Úterý 4. září 1990

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Prosím pana poslance Čermáka.

Poslanec Petr Čermák: Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych velmi stručně reagoval na předcházející vystoupení o statutárních městech. Je chybou, domnívají-li se kolegové poslanci, že např. v Ústí nad Labem je jasno v obvodech. Tady mám žádost z Ústí nad Labem, kde chtějí vyjádřit, jak mají obvody udělat, protože to, co je v současné době, je, samozřejmě, pozůstatek bývalého totalitního režimu.

A dále bych chtěl kolegy z Prahy, kteří nechápou problematiku statutárních měst, pozvat k nám, abychom jim to mohli vysvětlit a přesvědčit je. Domnívám se, že základní otázka samosprávy je mimo jiné skončení s pragocentrismem a byli bychom rádi, kdyby občané velkých měst v republice mohli rozhodovat o svých osudech sami a nemuseli čekat na rady kolegů např. z Prahy. (Potlesk) .

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji poslanci Čermákovi. To byl poslední příspěvek, k němuž byli poslanci písemně přihlášeni. Pokud nemá nikdo nic do diskuse, na což jsem povinna se ještě zeptat ... hlásí se poslankyně Marvanová. (Hluk v jednacím sále) .

Poslankyně Hana Marvanová: Paní předsedkyně, vážená vládo, vážení poslanci, nevím, čím jsem vyvolala smích; myslím, že moje připomínky nebudou natolik zásadní, aby byl tento smích nutný. Spíše jde o drobnosti, kterých se zřejmě dopustili ti, kteří zpracovávali společnou zprávu. Dělali to v chvatu, takže to chápu.

Jedno z úskalí pozměněného návrhu vidím v tom, že se tento návrh proti předpokladu má vztahovat i na hlavní město Prahu. Takže, je to několik drobností, na které jsem přišla v chvatu při dnešním jednání, ale myslím, že jsem mohla i já něco přehlédnout.

Například v závěrečných ustanoveních chybí to, že by tento zákon o obcích zrušoval dosavadní zákon o hlavním městě Praze. Čili to je jedna připomínka.

Dále do paragrafu 32 a v souvisejících paragrafech, je vždy uvedeno, že se odkazuje v těchto paragrafech na paragraf 3 odstavec 1, ačkoli by to mělo být vztaženo na celý § 3. Pokud by tomu tak nebylo, tak bychom například nestanovili počty zastupitelstva hlavního města Prahy apod.

Nebudu to tady všechno vypočítávat, ale prosila bych, aby než se bude schvalovat úplné znění, se na to podívali legislativci, nebo ústavně právní výbor, nebo někdo, kdo by všechny tyto nepřesnosti upravil, protože jich je celá řada. (Potlesk) .

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji paní poslankyni Marvanové. Má ještě někdo nějakou připomínku. Pan poslanec Benda.

Poslanec Marek Benda: Vážená paní předsedkyně, vážená Česká národní rado, omlouvám se, že zdržuji, ale v paragrafu 74 odstavci 3, jsou zaváděni "pracovníci okresního úřadu pro udržování záležitostí veřejného pořádku"; stejně, jako máme policii, tak by tady mělo být dáno i v tomto zákoně, že musí být veřejné označení, pokud chtějí těchto pozic používat a využívat. Pokud se chce tvářit jako místní policajt, musí chodit s nějakým příslušným štítkem a musí být schopen se nějakým způsobem prokázat. Tady to vůbec není dáno.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji panu poslanci Bendovi. Má ještě někdo něco do diskuse? Pokud nikoliv, chtěla bych udělat krátkou přestávku, ukončila bych rozpravu s tím, aby se sešli předsedové výborů se zpravodajem poslancem Hrazdírou ve "státních aktech", aby projednali závěrečnou zprávu a rozhodli se o pozměňovacích návrzích, které přijmeme a které nikoliv. Myslím, že by na to mělo stačit asi půl hodiny a prosím proto, abychom se tady sešli o půl čtvrté. Mezitím pak ostatní poslanci se mohou sejít v klubech. (Ministryně Štěpová se hlásí) . Paní ministryně Štěpová má, samozřejmě, právo se kdykoliv přihlásit o slovo, ale musím ji upozornit, že tím otevřu rozpravu.

Ministryně Vlasta Štěpová: Dobrý den, vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, nechci podávat informaci o situaci na vnitřním trhu a v cestovním ruchu; toho jsem dnes daleka, ale přece jen moje drobná informace s tímhle souvisí. Dohodli jsme se ve výboru pro obchod, že členové výboru obdrží kontrolní legitimace, aby nejen ve svém místě bydliště, ale v širokém okolí po zemích koruny české mohli provádět kontrolní činnost.

Velice bych je prosila, kdyby nyní o této přestávce se mohli sejít v místnosti 213, kde mi musí podepsat, že legitimaci dostali.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Po přestávce pokračujeme v zahájené schůzi. Prosím pana místopředsedu vlády Baudyše, aby se jako navrhovatel ujal slova.

Místopředseda vlády České republiky Antonín Baudyš: Vážená paní předsedkyně, vážení poslanci, dovolte, abych zaujal stanovisko ke zprávě zpravodaje. Pokud jde o připomínky k § 10, pak připomínáme, že ze znění této připomínky společného zpravodaje by se dalo usuzovat, že se vypouští odstavec č. 3 a 4 v § 9 z textu připojeného upraveného vládního návrhu a zřejmě tento záměr tady nebyl.

Pokud jde o připomínky z této zprávy k § 18, připomínáme, že byl rozšířen exemplativní výčet činností na úseku samostatné působnosti, konkrétně poukazujeme na odstavec 1, písm. f) , s tím, zda je vhodné, aby tam takto formulace byla zahrnuta.

Pokud jde o § 68, je naše připomínka opět ke zprávě zpravodaje. Upozorňujeme, že důvody z podjatosti jsou upraveny ve správním řádu a je proto zbytečné doplňovat toto ustanovení. To by bylo naše vyjádření.

Pokud je o některé další, které tady zazněly z diskusních příspěvků, myslím, že to bylo rozebráno ze všech stran natolik zevrubně, že není třeba, abychom k tomu zaujímali další stanovisko a rozmělňovali dále některé návrhy, protože se k tomu jistě vyjádříte hlasováním.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Děkuji panu navrhovateli. Prosím zpravodaje pana poslance Hrazdíru.

Zpravodaj - poslanec Antonín Hrazdíra: Vážená paní předsedkyně, vážení páni poslanci, vážené paní poslankyně, na poradě předsedů jednotlivých výborů jsme projednali veškeré náměty i připomínky i pozměňovací návrhy k předloženému návrhu zákona, včetně připomínek, které vznesl pan místopředseda Baudyš. Návrhy jsou závažného charakteru a budeme o jednotlivých hlasovat. V úvahu budou brány pouze pozměňovací návrhy, nikoliv připomínky.

Pokud se týká návrhu pana místopředsedy Baudyše, k § 10, nebylo smyslem, že by se odstavce 3 a 4 vypustily, ale vložením odstavce 2 dochází k přečíslování odstavce 3 na 4 a odstavce 4 na odstavec 5. Bohužel, při psaní zprávy se to nedopatřením vypustilo.

U § 18 bereme tuto připomínku, která byla k písmenu f) vznesena a navrhujeme, aby místo "zabezpečuje" byla užita formulace "vytváří podmínky

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Prosím, abyste se vyjádřili k tomuto pozměňovacímu návrhu. Kdo je pro to, aby byl přijat tento návrh, jak jej formuloval pan zpravodaj - tedy "vytváří podmínky" místo "zabezpečuje"? Kdo je proti? (3) Zdržel se hlasování? (1)

Pozměňovací návrh je přijat.

Zpravodaj - poslanec Antonín Hrazdíra: Dále byla vznesena připomínka k § 68, pokud se týká vyloučení z projednávání rozhodování věci s tím, že tyto záležitosti jsou upraveny správním řádem. Doporučuji, abychom návrh pana místopředsedy realizovali a toto ustanovení nedoplňovali do navrženého zákona - vzhledem k tomu, že tato otázka je řečena ve správním řádu.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Prosím, abyste se k tomuto pozměňovacímu návrhu vyjádřili. Kdo je pro to, aby byl přijat pozměňovací návrh tak, jak jej formuloval poslanec Hrazdíra? Kdo je proti? Zdržel se hlasování? (27) .

Pozměňovací návrh je přijat.

Zpravodaj - poslanec Antonín Hrazdíra: Pokud se týká pozměňovacích návrhů, vznesených poslanci České národní rady. Poslanec Strašek navrhoval, aby v § 19, odst. 1, v první větě "s výjimkou státních orgánů" se vypustilo a místo toho bylo znění: "právnické osoby a státní orgány".

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Prosím, abyste hlasovali o pozměňovacím návrhu, jak byl nyní formulován poslancem Hrazdírou. Kdo je pro, aby byl původní návrh takto změněn? Kdo je proti? (40) . Kdo se zdržel hlasování? (21) .

Pokud zde setrvali všichni poslanci, tak jak se ráno zapsali, je nás 185. Pro pozměňovací návrh hlasovala nadpoloviční většina přítomných poslanců a tento pozměňovací návrh byl tedy přijat.

Zpravodaj - poslanec Antonín Hrazdíra: Poslanci Krčma, Ortman, Řezáč a Kadlec měli připomínku k § 55 pracovní verze a § 56 nové verze, která byla dnes předložena, s tím, aby starosta byl volen přímo, na základě přímého tajného hlasování, tedy přímo občany. To znamená změna odst. 1 § 55 (podle staré verze) , podle nové verze § 56.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Prosím, abyste hlasovali o pozměňovacím návrhu pánů poslanců Ortmana, Řezáče, Kadlece a Krčmy o tom, že starostu volí občané na základě přímého a tajného hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku? (Hlasuje se.) - padesát. Kdo je proti tomuto návrhu? (121) . Kdo se zdržel hlasování? (6) .

Z výsledků hlasování vyplývá, že pozměňovací návrh neprošel a zůstává původní znění.

Zpravodaj - poslanec Antonín Hrazdíra: Pan poslanec Foniok doporučil, aby § 3 byl doplněn o město Havířov.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o tomto pozměňovacím návrhu.

Poslanec Petr Čermák: K tomuto paragrafu byla řada pozměňovacích návrhů, mělo by se nejdříve hlasovat o posledním návrhu.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: O každém návrhu musím dát hlasovat zvlášť, pokud se nerozhodnete, že mám dát hlasovat globálně o všech pozměňovacích návrzích. Na tom se musíte dohodnout. Ten kdo žádá, aby, například, byl § 3 rozšířen o město Olomouc, nemusí ještě nutně souhlasit s tím, aby byl rozšířen i o město Havířov. Buď tedy hlasovat o všech návrzích en bloc, což, podle mého názoru, je logikou věcí vyloučeno, anebo o každém zvlášť. Znovu se hlásí poslanec Čermák.

Poslanec Petr Čermák: O každém zvlášť; nejdřív však hlasovat o posledním návrhu.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Podle jednacího řádu musím dát hlasovat o pozměňovacích návrzích v tom pořadí, v jakém došly. Můžete však vzít svůj návrh zpět.

Poslanec Petr Čermák: Beru ho zpět.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Hlasujeme o protinávrhu poslance Fonioka, podle kterého má být § 3 rozšířen o město Havířov. Kdo je pro tento návrh? (47) Kdo je proti tomuto návrhu? (33) . Počet 47 není nadpoloviční většina poslanců.

V žádném případě protinávrh neprošel, takže zůstává původní verze.

Zpravodaj - poslanec Antonín Hrazdíra: Pan poslanec Benda navrhl, aby u § 8, který jedná o čestném občanství, bylo doplněno, že obec má právo čestné občanství odejmout.

Já bych jen uvedl, že tento návrh byl včera při projednávání předsedů výborů přijat a jen omylem se nedostal do zpravodajské zprávy. Je potřeba o tom návrhu hlasovat.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o pozměňovacím návrhu pana poslance Bendy, o tom, že obec může čestné občanství odejmout. Kdo je pro? (hlasuje se) Zdá se, že je to valná většina. Kdo je proti? Nikdo. Zdržel se někdo hlasování? Šest.

Čili protinávrh pana poslance Bendy je přijat.

Zpravodaj - poslanec Antonín Hrazdíra: Dále poslanec Benda doporučuje, aby u § 39 byl vypuštěn konec tohoto paragrafu " a plnit úkoly, které mu tyto orgány uloží. Po projednání této připomínky, i když se musí hlasovat, máme stanovisko takové, že by nemělo dojít k vypuštění této části věty, protože obecní zastupitelstvo může kterémukoliv poslanci úkoly uložit. A jeho povinnost je tyto úkoly zabezpečovat a plnit.

.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o druhém pozměňovacím návrhu pana poslance. Bendy v tom znění, jak je teď formuloval pan poslanec Hrazdíra. Kdo je pro tento pozměňovací návrh, ať zvedne ruku. (Hlasuje se) Třináct. Kdo je proti? Sto deset.

Je to zřejmé, nebudeme dávat hlasovat dál, tento návrh nebyl přijat.

Zpravodaj - poslanec Antonín Hrazdíra: Pokud se týká pana poslance Smělíka, jeho dvě připomínky nebereme jako pozměňovací návrh, ale je nutno se o nich zmínit. Měl připomínku k řešení rozporů mezi státní správou a samosprávou. Touto připomínkou jsme se zabývali. Vzhledem k tomu. že doposud správní soud není ustaven, není možno v tomto zákoně se na tento správní soud odvolávat a po ustavení správního soudu dojde k doplnění zákona.

Měl také připomínku k zemskému zřízení, tady bych chtěl říci poslancům, že předsednictvo České národní rady touto otázkou zabývalo minulý týden a schválilo předložení zásad koncepce zemského zřízení jednotlivým výborům s tím, že výbory mají tuto koncepci projednat do 30. listopadu.

Dále připomínku měl pan poslanec Ježek, ovšem měl připomínku dvakrát, je potřeba se zeptat, na které připomínce bude trvat a o tom budeme hlasovat, zda některou nechce stáhnout.

(z pléna poslanec Ježek: druhé znění)

Současně pan poslanec Ježek navrhl, aby paragraf podle pracovní verze 16, podle nové verze 19, byl vypuštěn.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: O tom prvním musíme hlasovat, ten druhý návrh pana poslance Ježka bych prosila ještě jednou. pane zpravodaji.

Zpravodaj - poslanec Antonín Hrazdíra: Opakuji, pan poslanec Ježek navrhl, aby 19 v tom novém znění, podle pracovní verze § 16, byl celý vypuštěn.

Předsedkyně ČNR Dagmar Burešová: Dávám hlasovat o pozměňovacím návrhu poslance Ježka tak, jak byl přednesen.

Technická poznámka.

Z pléna: který je to paragraf?


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP