Výbor pro zdravotnictví
Aktuality

Jednání lékařského poslanecko-senátorského klubu (13. 1. 2020)
které proběhlo ve středu 8.1.2020 od 17.00 h se zúčastnili poslanci VZ, v čele s předsedkyní výboru prof. V. Adámkovou.

Ve středu 8.1.2020 se na pozvání prezidenta České lékařské komory a za účasti ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha, předsedkyně zdravotního výboru Poslanecké sněmovny prof. MUDr. Věry Adámkové, předsedy zdravotního výboru Senátu MUDr. Lumíra Kantora a dalších členů zdravotních výborů obou komor Parlamentu uskutečnilo další již tradiční setkání neformálního Lékařského poslanecko-senátorského klubu s vedením  profesní samosprávy. V současnosti je členy České lékařské komory celkem 17 poslanců a 12 senátorů. I když šlo o setkání v první řadě společenské, informoval prezident komory ministra zdravotnictví i přítomné zákonodárce o plánech profesní lékařské samosprávy pro nejbližší měsíce.  

Komora stále považuje za největší problém nedostatek finančních zdrojů, který je hlavní příčinou personální devastace českého zdravotnictví. Komora se nemůže smířit s plošným porušováním zákonů, ke kterému při poskytování zdravotní péče dochází. Komora upozornila, že občané – pacienti mohou dostat pouze tolik lékařské péče, kolik jí pojišťovny skutečně zaplatí.  

Prezident ČLK informoval přítomné, že vyzval předsedu vlády Ing. Babiše k jednání o výši platby za tzv. státní pojištěnce a to v nejbližším možném termínu vzhledem k blížícímu se zahájení dohodovacího řízení o úhradách pro rok 2021.  

Komora stále prosazuje, aby obdobně jako režijní náklady, byla také cena práce nositelů výkonů v Seznamu zdravotních výkonů průběžně valorizována o inflaci a to od roku 2006. Kumulovaná míra inflace činí od roku 2006 cca. 30%. Vzhledem k tomu, že za uvedené období došlo k valorizaci ceny práce pouze jednou a to o 10% na základě dohody prezidenta ČLK s ministrem Němečkem, požaduje komora okamžitou valorizaci o 20%. Snížení reálné ceny práce lékařů o 1/5, ke kterému od roku 2006 došlo, odmítá komora nadále tolerovat.  

Díky důvěře, které se komora těší u lékařů, roste počet plných mocí, kterými komora disponuje pro dohodovací řízení. Přestože ČLK-o.s. bude pravděpodobně nejsilnějším profesním sdružením, které vyjednává v několika segmentech, odmítá ministr Vojtěch vrátit zástupce komory do tzv. Rady poskytovatelů, která již začala o úhradách na příští rok diskutovat. Prezident ČLK znovu vyzval ministra zdravotnictví, aby svůj odmítavý postoj ke komoře přehodnotil a umožnil tak korektní průběh dohodovacího řízení.  

ČLK je znepokojena nejenom porušováním zákoníku práce, ale také nedodržování pravidel pro zaměstnávání cizinců v nemocnicích a léčebnách. Tyto praktiky ohrožují bezpečnost pacientů. Přestože na konferenci pořádané odborovými organizacemi dne 10.12.2019 náměstkyně ministra MUDr. Šteflová a Ing. Rognerová slíbily, že ČLK bude pravidelně dostávat z ministerstva požadované informace, které jí umožní dodržování právních předpisů kontrolovat, do dnešního dne se tak nestalo. Prezident ČLK vyzval ministra zdravotnictví, aby zajistil plnění tohoto veřejně daného slibu.  

Na 27.2.2020 svolává ministerstvo další jednání o případné novele zákona o zdravotnických komorách. Pro ČLK má novela význam pouze v tom případě, pokud komora získá právo kontrolovat personální vybavení poskytovatelů lékařských služeb, dále právo ukládat nápravná opatření také těm poskytovatelům lékařských služeb, kteří nejsou fyzickými osobami a v neposlední řadě umožní profesní lékařské samosprávě, aby v případech obzvláště hrubého porušení pravidel, mohla pozastavit s okamžitou platností oprávnění lékaře k výkonu povolání.

Dále byly diskutovány problémy, které v současnosti lékařům přidělává nevyzkoušený a špatně fungující systém povinných elektronických neschopenek a také z pohledu lékařů zcela zbytečné změny ve způsobu předepisování elektronických receptů. Stran eNeschopenek komora požaduje přechodné období, po které by lékaři mohli neschopenky vydávat i v klasické formě. Ministryně práce Dipl.-Pol. Maláčová požadavku komory vyhovět odmítla. Stran eReceptů se prezident ČLK ohradil proti tomu, že ministerstvo zdravotnictví zdůvodňovalo změny „přáním lékařů“. Ministr Vojtěch přiznal, že mu navrhovaná změna “utekla“ a vyslovil ochotu jednat o novele vyhlášky, která od počátku roku umožňuje na jeden elektronický recept předepsat pouze jeden lék.  

Na závěr setkání seznámil prezident komory přítomné se současným stavem realizace projektu „Dům lékařů“, se stavem konta „Lékaři sobě“ a vyzval je, aby také oni zvážili jako členové ČLK poskytnutí finančního příspěvku na vybudování školícího centra a reprezentačního sídla profesní samosprávy s lékařským klubem. Lékařský stav si „Dům lékařů“ zaslouží.

 

 

 

 




Jednání lékařského poslanecko-senátorského klubu (13. 1. 2020)
Jednání lékařského poslanecko-senátorského klubu (13. 1. 2020)
Jednání lékařského poslanecko-senátorského klubu (13. 1. 2020)



ISP (příhlásit)