Čtvrtek 12. června 1986

Poslanec Várady: Sľubujem.

Poslanec Janík: Sľubujem.

Poslankyně Pálová: Sľubujem.

Poslanec Csémi: Sľubujem.

Poslanec Hlaváč: Sľubujem.

Poslanec Pargáč: Sľubujem.

Poslankyně Kollárová: Sľubujem.

Poslanec Štefánik: Sľubujem.

Poslanec Riško: Sľubujem.

Poslanec Parkanský: Sľubujem.

Poslanec Daráž: Sľubujem.

Poslanec Hrebík: Sľubujem.

Poslankyně Martinčicová: Sľubujem.

Poslanec Turzo: Sľubujem.

Poslankyně Hornáčková: Sľubujem.

Poslanec Hanes: Sľubujem.

Poslanec Nováček: Sľubujem.

Poslanec Hlaď: Sľubujem.

Poslanec Šalgovič: Sľubujem.

Poslankyně Borisová: Sľubujem.

Poslanec Liščák: Sľubujem.

Poslankyně Prievozníková: Sľubujem.

Poslanec Stank: Sľubujem.

Poslanec Hrubjak: Sľubujem.

Poslanec Muržic: Sľubujem.

Poslanec Marko: Sľubujem.

Poslanec Mráz: Sľubujem.

Poslanec Trško: Sľubujem.

Poslanec Kožík: Sľubujem.

Poslanec Dobrovolný: Sľubujem.

Poslanec Šagát: Sľubujem.

Poslanec Štancel: Sľubujem.

Poslanec Mede: Sľubujem.

Poslanec Pampúch: Sľubujem.

Poslanec Dvorský: Sľubujem.

Poslanec Škoviera: Sľubujem.

Poslankyně Ivaničová: Sľubujem.

Poslanec Šádek: Sľubujem.

Poslankyně Pažická: Sľubujem.

Poslankyně Horečná: Sľubujem.

Poslanec Passia: Sľubujem.

Poslanec Micovčin: Sľubujem.

Poslanec Fundák: Sľubujem.

Poslanec Zagiba: Sľubujem.

Poslanec Pirč: Sľubujem.

Poslanec Balog: Sľubujem.

Poslankyně Vitézová: Sľubujem.

Poslanec Nejezchleb: Sľubujem.

Poslanec Buban: Sľubujem.

Poslanec Turošík: Sľubujem.

Poslankyně Andrejová: Sľubujem.

Poslanec Zán: Sľubujem.

Poslankyně Šarišská: Sľubujem.

Poslankyně Nemcsková: Sľubujem.

Poslanec Golab: Sľubujem.

Poslanec Comba: Sľubujem.

Poslanec Rusnák: Sľubujem.

Poslanec Balla: Sľubujem.

Poslankyně Gogová: Sľubujem.

(Shromáždění usedá.)

Předsedající poslanec J. Kempný: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci! Složili jste ústavou předepsaný poslanecký slib. Je snad někdo, kdo ještě slib nesložil? Nikoliv.

Konstatuji, že všichni přítomní poslanci Sněmovny národů složili poslanecký slib.

Můžeme přistoupit tedy k druhému bodu pořadu, kterým je

2

Zpráva o činnosti dosavadního předsednictva Federálního shromáždění (tisk 1).

Písemná zpráva předsednictva Federálního shromáždění vám byla rozdána jako tisk č. 1.

Má někdo dotaz nebo připomínku k předložené zprávě? (Ne.) Není tomu tak.

Navrhuji proto přijmout následující usnesení:

"Sněmovna národů bere na vědomí zprávu o činnosti dosavadního předsednictva Federálního shromáždění Československé socialistické republiky."

Dávám hlasovat. Kdo souhlasí s návrhem, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Nikoliv.

Sněmovna národů vzala zprávu předsednictva Federálního shromáždění na vědomí.

Třetím bodem našeho pořadu je

3

Návrh volebního řádu k tajné volbě předsedy a místopředsedy Sněmovny národů, členů předsednictva a předsedů výborů Sněmovny národů, členů předsednictva Federálního shromáždění, předsedy Federálního shromáždění, prvního místopředsedy a místopředsedů Federálního shromáždění (tisk 2).

Podle § 22 odst. 1 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění volí Sněmovna národů tajným hlasováním předsedu Sněmovny národů, místopředsedu, členy předsednictva a předsedy výborů Sněmovny národů a podle čl. 56 odst. 2 ústavního zákona o československé federaci též 20 členů předsednictva Federálního shromáždění. Ostatní své orgány Sněmovna národů ustavuje, případně volí veřejným hlasováním.

Přijetím návrhu volebního řádu rozhodneme i o způsobu volby předsedy Federálního shromáždění a místopředsedů Federálního shromáždění na zítřejší společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů.

Jako sněmovní tisk č. 2 jste obdrželi návrh volebního řádu.

Má někdo k tomuto návrhu dotaz nebo pozměňující návrh nebo připomínky? (Nikdo.) Nemá.

Konstatuji, že v současné době je v zasedací síni přítomno 75 poslanců zvolených v České socialistické republice a 73 poslanci zvolení ve Slovenské socialistické republice; můžeme tedy hlasovat o předloženém návrhu.

Kdo souhlasí s předloženým návrhem, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Nikoliv.

Konstatuji, že Sněmovna národů jednomyslně schválila volební řád.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, nyní projednáme čtvrtý bod pořadu, kterým je

4

Volba volební komise (tisk 4).

Podle § 3 odst. 1 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění Československé socialistické republiky dá předsedající provést volbu volební komise pro zjišťování výsledků hlasování.

K tomu vám byl rozdán tisk č. 4 obsahující návrh na ustavení orgánů Sněmovny národů a volbu funkcionářů Sněmovny národů, včetně návrhu dvaceti poslanců Sněmovny národů do funkce členů předsednictva Federálního shromáždění. V příloze č. 1 tohoto tisku je navržena šestičlenná volební komise Sněmovny národů v tomto složení: poslanci Brabec Jaroslav, Čáslavská Pavla, Gogová Viera, Krauskopf Evžen, Pampúch Ján a Turošík Juraj.

Tři navržení poslanci do volební komise jsou poslanci zvolení v České socialistické republice a další tři jsou poslanci zvolení ve Slovenské socialistické republice.

Má někdo z přítomných poslanců dotaz, případně připomínky nebo pozměňovací návrhy ke složení volební komise? (Ne.) Nemá.

Kdo souhlasí s návrhem na členy volební komise tak, jak je uvedeno v materiálu, který vám byl předložen, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.) Není.

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Nikdo.

Konstatuji, že volební komise byla zvolena jednomyslně. Podotýkám, že podle schváleného volebního řádu má volební komise volit ze svého středu předsedu a připravit se k plnění svých úkolů.

Navrhuji, aby zvolená komise pracovala ve stejném složení na 1. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů při volbě předsedy a místopředsedů Federálního shromáždění.

Má někdo jiný návrh? (Ne.) Není tomu tak. Návrh je tedy schválen.

Vážené soudružky a vážení soudruzi, dříve než přistoupíme k pátému bodu pořadu, konstatuji, že v současné době je přítomno 75 poslanců zvolených v České socialistické republice a 73 poslanci zvolení ve Slovenské socialistické republice.

5

Zřízení mandátového a imunitního výboru Sněmovny národů, volba jeho předsedy a členů (tisk 4).

Ve sněmovním tisku č. 4 v příloze 2 je obsažen návrh na předsedkyni mandátového a imunitního výboru Sněmovny národů a na členy tohoto výboru. Zřízení mandátového a imunitního výboru vyplývá přímo z ústavního zákona o československé federaci; ostatní výbory zřizuje Sněmovna národů na ustavující schůzi.

Podle zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění Československé socialistické republiky volí poslanci předsedu mandátového a imunitního výboru tajnou volbou, členy uvedeného výboru aklamací, a to před zřízením ostatních výborů a před volbou předsedů těchto výborů a jejich členů.

Mandátový a imunitní výbor na základě článku 47 ústavního zákona o československé federaci a § 4 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění Československé socialistické republiky navrhuje Sněmovně národů ověření platnosti volby poslanců Sněmovny národů.

Z pověření předsednictva ústředního výboru Komunistické strany Československa a ústředního výboru Národní fronty ČSSR doporučuji, aby předsedkyní mandátového a imunitního výboru byla zvolena poslankyně Božena Kocinová.

Soudružka Božena Kocinová je členkou Komunistické strany Československa. Pracuje jako zámečnice v národním podniku Avia Letňany.

Je dlouholetou poslankyní Federálního shromáždění, v minulém volebním období aktivně pracovala jako členka výboru pro sociální politiku. Zastávala úspěšně stranické a odborářské funkce na závodě. Soudružka má plné předpoklady k tomu, aby byla zvolena do funkce předsedkyně mandátového a imunitního výboru, kterou úspěšně vykonávala i ve IV. volebním období.

Soudružky a soudruzi poslanci, má někdo z vás připomínky nebo pozměňovací návrhy? (Nemá.) Nikdo.

Volbu předsedkyně mandátového a imunitního výboru podle § 22 odst. 1 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění Československé socialistické republiky provedeme tajným hlasováním.

Dovolte mi před volbou ještě tuto informaci:

Všechny tajné volby během ustavující schůze budeme provádět zásadně tímto způsobem: členové volební komise za pomoci pracovníků Kanceláře Federálního shromáždění rozdají všem poslancům hlasovací lístky.

Vlastní volba bude provedena před předsednickou tribunou, poslanci mají možnost případně upravit hlasovací lístky v přilehlé místnosti, odpovídající svým vybavením požadavkům tajné volby.

K plynulé organizaci voleb prosím, aby nejdříve volili členové volební komise, aby se pak mohli ihned ujmout výkonu své funkce. Potom prosím poslance z tribuny. Po nich budou volit poslanci podle pořadí volebních obvodů od č. 1 do č. 150.

Současně prosím volební komisi, aby se, jakmile odvolí, ujala ihned plnění svých povinností a odebrala se do skleněné kabiny volbě vrátili na svá místa. Po vyhlášení výsledků voleb předsedou volební komise bude přestávka, během níž se sejde mandátový a imunitní výbor k ověření platnosti volby poslanců Sněmovny národů.

Prosím, aby byly rozdány hlasovací lístky a započato s tajnou volbou.

(Probíhá tajná volba.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP