Zahraniční výbor
Přijetí zahraničních návštěv

Rusko Přijetí delegace Státní dumy Ruské federace (3. 2. 2011)
Předseda zahraničního výboru přijal delegaci vedenou místopředsedou Státní dumy Ruské federace p. Alexandrem Michajlovičem Babakovem.

Dnes v poledne přijal předseda Zahraničního výboru PS PČR spolu s kolegy z tohoto výboru delegaci ruských poslanců ze Státní dumy FS RF, kterou vedl místopředseda Dumy Alexander Babakov.

Jednání se zahájila mimořádně složitou situací v Egyptě, předseda Vodrážka seznámil své kolegy s postojem ČR i se závěry úterního mimořádného jednání zahraničního výboru. David Vodrážka rovněž zmínil, že se na své nadcházející cestě do Izraele chce blíže seznámit s izraelským pohledem na celou situaci.

Dále se poslanci pochopitelně věnovali otázce terorismu a útoku na moskevské letiště Domodědovo. Vyjádřili soustrast svým ruským kolegům a diskutovali i otázky prevence, zejména v oblasti nelegální migrace. „Česká republika v rámci Shengenského systému nekontroluje vnější hranice tohoto prostoru, přesto je aktivní v otázkách ilegální migrace, zejména v oblasti její prevence“, dodává k tomu předseda Zahraničního výboru.

Důležitým tématem byla i ratifikace smlouvy START, podepsané mezi USA a RF v Praze. Ruská strana popsala proces ratifikace, který má nyní uzavřít horní komora ruského parlamentu. Při té příležitosti se otevřelo i téma protiraketového systému, kdy předseda zahraničního výboru vyjádřil přání globální spolupráce v této oblasti. V interpretaci dřívějších jednání mezi USA a ČR o umístění radarové základny v Brdech se obě strany bohužel neshodly.

Diskusi uzavřelo téma Běloruska. Někteří poslanci apelovali na své ruské protějšky, aby byli aktivnější v tlaku na režim prezidenta Lukašenka v otázce lidských práv. Zde ke shodě nedošlo, a to ani při popisu posledních prezidentských voleb, ani při debatě o následném brutálním zásahu běloruské policie. „Při jednání není vždy nutné, abychom se shodli. Jsem rád, že jsme mohli našim ruským kolegům otevřeně a bez příkras říci, co si o Lukašenkově režimu a jeho chování myslíme.“, říká David Vodrážka.

Celé jednání na závěr komentoval slovy: „Velmi si přeji, aby se naše vztahy s Ruskem dále rozvíjely, ekonomická i jiná spolupráce je pro nás nesmírně důležitá. Například téma boje proti terorismu je jedním z těch, kde – jak věřím – umíme najít společnou řeč. V několika jiných otázkách se prostě neshodneme, ale je úkolem všech, tedy i parlamentní diplomacie, toto postupně překonávat.

V Praze, dne 3. 2. 2011

Ing. David Vodrážka



Navigace sekce Zahraniční výbor



ISP (příhlásit)