FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKOSLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

V. volební období

400

Věc: Interpelace

Vážené předsednictvo Sněmovny lidu,

vážené předsednictvo Sněmovny národů,

podle § 62 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění ČSFR ze dne 22. března 1990 interpeluji ministra národní obrany genplk. Ing. Miroslava Vacka ve věci atestačního řízení v Československé armádě.

Rozkazem čís. 11 ministra národní obrany ČSFR ze dne 16/II t. r. bylo rozhodnuto uskutečnit v Československé armádě v rozmezí 1/V až 31/XII t. r. tzv. atestační řízení.

Cílem atestací je prověřit odborné, morální a osobnostní předpoklady vojáků z povolání k budoucímu výkonu funkcí. Už v preambuli zmíněného rozkazu se tvrdí, že atestace mají podpořit demokratizační proces v armádě.

Pojetí atestací však už v průběhu měsíce března vyvolalo pochybnosti a odmítání. V samotné armádě vznikly různé aktivity, jejichž nárůst i objektivace sílí zvláště od počátku tohoto měsíce.

Jsem členem parlamentního výboru pro kulturu a výchovu, ale už v průběhu své nedávné besedy s důstojníky a praporčíky jednoho útvaru jsem byl otevřeně informován o jejich pochybnostech, týkajících se nadcházejících atestací. Nato mě vyzvala skupina důstojníků k setkání a předala mi v zmíněné záležitosti zneklidňující informace. Zhruba před týdnem mě po jednání výboru před parlamentem náhodně kontaktovala skupina vojáků z povolání ze vzdálené posádky, která marně čekala na předsedu parlamentního výboru pro brannost a bezpečnost. Zástupci vojenské iniciativy mi pak předali podepsanou proklamaci a několik dokumentů, dokladujících jejich nespokojenost s koncepcí připravovaných atestací a požádali mě, abych jejich nespokojenost tlumočil plénu obou Sněmoven.

Činím tak, když jsem se v meziobdobí celou problematikou zabýval a dospěl jsem k názoru, že pokud by atestace proběhly podle zmíněného rozkazu čís. 11, přispěly by opačnému stavu, než jaký proklamují.

Předně by prospěly upevnění starých stranicko-mocenských struktur v armádě včetně vojenské kontrarozvědky, která byla nedávno spěšně vyčleněna z kompetence FMV a podřízena FMNO.

Je zaznamenán nežádoucí trend odchodu právě mladých praporčíků a důstojníků, nepochybně stoupenců revolučního étosu, kteří se netají tím, že právě koncepce těchto prověrek je pro ně rozčarováním, neboť povede jen k upevnění starých pořádků, nikoli k jejich nápravě.

Zejména personální složení atestačních komisí je hodno kritiky, neboť neskýtá záruku objektivity. Komise jsou jmenovány a jsou tříčlenné. "Členy těchto komisí jsou především normalizátoři, propagandisté, bývali političtí pracovníci a straničtí kádrováci... Toto složení vyvolává absolutní nedůvěru a nesouhlas v řadách vojáků z povolání," říká se v proklamaci.

Kritizováno je dále, že nově ustavená zájmová organizace vojáků z povolání - SVP - je pod vlivem bývalých armádních exponentů KSČ, je fakticky její náhražkou.

Výhrady vůči nedůsledné a zmanipulované demokratizaci armády pokračují i v dalších ohledech, ale podstata kritiky směřuje k nezbytnosti změnit složení atestačních komisí.

Navrhuji proto, aby bez ohledu na krátké časově prodlení, neboť zahájení I. atestačního cyklu je stanoveno hned po 1/V, byla na všech stupních tříčlenná atestační komise rozšířena o další dva civilní členy z řad Sdružení vojenská OBRODA. Jedině takové opatření může být zárukou, že prověrky proběhnou především v zájmu armády. Původní koncepci pokládám na nepřijatelnou a s ohledem na deklarované cíle sebeklamnou.

S ohledem na mimořádnou závažnost uvedeného problému současně navrhuji, aby byla ustavena parlamentní komise, která by sledovala průběh atestací a stala se případně i odvolací instancí.

Závěrem upozorňuji na jeden silně znepokojující jev, neboť se ozvalo už několik anonymních hlasů, vyzývajících naši armádu k zásahu v zájmu nastolení pořádku v naší společnosti.

Pane ministře, "je nutné, aby se všichni začali zabývat stavem, a tím i funkčností složení nynější armády. Zatím se formuje podle představ straníků s pozastavenou činností...", což parlamentu tlumočí jedna iniciativa mladých praporčíků a důstojníků.

Žádám Vás, pane ministře, abyste zvážil všechny uvedené skutečnosti a v smyslu interpelace zjednal nápravu.


V Liberci dne 13. dubna 1990Jan Šolc
poslanec Sněmovny národů FS
volební obved 33
Jablonec n/Nis. - Liberec



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP