Čtvrtek 10. července 1919

Tisk 1272. Odpověď min. pro zás. lidu na dotaz čl. N. S. A. Sládka a soudr. o proneseném výroku v Nár. Domě na Smíchově o silných jedincích a o použití legitimního obchodu při rozdělování dováž. kolon. zboží.

Tisk 1273. Odpověď min. pro zásobování lidu na dotaz čl. N. S. dra J. Černého a soudr. o rekvisicích v okresu sušickém.

Tisk 1274. Odpověď ministra financí na dotaz čl. N. S. Jar. Marka a soudr. o věcech celních.

Tisk 1275. Odpověď ministra školství a Národ. Osvěty na dotaz čl. N. S. dra Karla Kmeťka, Jos. Siváka a spol. o zřízení těch učitelských míst, která nemohou býti zřízena z důvodů platnosti naříz. min. nábož. a osvěty býv. uher. království.

Tisk 1276. Odpověď ministra školství a nár. osvěty na dotaz čl. N. S. prof. dra O. Srdínka a soudr. o blanketech na veřej. vysvědčení.

Tisk 1277. Odpověď min. železnic a min. N. O. na dotaz čl. N. S. Časného a soudr. o katastrofálních ubytovacích poměrech železničních zřízenců v Olomouci.

Tisk 1278. Odpověď min. N. O. na dotaz pp. členů N. S. J. Kadlčáka, Jana Rýpara a soudr. o pohoršlivém a neurvalém chování některých vojínů v Hranicích při církevním průvodu.

Tisk 1279. Odpověď min. pošt a telegrafů na dotaz čl. N. S. dra Schieszla a soudr. o zadání stavebních prací v budovách určených pro poštovní spořitelnu v Karlově ul. na Smíchově.

Tisk 1281. Odpověď ministra soc. péče na dotaz čl. N. S. dra Lukavského a soudr. o bytové pohromě v uhelném revíru plzeňském.

Tisk 1282. Odpověď min. železnic a N. O. na dotaz čl. N. S. Biňovce a soudr. ve věci zastřelení dělníka vojenskou hlídkou ve stanici jenšovické.

Tisk 1286. Odpověď ministra spravedlnosti na dotaz čl. N. S. dra Jos. Matouška a soudr. ohledně zařadění kancel. úředníků soudních ze skupiny F. do skupiny C. služ. pragmatiky.

Tisk 1287. Odpověď min. vnitra na dotaz poslanců Jar. Kvapila, Frant. Síse a soudr., tisk č. 1002 o národním zabezpečení lužických Srbů.

Tisk 1288. Odpověď min. pro zásobování lidu na dotaz přednesený Fr. Hrdličkou a soudr., členy N. S., ve věci provádění rekvisic dobytka v Olešce, okres Český Brod.

Tisk 1289. Odpověď min. pro zás. lidu na dotaz čl. N. S. Jos. Sechtra a soudr. o způsobu provádění rekvisic na Smíchovsku.

Tisk 1290. Odpověď min. spravedlnosti na dotaz čl. N. S. Ferd. Jiráska a soudr. o praxi rejstříkového soudu v Praze.

Tisk 1291. Odpověď ministra Národní obrany na dotaz čl. N. S. Fr. Okleštka, Zatloukalové-Coufalové a soudr. o přenechání jedněch velikých kasáren na byty pro žel. zřízence v Olomouci.

Tisk 1292. Odpověď ministra financí na dotaz čl. N. S. K. St. Neumana a soudr. o celní kontrole.

Předseda: Z nařízení vládních, předložených podle § 3. zákona ze dne 24. července 1917 č. 307 ř. z., přikázána byla výborům:

právnímu:

nařízení, jímž se prodlužuje lhůta pro některé případy soudcovského příročí a nařízení o obmezení výpovědi některých služebních poměrů;

zemědělskému:

nařízení, kterým se zavádí uznání původnosti odrůd a uznávání osiva a sádí kulturních rostlin s příslušnou vyhláškou ministerstva zemědělství (ze dne 27./VI. 1919 sbírky zák. a nař. č. 360);

zásobovacímu:

nařízení o úpravě obchodu obilím a mlýnskými výrobky (ze dne 27./VI. 1919 sbírky zák. a nař. č. 354);

nařízení vlády o uvolnění obchodu zrnkovou kávou (ze dne 27. června 1919 sbírky zák. a nař. č. 357);

nařízení o zrušení osvědčení pro dopravu dříví (ze dne 4. července 1919).

Výborům přikázány byly z předsednictva tyto návrhy: prosím, aby byly přečteny.

Zástupce sněm. tajemníka dr Říha (čte):

Tisk 1344. Návrh člena N. S. V. Sladkého a soudr., aby byla co nejdříve vystavěna jako nouzová stavba silnice z Velké Košátky k nádraží v Jistebníku.

Výboru dopravnímu:

Tisk 1245. Návrh člena N. S. V. Sladkého a soudr., aby vystavěna byla v době nejkratší místní dráha Moravská Ostrava - Brušperk - Hukvaldy -Kozlovice - Frenštát.

Výboru státně-zřízeneckému:

Tisk 1249. Návrh člena N. S. dra Rambouska Buřívala a spol. na úpravu služebního postupu kancelářského finančního úřednictva.

Výboru zemědělskému:

Tisk 1250. Návrh člena N. S. B. Krále a soudr. na reformu scelovacího zákona.

Tisk 1269. čtena N. S. Al. Kaderky a soudr., aby bylo vydáno nařízení ministrů soc. péče, zemědělství a spravedlnosti na základě zákona ze dne 24. července 1917 z. ř. č. 307 na ochranu drobných pachtýřů selské a obecní půdy. (Současně přikázán výboru právnímu.)

Výboru kulturnímu:

Tisk 1252. Návrh člena N. S. Josefa Lukeše a soudr., aby změněn byl zákon o dozoru ke školám ve Slezsku.

Tisk 1262. Návrh člena N. S. dra Stojana a soudr. na zřízení samostatné katolické bohoslovecké fakulty v Brně.

Tisk 1264. Návrh člena N. S. dra Stojana, Valouška a soudr. na zvýšení pense starým pensistům-kněžím.

Výboru pro pozemkovou reformu:

Tisk 1258. Návrh člena N. S. Josefa Solle a soudr. na doplnění zákona ze dne 27. května 1919 č. 318 o zajištění půdy drobným pachtýřům.

Výboru právnímu:

Tisk 1263. Návrh člena N. S. dra Stojana, Valouška a soudr., jímž upravena býti mají práva pronajímatelů pozemků, ohledně kterých byly uzavřeny smlouvy před 31. prosincem 1915, pokud smlouvy tyto ještě trvají.

Výboru soc.-politickému:

Tisk 1266. Návrh člena N. S. Jar. Špačka, J. Nohela a soudr. na zřízení velké státní veřejné nemocnice pro Velkou Ostravu a okolí.

Předseda: Návrh čl. N. S. Kříže, Skurského a soudr., aby byly přiřčeny starobní přídavky dozorcům vězňů podle norem obvyklých pro mužstvo policejní stráže v Praze (tisk č. 1268), přikázán byl výboru státně-zřízeneckému.

Navrhovatelé žádají, aby výbor podal zprávu do 14 dnů.

Vládní návrh zákona, jímž se zřizují trestní sborové soudy l. stolice, přikázán byl výboru právnímu.

Vláda navrhuje, aby výboru určena byla k podání zprávy lhůta 8 denní.

Jsou snad proti navrženým lhůtám námitky? (Nebyly.)

Není jich. Lhůty jsou schváleny.

Výbory se ustavily, a to:

Finanční: Předseda: Prof. dr Horáček Cyril. Místopředsedové: I. dr Veselý František, II. Stivín Josef. Zapisovatelé: dr Heidler Gustav, Mattuš Jaroslav.

Technický: Předseda: Ing. Bohdan Bečka. Místopředseda: Josef Rotnágl. Zapisovatelé: Brožík Karel, Holejšovský František.

Kulturní: Předseda: Prof. dr Ot. Srdínko. Místopředsedové: I. Houser František, II. dr Herben Jan, III. Prof. dr Krejčí Fr. Zapisovatelé: Pilát Max, Ulrich Josef.

Dopravní: Předseda: Buříval František. Místopředsedové: I. Kadlčák Josef, II. Hübner Otakar. Zapisovatelé: I. Marek Jaroslav, II. Brodecký Vilém.

Pro pozemkovou reformu: Předseda: Prokůpek Adolf. Zapisovatelé: Solle Josef, Ulrich Josef.

Pro úpravu hosp. a soc. poměrů legionářů: Předseda: Slavík Antonín. Místopředseda: Špaček Jaromír. Zapisovatel: dr Markovič Ivan.

Sociálně-politický: Předseda: Johanis Václav.

Presidium moravskoslezského vrchního zemského soudu zasílá žádost zemského trestního soudu v Brně VII ze dne 25. června 1919 Pr. VII-53/19/4 za souhlas ke stíhání trestnímu poslance Rudolfa Merty pro přečin proti bezpečnosti cti podle §ů 491 a 493 trest. zák. k žalobě lékárníka Rud. Procházky v Petřvaldě. Přikázána výboru imunitnímu.

Zápisy o schůzích 60. a 61. N. S. Č. byly vyloženy po 48 hodin ve sněmovní kanceláři.

Ježto písemných námitek nebylo, jsou podle §u 77. jedn. řádu schváleny a budou podle §u 79. téhož řádu vytištěny.

(Zvoní): Přistoupíme teď k usnesené rozpravě o vládním prohlášení.

Navrhuji, aby řečnická lhůta stanovena byla na 1 hodinu pro každý klub, po případě, kdyby za klub mluvili dva řečníci, aby na ně připadlo po půl hodině. Je snad proti tomu nějaká námitka? (Nebyla.) Není. Prohlašuji návrh za přijatý.

Přihlásili se ke slovu řečníci v tomto pořadu: pan kol. Slavíček, dr Viškovský, dr Rašín, dr Šrámek, dr Bouček, dr Milan Hodža, dr Meissner, Tučný a pan kol. Šamalík.

Uděluji slovo nejprve p. kolegovi Slavíčkovi.

Posl. Slavíček: Slavné Národní shromáždění!

Je přirozeným zvykem, že po každém vládním prohlášení zahájena je debata proto, aby řečníci jednotlivých stran vyslovili se o vládním programu, zda je uspokojuje, či ne, a pravidlem ohlašují již svůj postup buď pro vládu nebo proti vládě.

Naše strana, která je koalována s vládní většinou, spolupůsobila na vypracování vládního programu; nám je tedy vládní program dostatečně znám, my jsme pro vládní program hlasovali již předem, za naší spoluúčasti byl sděláván a mně zbývá dnes jen promluviti o poměru naší strany k vládě s jiného hlediska, a to s hlediska určité kyselosti, která se v posledních dnech stala a ze které jsou vyvozovány buď tou, či onou stranou různé dedukce, které nejsou správné, a rád bych, aby jasně bylo dokumentováno, jak si naše strana k vládě stojí a jak naše strana pohlíží na věc do budoucna a co vlastně bylo příčinou, že k určitým kyselostem - když už jsem to kyselostí nazval - došlo.

Na vládu díváme se se tří hledisek. Především na nynější vládu se díváme jako státní občané. A tu otevřeně musím prohlásiti, že vládu tuto vítáme, a jsme přesvědčeni, že jinak ani vláda dopadnouti nemohla, mělo-li dojíti k uspokojení velké části našeho národa, kterou můžeme čítati v zastoupení v koalovaných stranách jistě na 80 procent nejméně. Vítáme ji proto, poněvadž, pokud nebyly provedeny volby do obcí, pokud národ neviděl, že vláda jeho věcí dostane se do jeho rukou, potud otřásala se republika naše až v základech. Mnozí a mnozí, kteří by byli rádi sáhli k těm zbraním, které jsme viděli u Spartakovců i u rudých gard maďarských, - nemluvě o bolševicích - zvířili hladinu našeho politického života, takže nikdo z nás nebyl jist, jak vývoj věcí u nás půjde ku předu. Tím okamžikem však, když lid dostal města a obce do svých rukou, když lid viděl, že vláda jeho dostane se do jeho rukou, měli jsme na ráz u nás klid a jestliže tu a tam některý jednotlivec není s vývojem věcí v republice spokojen, není snad jen proto spokojen, poněvadž tempo, kterým se pokračovalo a události politické ať již za hranicemi, nebo u nás doma, byly mu příliš pomalé. Jako přirozeným důsledkem musila nastoupiti nová vláda, rekonstruovaná vláda, ve které by široké masy lidu viděly náležité své zastoupení a ke které by měly naprostou důvěru. Z toho důvodu došlo zejména k jednání mezi námi a, kdyby se snad nebyly sběhly některé věci, o kterých se později zmíním, mohl býti tento poměr ideální. Tedy v zájmu státu a v zájmu republiky jest, že nová vláda nastoupila. Jsme přesvědčeni, že vláda stabilisuje naše poměry v republice, jsme přesvědčeni, že stabilisace poměrů bude míti neobyčejně blahodárný účinek na naše vztahy do ciziny, neboť všechny ty strašáky z nesocialistických kruhů našemu občanstvu před oči stavěné, že cizina bude se dívati na republiku, bude-li míti tato většinu socialistickou, špatně, a že nám neposkytne potřebného úvěru, považujeme za pouhý manévr. Cizina přece není slepá a vidí, že kolem do kola naší republiky socialismus jde vítězně ku předu, a cizina musí také uznati, že, budou-li se u nás řešiti poměry uvnitř naší republiky cestou tak klidnou, jako až do dnes, třebas by spěly ke státu socialistickému, že jest to i po stránce hospodářské pro nás ohromné plus, a bude se na nás dívat s důvěrou, poněvadž u nás zavládne klid.

Druhé hledisko, se kterého se díváme na vládu nyní, jest socialistické. To, prosím, jest pro nás po povinnostech ke státu jako takovému povinností nejpřednější. Nejsme socialisté jen dle jména, nejsme socialisté dle programu, nýbrž chceme býti a budeme socialisty také dle skutků. A vytkli-li jsme si vybudování naší společnosti a státu ve stát sociálně spravedlivý, pak jistě půjdeme za tímto cílem neoblomně ku předu, třeba bychom volili jiné cesty než jaké nastoupili socialisté v okolních státech. Věříme, že má-li tato vláda, kterou kde kdo považuje za vládu přechodní, za vládu, které jest vyměřen život jen do příštích voleb, příchuť socialistickou, bude vláda nová po provedených volbách do Národního shromáždění míti ještě větší sílu socialistickou, protože, až spočtou se ty hlasy, které dnes jsou považovány za neutrální, až vklíní se do rozvrstvených politických stran, my pevně věříme, že socialisté nabudou ještě větší síly, než tomu bylo při volbách do obce. Je to tedy přirozeným důsledkem a jako socialisté vítáme vládu také proto, poněvadž odpovídá aspoň přibližně nynějšímu myšlenkovému, politickému rozvrstvení, representujíc náležitě složení národa dle politických stran.

Že tato vláda bude míti velké a těžké úkoly, o tom nepochybujeme. Především myslíme, že jedním z největších její úkolů bude, přivésti nás v praktickém životě do spolku se všemi světovými národy. Až dosud žili jsme v určitém spojení ideovém s cizinou. Napříště budeme museti od ideálů přikročiti k praktickému životu. Jsem přesvědčen, zachrání-li něco republiku, uvede-li něco náležitě do pohybu naši tvořivou sílu, která jedině bude zárukou zdravé a vítězné konkurence naší republiky s cizinou, že to právě musí býti vláda socialistická, ku které pracující lid bude míti důvěru, aby dostal znovu chuť ku práci a aby opravdu u nás se pracovalo. My víme, že vláda bude míti před sebou veliké úkoly, které nebudou mnohdy milé nejen snad příslušníkům oněch stran, které netvoří vládní většinu, nýbrž po mém názoru snad nebudou milé ani příslušníkům zkoalovaných stran. Proč? Protože, má-li býti republika postavena na zdravý základ, pak, promiňte, musí býti zbavena všech příživníků, ať se nalézají nahoře či dole. (Výborně! Potlesk.) A je jich značná část na jedné i na druhé straně - pravím, značná část. Jestliže na jedné straně s cynismem až zarážejícím lidé obohacují se na účet státu a společnosti, vidíme na druhé straně, že podporu v nezaměstnanosti nebo podporu vyživovací béřou i takoví lidé, kteří si koupili domy za statisíce. Jestli tedy se říká, že jsou u nás lidé, kteří chtějí republiku vyjíst, pak myslím, že tato vláda, která se může opřít o nejširší vrstvy lidové a která může svou sílu ukázati i v praksi, musí zbaviti naši republiku všech takových příživníků. Jen tak, domnívám se, při konstruktivní práci, při tvořivosti našeho lidu, vyjdeme ve světě jako vítězi.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP