FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKOSLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

V. volební období

356

Návrh

skupiny poslanců: MUDr. Stanislava Hanáka, JUDr. Josefa Macka, ing. Jana Rábela, Petra Brodského, Jana Svobody a ing. Josefa Hlavačky

na vydání zákona

o teologických fakultách


Zákon

ze dne o teologických fakultách

federální shromáždění se usneslo na tomto zákoně:

Článek I.

§ 1

/1/ Římskokatolická cyrilometodějská bohoslovecká fakulta v Praze se sídlem v Litoměřicích se začleňuje do Karlovy Univerzity v Praze.

/2/ Obnovuje se Římskokatolická cyrilometodějská bohoslovecká fakulta v Olomouci, která se začleňuje do Palackého univerzity v Olomouci.

/3/ Zřizuje se Katolická teologická fakulta Komenského univerzity, která se začleňuje do Komenského univerzity v Bratislavě.

§ 2

/1/ Komenského evangelická bohoslovecká fakulta v Praze se pod názvem Evangelická teologická fakulta Karlovy univerzity začleňuje do Karlovy univerzity v Praze.

/2/ Slovenská evanjelická bohoslovecká fakulta v Bratislavě se pod názvem Evanjelická teologická fakulta Komenského univerzity začleňuje do Komenského univerzity.

/3/ Pravoslavná bohoslovecká fakulta v Praze se pod názvem Pravoslavná teologická fakulta univerzity P.J. Šafárika začleňuje do Univerzity P.J. Šafárika v Košicích.

§ 3

Husova československá bohoslovecká fakulta v Praze se pod názvem Husitská teologická fakulta Karlovy univerzity začleňuje do Karlovy univerzity v Praze.

§ 4

Zřizuje se Řeckokatolická teologická fakulta, která se začleňuje do Univerzity P.J.Šafárika v Košicích.

Článek II.

V § 44 odstavec 2/ zákona č. 39/1980 Sb. se za písm.e) vkládá nové písmeno f), které zní:

f) absolventům bohosloveckých fakult titul "doktor teologie" (ve zkratce "ThDr.")".

Dosavadní písmeno f) se označuje jako písmeno g).

Článek III.

Zrušují se

1. § 104 odstavec 2 zákona č. 39/1980 Sb., o vysokých školách.

2. § 33 a 34 zákona č. 58/1950 Sb., o vysokých školách.

3. Vládní nařízeni č. 112/1950 Sb., o bohosloveckých fakultách.

Článek IV.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.


Důvodová zpráva

Tento zákon je vyvolán potřebou začlenit bohoslovecké fakulty do univerzit, čemuž dosud brání existence platných ustanovení § 33 a 34 jinak zrušeného zákona č. 58/1950 Sb. a vládního nařízení č. 112/1950 Sb. Není možno čekat na nový vysokoškolský zákon, který se teprve tvoří, protože je vhodné, aby již letošní rok studenti bohosloveckých fakult končili svá studia jako absolventi univerzit. Již v současné době se fakulty účastní na životě univerzit a jde tedy o právní zakotvení skutečného stavu. Existencí tohoto zákona je podmíněn vznik nových bohosloveckých fakult uvedených v návrhu zákona.

Nikoliv nepodstatným důvodem pro existenci zákona je sílící tlak na zrušení § 33 a 34 zákona č. 58/1950 Sb. V případě pouhého zrušení těchto norem na základě např. zákonodárné iniciativy poslanců FS by fakticky došlo k nerovnému postavení jednotlivých církví resp. jednotlivých fakult, nebo pouze fakulty uvedené ve zmíněném § 33 by se automaticky včlenily do univerzit, ze kterých byly vyjmuty. Takový postup by byl v rozporu se zásadami vztahu státu a církví.

Navrhovaný zákon je pouze organizační normou a není nikterak v rozporu se zásadami uvažované novely zákona o vysokých školách.

Protože se jedná o jednoduchý zákon, kde paragrafované znění plně vyjadřuje obsah zásad zákona, navrhuje se upustit od předložení zásad zákona, pokud předseda FS vyjádří s tímto postupem souhlas.

Začlenění dosavadních samostatných teologických fakult nelze provést vládním nařízením podle § 5 zákona č. 39/1980 Sb., ježto tomu brání ustanovení dosud platných §§ 33 a 34 zákona č. 58/1950 Sb. Rovněž zákonem nutno doplnit ustanovení § 44 odst. 2 zákona č. 39/1980 Sb. ohledně přiznávání titulů absolventům vysokých škol.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP