanec Payne navrhuje, abychom bod 50 celý vypustili. Zde bych chtěl dodat, že se jedná úpravu, která velmi zásadně zasáhne do pravomoci republik, pokud neprovedeme tuto změnu, tak ponecháme původní právní úpravy Ústavy, která váže zásahy do ústavních zákonů jednotlivých republik na souhlas Federálního shromáždění. Například by nám neumožnila bez předchozího přijetí odpovídající federální ústavy přijmout samostatnou ústavu České republiky.

Pokud jsem to formuloval nepřesně (nejsem legislativec) navrhoval bych, pokud je tato problematika nejasná, aby někdo z legislativců tuto otázku podrobněji osvětlil.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Kdyby pan poslanec Payne tuto formulaci provedl sám.

Poslanec Ivo Svoboda: Neotevírám rozpravu, můj návrh je spíše výrazem mé odborné bezmoci na tomto poli. Rozprava není otevřena.

Poslanec Jiří Payne: Pouze přečtu původní znění, které by zůstávalo v platnosti "spolu s přijetím Ústavy ČSFR přijmou obě republiky vlastní ústavy. Do doby přijetí Ústavy ČR a Ústavy SR řídí se ústavní poměry těchto republik tímto ústavním zákonem a ostatními ústavními předpisy". Navrhuji, aby toto znění, které je dosud uvedeno v Ústavě, zůstalo v platnosti, do přijetí české a slovenské Ústavy platí tato Ústava, tak jak je napsána a je tady zmocnění k tomu, abychom Ústavy přijali.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji, po tomto vysvětlení, kdo je pro pozměňovací návrh pana poslance Paynea, ať zvedne ruku. (Hlasuje se 39.) . Kdo je proti tomu? (49)

Pozměňovací návrh nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Přecházíme k pozměňovacímu návrhu pana poslance Piverky, týká se bodu 37, návrhu na straně 13 v horní třetině, kam bychom měli vložit slovo "národností", ale protože jsme již tak učinili je zbytečné o tom znovu hlasovat.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Prosím tedy pana poslance Piverku, zda návrh stáhne?

(Poslanec Piverka. Stahuji návrh.)

Děkuji.

Poslanec Ivo Svoboda: Děkuji. Můžeme přejít k pozměňovacímu návrhu pana poslance Kalfuse, který se týká bodu 12, článku 14, odstavce 2. Navrhovaná změna na začátku druhé poloviny textu vkládá prostou tečku. Čili měli bychom bankovní radu, která se skládá za dvou viceguvernérů. Další vypustit. Pan poslanec Kalfus.

Poslanec Jiří Kalfus: Poslední věta by zněla: ,,Ústřední bankou v ČSFR je Státní banka československá, která je řízena bankovní radou, v jejímž čele stojí guvernér".

Poslanec Ivo Svoboda: To bychom nyní měli ověřit ve stenogramu, zdali je tato formulace přesná.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Je to tak, já jsem si to napsala.

Poslanec Ivo Svoboda: Omlouvám se panu poslanci Kalfusovi a celému shromáždění, kdyby tedy pan poslanec Kalfus mohl zopakovat formulaci.

Poslanec Jiří Kalfus: Na straně 14 by zůstalo: "Ústřední bankou v ČSFR, která stanoví a uplatňuje jednotnou měnovou politiku.

Součástí SBČS je Ústředí SBČS pro ČR a Ústředí SBČS pro SR. SBČS je řízena bankovní radou, v jejímž čele stojí guvernér.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o pozměňovacím návrhu pana poslance Kalfuse.

Kdo je pro? (Hlasuje se - 108.) Kdo je proti?

Je jasné, že tento návrh byl přijat. Prosím pana zpravodaje.

Poslanec Ivo Svoboda: Další pozměňovací návrh podal pan poslanec Němeček. Týká se § 37, odstavce 3, to je bod 34, na straně 13. Navrhuje se vypustit dvě slova - veterinární a - tím se převede veterinární péče do pravomoci republik.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o tomto návrhu.

Kdo je pro tento pozměňovací návrh? (Hlasuje se - 32.) Kdo je proti? (53)

Návrh nebyl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Další pozměňovací návrh podal pan poslanec Sedláček. První pozměňovací návrh se týká bodu 12, na straně 6, článek 4/2, kde navrhuje změnit 3. větu, ale protože jsme mezitím třetí větu zrušili, není třeba hlasovat. Žádám pana poslance Sedláčka, aby se vyjádřil. Stahuje připomínku. Děkuji.

Dalším pozměňovacím návrhem je změna bodu 4, na straně 2, kde se navrhuje vypustit z odstavce 2 písmeno b) Protože tento návrh souvisí s dalším návrhem, který se týká vložení jisté formulace do tohoto paragrafu, chci jen poznamenat, že kdybychom to zamítli, tak bychom vlastně omezili možnosti republik zasahovat do oblasti mezinárodních vztahů.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Prosím pana poslance Sedláčka, aby upřesnil tento svůj návrh - je to skutečně tak, jak to bylo tlumočeno panem zpravodajem?

Poslanec Michal Sedláček: (z pléna) ...vypustit celý odstavec 2, písmeno b) . Jak jsem slyšel pana poslance, nic se nestane...

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dobře, dávám hlasovat o pozměňovacím návrhu pana poslance Sedláčka.

Kdo je pro vypuštění bodu b) . (Hlasuje se - 23.) Kdo je proti? (80)

Pozměňovací návrh nebyl přijat.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP