FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

V. volební období

441

Odpověď

akademika A. Delonga - předsedy SK VTIR na interpelaci skupiny poslanců FS /tisk 292/

Příloha 2


Stanovisko

Státní komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj

k interpelaci poslanců Sněmovny lidu a Sněmovny národů ve věci

soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros z hlediska životního prostředí

Projekt soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros (SVD G-N) je zatížen zcela jednostranným technicistním přístupem zaměřeným především na maximální využití energetického potenciálu Dunaje a plavbu, částečně těž na ochranu před povodněmi. Ekologické, sociální a jiné aspekty SVD G-N byly zcela opomíjeny, a tento přístup zčásti přetrvává dosud. Je zřejmé, že společné rozhodnutí tehdejších vlád Československa a Maďarska o zahájení výstavby celé soustavy podle zvoleného projektu (z počátku 70. let), bylo zásadním omylem.

Rozbory uvedené v interpelaci poslanců ukazují především na reálně nebezpečí znehodnocení obrovských zásob podzemních vod v oblasti Žitného ostrova. Při rozhodování o dalším postupu je však nezbytné vzít v úvahu také skutečnost, že značná část prací na výstavbě VD Gabčíkovo již byla provedena, což vedlo k úplné devastaci rozsáhlých území především na území ČSFR a v malé míře též na území Maďarské republiky. V této situaci je nezbytné posoudit tři základní varianty možného dalšího postupu:

A. Úplné zastavení výstavby SVD G-N, postupné odstranění dosud vybudovaných objektů a uvedení celé oblasti do původního stavu.

B. Dokončení derivačního kanálu a jeho využití pouze pro odvádění povodní.

C. Dokončení VD Gabčíkovo a jeho kontinuální provoz, při zabezpečení dostatečného průtoku korytem Dunaje a provedení všech potřebných ekologických opatření.

Každá z těchto variant má řadu velmi závažných nedostatků. Jde tedy o hledání "nejmenšího zla". Samozřejmým předpokladem musí být u všech variant urychlené dokončení výstavby čistíren odpadních vod v povodí Dunaje.

Doporučuji proto - v souladu s návrhem poslanců - vytvoření společné čs.-maďarské státní komise, která by podrobně prozkoumala všechny v úvahu přicházející varianty řešení daného problému, komplexně zhodnotila pozitivní i negativní důsledky těchto variant, a doporučila optimální variantu. V této komisi by měli být zastoupeni také pracovníci SK VTRI. Komise by měla úzce spolupracovat s našimi i zahraničními experty, kterým jsou k dispozici mj. také kapacity IIASA hrazené z čs. příspěvku (lze je využít pro modelování hydrodynamiky dané oblasti). Práce této komise by měly být uzavřeny nejpozději do konce roku 1990 tak, aby bylo možno minimalizovat ztráty vznikající odkladem rozhodnutí.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP