FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY 1990

V. volební období

277

Návrh

usnesení Federálního shromáždění ČSSR ke zprávě o stavu a vývoji československé federace, přednesené předsedou vlády ČSSR Mariánem Čalfou dne 27. února 1990

Federální shromáždění ČSSR projednalo na 24. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů dne 27. a 28. února 1990 zprávu o stavu a vývoji československé federace.

Federální shromáždění

1. oceňuje, že vláda přichází se zprávou o stavu a vývoji československé federace za dva měsíce po tom, co bylo Federálním shromážděním schváleno její programové prohlášení.

Přednesená zpráva programové prohlášení vlády prohlubuje a konkretizuje.

Oceňuje iniciativní a energické kroky vlády, které přispěly k upevnění vnitřní a vnější bezpečnosti státu i občanů.

Dále oceňuje intenzívní a iniciativní činnost vlády v zahraničně politické oblasti, kde se daří v krátké době obnovit přátelské vztahy s řadou států, prohloubit vzájemnou důvěru a tím výrazně zlepšovat mezinárodní postavení ČSSR.

2. konstatuje, že zpráva kriticky a otevřeně hodnotí současný stav země, politickou a ekonomickou situaci ve státě. Hledání východisek zvláště v národním hospodářství bude obtížné a náročné.

Dosud se nepodařilo vytvořit konzistentní koncepci ekonomického rozvoje včetně strukturálních změn v národním hospodářství a v orientaci vnějších ekonomických vztahů.

Není ještě zformován účinný informační systém, který by v hospodářských otázkách umožnil potřebný konsensus ve společnosti.

Pohotovým vnitřním zdrojem pro rychlý ekonomický rozvoj je iniciativa lidí a podnikatelský duch. Vládě se však zatím nedaří vytvořit všechny potřebné podmínky pro využití tohoto zdroje.

Nezbytné změny ve složení a struktuře státního a hospodářského aparátu nejsou včas legislativně zabezpečeny. Vládě se nedaří plnit úkol, který si vytyčila v programovém prohlášení, napomáhat účelné a rychlé kádrové obnově vedoucích pracovníků ve státním a hospodářském aparátu.

Rychlý sled událostí v naší zemi vyžaduje v krátké době legislativní změny vytvářející právní stát a přijetí řady demokratických zákonů v politické oblasti i zákonů zajišťujících právní podmínky pro změny v hospodářství. I když legislativní orgány vlády urychluji práce na zákonech, nejsou příslušné návrhy dokončovány včas, kvalitně a v potřebných souvislostech.

3. očekává, že vláda bude při rozpracování svého programu přihlížet k námětům předneseným v rozpravě.

4. doporučuje vládě ČSSR

- přijmout opatření k tomu, aby současné období hospodářské nestability bylo co nejkratší

- věnovat pozornost přípravě demokratických voleb - pokračovat v zásadních hospodářských reformách při respektování zdravého životního prostředí a sociálních jistot občanů

- zabezpečit včasné legislativní změny v politické a ekonomické oblasti

- lépe koordinovat různé zahraničně politické aktivity.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP