MINISTR
ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

454
V Praze dne 2. května 1990
Č.j.: 94.501/90-GS


Vážený pane poslanče,

dovolte, abych Vám zaslal odpověď na Vaši interpelaci přednesenou na 26. společné schůzi sněmoven FS ve věci výroku ministra zahraničních věcí Maďarské republiky p. Horna týkajícího se historického utváření maďarských hranic.

Po rozpadu Rakousko-uherské monarchie v r. 1918 byly na základě mírových smluv uzavřených po I. světové válce vytvořeny nástupnické státy, včetně Maďarské republiky, je-jichž vznik umožnil středoevropským národům realizovat jejich právo na sebeurčení. V důsledku tohoto vývoje se asi 3,5 mil. občanů maďarské národnosti ocitlo v těchto státech, kde tvoří národnostní menšiny.

Problematiku sjednocení Německa nelze v žádném případě srovnávat s otázkou ustavení Maďarska v jeho současných hranicích.

Princip neporušitelnosti současných hranic je mj. zakotven v helsinském závěrečném aktu, který podepsala Československo i Maďarsko. Otázka postavení národnostních menšin byla projednávána naposledy prezidenty ČSFR a MR v Budapešti v lednu a 9. 4. t. r. v Bratislavě. Shodli se též, že obě země budou daleko intenzivněji konzultovat tyto otázky a ustaví smíšenou komisi k jejich řešení.

Vážený pan

Peter Orbán

poslanec Sněmovny národů FS

Praha

Politika obou zemí chce plně respektovat kolektivní práva národnostních menšin, tak jak je běžné v demokratických zemích.

Podle našeho názoru se Vaše odvolávka, vážený pane poslanče, týká vystoupení maďarského ministra zahraničních věcí p. G. Horna z 15. března t. r. na mezinárodní konferenci, kterou v MR zorganizovala organizace Mladých evropských federalistů (YEF). Zde G. Horn mj. uvedl, že "Maďarsko bylo po 1. světové válce mimořádně těžce potrestáno a mírová smlouva po 2. světové válce byla toho dovršením". K procesu sjednocení Německa dále uvedl: "V souvislosti s rozděleným Německem život přináší spravedlivá řešení, ale "maďarstvo" pravděpodobně nebude mít podobnou možnost, protože v Evropě by to asi nikdo nepodporoval".

Zmíněné vystoupení G. Horna bylo jedním z řady v rámci předvolební kampaně v Maďarsku. V tomto smyslu je ho také třeba chápat. Maďarsko se v předmětné otázce nikdy na ČSFR oficiálně neobrátilo a proto se FMZV domnívá, že oficiální čs. reakce na ně není nutná.

S úctou




Na vědomí:

Vážený pan

ing. Jozef Stank

předseda Sněmovny národů FS ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP