FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY 1989

V. volební období

182

Návrh

předsednictva ústředního výboru Národní fronty

Československé socialistické republiky

na volbu soudců z povolání a na zproštění funkce soudce z povolání

Předsednictvo ústředního výboru Národní fronty Československé socialistické republiky

předkládá

A. podle § 40 odst. 1 a § 43 odst. 2 zák. č. 36/1964 Sb., doplněného zák. č. 19/1970 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců

návrh, aby byli zvoleni

soudci z povolání vojenských soudů

vyššího vojenského soudu Tábor

plk. JUDr. Jiří BERNÁT

vyššího vojenského soudu Příbram

plk.JUDr. Jiří BRUNCLÍK

vojenského obvodového soudu Hradec Králové

plk. JUDr. Stanislav FIŠER

vyššího vojenského soudu Trenčín

plk. JUDr. Stanislav HAJIČEK

vyššího vojenského soudu Příbram

pplk. Josef HENDRYCH

vyššího vojenského soudu Tábor

pplk. JUDr. Miloš HORÁČEK

vojenského obvodového soudu Brno

plk. JUDr. Milan HORKEL

vyššího vojenského soudu Trenčín

pplk. JUDr. Vladimír HUDÁK

vojenského obvodového soudu Litoměřice

plk. JUDr. Stanislav HULEC

vyššího vojenského soudu Tábor

plk. JUDr. Josef HUŤKA

vojenského obvodového soudu České Budějovice

pplk. JUDr. Milan JANČÍK

vojenského obvodového soudu Praha

pplk. JUDr. Jan LANSBERG

vyššího vojenského soudu Trenčín

mjr. JUDr. František KOVÁČ

vyššího vojenského soudu Trenčín

mjr. JUDr. Ondrej SAMAŠ

vojenského obvodového soudu Prešov

plk. JUDr. Ján VOROBEL

vojenského obvodového soudu Hradec Králové

plk. JUDr. Milan ZDRAŽIL

B. podle § 52 odst. 1 zák. č. 36/1964 Sb., doplněného zák. č. 19/1970 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců

návrh na zproštění

funkce soudce z povolání

vyššího vojenského soudu Tábor

plk. JUDr. Miroslava BÁRTKA

Odůvodnění

Federálnímu shromáždění ČSSR předkládá se v roce 1989 k rozhodnutí šestnáct návrhů na volbu soudců z povolání vojenských soudů a jeden návrh na zproštění funkce soudce z povolání.

Z důvodu uplynutí zákonem stanoveného desetiletého volebního období soudců z povolání je předloženo 15 návrhů na jejich zvolení k dosavadním vojenským soudům ve smyslu zák. č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců, doplněného zák. č. 19/1970 Sb., § 40 odst. 1 a § 43 odst. 2.

V souvislosti s potřebou obsazení uvolňované soudcovské funkce je navrhován ke zvolení k jinému vojenskému soudu plk. JUDr. Josef HUŤKA, náčelník vojenského obvodového soudu Litoměřice, soudcem z povolání vyššího vojenského soudu Tábor, vzhledem k předkládanému návrhu na zproštění funkce soudce z povolání plk. JUDr. Miroslava BÁRTKA, náčelníka vyššího vojenského soudu Tábor, na jeho žádost o toto uvolnění z důvodu přechodu na jinou funkci v ČSLA.

Navrhovaní kandidáti na volbu soudců z povolání splňují všechny předpoklady stanovené v § 39 zák. č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců, doplněné zák. č. 19/1970 Sb., a s kandidaturou souhlasí.

Charakteristiky k předloženým návrhům jsou připojeny.

Žádost plk. JUDr. Miroslava Bártka o zproštění z funkce je k nahlédnutí v sekretariátech předsedů sněmoven.

V Praze dne 27. září 1989

Místopředseda ÚV NF ČSSR:

Rudolf Rohlíček, v. r.

CHARAKTERISTIKY

Plukovník JUDr. BERÁNT Jiří,

narozen 2. 5. 1933,

pův. povoláním dělník,

národnost česká,

ženatý, 3 děti

Pochází z dělnické rodiny. Po ukončení základního a odborného vzdělání nastoupil vojenskou službu jako posluchač vojenského učiliště. Po jeho ukončení v roce 1953 vykonával velitelské funkce a poté byl zařazen do politického aparátu. V letech 1958 -1963 vystudoval právnickou fakultu. Ve vojenském soudnictví pracoval jako předseda senátu, náčelník vojenského obvodového soudu, soudce a předseda senátu vyššího vojenského soudu. Od roku 1986 je zástupcem náčelníka vyššího vojenského soudu.

Jeho odborně právní znalosti jsou na velmi dobré úrovni a má dlouholeté praktické zkušenosti. Podílí se na rozhodování většiny trestních věcí v I. stupni u vyššího vojenského soudu a na rozhodování o opravných prostředcích ve 2 stupni. Jeho rozhodovací činnost je dobrá. Aktivně se podílí na provádění preventivně výchovné práce a právní propagandy u vojsk.

Je ukázněný, zdvořilý, čestný, kritický a sebekritický.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Několik volebních období je poslancem MěNV, členem rady a předsedou školské a kulturní komise. Pracuje jako lektor OV KSČ.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti a Za zásluhy o ČSLA II. st.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vyššího vojenského soudu Tábor.

Plukovník JUDr. BRUNCLÍK Jiří,

narozen 17. 12. 1938,

pův. povoláním student,

národnost česká,

ženatý, 2 děti

Pochází z dělnické rodiny. Po ukončení středoškolského studia se stal posluchačem vojenského učiliště a vykonával velitelské funkce. V letech 1971 - 1975 vystudoval právnickou fakultu a byl zařazen ve vojenském soudnictví do funkce soudce a předsedy senátu vyššího vojenského soudu. Od roku 1980 je náčelníkem vyššího vojenského soudu.

V této funkci se plně osvědčil a prokázal dobrou připravenost pro její výkon. Zná situaci u podřízených soudů a hlavní pozornost věnuje rozhodovací činnosti. Odpovědně přistupuje k zabezpečování preventivně výchovné a právně propagandistické činnosti. Svojí příkladností si vytvořil přirozenou autoritu.

Je čestný, otevřený a upřímný, ukázněný, pracovitý, náročný na sebe i podřízené.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Ve své práci vždy prosazuje politiku strany. Je členem KRK PO svazu.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti, Za upevňování přátelství ve zbrani III. st. a Za zásluhy o ČSLA I. st.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vyššího vojenského soudu Příbram.

Plukovník JUDr. FIŠER Stanislav,

narozen 20. 6. 1932,

pův. povoláním dělník,

národnost česká,

ženatý, 2 děti

Pochází z dělnické rodiny. Po ukončení základního a odborného vzdělání do nástupu školy důstojnického dorostu pracoval jako dělník. V letech 1951 - 1956, jako voják z povolání, vystudoval právnickou fakultu. Vykonával funkce předsedy senátu a náčelníka vojenského obvodového soudu i vyššího soudu. V současné funkci náčelníka vojenského obvodového soudu pracuje od roku 1966.

Ve vojenské justici patří k nejzkušenějším a odborně připraveným právníkům. Soud pod jeho vedením dosahuje dobré výsledky. Dbá o správné rozhodování a osobně se podílí na projednávání trestních věcí. Značnou pozornost věnuje součinnosti s velitelskými a politickými orgány ČSLA, KS SNB a útvary SNV při upevňování socialistické zákonnosti.

Je otevřený, kritický a sebekritický, přiměřeně náročný a obětavý.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Pracuje jako člen výboru ZO KSČ a je aktivistou KV KSČ v Hradci Králové.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti a Za zásluhy o ČLA II. st.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vojenského obvodového soudu Hradec Králové.

Plukovník JUDr. HAJIČEK Stanislav,

narozen 13. 1. 1945,

pův. povoláním student,

národnost slovenská,

ženatý, 2 děti

Pochází z rodiny státního zaměstnance. Po ukončení středoškolského studia se stal posluchačem vojenského učiliště. V dalším období vykonával velitelské funkce. V letech 1971 - 1975, jako voják z povolání, vystudoval právnickou fakultu. Ve vojenské justici prošel funkcemi předsedy senátu vojenského obvodového soudu, soudce a předsedy senátu vyššího vojenského soudu. Od roku 1982 je zástupcem náčelníka vyššího vojenského soudu.

Pro výkon funkce je dobře odborně připraven. V rozhodování dosahuje trvale dobré výsledky vzhledem ke svým dlouholetým praktickým zkušenostem, získaným z práce ve vojenském soudnictví i výkonu funkcí u vojsk. Aktivně se podílí na plnění úkolů v preventivně výchovné práci, upevňováni socialistické zákonnosti a kázně u vojsk.

Je zásadový, otevřený, kritický a sebekritický.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Je předsedou ZO KSČ na pracovišti, aktivně pracuje jako lektor Socialistické akademie věd a UML.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti a Za zásluhy o ČSLA II. st.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vyššího vojenského soudu Trenčín.

Podplukovník HENDRYCH Josef,

narozen 2. 6. 1944,

pův. povoláním student,

národnost česká,

ženatý, 2 děti

Pochází z dělnické rodiny. Po ukončení středoškolského vzdělání absolvoval vojenské učiliště a byl zařazen do velitelských funkcí. V letech 1970 - 1975 vystudoval právnickou fakultu a po jejím skončení byl zvolen soudcem z povolání vojenského obvodového soudu, dále soudcem a předsedou senátu vyššího vojenského soudu. Po dobu tří let vykonával funkci inspektora justice správy vojenských soudů FMNO. V současné době je opět ustanoven předsedou senátu vyššího vojenského soudu.

V této funkci se plně osvědčil. Je odborně právně připraven a má potřebné praktické zkušenosti, které umí správně využívat. Zpracovaná rozhodnutí jsou věcně správná a přesvědčivá, v rozhodovací činnosti dosahuje dobré výsledky. Podílí se na organizování i provádění odborné přípravy soudců z povolání i soudců z lidu. K plnění úkolů přistupuje odpovědně, plní je včas a v požadované kvalitě.

V jednání je taktní, čestný a otevřený, kritický a sebekritický.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Aktivně pracuje v ZO KSČ a v českém rybářském svazu. Vyznamenán byl medailemi Za službuvlasti a Za zásluhy o obranu vlasti. Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vyššího vojenského soudu Příbram.

Podplukovník JUDr. HORÁČEK Miloš,

narozen 25. 3. 1934,

pův. povoláním dělník,

národnost česká,

ženatý, 2 děti

Pochází z dělnické rodiny. Po ukončení základního a odborného vzdělání nastoupil do školy důstojnického dorostu a z této školy do vojenského učiliště. Po vyřazení vykonával velitelské funkce. V letech 1961 - 1965 absolvoval právnickou fakultu a ve vojenské justici byl zařazen jako předseda senátu vojenského obvodového soudu. Dále vykonával funkcí soudce vyššího vojenského soudu a od roku 1978 je předsedou senátu vyššího vojenského soudu.

Teoreticko-odborně je dobře připraven. Patří ke zkušeným soudcům z povolání. Získal potřebnou praxi pro rozhodování v odvolacím řízení a jeho rozhodnutí jsou v souladu s trestně právními normami. Aktivně se podílí na provádění preventivně výchovné práce a právní propagandy.

Je ukázněný, náročný, kritický, někdy méně sebekritický.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Je lektorem Socialistické akademie věd a pracuje v ZO ČSPB.

Vyznamenám byl medailemi Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti a Za zásluhy o ČSLA II. st.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vyššího vojenského soudu Tábor.

Plukovník JUDr. HORKEL Milan,

narozen 16. 8. 1937,

pův. povoláním student,

národnost česká,

ženatý, 2 děti

Pochází z rodiny horníka. Po ukončení základního a středoškolského studia se stal posluchačem vojenského učiliště. Po jeho absolvování nastoupil do velitelských funkcí. V letech 1972 - 1976 vystudoval právnickou fakultu a po skončení studia vykonával funkce vyšetřovatele, staršího vyšetřovatele a prokurátora vojenské obvodové prokuratury. V roce 1980 byl převeden k vojenskému soudnictví jako předseda senátu a dále předseda senátu - zástupce náčelníka vojenského obvodového soudu. V letošním roce byl ustanoven náčelníkem vojenského obvodového soudu.

Je zkušeným vojenským soudcem z povolání, odborně velmi dobře připraveným. Do své nové funkce se urychleně zapracovává. Úkoly plní iniciativně a odpovědně, od podřízených rovněž vyžaduje kvalitní a včasné plnění všech povinností. Jeho rozhodovací praxe vychází z třídně politických hledisek a je v souladu s právní politikou. Kvalitně zabezpečuje provádění preventivně výchovné práce ve vojskách.

Je ukázněný, pracovitý, pečlivý a svědomitý, kritický a sebekritický.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Vykonává funkci předsedy ZO KSČ na pracovišti a je vedoucím stranické skupiny UO KSč.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti a Za zásluhy o ČSLA I. st.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vojenského obvodového soudu Brno.

Podplukovník JUDr. HUDÁK Vladimír,

narozen 26. 9. 1945,

pův. povoláním právník,

národnost ukrajinská,

ženatý, 2 děti

Pochází z rodiny dělníka. Po ukončení středoškolského vzdělání pokračoval ve studiu na právnické fakultě, kterou ukončil v roce 1968. Vojákem z povolání se stal po vykonání základní vojenské služby v roce 1969. Po justiční čekatelské praxi byl ustanoven do funkce předsedy senátu vojenského obvodového soudu, kterou vykonával do roku 1980, kdy byl ustanoven do své nynější funkce předsedy senátu vyššího vojenského soudu.

Je na požadované odborně právní úrovni. Z předchozí i nyní zastávané funkce získal potřebné praktické zkušenosti. V rozhodování patří mezi uvážlivé soudce, citlivě řešící právní problémy, zejména při rozhodování v odvolacím řízení. Důsledně se připravuje studiem trestních spisů a jeho rozhodnutí jsou na patřičné úrovni. Aktivně přistupuje k preventivně výchovné práci a provádění právní výuky.

Je zdrženlivý až uzavřený, čestný, skromný, sebekritický, někdy méně kritický.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Aktivně pracuje jako lektor UML při okruhové politické správě.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti a Za zásluhy o obranu vlasti.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vyššího vojenského soudu Trenčín.

Plukovník JUDr. HULEC Stanislav,

narozen 9. 6. 1932,

pův. povoláním dělník,

národnost česká,

ženatý, 2 děti

Pochází z dělnické rodiny. Po ukončení základního a odborného vzdělání pracoval do nástupu vojenské základní služby jako dělník. Po jejím vykonání nastoupil jako politický pracovník k OV KSČ. V letech 1959 - 1964 vystudoval právnickou fakultu a vykonával funkci soudce okresního soudu. V roce 1968 se stal vojákem z povolání. Zařazen byl ve vojenské justici jako soudce vyššího vojenského soudu. Dále vykonával funkci náčelníka vojenského obvodového soudu a od roku 1981 je předsedou senátu - zástupcem náčelníka vojenského obvodového soudu.

Je dlouholetým soudcem z povolání se značnými zkušenostmi, dobrými teoreticko-právními znalostmi a schopnostmi řešit i složité trestní věci. Kvalitou rozhodování i rychlostí provádění trestního řízení patří mezi nejlepší soudce. Dobré výsledky dosahuje na úseku preventivně výchovné činnosti a právní propagandy u vojsk. Při plnění povinností je iniciativní a aktivní.

V jednání je zásadový, kritický a sebekritický.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Pracuje jako člen výboru ZO KSČ, předseda sekce branné a bezpečnostní politiky OV Socialistické akademie věd a v Jednotě českých právníků.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti a Za zásluhy o ČSLA II. st.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vojenského obvodového soudu Litoměřice.

Plukovník JUDr. HUŤKA Josef,

narozen 8. 4. 1942,

pův. povoláním zedník,

národnost česká,

ženatý, 2 děti

Pochází z rolnické rodiny. Po ukončení základního a odborného vzdělání do nástupu do vojenského učiliště pracoval jako zedník. Od přijetí za vojáka z povolání prošel velitelskými funkcemi a zastával funkci v politickém aparátu. V letech 1971 - 1975 vystudoval právnickou fakultu. Ve vojenském soudnictví vykonával funkce předsedy senátu a předsedy senátu - zástupce náčelníka vojenského obvodového soudu. V roce 1980 byl ustanoven náčelníkem vojenského obvodového soudu.

Při řízení soudu dosahuje dobré výsledky. Organizátorskou a řídící prací kladně ovlivňuje kvalitu rozhodovací činnosti, rychlost trestního řízení i účinnost právní výchovy a propagandy. Ve vlastním rozhodování v trestních věcech prokazuje dobré právní vědomosti a získané praktické zkušenosti. Patřičnou pozornost věnuje práci se soudci z lidu. Má dobré součinnostní vztahy s velitelskými a politickými orgány ČSLA a orgány SNB, kde odpovědně prosazuje požadavky socialistické zákonnosti.

Je skromný, přímý, kritický a sebekritický a iniciativní.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Vede MLP, aktivně pracuje jako člen KRK PO svazku a ve funkci poslance MěNV.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti a Za zásluhy o ČSLA I. st.

Vzhledem k potřebě obsazení uvolňované soudcovské funkce je jmenovaný navrhován k volbě soudcem z povolání vyššího vojenského soudu Tábor.

Major JUDr. KOVÁČ František,

narozen 19. 8. 1954,

pův. povoláním právník,

národnost slovenská,

ženatý, bezdětný

Pochází z úřednické rodiny. Po ukončení středoškolského vzdělání pokračoval v letech 1977 - 1981 ve studiu na právnické fakultě. Vojákem z povolání se stal po vykonání základní vojenské služby v roce 1979. V roce 1980 byl ustanoven soudcem a v roce 1988 předsedou senátu vyššího vojenského soudu.

Pro výkon funkce je po odborně právní stránce dobře připraven. V rozhodovací činnosti důsledně respektuje zákonná hlediska. Odpovědně přistupuje ke studiu trestních věcí a využívání příslušné judikatury. Je schopen projednávat i složitější trestní věci. Za krátkou dobu výkonu funkce předsedy senátu prokázal, že je schopen ji úspěšně zastávat. Aktivně se podílí na provádění preventivně výchovné práce na vojenských středních školách, u útvarů ČSLA, SNB i SNV.

Je odpovědný, čestný a skromný s dobrým vztahem k lidem.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. S výtečným výsledkem ukončil studium UML v roce 1987 a nástavbu UML v roce 1988. Od tohoto roku je lektorem UML. Pracuje v Socialistické akademii věd a v Jednotě slovenských právníků.

Vyznamenán byl medailí Za službu vlasti.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vyššího vojenského soudu Trenčín.

Podplukovník JUDr. LANSBERG Jan,

narozen 28. 10. 1929,

pův. povoláním úředník,

národnost česká,

ženatý, 2 děti

Pochází z dělnické rodiny. Po ukončení středoškolského vzdělání do nástupu vojenské základní služby pracoval jako úředník. Po jejím ukončení v roce 1954 do roku 1958 vystudoval právnickou fakultu a stal se vojákem z povolání. Od roku 1959 vykonává funkci předsedy senátu vojenského obvodového soudu.

Je dlouholetým soudcem z povolání. Za dobu svojí činnosti získal potřebné zkušenosti, zejména v rozhodování o trestních věcech. Ve funkci předsedy senátu pracuje samostatně a odpovědně. Jeho rozhodnutí jsou v naprosté většině věcně správná, mají veškeré zákonné náležitosti a jsou pečlivě odůvodňována. Povinnosti plní svědomitě, iniciativně s dobrou znalostí věci.

V jednání a vystupování je zdvořilý, přímý a otevřený, kritický a sebekritický. Tělesně je zdatný, bez zdravotních potíží, které by měly vliv na výkon vojenské služby.

Hodnocený je politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Aktivně je zapojen do činnosti ZO KSČ, v místě bydliště pracuje v občanském výboru a komisi pro ochranu veřejného pořádku.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti a Za zásluhy o obranu vlasti.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vojenského obvodového soudu Praha.

Major JUDr. SAMAŠ Ondrej,

narozen 18. 6. 1955,

pův. povoláním právník,

národnost slovenská,

ženatý, 3 děti

Pochází z rodiny technika. Po ukončení středoškolského vzdělání pokračoval v letech 1974 - 1978 ve studiu na právnické fakultě. Po vykonání vojenské základní služby se stal vojákem z povolání a byl ve vojenském soudnictví v roce 1980 ustanoven soudcem vyššího vojenského soudu. U tohoto soudu od roku 1983 vykonává funkci předsedy senátu.

Pro výkon zastávané funkce je odborně připraven. Ve svém zařazení se osvědčil a dosahuje velmi dobré výsledky. Ke studiu trestních spisů přistupuje odpovědně, na rozhodování se připravuje studiem platné judikatury a odborné literatury. K právním problémům přistupuje z širších hledisek a vždy se snaží při řešení sporných otázek nalézt zákonné řešení. Tímto přístupem se jeho rozhodnutí stávají kvalitnějšími a přesvědčivějšími. Podílí se na právní výchově a preventivně výchovné práci ve vojenských školách a útvarech.

Je ukázněný, samostatný, rozvážný, kritický a sebekritický.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Je členem výboru ZO KSČ, od roku 1981 poslancem MěNV, kde je předsedou komise pro veřejný pořádek. Pracuje jako lektor v UML.

Vyznamenán byl medailí Za službu vlasti.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vyššího vojenského soudu Trenčín.

Plukovník JUDr. VOROBEL Ján,

narozen 17. 9. 1943,

pův. povoláním právník,

národnost slovenská,

ženatý, 2 děti

Pochází z dělnické rodiny. Po ukončení středoškolského vzdělání pokračoval v letech 1962 - 1967 ve studiu na právnické fakultě. Po vykonání vojenské základní služby se stal vojákem z povolání a zařazen ve vojenském soudnictví. Prošel funkcemi předsedy senátu a předsedy senátu - zástupce náčelníka vojenského obvodového soudu, soudce a předsedy senátu vyššího vojenského soudu. Od roku 1983 vykonává funkci náčelníka vojenského obvodového soudu.

V této funkci dosahovanými výsledky potvrzuje dobrou odborně právní připravenost a organizátorské schopnosti. Plně využívá praktické zkušenosti, získané z výkonu předchozích funkcí na vyšších stupních vojenské justice. Vlastní soudcovskou činností se řadí k nejlepším soudcům. Odpovědně se připravuje na projednávání každé trestní věci a jeho rozhodnutí jsou přesvědčivá. Pozitivně je hodnocen velitelskými a politickými orgány jeho přístup při organizování akcí ke zvyšování právního vědomí a preventivně výchovné práci ve vojskách a vojenských školách.

V jednání je otevřený, soudružský, někdy impulsivní při kritice i sebekritice.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Pracuje aktivně v OV ČSTV, Socialistické akademii věd a Jednotě slovenských právníků.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti a Za zásluhy o ČSLA I. st.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vojenského obvodového soudu Prešov.

Plukovník JUDr. ZDRAŽIL Milan,

narozen 14. 6. 1937,

pův. povoláním student,

národnost česká,

ženatý, 2 děti

Po ukončení středoškolského studia nastoupil jako posluchač vojenského učiliště. Po vyřazení vykonával velitelské funkce do roku 1971, kdy nastoupil ke studiu právnické fakulty, kterou ukončil v roce 1976. Byl zařazen jako starší vyšetřovatel a prokurátor vojenské obvodové prokuratury. V roce 1980 by 1 přemístěn k vojenskému soudnictví a ustanoven předsedou senátu vojenského obvodového soudu. Od roku 1982 zastává funkci předsedy senátu - zástupce náčelníka vojenského obvodového soudu.

Odborné znalosti jmenovaného jsou na dobré úrovni a v zastávané funkci se plně osvědčil. Získal potřebné odborně právní znalosti, které mu umožňují rozhodovat i složitější trestní věci. Na rozhodovací činnost se pečlivě připravuje, dbá o rychlost řízení a je expeditivní. Je samostatný, pohotový, svědomitý a rozhoduje v souladu se zákonnými požadavky. Úspěšně provádí preventivně výchovnou práci a právní propagandu, ke které vede i soudce z lidu.

Je skromný, upřímný, dobrosrdečný, taktní, kritický a sebekritický.

Hodnocen je jako politicky vyspělý a třídně uvědomělý důstojník. Je předsedou ZO KSČ na pracovišti, aktivně pracuje v občanském výboru, UO KSČ a je lektorem UML.

Vyznamenán byl medailemi Za službu vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti a Za zásluhy o ČSLA II. st.

Vzhledem k tomu, že jmenovanému končí volební období, je navrhován k volbě soudcem z povolání vojenského obvodového soudu Hradec Králové.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP