Výbor pro evropské záležitosti
Aktuality

Bilaterální návštěva Rakouska (2. 6. 2014)
Ve dnech 4. - 6. června delegace VEZ ve složení př. O. Benešík, mpř. I. Jakubčík, posl. S. Marková a posl. J. Zahradník navštívila Rakousko /záznam z jednání uvnitř/.

V rámci této návštěvy se delegace zúčastnila slavnostního předávání vysvědčení maturantům Školy Komenský, které se poprvé uskutečnilo v prostorách velvyslanectví ČR ve Vídni. Následovalo jednání s Ing. Karlem Hanzlem a dalšími představiteli Školského spolku Komenský, na němž byli členové delegace podrobně informováni o historii Spolku, o budování a financování Školy Komenského, a stejně tak o výhledech na další působení a o rozšiřování aktivit Spolku a Školy v budoucích letech.

Delegace se sešla s vrchním ředitelem evropské sekce MZV Rakouska p. Hubertem Heissem, který nejprve delegaci informoval o dělení kompetencí v oblasti záležitostí Evropské unie mezi rakouským MZV a Spolkovým kancléřstvím (které se, oproti MZV, soustředí spíše na evropské záležitosti strategického charakteru) a spolupráci obou institucí zhodnotil, i přes jistou počáteční rivalitu, jako velmi dobrou.

Debata se dále věnovala hodnocení výsledků voleb do Evropského parlamentu a také personálnímu obsazení a dělbě portfolií v nové Evropské komisi. Obě strany konstatovaly, že jména definitivních nominantů na eurokomisaře nejsou ještě na národních úrovních finálně schválena a obě země počítají s pokračováním vyjednávání o svých budoucích portfoliích.

V rámci zahraniční politiky obou zemí byla diskutována problematika zemí západního Balkánu, kde se obě strany shodly, že perspektiva členství v EU je pro všechny země tohoto regionu, navzdory různé úrovni jejich pokroků, velmi důležitá a Unie nesmí „tento prostor opustit“. Ve vztahu k zemím Východního partnerství vyslovil VŘ H. Heiss politování nad tím, že evropská perspektiva jim byla víceméně nabídnuta stylem „buď a nebo“ ve vztahu ke spolupráci s Ruskem, aniž by bylo vzato v potaz, že tyto země se dost dobře nemohou „odstřihnout“ od jedné či druhé vazby. I toto podle něj bohužel přispělo k současným problémům v daném regionu.

Strany dále diskutovaly o problematice deindustrializace, jíž jiné čl. země čelí v mnohem větší míře než např. ČR či Rakousko, což by obě země měly vnímat jako náležitou konkurenční výhodu. V této souvislosti byla diskutována i problematika přílišné náročnosti požadavků na ochranu životního prostředí a klimatu, jimiž Unie sama sobě snižuje konkurenceschopnost oproti jiným zemím světa, které na sebe tak přísné nejsou. Přítomní se shodli, že v této oblasti je třeba hledat hranici vyváženosti, což není snadné.

Na závěr VŘ H. Heiss ocenil dosavadní spolupráci s MZV ČR a potvrdil zájem Rakouska na zintenzivnění vzájemných bilaterálních styků na všech úrovních tak, aby obě země ve vzájemné komunikaci dosáhly určité přínosné rutiny, aby tedy dostatečně znaly své postoje a pozice.

Stěžejním bodem bilaterální návštěvy v Rakousku bylo jednání delegace s představiteli partnerského podvýboru Národní rady Rakouska, kterými jmenovitě byli předseda podvýboru a zároveň místopředseda Národní rady Karlheinz Kopf a dále členové podvýboru Stefan Schennach, Wolfgang Gerstl a Johannes Hübner. Debata byla opět nejprve věnována volbám do Evropského parlamentu a jednáním o nové Komisi. S. Schennach poté ocenil změnu postoje nové české vlády vůči EU a stejně tak přivítal oživení bilaterálních vztahů mezi Rakouskem a ČR. J. Hübner otevřel otázku dalšího směřování EU a zajímal se o stanovisko ČR, zda podporuje spíše centralizaci pravomocí v Bruselu, nebo zda bude spíše hájit jejich maximální ponechání na národní úrovni. Př. O. Benešík odpověděl, že v tomto pohledu se názory jednotlivých politických stran, které jsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně, v určitých aspektech liší, nicméně jako stěžejní podpořil koncept subsidiarity, podle níž je třeba pečlivě posuzovat jednotlivé oblasti působení a také to, zda by v jejich rámci centralizace příslušných pravomocí vůbec přinesla kýženou přidanou hodnotu. Ostatní členové delegace poté dopřesnili postoje svých stran. Hledisko subsidiarity jako zdravý přístup podpořil následně i K. Kopf. V této souvislosti S. Schennach apeloval na těsnější a operativnější spolupráci parlamentních evropských výborů, a to i v rámci konference COSAC. Jeho slova podpořil i K. Kopf, který současně vyjádřil výhrady k programu nadcházejícího zasedání COSAC, které se uskuteční v Athénách. Konstatoval, že jednání COSACu by mělo být zaměřeno na konkrétní návrhy, konkrétní záležitosti a nemělo by být pojímáno jako společenská debata o obecných tématech. Současně by podpořil i častější setkávání předsedů parlamentních evropských výborů, což by přispělo k lepšímu nalézání společných postojů. K tomuto návrhu vv Jan Sechter nabídl možnost operativně organizovat českou ambasádou ve Vídni setkání předsedů evropských výborů parlamentů Rakouska a zemí V4.

Na závěr své cesty delegace jednala ještě se zástupci Ministerstva hospodářství. Diskuse byla věnována nejprve jednání o smlouvě o obchodu mezi EU a USA, přičemž rakouská strana konstatovala, že tato záležitost vyvolává mnohé reakce zejména u rakouských nevládních organizací ze strachu před přílivem nebezpečných potravin.

Dále byla pozornost věnována oblasti energetiky, potřebě hledat vyváženost mezi přísností kriterií směřujících k ochraně klimatu a životního prostředí na jedné straně a konkurenceschopností evropských společností a jejich produktů na straně druhé. V této souvislosti zaznělo, že ačkoli Rakousko stojí o zachování pozice bezatomové země (přestože si je vědomo, že tomu tak není na 100 %), je nicméně zároveň i zemí malých a středních podniků, a proto má zájem rovněž na nastavení a zachování vhodných podmínek pro konkurenceschopnost.

Posl. J. Zahradník otevřel i téma přeshraničních projektů a regionální spolupráce mezi ČR a Rakouskem, která v uplynulém období byla velmi úspěšná. Zároveň podtrhl enormní zájem na české straně v této spolupráci co nejdříve pokračovat. Zástupkyně rakouské strany potvrdila, že i v Rakousku jsou tyto aktivity hodnoceny velmi pozitivně a uvedla, že od začátku r. 2015 by příslušné programy měly být opět akceschopné, neboť podmínky by se pro nové období neměly významnějším způsobem měnit.

Závěrečným tématem byl systém duálního školství v Rakousku, strany si vyměňovaly zkušenosti s problematikou zachování a obsazování učebních oborů, nutnosti státní podpory spolupráce a propojení podnikatelské sféry s učilišti apod.

Zapsala Lenka Mozgová

 




Bilaterální návštěva Rakouska (2. 6. 2014)
Bilaterální návštěva Rakouska (2. 6. 2014)
Bilaterální návštěva Rakouska (2. 6. 2014)
Bilaterální návštěva Rakouska (2. 6. 2014)
Bilaterální návštěva Rakouska (2. 6. 2014)
Bilaterální návštěva Rakouska (2. 6. 2014)



ISP (příhlásit)