Forma listu přiznavacího na zbírku.

Já N. z N. vyznávám tímto listem přede všemi, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto devadesátého devátého v outerý po neděli Laetare a zavřín téhož léta v středu po neděli Judica [stalo], aby jedenkaždý z obyvatelův tohoto království na splacení lidu válečnému z ryb, z vína, masa, páleného vína jistou zbírku, počnouc od zavření sněmu ve dvou nedělích pořád sběhlých na dva terminy, totiž první při svatém Havle nejprv příštím a druhý při svatém Jiří léta příštího tisícího šestistého dal: i podle takového sněmovního snesení já napřed -psaný N. prodal jsem a prodati, též zbíti v krámích na prodej dal N. dčberův aneb kop kaprův a štik, N. věder vína, N. pinet páleného vína; z čehož mi se vedle téhož sněmovního snesení při tomto terminu N. N. kop gr. zbírky dáti přijde. Od lidí pak poddaných svých nařídiv to tím vším spůsobem, jakž sněmovní snesení ukazuje, z vína, z dobytkův na prodaj zbitých, z páleného přijal sem N. kop. gr. čsk., což vše spolu krajským berníkům odsílám. A že sem se v tom ve všem spravedlivě, tak jakž to sněmovní snesení ukazuje, zachoval, ze všeho toho, co sem prodal aneb prodati dal, tu berni zouplna sebral, také i poddaných svých, což toho od nich s dobrou bedlivostí sebráno jest, nic za sebou nezanechal, to vše přijímám k svému, svědomí. A pro lepší toho jistotu pečeť svou vlastní k tomuto listu dal sem vědomě přitisknouti. Jenž jest psán a dán etc. Však toto se při tom vymíňuje: jestliže by kdo v tom polouletí nic vína, ryb, mas, páleného, aneb toho něčeho, nač tato zbírka svolena jest, neprodal, to každý má do listu přiznavacího zejména doložiti a toho se odsvědčiti.

Forma listu přiznavacího na zbírku městům.

My purkmistr a rada města N. známo činíme tímto listem přede všemi, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta etc. devadesátého devátého v outerej po neděli Laetare a zavřín téhož léta v středu po neděli Judica [stalo], aby jeden každý z obyvatelův tohoto království na splacení lidu válečného z ryb, vína, masa, sladového [sicj pití, páleného, [...] počnouc od zavření tohoto sněmu ve dvou nedělích pořád sběhlých na dva terminy, totiž první na svatého Havla nejprv příštího a druhý na svatého Jiří léta příštího tisícího šestistého dal: i podle takového snesení sněmovního my nadepsaní purkmistr a rada města N., majíce k vybírání té zbírky dvě osoby hodné nařízené, kteréž od spolusousedův našich tak a tím vším spůsobem, jakž sněmovní snesení ukazuje, tu zbírku vybraly, od nich sme registra i peníze, což od koho vybráno jest, zouplna přijali, které se sešlo při tomto terminu N. z. N. dčberův, kop, kaprův a štik, N. věder vína, N. lák sladkého pití, N. volův uherských krmných, N. polských, X. domácích, N. krav, N. jalovic, N". telat, N. vepřův krmných, N. skopcův, beranův a kozlův, N. ovcí, jehňat, N. pinet páleného. A že sou se tíž sousedé naši v tom spravedlivě zachovali, ničehehož, pokud jim nejvýš možné bylo, žádnému nepřehlídli ani ničehož za sebou nezanechali, přijali to před námi na tu přísahu, kterou sou k té práci učinili. Od poddaných pak našich také co se jim dáti dostalo, aby se te tím vším způsobem, jakž sněmovní snesení ukazuje, vybíralo, to jsme též dostatečně nařídili, čehož se summy N. nachází. A to oboje teď příležitě berníkům krajským odsíláme. A že jsme se od osob svých také v tom vedle téhož sněmovního snesení spravedlivě zachovali, to přijímáme k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu, etc.

Forma listu přiznavacího na zbírku.

Já N. z N. vyznávám tímto listem přede všemi, jakož jest [se] svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto devadesátého devátého v outerej po neděli Laetare a zavřín téhož léta v středu po neděli Judica, stalo, aby jeden každý z obyvatelův království tohoto na splacení lidu válečnému podle téhož sněmu proti tomu ouhlavnímu nepříteli Turku svolenému z jednoho každého poddaného po jedné kopě míš. na dva terminy rozdílně z měšce svého vlastního dáti povinen byl: podle kteréhožto svolení lidi poddané své osedlé všecky sem sčísti a vyhledati dal. kterýchž se nachází osob osedlých N., a že jsem více lidí poddaných osedlých v tomto kraji N., z kderýchž zbírku při terminu N. po půl kopě míš. dáti mám, ovšem najíti a vyhledati nemohl, než těch dotčených K, to přijímám k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu pečeť svou vlastní k tomuto listu přiznavacímu přitisknouti sem dal. Jehož datum etc.

Forma listu přiznavacího od osob těch, kteréž peníze na ourocích mají.

Já N. z N. vyznávám tímto listem přede všemi, jakož jest se jisté svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta etc. devadesátého devátého v outerý po neděli Laetare a zavřín téhož léta v středa po neděli Judica, ode všech tří stavův království českého stalo, aby jeden každý z obyvatelův království tohoto, kdož lidí poddaných osedlých nemá a z nich svolených pomocí nedává, z každého tisíce kop grošův českých, cožby tak mimo dluhy své peněz na úrocích měl neb měli šest kop gr. českých, však na rozdílné terminy, totiž první v pondělí po sv. Trojici a druhý na svatého Havla vše léta tohoto devadesátého devátého dáti povinen byl (kromě vdov a sirotkův neb jiných lidí, kteříž by více statků a jmění svého nežli do jednoho tisíce kop grošův českých neměli, ti že se v to nepotahují): i podle takového sněmovního snesení já svrchu psaný N. přiznávám se, že více peněz hotových na úrocích mezi lidmi nemám, než toliko sumu N., z kderéž mi se podle dotčeného sněmovního snesení dáti dostane N.; to přijímám k svému svědomí a pro lepší toho jistotu já z počátku psaný N. pečeť svou vlastní k tomuto listu jsem přitisknouti dal. Jehož jest datum etc.

Forma listu přiznavacího z poddaných, kněží a vojákuov, na termín svatovavřinský, svatováclavský a vánoční.

Já N. z N. vyznávám tímto listem přede všemi vůbec, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl léta etc. 99. v outerý po neděli Laetare a zavřín téhož léta v středu po neděli Judica, stalo, aby na zaplacení týmž sněmem svolenému lidu válečnému každý poddaný usedlý po jedné kopě dvanácti gr. mš. rozdílně na tři terminy, totiž první při sv. Vavřinci, druhý při sv. Václavu a třetí při vánocích vše tohoto roku 99. každého terminu po čtyrymecítma gr. mís., mistr ovčák při tom každém terminu po 20 gr. a pacholek ovčácký po 10 gr. míš. a každý farář po 1 kopě míš. při týchž terminech dal a odvedl: podle kteréhožto svolení poddané své všecky jsem sčísti dal, kterýchž se nachází osob osedlých N., mistrů ovčáků K, pacholků ovčáckých N., farářův N.; a nařídiv to tím vším spůsobem, jak sněmovní snesení ukazuje, od lidí poddaných svých, od mistrů ovčáků, pacholků ovčáckých a farářův takové výš psané zbírky při terminu N. vše léta tohoto 99., čehož v jedné sumě učiní N. kop, N. grošů jsem vybral a k sobě přijal; kteroužto zbírku vybranou berníkům krajským s listem přiznavacím odsílám a že sem se v tom, jakž snesení sněmovní ukazuje, spravedlivě zachoval, to přijímám k svému svědomí. A pro lepší toho důvěrnost pečeť svou vlastní k tomuto listu sem přitiskl. Jehož jest datum etc.

Forma listu přiznavacího těm, kteříž poddaných osedlých nemají a na dvořích poplužních bydlejí.

Já N. z N. známo činím tímto listem přede všemi, jakož jest se jisté svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto etc. 99. v outerej po neděli Laetare a zavřín téhož léta v středu po neděli Judica, stalo, aby jedenkaždý z obyvatelův tohoto království, kterýž toliko dvůr poplužní bez lidí poddaných osedlých má a jiných pomocí neskládá, z dvoru toho tolik jako dědinníci a dvořáci, totiž šest kop míš. na tři terminy rozdílně, totiž na zejtří svatého Vavřince, druhý na zejtří sv. Václava, třetí v pondělí po vánocech, vše tohoto roku 99. vždy po dvou kopách berníkům krajským dávati a odvozovati byl povinen: i podle takového sněmovního snesení já svrchu-psaný N. přiznávám se, že žádných lidi poddaných osedlých nemám, kromě dvoru poplužního N., na němž bydlím, z kderéhož mi se vedle téhož svolení sněmovního na tři terminy rozdílně svrchu dotčené dáti dostane N. To přijímám k svému svědomí a pro lepší toho jistotu já z počátku psaný N. pečeť svou vlastní k tomuto listu jsem přitisknouti dal.

Forma listu přiznavacího z komínův.

Já N. z N. vyznávám tímto listem přede všemi, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta etc. 99. v outerý po neděli Laetare a zavřín téhož léta v středu po neděli Judica, stalo, aby jedenkaždý z obyvatelův království tohoto na zaplacení lidu válečnému ze všech zámkův, hradův, tvrzí, sídel a obydlí JMCské panských a rytířských, nicméně i z domův, na kterýchž by lidé stavu panského a rytířského i osob městských své obydlí měli, též ze všech hrazených měst, předměstí JMCské a JíMCové panských a rytířských z každého komínu, kterýž by nad střechu vycházel, po dvacíti gr. míš. na dva terminy, totiž první v pondělí po sv. Trojici a druhý na sv. Havla léta tohoto etc. vždy po desíti gr. míš. dáti povinen byl: podle kteréhožto svolení všecky komíny z zámku, hradu, tvrze, sídla a obydlí, též z hrazeného města a předměstí sem sčísti a vyhledati dal, kterýchž se nachází N. a že jsem více komínův na N., z kderýchž zbírku při tomto terminu N. dáti mám, ovšem najíti a vyhledati nemohl, než těch dotčených N., to přijímám k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu pečeť svou vlastní k tomuto přiznavacímu listu jsem přitiskl. Jehož datum etc.

Forma listu přiznavacího městům z komínův.

My purkmistr a rada města N. známo činíme tímto listem přede všemi, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta etc. devadesátého devátého v outerý po neděli Laetare a zavřín téhož léta v středu po neděli Judica, stalo, aby jeden každý z obyvatelův království tohoto na splacení lidu válečného z jednoho každého komínu po dvacíti gr. míš. na dva terminy, první v pondělí po svaté Trojici a druhý na sv. Havla vše léta tohoto devadesátého devátého po desíti gr. míš. dáti povinen byl: i podle takového snesení sněmovního my purkmistr a rada N. majíce k vybírání té zbírky z dotčených komínův dvě osoby hodné nařízené, kteréž od spolusousedův našich tak a tím vším spůsobem, jakž snesení sněmovní ukazuje, tu zbírku vybraly, a od nich jsme registra i peníze, což od koho vybráno jest, zouplna přijali, kterýchž se našlo N.; a že jsou že tíž sousedé naši v tom spravedlivě zachovali, ničehehož pokud jim nejvýš možné bylo, žádnému nepřehlídlí a nevypustili, ani ničehehož za sebů nenechali, přijali to před námi na tu přísahu, kterouž jsou k té práci učinili. Což teď příležitě berníkům krajským odsílajíc, že sme se od osob svých tak v tom vedle téhož snesení sněmovního spravedlivě zachovali, to přijímáme k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu pečeť naši městskou menší k tomuto listu přiznavacímu přitisknouti sme dali. Jehož datum etc.

Forma listu přiznavacího na posudné.

Já N. z N. vyznávám tímto listem, že jsem od N. až do N. v tom jednom kvartálu v pivovaře mém N. piva svařiti N. dal, z kteréhož mi se vedle svolení sněmovního z jednoho každého věrtele, [...] čehož se sejde v tom čase N. kop gr. českých, kteréž teď s registry a listem přiznavacím výběrčímu krajskému odsílám. A že jsem více v tom času piva bílého ani ječného svařiti a na prodaj vystaviti nedal, jenžby z něho posudné dáno býti mělo, mimo to, což tak odsílám, to jest v pravdě tak, to přijímám k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu k tomuto listu pečeť svou vlastní jsem přitiskl. Jehož datum N.

Forma reversu nejvyšším rytmistrům, hejtmanům anebo befehlichshaberům nad rejthary a lidem pěším.

Já K známo činím tímto listem, jakož jest mne JMt Římský císař, Uherský a česky etc. král etc., pán náš nejmilostivější, za nejvyššího, rytmistra, hejtmana anebo befehlichshobera nad rejthary anebo pěším lidem do svého pštolunku milostivě přijíti a naříditi ráčil, což znajíce se tím povinen býti, to všecko podniknouti a všemu tomu dosti činiti, což jest mně svatá říše v Špejru léta sedmdesátého a léta šedesátého sedmého o tom nařídila, že podle toho, mocí listu tohoto slibuji a bez přerušení připovídám: předně, že lid, pod správu mou přináležející, tažením skrze zemi žádnému nižádný škody ani jakého ublížení, nicméně i chudým poddaným lidem nižádného obtížení činiti nebudou, nýbrž což tak spotřebují, to že všecko zcela a zouplna zaplatí; za čež za všecko já sám jistcem a dlužníkem býti a zaplatiti chci a mám. Chci také každého času, když se k hranicím tohoto království přitáhne i také když se skrze království toto potáhne, při jedné každé rotě rytmistra jednoho aneb jiného na místě jeho naříditi, který by jméno své v místech těch, kudy se potáhne, oznámil, aby se mohlo věděti, že jsem já ten lid vojenský najímal, tak jestliže by se v čem nenáležitě chovali, aby ke mně o to hledíno bylo.

Druhé, jsem povinen lid válečný ode mne najatý [k] tomu vésti, tak aby se ve všech věcech vedle landfridu, nařízení a snesení svaté říše zachovali, a v tom všecko jmění a statek svůj, na čem a kdež by ten koli byl zůstával a se našel, tímto listem zavazuji, a nejlepší formou, jakž by býti mohlo, zastavuji. A pro další toho důvěření a všech nahoře psaných artikulův zdržení já N. dožádal sem se N. N. jakožto rukojmův, že jsou se za mne jakožto hejtmana a jistce v rukojemství postavili, že vedle nařízení svaté říše to všecko činiti chci tak a tímto spůsobem: jestliže bych v jednom anebo víceji již oznámeným a ode mne připověděným artikuli se neposlušným anebo nedbanlivým našel, a tak přípovědi své dosti neučinil, že netoliko já, ale také i oni rukojmové moji společně neb rozdílně všecky škody a outraty, jakž by se na kterým místě spravedlivě našly a vyhledaly, beze všeho prodlévání zapraviti máme a chceme a to vše sedle před psaných Špejrských a Řezenských snešeni, a to pod zastavení a ztracení (jakž napřed psáno) našich jmění a statkuov. Tomu na svědomí a pro zdržení toho jsem já N. jakožto jistec a my N. a N. jakožto rukojmové jeho a zaň jeden každý z nás pečeti své vlastní přitiskli sme k tomuto list reversnímu. Jenž jest psán a dán etc.

Závěrek sněmu.

Avšak toto naše svolení sněmovní, kteréž z žádné povinnosti, než na milostivou žádost JMCské z své svobodné dobré vůle mimo všecka jiná léta a daně přes paměti lidské i nad možnosti své a poddaných svých všickni tři stavové království Českého jsme učinili, není a býti nemá k žádné ujmě, škodě a nějakého protržení privilegiím, právům, svobodám, ani starobylým zvyklostem a po řádkům našim, nyní i na časy budoucí a věčné. A JMCská také nám na to jako i na předešlá naše svolení podle milostivého svého uvolení revers dostatečný a jestliže by předešle který ještě odveden nebyl, též milostivě dáti míti ráčí.

Relatorové stavu panského: ! Volf Novohradský z Kolovrat a na Lnářích a Vopálce,

Petr Vok z Rožmberka a na českém Krumlově, vladař ; JMCské rada.domu Rožmberského.

Adam mladší z Valdštejna na Hrádku nad Sázavou

Kryštof z Lobkovic na Tachově a Pátku, JMti Římského císaře rada, komorník a nejvyšší komorník království Českého a téhož království nejvyšší komrmistr a president nad apellacími.

Václav nejstarší Berka z Dubé a z Lipého a na Rychmburce, Budišově a Osovým, nejvyšší sudí království českého.

Adam z Šternberka na Bechyni a Sedlci, JMti Římského císaře rada a nejvyšší sudí dvorský království Českého a hejtman Nového města Pražského.

Joachym Novohradský z Kolovrat a na Košátkách a Buštěhradě, purkrabě Karlštejnský.

Jan Jiří z Švanberka na Ronšperce, Boru a Vorlíku, JMCské rada.

Volf Novohradský z Kolovrat a na Lnářích a Vopálce, JMCské rada

Adam mladší z Valdštejna na Hrádku nad Sazavou a Lovosicích, JMCské rada a komorník

Voldřich Joachym z Hradce na Hradci a Telči, JMCské rada

Hertvík Zejdlic z Šenfeldu na Polné a Chocni, JMCské rada a JíMCové jakožto králové české měst podkomoří.

Matouš Děpolt z Lobkovic a na Strakonicích, nejvyšší mistr převorství království Českého,

Heřman z Říčan a na Kosové Hoře, JMCské rada.

Bohuslav Joachym Hasištejnský z Lobkovic na Mladém Boleslavi a Kosmonosích, JMCské rada.

Jan Václav z Lobkovic na Běronicích a Veltrubech. JMCské rada a hejtman Starého města Pražského.

Adam Havel z Lobkovic na Duchcově a Střekové.

Ferdinand Šlik z Holejče, hrabě z Pasounu a z Lokte, JMCské rada nad apellacími.

Jan z Vrtby a na červeným Hrádku.

Karel Mračky z Dube a na Pyšelích.

Zikmund Smiřický z Smiřic a na Skalách, JMCské mundšenk.

Teobald Švihovský z Ryžmberka a z Švihová a na Horažďovicích, JMCské kráječ.

Jan Novohradský z Kolovrat a na Kosatkách, JMCské mundšenk.

Hynek z Roupova.

Arnošt Leskovec z Leskovce na Nové Bukové a Těšenově.

Joachym starší Spanovský z Lisova a na Loutkově.

Kryštof Arnošt Spanovský z Lisova a na Loutkové.

Relatorové stavu rytířského:

Jan z Klenového a z Janovic na Zinkoveeh a Žitíně, JMCské rada a nejvyšší písař království Českého.

Václav Ples Heřmanský z Sloupna a na Stolanech, purkrabě Karlštejnský.

Jan z Vřesovic a z Doubravské Hory, JMCské rada, purkrabě kraje Hradeckého a nejvyšší jagrmistr království Českého.

Ilendrych Kapoun z Svojkova a na Běroničkách, JMCské rada.

Kryštof Vratislav z Mitrovic a na Lochovicích, JMCské rada.

Ctibor Tiburcí Zďárský ze Zdaru a na Kladně, JMCské rada.

Václav Bechyně z Lažan a na Dlouhé Lhotě, JMCské rada.

Jindřich z Písnice a na Hertmberce, JMCské rada a prokurátor v království českém.

Přech z Hodčjova na Milivště a Tloskově, JMCské rada.

Kašpar Kaplíř z Sulevic a na Zvěstově, JMCské rada a správce ouřadu hejtmanského hradu Pražského.

Václav Budovec z Budova, JMCské rada při apel-lacích.

Jiřík mladší Vratislav z Mitrovic a na Zalší, purkrabě hradu Pražského.

Joachvm Kalenice z Kalenic a na Zručech.

Jiřík starší Vratislav z Mitrovic a na Humburcích.

Kryštof Václav Kapoun z Svojkova a na Hlušících.

Václav Pétipeský z Chýš a z Egrberka a na Blahoticích.

Václav Věžník z Věžník a na Věznicích.

Adam Zapskej z Zap a na Dubci.

Bohuslav Horňatecký z Dobročovic, na Žabonosích a Zbraslavicích.

Jan Vrabský z Vrabí.

Vratislav z Mitrovic a na Všeradicích.

Jindřich Předenice z Předenic.

Voldřich starší Svatkovskej z Dobrohoště.

Jiří Vančura z Řehnic a na Studence.

Vladislav Hozlaur z Hozlau.

Karel častovec Myška ze Žlunic.

Jaroslav Kaplíř z Sulevic.

Václav Mitrovský z Nemysle.

Jeroným čejka z Olbramovic na Chválách a Dolejších Počernicích.

Jan Voračickej z Paběnic.

Zikmund Sluzský z Chlumu a na Tuchoměřicích.

Hendrych Hohmut z Harasova a na Radonicích.

Zdeslav Kaplíř z Sulevic a na Zelenících.

Vilím Ruth z Dírného na Nové Lhotě a Jerným.

Bohuchval Ruth z Dírného a na Dušníkách.

Vratislav z Mitrovic na Mníšku.

Václav Vratislav z Mitrovic na Litni.

Mikuláš Španovský z Lisova na Pacově a Miličíně.

Václav starší Počepický z Počepic na Korkyni.

Jan Vilím Chanovský Dlouhoveský z Dlouhé vsi a na Rabí.

Jan Sluzskej z Chlumu a na Klecanech.

Šťastnej Vamberskej z Rohatec.

Jan Kuneš z Lukovec a v Kníně.

Karel Korka z Korkyně na Suchým dole a Vostrově.

Ctibor Šanovec z Šanova.

Václav z Kaliště a z Ottrsfeldu.

Pražané všech tří měst Pražských, Horníci a jiní poslové z mést království Českého přiznali se na místě svém i na místě jiných spolusouseduov svých, od kterýchž k tomu jednání sněmovnímu vysláni byli.




Přihlásit/registrovat se do ISP