FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY 1990

V. volební období

259
V Praze dne 30. ledna 1990

Vážené předsednictvo Sněmovny lidu,

vážené předsednictvo Sněmovny národů.

na základě ustanovení 62 Zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění ČSSR ze dne 22. 3. 1989, níže podepsaní poslanci interpelují vládu ČSSR v následující věci:

Územím, kde se sčítají a prolínají všechny negativní důsledky příliš intenzivního průmyslového využití krajiny je tzv. pánevní oblast Severočeského kraje. Jde o reprezentativní vzorek devastace životního prostředí ve Severočeském kraji. Převládající západní větry vhánějí exhalace zejména do teplické kotliny z celé západní části území, které pak dále postupují prostorem mezi Krušnými horami a Českým středohořím do prostoru měst Ústí nad Labem a Děčín.

Koncentrace škodlivin a jejich negativní vliv na zdravotní stav obyvatelstva je Fundovaně zpracován v přiložené "Zprávě o stavu životního prostředí a jeho vlivu na zdravotní stav obyvatelstva teplického okresu". Zjištěné skutečnosti ve Zprávě obsažené jsou typické nejen pro okresy Teplice, Chomutov, Most a Ústí nad Labem, ale rozšiřují se i pro sousední okresy Děčín, Litoměřice a Louny. V oblasti pánevních okresů došlo již k totálnímu rozpadu ekosystému. Krušnohorské lesy jsou minulostí. Vyskytují se obrovské plochy povrchových lomů, výsypek a odkališť, na kterých ani tráva neroste. Zde ale nejde jen o trávu, rostliny a stromy. Jde o lidské životy. Současný stav životního prostředí zde nenese srovnání s ničím co je známo v ČSSR, v Evropě a snad i na světě. V pánevní oblasti žije téměř půl milionu obyvatel. kteří produkují nepostradatelnou část energetických zdrojů, průmyslové a chemické produkce státu. To vše za cenu dlouholeté devastace životního prostředí a poškozování zdravotního stavu populace. Jestli dojde v důsledku ekologické katastrofy v severočeské oblasti k ekonomickým otřesům, pocítí to každý občan ČSSR.

Obracíme se proto na vládu ČSSR a žádáme ji, aby ke katastrofální situaci v životním prostředí a zdravotního stavu obyvatel v této oblasti Severočeského kraje zaujala stanovisko jak tuto problematiku bude řešit zejména z pohledu koncepce vyuhlení oblasti a plynofikace s respektováním specifické problematiky jednotlivých okresů.

skupina poslanců SL a SN
Doc. MUDr. O. Trefný, CSc.
v. o. 52 Ústí nad Labem
Miloš Peklo
v. o. 37 Teplice
Jaroslav Žižka v. o. 31 Děčín
Hana Michlová
v. o. 35 Litoměřice
František Stütz
v. o. 36 Most, Louny



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP