FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

V. volební období

426

Společná zpráva

výborů ústavně právních, zahraničních, branných a bezpečnostních, pro plán a rozpočet, pro průmysl, dopravu a obchod, pro zemědělství a výživu, pro kulturu a výchovu, pro sociální politiku a pro životní prostředí Sněmovny lidu a Sněmovny národů k

návrhu poslanců Blanky Hykové, Jiřího Ládra, Jiřího Musílka, Bohumila Janči, Jozefa Bakšaye, Karola Sémana a Alfréda Haško na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 29/1984 Sb., o soustavě základních a středních škol (školský zákon) (tisk 313)

Výbory ústavně právní, zahraniční, branné a bezpečnostní, pro plán a rozpočet, pro průmysl, dopravu a obchod, pro zemědělství a výživu, pro kulturu a výchovu, pro sociální politiku a pro životní prostředí Sněmovny lidu a Sněmovny národů projednaly ve svých schůzích v dubnu 1990 návrh poslanců Blanky Hykové, Jiřího Ládra, Jiřího Musílka, Bohumila Janči, Jozefa Bakšaye, Karola Sémana a Alfréda Haško na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 29/1984 Sb., o soustavě základních a středních škol (školský zákon) (tisk 313) a doporučily jej Sněmovně lidu a Sněmovně národů schválit s těmito změnami a doplňky:

1. Uvozovací věta zní: "Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:"

2. § 1 zní: "(1) Základní školy, učiliště a střední školy jsou součástí československé výchovně vzdělávací soustavy; v právních vztazích vystupují svým jménem a mají odpovědnost, vyplývající z těchto vztahů, pokud není dále stanoveno jinak.

(2) Ve věcech výchovy a vzdělávání jsou přímo řízeny ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky v České republice a ministerstvem školství, mládeže a tělesné výchovy Slovenské republiky ve Slovenské republice /dále jen "ministerstva školství"/.

3. § 2 zní: "(1) Soustavu základních a středních škol tvoří základní škola, základní umělecká škola, učiliště, střední odborné učiliště, gymnázium, střední odborná škola a škola speciální.

(2) Ministerstva školství stanoví vyhláškou typy a názvy jednotlivých druhů škol uvedených v odstavci 1".

4. V § 3 se dosavadní text označuje jako odstavec 1 a připojuje se odstavec 2, který zní: "(2) Neslyšícím se zajišťuje vzdělání v jejich jazyce s použitím znakové řeči.".

5. V § 4 v odst. 1 se připojuje věta, která zní: "V soukromých školách a v církevních školách se může právo na vzdělání zajišťovat za úplatu.".

6. § 5 zní: "(1) Základní škola poskytuje základní vzdělání; zabezpečuje rozumovou výchovu ve smyslu vědeckého poznání a v souladu se zásadami vlastenectví, humanity a demokracie a poskytuje mravní, estetickou, pracovní, zdravotní, tělesnou výchovu a ekologickou výchovu žáků; umožňuje též náboženskou výchovu.

(2) Základní škola připravuje žáky pro další studium a praxi.".

7. § 6 odst. 1 zní:

"(1) Základní škola má devět ročníků. Od pátého ročníku se zpravidla diferencuje podle zájmů a schopností žáků.".

8. Za část druhou se vkládá část druhá a, která zní:

"6 a

"Část druhá a

Základní umělecká škola

(1) Základní umělecká škola poskytuje základy vzdělání v jednotlivých uměleckých oborech a připravuje pro studium učebních a studijních oborů ve středních školách uměleckého zaměření a v konzervatoři, připravuje také odborně pro studium na vysokých školách s uměleckým zaměřením.

(2) V základních uměleckých školách se mohou zřizovat oddělení hudební nebo taneční nebo oddělení výtvarná a literárně dramatická nebo některá z nich.

(3) Základní umělecká škola organizuje studium určené převážné pro žáky základní školy; může též organizovat studium pro dospělé.

(4) Ministerstva školství stanoví vyhláškou podrobnosti o organizaci studia v základních uměleckých školách."

3. § 7 odst. 1 zní:

"(1) Střední školy poskytují žákům střední odborné vzdělání, úplné střední vzdělání, úplné střední odborné vzdělání a vyšší odborné vzdělání a připravují je pro výkon povolání a činností v národním hospodářství, správě, kultuře, umění a v ostatních oblastech života: připravují žáky i pro studium na vysokých školách."

V odst. 2 se slova "současného poznání" nahrazují slovy "vědeckého poznání a". Tečka na konci odstavce se nahrazuje středníkem a připojuje se věta "umožňuje též náboženskou výchovu.".

10. V § se doplňuje odstavec 3, který zní:

"(3) Vyšší odborné vzdělání zahrnuje všeobecné vzdělání, speciální odbornou přípravu a uměleckou a pedagogicko-uměleckou přípravu; vyšší odborné vzdělání se ukončuje úspěšným vykonáním absolutoria."

11. § 9 zní:

"Výchova a vzdělávání ve středním odborném učilišti

(1) Střední odborné učiliště připravuje pro výkon dělnických povolání a odborných činností odpovídající příslušnému učebnímu oboru. Toto studium se ukončuje závěrečnou zkouškou.

(2) Střední odborné učiliště připravuje ve studijních oborech pro výkon některých náročných dělnických povolání a některých technicko-hospodářských činností provozního charakteru. Toto studium se ukončuje maturitní zkouškou.

(3) Střední odborné učiliště zajišťuje žákům teoretické vyučování, praktické vyučování a výchovu mimo vyučování; může také zajišťovat jen teoretické vyučování a výchovu mimo vyučování nebo praktické vyučování a výchovu mimo vyučování.

(4) Ministerstva školství v dohodě s ministerstvy zdravotnictví a sociálních věcí stanoví vyhláškou učební a studijní obory vhodné pro žáky se změněnou pracovní schopností.".

12. Za § 9 se vkládá nový § 9a, který zní:

"Středisko praktického vyučování

(1) Středisko praktického vyučování zajišťuje praktické vyučování a výchovu mimo vyučování pro žáky, kterým střední odborné učiliště zajišťuje pouze teoretické vyučování.

(2) Středisko praktického vyučování odpovídá za výuku podle stanovených učebních plánů a učebních osnov, přitom spolupracuje se středním odborným učilištěm, které pro žáky zajišťuje teoretické vyučování.".

13. § 10 zní:

"§ 10

Zřizování a zrušování středních odborných učilišť a středisek praktického vyučování

(1) Střední odborné učiliště nebo středisko praktického vyučování zřizuje nebo zrušuje

a) ústřední orgán státní správy nebo národní výbor; pro účely tohoto zákona postavení ústředních orgánů mají též svazy družstev,

b) státní podnik nebo státní organizace z podnětu ústředního orgánu nebo národního výboru, popřípadě jednotné zemědělské družstvo nebo jiné družstvo (dále jen "družstvo") z podnětu orgánu hospodářského řízení nebo státní akciové společnosti.

(2) Případy, kdy ústřední orgán nebo národní výbor jsou povinny zřídit střední odborné učiliště nebo středisko praktického vyučování a případy, kdy střední odborné učiliště nebo středisko praktického vyučování zřizuje státní podnik nebo státní organizace nebo družstvo, stanoví na návrh ministerstev školství v České republice vláda České republiky a ve Slovenské republice vláda Slovenské republiky (dále jen "vlády republik").

(3) Ke zřízení středního odborného učiliště nebo střediska praktického vyučování státním podnikem nebo státní organizací je zakladatel státního podniku nebo státní organizace povinen vymezit nebo doplnit v zakládací listině podniku předmět činnosti zřizovatele středního odborného učiliště nebo střediska praktického vyučování.

(4) Střední odborné učiliště se zřizuje nebo zrušuje podle stanovené sítě škol; středisko praktického vyučování se zřizuje nebo zrušuje podle seznamu středisek praktického vyučování. Ke zřízení, zrušení nebo omezení činnosti středního odborného učiliště nebo střediska praktického vyučování je třeba souhlasu ministerstev školství.

(5) Střední odborné učiliště nebo středisko praktického vyučování zřízené podle odstavce 1 písm. a) a družstvem je právnickou osobou. Střední. odborné učiliště nebo středisko praktického vyučování zřízené státním podnikem nebo státní organizací je vnitřní organizační jednotkou zapsanou do podnikového rejstříku a vystupující v právních úkonech týkajících se středního odborného učiliště nebo střediska praktického vyučování jménem podniku.

(6) Národní výbor může zřídit středisko praktického vyučování pro přípravu žáků, kteří se nepřipravují pro určitou organizaci.".

14. Za § 10 se vkládá nový § 10 a, který zní:

"10 a

Pracoviště praktického vyučování

(1) Pracoviště praktického vyučování zajišťuje praktické vyučování pro žáky, kterým střední odborné učiliště zajišťuje teoretické vyučování a výchovu mimo vyučování. Pracoviště praktického vyučování zřizuje se souhlasem ministerstev školství fyzická osoba, pro kterou se žáci připravují.

(2) Fyzická osoba, která zřídila pracoviště praktického vyučování, odpovídá za výuku podle stanovených učebních plánů a učebních osnov, přitom spolupracuje se středním odborným učilištěm, které pro žáky zajišťuje teoretickou výuku.

(3) Fyzická osoba, která zřídila pracoviště praktického vyučování, hradí náklady na jeho provoz a rozvoj. Jsou-li na pracovišti praktického vyučování připravováni žáci i pro jiné fyzické osoby, jsou tyto povinny hradit poměrný díl nákladů vynaložených na jejich přípravu.".

15. V § 11 se v odst. 3 nahrazují slova "samostatnou organizací" slovy "právnickou osobou".

Odst. 4 zní:

(4) Ministerstva školství stanoví vyhláškou postup a podrobnější vymezení úkolů ústředních orgánů, národních výborů a organizací při řízení a plánování přípravy mládeže pro povolání ve středních odborných učilištích a střediscích praktického vyučování, způsob a podmínky pro jejich zřizování a podmínky pro vyjmutí prostorů a zařízení určených pro výchovu a vzdělávání žáků ze státního podniku nebo státní organizace pro účely zřízení středního odborného učiliště nebo střediska praktického vyučování."

16. § 12 zní:

"§ 12

Finanční a materiální zabezpečení středních odborných učilišť a středisek praktického vyučování

(1) Úhrady provozních nákladů středních odborných učilišť s výjimkou úhrad uvedených v odst. 3 se provádějí z nákladů organizací, pro něž se mládež připravuje.

(2) Investiční rozvoj středních odborných učilišť a středisek praktického vyučování, která jsou právnickou osobou se zabezpečuje prostřednictvím ústředních orgánů a národních výborů. Investiční rozvoj středních odborných učilišť a středisek praktického vyučování zřízených státním podnikem, státní organizací nebo družstvem nebo státní akciovou společností zabezpečuje státní podnik nebo státní organizace nebo družstvo neb státní akciová společnost z vlastních zdrojů.

(3) Národní výbory hradí ze svých prostředků

a) osobní náklady na učitele teoretického vyučování, refundace mezd a náhrad mezd mistrů odborné výchovy, vychovatelů a trenérů ve třídách s vrcholovou sportovní přípravou,

b) náklady na učebnice, učební texty a školní potřeby poskytované žákům bezplatně a náklady na učební pomůcky pro potřebu teoretického vyučování,

c) náklady na přípravu žáků, kteří byli přijati do středního odborného učiliště, popřípadě střediska praktického vyučování a nepřipravují se pro žádnou organizaci.

(4) Vláda České a Slovenské Federativní Republiky stanoví způsob tvorby fondu pro provoz a rozvoj středních odborných učilišť a středisek praktického vyučování a jeho použití.

(5) Náklady na provoz a rozvoj středních odborných učilišť řízených jako právnické osoby a zabezpečujících pouze teoretické vyučování učilišť (§ 17a), středních odborných učilišť pro mládež vyžadující zvláštní péči (§ 30) a odborných učilišť (§ 32) mohou hradit národní výbory zcela nebo zčásti ze svých prostředků".

17. V § 7.4 se vypustí na konci odstavce odkaz.

18. V § 15 odst. 1 se poslední věta nahrazuje větou "Gymnázium má nejméně čtyři a nejvíce osm ročníků".

V odst. 2 se za slovo "ročník" vkládá slovo "osmiletého"

19. § 17 zní:

"§ 17

Konzervatoř

(1) Konzervatoř je specifický typ umělecké školy, která připravuje pro obor zpěv nebo tanec nebo dramatické umění. Připravuje i pro studium na vysoké škole.

(2) Konzervatoř má zpravidla šest ročníků, v oboru tanec osm ročníků a ukončuje se absolutoriem.".

20. § 18 zní:

"§ 18

Právo studovat ve středních školách mají žáci a další uchazeči podle svých schopností, vědomostí, zájmů a zdravotní způsobilosti.".

21. V § 19 v odst. 2 se slova "Do gymnázia" nahrazují slovy "Do prvního ročníku gymnázia".

V odst. 4 se za slovo "pravomocí" vkládají slova "a povinností".

22. V § 24 odst. 1 zní:

"§ 24

Finanční a hmotné zabezpečení žáků středních škol

(1) Žákům středních odborných učilišť poskytuje střední odborné učiliště z prostředků organizací nebo národních výborů finanční a hmotné zabezpečení, kterým se sledují výchovné cíle. Žákům, kteří se ve středním odborném učilišti nepřipravují pro žádnou organizaci, se finanční a hmotné zabezpečení hradí z prostředků národních výborů. Žákům, kteří se v praktickém vyučování připravují ve středisku praktického vyučování, poskytuje finanční a hmotné zabezpečení v dohodě s příslušným středním odborným učilištěm organizace, která středisko praktického vyučování zřídila. Žákům, kteří se v praktickém vyučování připravují na pracovišti praktického vyučování, poskytuje finanční a hmotné zabezpečení v dohadě s příslušným středním odborným učilištěm fyzická osoba, která pracoviště praktického vyučování zřídila.

Finanční zabezpečení se poskytuje formou odměn. Hmotné zabezpečení zahrnuje stravování a ubytování; žákům může být poskytnuto i další finanční a hmotné zabezpečení. Finanční a hmotné zabezpečení lze poskytovat i v období školních prázdnin. Žákům středních odborných učilišť, u nichž je to odůvodněno komplexností jejich výchovy, jakož i žákům, u nichž je to odůvodněno jejich sociálními poměry nebo zdravotním stavem lze poskytnout ubytování a stravování bezplatně.".

23. V § 2 v odst. 1 první věta zní: "V gymnáziu, střední odborné škole ve studiu nejméně čtyřletém, ve středním odborném učilišti ve studijních oborech a v nástavbovém studiu se studium ukončuje maturitní zkouškou.".

24. V § 26 odst. 1 se slova "Střední odborná učiliště a střední odborné školy" nahrazují slovy "Střední školy". Na konci odstavce se připojuje věta: "Nástavbové studium se ukončuje maturitní zkouškou.".

25. Název části čtvrté zní: "Speciální školy".

26. V § 28 odst. 1 se slova "Školy pro mládež vyžadující zvláštní péči" nahrazují slovy "Speciální školy".

V odst. 2 se slova "Školami pro mládež vyžadující zvláštní péči" nahrazují slovy "Speciálními školami".

Odstavec 3 a odstavec 4 zní:

"(3) Pokud tento zákon nestanoví jinak, vztahují se na speciální školy ustanovení vztahující se na základní školu nebo na střední školu.

(4) Speciálními školami jsou také zvláštní školy, odborná učiliště a pomocné školy."

Odstavec 5 se vypouští:

Dosavadní odstavec 6 se označuje jako odstavec 5, který zní:

"(5) Ministerstva školství stanoví v dohodě s ministerstvy zdravotnictví a sociálních věcí vyhláškou způsob a podmínky pro zařazení žáků do speciálních základních škol pro mládež vyžadující zvláštní péči, do zvláštních škol, do pomocných škol a podmínky přijímání žáků do odborných učilišť.".

27. V § 29 nadpis zní "Speciální základní školy".

V odst. 1 se slova "Základní školy pro mládež vyžadující zvláštní péči" nahrazují slovy "speciální základní školy".

Odst. 2 zní: "Speciální základní školy mají devět ročníků. Ministerstva školství stanoví vyhláškou, které školy mají deset ročníků."

28. V § 30 (uvedeném pouze v platném zákoně č. 29/1984 Sb.) se označení "střední školy pro mládež vyžadující zvláštní péči" nahradí novým označením "speciální střední školy".

29. V § 31 v odst. 2 se tečka na konci věty nahrazuje středníkem a připojuje se věta, která zní: "Ministerstvo školství stanoví vyhláškou školy, které mají deset ročníků.".

30. V § 32 v odst. 5 se za slova "§ 9 odst. 3" vkládají slova "a 4".

31. V § 33 odstavec. 2 zní: "(2) Pomocná škola má deset ročníků.".

32."V § 34 v odst. 1 se za slovo "začíná" vkládá slovo "zpravidla". Za odstavec 3 se připojuje nový odstavec 4, který zní:

"(4) U dětí vzdělavatelných v základní škole nebo ve zvláštní škole se pro tělesně postižené děti počátek povinné školní docházky řídí posouzením školní zralosti a ukončení povinné školní docházky dosažením základního vzdělání. Podmínky pro posuzování školní zralostí tělesně postiženého dítěte stanoví ministerstva školství vyhláškou."

33. V § 37 odst. 1 zní:

"(1) Žákovi, který pro svůj zdravotní stav nemůže docházet do školy, zajistí národní výbor takovou formu vzdělávání, která umožní žákovi dosáhnout stejné vzdělání jako při školní docházce.".

34. § 40 zní:

"§ 40

Učebnice a učební texty

(1) Při výchově a vzdělávání se vedle učebnic a učebních textů uvedených v seznamu učebnic vydaném ministerstvy školství mohou používat i jiné učebnice a učební texty.

(2) Učebnice a učební texty všeobecně vzdělávacích předmětů pro střední zdravotnické školy se vydávají podle seznamu ministerstev školství v dohodě s ministerstvy zdravotnictví a sociálních věcí; učebnice a učební texty odborných předmětů pro tyto školy se vydávají podle seznamu ministerstev zdravotnictví a sociálních věcí.".

35. V § 47 se slova "mohou poskytovat" nahrazují slovy "poskytují.

36. V § 49 se v odst. 4 na konci připojuje věta, která zní: "Zároveň stanoví odpovědnost školy za bezpečnost zdravotně postižených dětí.".

37. V § 50 odst. 1 zní:

"(1) Pedagogickými pracovníky jsou učitelé včetně ředitelů a zástupců ředitelů předškolních zařízení, základních škol, středních škol, speciálních škol, učilišť, zařízení pro zájmové studium, školských zotavovacích zařízení, školských zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a zařízení sociální péče, dále vychovatelé škol a školských zařízení a zařízení sociální péče včetně instruktorů tělesné výchovy, mistři a vrchní mistři odborné výchovy, vedoucí odloučených pracovišť středních odborných učilišť, učilišť a odborných učilišť a trenéři sportovních škol a sportovních tříd středních odborných učilišť.".

V odst. 2 se slovo "učitelé" nahrazuje slovy "Pedagogičtí pracovníci.".

38. V § 51 se slova " současného poznání" nahrazují slovy " vědeckého poznání a".

39. § 52 se vypouští.

40. V § 54 odst. 3 se slova "Československé socialistické republiky" nahrazují slovy "České a Slovenské Federativní Republiky".

41. § 57a odst. 1 zní:

"57a

(1) Soukromými školami jsou soukromé základní školy, soukromé střední školy, soukromá učiliště a soukromé speciální školy. Soukromé školy jsou školami podle tohoto zákona, jeho ustanovení se na ně vztahují s výjimkou ustanovení § 1 odst. 2. § 10, § 10a, § 12, § 18, § 19 odst. 4, § 20 až 23, § 24 odst. 2, § 27, § 29 odst. 2, § 30 odst. 3 a 4, § 39, § 43, § 52 až 57.

V odst. 3 se za slovo "zřizování" vkládají slova "a činnost" a na konci odstavce se připojuje slovo "vyhláškou".

V odst. 4 se za slovo "stanoví" vkládá slovo "nařízením".

42. § 57 b odst. 1 zní:

(1) Školy církevní nebo školy náboženských společností (dále jen "církevní školy") jsou církevní základní školy, církevní speciální školy, církevní střední školy, církevní střediska praktického vyučování a církevní učiliště; církevní školy jsou školami podle tohoto zákona, jeho ustanovení se na ně vztahují s výjimkou ustanovení § 1 odst. , § 10, § 10a, § 19 odst. 4, § 20 odst. 3, § 21 odst. 5, § 22 odst. 3, § 23, § 27, § 29 odst. 2, § 30 odst. 3 a 4, § 39, § 43, § 52 až 57.

V odst. 3 se za slovo "zřizování" vkládají slova "a činnost" a na konci odstavce se připojuje slovo "vyhláškou".

43. Za § 57b s vkládá § 57c, který zní: "Vzdělání získané v soukromých školách a církevních školách je rovnocenné se vzděláním získaným ve školách podle tohoto zákona.".

44. V § 61 v odst. 2 se slova "počínaje školním rokem" nahrazují slovy "ve školním roce".

45. V § 62 odst. 1. se za slovy "tohoto ročníku" věta ukončí.

V odst. 2 se slova "škol pro mládež vyžadující zvláštní péči" nahrazují slovy "speciálních škol.".

46. § 63 zní:

"(1) Deváté ročníky základních škol, speciálních základních škol a zvláštních škol založené tímto zákonem se zřizují postupně podle potřeby od 1. 9. 1990.

(2) Gymnázia založená tímto zákonem se zřizují od 1. 9. 1990.

(3) Žáci, kteří jsou k 1. 9. 1990 žáky druhého, třetího nebo čtvrtého ročníku středních škol dokončí studium podle dosavadních předpisů.

(4) Postavení středních odborných učilišť, zvláštních odborných učilišť a středisek praktického vyučování zřízených podle dosavadních předpisů se upravuje podle § 10 a § 10a postupně nejpozději do 31. 12. 1990.

(6) Postavení základních škol se podle § 1 upravuje postupně, nejpozději do 31. 12. 1994.".

47. § 64 zní: "Základní školy pro mládež vyžadující zvláštní péči s devíti ročníky zřízené podle dosavadních předpisů jsou speciálními základními školami podle tohoto zákona (§ 29).".

48. § 64a zní: "Společensky prospěšná práce škol se podle § 23 organizuje od 1. 1. 1991.".

49. Dosavadní § 64a se označuje jako § 64b.

50. Článek III. zní: "Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. června 1990.".

V Praze dne 29. dubna 1990
L. Kokavcová, v. r.
JUDr. PhDr. Z. Masopust, DrCs.
ověřovatelka výboru ústavně
předseda výboru ústavně
právního Sněmovny lidu
právního Sněmovny lidu
E. Timaníková, v. r.
PhDr. J. Šabata, v. r.
ověřovatelka výboru zahraničního
předseda výboru zahraničního
Sněmovny lidu
Sněmovny lidu
V. Malíková, v. r.
ing. M. Šoltés, v. r.
ověřovatelka výboru branného
předseda výboru branného a
a bezpečnostního Sněmovny lidu
bezpečnostního Sněmovny lidu
M. Geci, v. r.
ing. J. Bezecný, v. r.
ověřovatel výboru pro plán a
předseda výboru pro plán a
rozpočet Sněmovny lidu
rozpočet Sněmovny lidu
ing. J. Matoušek, v. r.
Z. Laštovička, v. r.
ověřovatel výboru pro průmysl,
předseda výboru pro průmysl,
dopravu a obchod Sněmovny lidu
dopravu a obchod Sněmovny lidu
S. Janda, v. r.
prof. ing. A. Sommer, DrSc.
ověřovatel výboru pro zemědělství
předseda výboru pro zemědělství
a výživu Sněmovny lidu
a výživu Sněmovny lidu
E. Sándorová, v. r.
PhDr. Milan Šútovec, CSc.
ověřovatelka výboru pro kulturu
předseda výboru pro kulturu a
a výchovu Sněmovny lidu
výchovu Sněmovny lidu
J. Nový, v. r.
JUDr. Josef Macek, v. r.
ověřovatel výboru pro sociální
předseda výboru pro sociální
politiku Sněmovny lidu
politiku Sněmovny lidu
R. Gdovinová, v. r.
prof. ing. K. Löbl, v. r.
ověřovatelka výboru pro životní
předseda výboru pro životní
prostředí Sněmovny lidu
prostředí Sněmovny lidu
I. Hlaď, v. r.
JUDr. V. Mikule, v. r.
ověřovatel výboru ústavně právního
předseda výboru ústavně právního
Sněmovny národů
Sněmovny národů
A. Požgaiová, v. r.
prof. JUDr. E. Vlček, v. r.
ověřovatelka výboru zahraničního
předseda výboru zahraničního
Sněmovny národů
Sněmovny národů
E. Šarišská, v. r.
L. Lis, v. r.
ověřovatelka výboru branného
předseda výboru branného
a bezpečnostního Sněmovny národů
a bezpečnostního Sněmovny národů
A. Hrabíková, v. r.
ing. J. Csémi, v. r.
ověřovatelka výboru pro plán a
předseda výboru pro plán a
rozpočet Sněmovny národů
rozpočet Sněmovny národů
L. Pargáč, v. r.
prof. JUDr. M. Kontra, v. r.
ověřovatel výboru pro průmysl,
předseda výboru pro průmysl, dopravu
dopravu a obchod Sněmovny národů
a obchod Sněmovny národů
I. Balánová, v. r.
ing. J. Lux, v. r.
ověřovatelka výboru pro zemědělství
předseda výboru pro zemědělství
a výživu Sněmovny národů
a výživu Sněmovny národů
Z. Borisová, v. r.
B. Hyková, v. r.
ověřovatelka výboru pro kulturu
předsedkyně výboru pro kulturu
a výchovu Sněmovny národů
a výchovu Sněmovny národů
MUDr. E. Silvanová, CSc.,v. r.
I. Horečná, v. r.
ověřovatelka výboru pro sociální
předsedkyně výboru pro sociální
politiku Sněmovny národů
politiku Sněmovny národů
MUDr. J. Mešík, v. r.
RNDr. J. Holčík, v. r.
ověřovatel výboru pro životní
předseda výboru pro životní
prostředí Sněmovny národů
prostředí Sněmovny národů



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP