Výbor pro evropské záležitosti
Aktuality

Evropský parlamentní týden (24. 1. 2014)
Ve dnech 20. – 22. ledna se delegace VEZ ve složení př. O. Benešík a mpř. I. Jakubčík, J. Šenfeld, K. Zelienková, společně s mpř. rozpočtového výboru J. Klaškou, zúčastnila v Bruselu Evropského parlamentního týdne k evropskému semestru /bližší informace uvnitř/.

Mimo účasti na uvedené třídenní konferenci (informace o jejím průběhu budou zachyceny v samostatném zápise) se delegace Poslanecké sněmovny, společně s delegací Senátu, vedenou 1. místopředsedkyní A. Gajdůškovou, resp. předsedou výboru pro záležitosti Evropské unie M. Krejčou, setkala se stálým představitelem ČR při EU, velvyslancem M. Povejšilem a jeho spolupracovníky T. Trnkou a J. Palánem, kteří české delegaci poskytli aktuální informace k nejdůležitějším evropským tématům. VV M. Povejšil konstatoval, že letošní rok má v důsledku voleb do Evropského parlamentu fakticky dvě části, přičemž pouze od ledna do dubna zbývá čas na dojednání alespoň těch nejdůležitějších záležitostí, jakými jsou např. bankovní unie a její mechanismus řešení bankovních krizí (tzv. SRM). Bude to určitě nejtěžší úkol pro GR PRES, neboť se jedná nejenom o složitou legislativu, ale navíc je i mimořádně politicky citlivá. Část této úpravy bude řešena formou mezivládní dohody, což samo o sobě vyvolává mnohé negativní reakce.

Ve vztahu k evropskému semestru VV M. Povejšil uvedl, že nejčastěji zaznívá požadavek na “ownership členských států”, na rozdíl od minulých případů, kdy evropskému semestru dominovala Komise. Nyní se čl. státy snaží nalézt způsob, jak by bylo možno dodržet časování evropského semestru a zároveň zabezpečit, aby obsah doporučení byl do detailů prodiskutován na úrovni čl. zemí. To by mělo být krokem k tomu, aby si jednotlivé vlády daná doporučení osvojily a cítily potřebu je implementovat. U předchozích třech evropských semestrů se totiž podařilo implementovat pouze 15 % z daných doporučení.

Delegace českého Parlamentu se setkala rovněž s místopředsedou Evropské komise pro administrativní a meziinstitucionální záležitosti Marošem Šefčovičem, s nímž hovořila zejména o politickém dialogu, který je veden mezi národními parlamenty čl. zemí a Evropskou komisí, a o možnostech jeho zpružnění (komunikace prostřednictvím emailu namísto formální korespondence) a zefektivnění (požadavek národních parlamentů, aby Komise ve svých vyjádřeních více reagovala na jednotlivé konkrétní podněty a výhrady nár. parlamentů) do budoucna. Mpř. M. Šefčovič dále uvedl, že bylo obtížné nastavit Pracovní program Komise pro letošní rok, neboť jde o “rok institucionální obnovy”. Komise se proto musí snažit dosáhnout maxima vytýčených cílů do dubna letošního roku. Pro budoucí spolupráci Komise s českým Parlamentem mpř. M. Šefčovič nabídl poslancům a senátorům možnost organizovat ad hoc slyšení s konkrétním komisařem a expertními pracovníky EK k tématům, která by Parlament shledal problematickými a u nichž by tak uvítal bližší objasnění.

Parlamentní delegace byla přijata rovněž místopředsedou Evropského parlamentu Miguelem Angelem Martínezem Martínezem, který uvítal tuto možnost přímé komunikace s představiteli ČR a vyjádřil přání v něm pokračovat, např. v rámci pravidelných setkání COSAC. Řekl, že Česká republika vždy hrála a hraje v evropském prostoru nezanedbatelnou roli a proto jej mrzelo, že předchozí česká vláda prezentovala víceméně bez dalšího své euroskeptické a odmítavé postoje k mnohým evropským tématům a návrhům, bez ochoty k bližšímu dialogu. Pokud zejména nová Poslanecká sněmovna zaujme otevřenější a vstřícnější postoj k rozhovorům a jednáním na evropské úrovni, velmi to přivítá. Konstatoval, že konstruktivní přístup ze strany čl. zemí a jejich parlamentů je velmi žádoucí zejména v této době, kdy se existence Unie zdá být nejvíce ohrožená a současně je nejvíce potřebná. Vyjádřil obavy z toho, že nadcházející volby do Evropského parlamentu budou poznamenány nízkou volební účastí, což je odrazem toho, že lidé si neuvědomují, že EP dnes rozhoduje o 80 % evropských záležitostí. Zároveň vyjádřil politování nad tím, že v dnešní době se schopní a kvalitní lidé nechtějí angažovat v politice, a to na jakékoli úrovni, včetně komunální. Jako další významný společenský problém uvedl nedostatečnou znalost cizích jazyků a jako alarmující označil současný stav v EU, kdy, pokud odhlédneme od Angličanů, Irů a Malťanů, 80 % populace vůbec nehovoří anglicky. Na závěr setkání s českou delegací vyjádřil přání, aby si česká populace více uvědomila hodnotu a důležitost odkazu Václava Havla a byla na něj hrdá.




Evropský parlamentní týden (24. 1. 2014)
Evropský parlamentní týden (24. 1. 2014)
Evropský parlamentní týden (24. 1. 2014)
Evropský parlamentní týden (24. 1. 2014)
Evropský parlamentní týden (24. 1. 2014)



ISP (příhlásit)