FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKOSLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

V. volební období

374

Odpověď na interpelaci

poslance Sněmovny národů Heřmana Chromého ze dne 20.2.1990

(tisk 289)

MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY

České republiky

RNDr. Petr Mišoň, CSc.

V Praze dne 5. dubna 1990

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci musím konstatovat, že podniky resortu ministerstva průmyslu České republiky jsou v dotčených oblastech lokalizovány zejména na Mělnicku. Jedná se o Kaučuk Kralupy a Spolanu Neratovice, z menších závodů pak BaL Kralupy a Spolek Mělník, avšak v patnácti největších znečišťovatelů ovzduší v ČSFR není žádný z těchto podniků v působnosti ministerstva průmyslu.

Spoluprací s ONV Mělník byly v roce 1989 dohodnuty zásady pro regulační opatření, která v těchto podnicích vstupují v platnost v období nepříznivých klimatických podmínek. Je nutno konstatovat, že emise z energetických zdrojů MP ČR nejsou příčinou regulačních opatření.

Sníženi emisí z výroby viskózové střiže v k. p. Spolana Neratovice je v návrhu Státního programu ekologických investic za období 1991 - 1995. Pro svoji technickou a ekonomickou náročnost je sledována i varianta omezení výroby. S ohledem na celospolečenské dopady v navazujících odvětvích zpracuje Ústav pro zpracování chemických vláken Česká Třebová do května t.r. studii, na jejímž základě bude rozhodnuto o dalším postupu.

Pokud se týká otázek souvisejících s provozem Elektrárny Mělník, včetně odkaliště Křivenice Vám zasílám kopii stanoviska ministra paliv a energetiky ČSFR k těmto problémům.

K problematice "Sádrového programu", který souvisí s využitím energosádrovce - výsledného produktu při použití mokré vápencové metody odsičovacím zařízením, například při výrobě cementu a výrobě sádry byla problematika zabezpečení vápenců a odbytu produktu odsíření posouzena a shrnuta na jednáni náměstků ministrů MVS ČR a FMPE v závěru loňského roku. Byla na úrovni náměstků ministrů MVS ČR a FMPE uzavřena 23. 11. 1989 rámcová dohoda o zabezpečení surovin pro odsiřovací procesy a využití produktu odsíření z mokré vápencové technologie.

Ve smyslu této dohody připravuje resort MVS ČR ve Středočeském kraji stavby na zabezpečení těžby a úpravy vápenců. Současně potvrdil odběr sádrokartonových desek organizacemi MVS ČR od resortu FMPE počínaje rokem 1993 a energosádrovce do výše cca 400 000 t v cílovém roce 2000. Větší část energosádrovce bude využita při výrobě cementu, náhradou za dosud zpracovávaný přírodní sádrovec z ložiska Kobeřice. Zbývající množství energosádrovce uvažují podniky MVS ČR zpracovat v novém závodu na výrobu deskových materiálů, který bude vybudován v rámci staveb zařazených do programu ochrany životního prostředí ministerstvem životního prostředí České republiky.

Závěrem bych rád připomenul, že elektrárny jsou v působnosti federace a další konkrétní připomínky, příp. vyjasnění by bylo vhodnější uplatňovat přímo u FMPE. Problematiku životního prostředí vláda ČR považuje za významnou, a proto také zřídila samostatné ministerstvo, které v rumci svých kompetencí se bude všemi otázkami a jeho trvalým zlepšováním průběžně zabývat, a to ve všech souvislostech, tedy i bez ohledu na to, zda zdroj je republikový, federální, nebo škodliviny přicházejí ze sousedních států.

Omlouvám se za opožděnou odpověď, nepodařilo se mi však získat v nezbytném předstihu všechny potřebné informace.

S pozdravem

Vážený pan

Heřman Chromý

poslanec SN FS

Praha


Stanovisko

FMPE k interpelaci poslanců okresu Mělník, vznesené na 25. spol. schůzi SN a SL FS RČS dne 13.3.1990

Elektrárna Mělník je dokončeným zdrojem čs. elektrizační soustavy, s jehož rozšířením se neuvažuje. Proto nemůže ani dojit ke zvyšování produkce škodlivých exhalací nad současnou úroveň. Naopak, je přijata celá řada opatření, která současnou situaci mají zlepšit, zejména pokud jde o emise SO2.

Jde zejména o:

- snížení výroby el. energie o 1,5 mld kWh v r.1990, která se částečně promítne i do snížení výroby el. energie v el. Mělník

- odstaveni bl. 500 MW v rámci generální opravy od 2.3.1990 do 12.11.1990

- platnost ekologického regulačního stupně, podle něhož bude snižován výkon v el. Mělník v období zhoršených rozptylových podmínek v ovzduší až o 500 MW (podle současné energetické situace).

V letech 1992-1995 bude realizována výstavba a od r. 1995 uvedeno do provozu odsiřovací zařízení u 6 bloků el. Mělník I (snížení emisí SO2 o 36 kt ročně) a v letech 1994-1997 bude realizována výstavba a od r. 1997 uvedeno do provozu odsiřovací zařízení u 4 bloků v el. Mělník II (snížení emisí SO2 o 50 kt ročně).

Dosavadní postup přípravy výstavby odsiřovacího zařízení v el. Mělník

Rozhodnutí o realizaci stavby "Odsíření el. Mělník I" s aplikací suché aditivní vápencové metody pro 6 bloků á 55 MW bylo zakotveno v UV SSSR č.170/86 k přípravě 8. PLP s termínem zahájení v r. 1990 a ukončeni v r. 1993. Cílem bylo splnit podmínku stanovenou veřejnoprávními orgány v souvislosti s dodávkou tepla pro Prahu (CZT) a s využitím realizace čs. technologie odsířeni. V 03/1988 byl založen a je řešen koncernový výzkumný úkol státního podniku české energetické závody Praha na tzv. intenzifikaci suché aditivní vápencové metody s cílem zvýšení její účinnosti.

V návaznosti na negativní stanovisko státní expertizy uplatněné SKVTRI v 09/1989 k výše uvedené metodě a následný požadavek provozovatele, t.j. k.p. el. Mělník bylo přistoupeno v závěru r. 1989 k rozhodnutí o realizaci mokré vápencové metody odsiřováni spalin v EMĚ I. A to i v souvislosti s dodatečným rozhodnutím o přípravě odsiřováni spalin následně i v el. Mělník II.

Příprava výstavby odsiřovacích zařízení u jednotlivých zdrojů resortu paliv a energetiky byla zahájena již v r. 1985 (v návaznosti na přijatý mezinárodní závazek snížit národní emise v SSSR oproti r. 1980 o 30 % do r. 1995). Byla zpracována koncepce odsiřování spalin resortu paliv a energetiky ve formě zprávy pro vládu ČSSR již v lednu 1987. Tato zpráva nebyla do dnešního dne vládou projednána, poslední verze společné zprávy SKVTRI a FMPE zahrnuje odsiřováni spalin v el. Mělník I a II mokrou vápencovou technologií. Příprava výstavby odsiřovacích zařízeni mokrou vápencovou metodou v el. Mělník I a II je intenzívně připravována investorem a generálním projektantem Energoprojekt Praha s tím, že na základě odsouhlasení koncepce odsiřování v ČSSR a financování výstavby (včetně devizových prostředků) z centra bude zabezpečena její realizace. Po projednáni této zprávy ve vládě RČS může být podána podrobnější informace o způsobu a termínech projektové přípravy staveb resortu paliv a energetiky vyvolaných staveb resortu stavebnictví ČR.

K odkališti Křivenice

Příprava odkaliště Křivenice pro el. Mělník naráží v poslední době na nesouhlas veřejnosti v blízkých obcích, která se obává nepříznivých dopadů provozu odkaliště na životní prostředí. S podobným nesouhlasem se střetávají i práce na přípravě odkališť pro další elektrárny, jak v severních, tak ve východních Čechách.

V současné době je sestavována skupina odborníků, která by měla prověřit nezbytnost výstavby odkaliště Křivenice a hledat nové možnosti využité popelovin. Výzkumně se řeší možnosti využiti popelovin pro výrobu stavebních materiálů, hledá se jejich využití jako podsypového materiálu pro stavby komunikací a terénní úpravy v dostupných vzdálenostech od elektrárny. Očekávat od práce této skupiny, že se podaří vyřešit využiti veškerých popelovin tak, aby nebylo nutno žádné odkaliště budovu, by však bylo příliš optimistické. Nezbytně bude nutno jisté prostory pro ukládání popela zajistit. V opačném případě nelze zajistit chod el. Mělník na požadované výkony dle potřeb národního hospodářství.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP