Forma listu přiznavacího těm, kteříž lidi poddaných osedlých nemají, kromě dvorův poplužních, na nichž bydlejí.
Já N. z N. známo činím tímto listem přede všemi, jakož jest, se jisté svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto etc. devadesátého osmého v pátek den Svátosti a zavřín téhož léta v pátek po neděli Jubilate [ode všech tří stavův království Českého stalo], aby jeden každý z obyvatelův tohoto království, kterýž toliko dvůr poplužní bez lidí poddaných osedlých má a jiných pomocí neskládá, z dvoru toho tolik jako dědiníci a dvořáci, totiž šest kop míšeňských na terminy tři rozdílně, totiž na zej tří svatého Vavřince, drahý na zejtří svatého Vácslava, třetí v pondělí po Vánocech vše tohoto roku 98. vždy po dvou kopách berníkům krajským dávati a odvozovati byl povinen: i podle takového sněmovního snesení já svrchu psaný N. přiznávám se, že žádných lidí poddaných osedlých nemám kromě dvoru poplužního Jí., na němž bydlím, z kderéhož mi se vedle téhož svolení sněmovního na tři terminy rozdílně svrchu dotčené dáti dostane N. To přijímáni k svému svědomí a pro lepši toho jistotu já zpočátku psaný N. pečeť svou vlastní k tomuto listu jsem přitisknouti dal.
Forma listu přiznavaciho z komínův.
Já N. z N. vyznávám tímto listem přede všemi, jakož jest [se] svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta etc. devadesátého osmého v pátek den Svátosti a zavřín téhož léta v pátek po neděli Jubilate, stalo, aby jeden každý z obyvatelův království tohoto na zaplacení lidu válečnému ze všech zámkův, hradův, tvrzí, sídel a obydlí JMCské, panských a rytířských, nicméně i z domův, na kterýchžby lidé stavu panského a rytířského i osob městských své obydlí měli, též ze všech hrazených mést, předměstí JMCské, JíMCové, panských a rytířských z každého komínu, kterýžby nad střechu vycházel, po dvadcíti groších míšeňských na dva terminy, totiž první v pondělí po svaté Trojici a druhý na svatého Havla léta tohoto etc. vždy po desíti groších míšeňských dáti povinen byl: podle kteréhožto svolení všecky komíny z zámku, hradu, tvrze, sídla a obydlí, též z hrazeného města a předměstí jsem sčísti a vyhledati dal, kterýchž se nachází K, a že jsem více komínův na N., z kterýchž sbírku při tomto terminu X. dáti mám, ovšem najíti a vyhledati nemohl, než těch dotčených N., to přijímám k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu pečeť svou vlastní k tomuto přiznavacimu listu jsem přitiskl, jehož datum etc.
Forma listu přiznavacího městům z komínův.
My purkmistr a rada města N. známo činíme tímto listem přede všemi, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta oc. devadesátého osmého v pátek den Svátosti a zavřín téhož léta v pátek po neděli Jubilate, stalo, aby jeden každý z obyvatelův království tohoto na splaceni lidu válečného z jednoho každého komínu po dvacíti groších míšeňských na dva terminy, první v pondělí po svaté Trojici a druhý na svat. Havla vše léta tohoto devadesátého osmého po desíti groš. míšeňských dáti povinen byl: i podle takového snesení sněmovního my purkmistr a rada X. majíce k vybírání té sbírky z dotčených komínův dvě osoby hodné nařízené, kteréž od spolusousedův našich tak a tím vším spůsobem. jakž snesení sněmovní ukazuje, tu sbírku vybraly, od nich jsme registra i peníze, což od koho vybráno jest, zouplna přijali, kterýchž se našlo N.; a že jsou se tíž sousedé naši v tom spravedlivě zachovali, ničehehož, pokudž jim nejvýš možné bylo, žádnému nepřehlédli a nevypustili, ani ničehož za sebou nenechali, přijali to před námi na tu přísahu, kterouž jsou k té práci učinili. Což teď příležitě berníkům krajským odsýlajíc že sme se od osob svých tak v tom vedle téhož snesení sněmovního spravedlivě zachovali, to přijímáme k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu pečeť naši městskou menší k tomuto listu přiznavacimu přitisknouti sme dali. Jehož datum etc.
Forma reversu nejvyšším rytmistrům, hejtmanům anebo befelichshaberům nad rejtary a lidem pěším.
Já N. známo činím tímto listem, jakož jest mne JMt Římský císař, Uherský a Český etc. král etc., pán náš nejmilostivější, za nejvyššího, rytmistra, hejtmana anebo befelichshabera nad rejtary aneb pěším lidem do svého pštoluňku milostivě přijíti a naříditi ráčil, což znajíce se tím povinen býti. to všecko podniknouti a všemu tomu dosti činiti, což jest mně svatá říše v Špejru léta sedmdesátého a léta šedesátého sedmého o tom nařídila, že podle toho mocí listu tohoto slibuji a bez přerušení připovídám: předně, že lid pod správu mou přináležející tažením skrze zemi žádnému nižádné škody ani jakého ublížení nicméně i chudým poddaným lidem nižádného obtížení činiti nebudou, nýbrž, což tak spotřebují, to že všecko zcela a zouplna zaplatí, začež za všecko já sám jistcem a dlužníkem býti a zaplatiti chci a mám. Chci také každého času, když se k hranicím tohoto království přitáhne, i také když se skrze království toto potáhne, při jedné každé rotě rytmistra jednoho anebo jiného na místě jeho naříditi, kterýby jméno své v místech těch, kudy se potáhne, oznámil, aby se mohlo věděti, že jsem já ten lid vojenský najímal, tak jestli žeby se v čem nenáležité chovali, aby ke mně o to hledíno bylo.
Druhé jsem povinen lid válečný ode rnne najatý k tomu vésti, tak aby se ve všech věcech vedle landfridu, nařízení a snesení svaté říše zachovali, a v tom všecko jmění a statek svůj na čem a kdežby ten koli byl, zůstával a se našel, tímto listem zavazuji a nejlepší formou, jakžby býti mohlo, zastavuji. A pro další toho důvěření a všech nahořepsaných artikulův zdržení já N. dožádal jsem N. N. jakožto rukojmův, že jsou se za mne jakožto hejtmana a jistce v rukojemství postavili, že vedle nařízení svaté říše to všecko činiti chci tak a tímto spůsobem, jestližebych v jednom anebo víceji již oznámeným a ode mne připověděným artikuli se neposlušným anebo nedbanlivým našel a tak přípovědi své dosti neučinil, že netoliko já. ale také i oni rukojmové moji společně neb rozdílně všecky škody a o útraty, jakžby se na kterým místě spravedlivě našly a vyhledaly, beze všeho prodlévání zapraviti máme a chceme, a to vše vedle předepsaných Špejrských a Řezenských snesení a to pod zastavením a stracením (jakž napřed psáno) našich jmění a statkův. Tomu na svědomí a pro zdržení toho jsem já X. jakožto jistec a my N. a N. jakožto rukojmové jeho a zaň jeden každý z nás pečeti své vlastní přitiskli jsme k tomuto listu reversnímu. Jenž jest psán a dán oc.
Závěrek sněmu.
Avšak toto naše svolení sněmovní, kteréž z žádné povinnosti, než na milostivou žádost JMCské z své svobodné dobré vůle mimo všecka jiná léta a daně přes paměti lidské i nad možnosti své a poddaných svých všickni tři stavové království Českého jsme učinili, není a býti nemá k žádné ujmě, škodě a nějakému protržení privilegiím, právům, svobodám ani starobylým zvyklostem a pořádkům našim nyní i na časy budoucí a věčné, a JMCská také nám na to jako i na předešlá naše svolení podle milostivého svého uvolení revers dostatečný, a jestližeby předešle který ještě odveden nebyl, též milostivě dáti míti ráčí.
Relatorové stavu panského:
Petr Vok z Rožmberka a na českém Krumlově, vladař domu Rožmberského.
Kryštof z Lobkovic na Tachově a Pátku. JMti Římského císaře rada, komorník a nejvyšší komorník království Českého a téhož království nejvyšší komrmistr a president nad apellacími.
Václav nejstarší Berka z Dubé a z Lipého a na Rychmburce, nejvyšší sudí království Českého a JMti Římského císaře rada.
Adam z Šternberka, na Bechyni a Sedlci, JMti Římského císaře rada a nejvyšší sudí dvorský království Českého a hejtman Nového města Pražského.
Joachym Novohradský z Kolovrat a na Kosatkách a Buštěhradě oc, purkrabě Karlštejnský.
Jan Jiří z Švanberka na Ronšperce, Boru a Vorlíku, JMCské rada.
Volf Novohradský z Kolovrat a na Lnářích a Vopálce, JMCské rada.
Jan Sezima z Sezimova Oustí, JMCské rada a dědičnej kráječ království Českého.
Adam mladší z Valdštejna, na Hrádku nad Sázavou a Lovosicích, JMCské rada a komorník.
Voldřich Joachym z Hradce a na Hradci a Hluboké, JMCské rada.
Hertvík Zejdlic z Šenfeldu, na Polné a Chocni, JMCské rada a JíMCové jakožto králové České měst podkomoří.
Matouš Děpolt z Lobkovic a na Strakonicích, nejvyšší mistr převorství království českého.
Heřman z Říčan a na Kosově Hoře, JMCské rada.
Bohuslav Joachym Hasištejnský z Lobkovic a na Mladé Boleslavi a Kosmonosích, JMCské rada.
Karel z Vartmberka a na Svijanech, JMCské rada.
Štefan Jiří z Šternberka a na Votici, JMCské rada.
Jiří z Talmberka a na Jankově, JMCské rada.
Jan Václav z Lobkovic na Běronicích a Veltrubech, JMCské rada a hejtman Starého města Pražského.
Ladslav z Šternberka a na Zelené Hoře, JMCské rada.
Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburku a na Budyni, JMCské rada.
Jan Rudolf Trčka z Lípy a na Želivě, JMCské rada.
Hendrych z Vartmberka, na Kamenici a Zvířeticích, dědičnej truksas království českého.
Bohuslav Křinecký z Koňova na Dětenicích, Vlčicích a Novém Ronově.
Ferdinand Šlik z Holejče, hrabě z Pasounu a z Lokte, JMCské rada nad apellacími.
Joachym Adršbach z Dubé a z Náchoda.
Kašpar z Žerotína a na Nových Dvořích.
Zikmund Smiřický z Smiřic, na Skalách, Dubu a Fridštejně, JMCské mundšenk.
Adam starší z Valdštejna a na Sedčicích, JMCské mundšenk.
Teobald Švihovský z Ryzmberka a z Švihová a na Horažďovicích, JMCské kráječ.
Václav Ludvíkovský Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, JMCské firšnejder.
Linhart Kolon z Felzu a na Andělské Hoře.
Karel Mracký z Dubé a na Pyšelích.
Jan Kavka Říčanský z Říčan a na Cehnicích, JMCské kráječ.
Henyk z Valdštejna na Dobrovici, Kunstberce a Štěpanicích.
Hynek z Roupova.
Jan z Valdštejna etc.
Jan z Roupova, na Roupově aTizbicích [sic].
Jaroslav Trčka z Lípy.
Václav Záruba z Hustiřan a na Žumberce.
Relatorové stavu rytířského:
Jan z Klenového a z Janovic, na Žinkovech a Žitíně, JMCské rada a nejvyšší písař království Českého.
Humprecht Černín z Chuděnic a na Chuděnicích, JMCské rada a podkomoří království Českého.
Jan z Vřesovic a z Doubravské Hory, JMCské rada a purkrabě kraje Hradeckého.
Hendrych Kapoun z Svojkova a na Běroničkách, JMCské rada.
Kryštof Vratislav z Mitrovic a na Lochovicích, JMCské rada.
Ctibor Tiburcí Žďárský ze Žďáru a na Kladně, JMCské rada.
Václav Bechyně z Lažan a na Dlouhé Lhotě, JMCské rada.
Jindřich z Písnice, JMCské rada a prokurátor JMti v království Českém.
Adam Předenice z Předenic a na Dešenicích, JMCské rada.
Přech z Hodějova na Milivště a Tloskově, JMCské rada.
Jiřík mladší Vratislav z Mitrovic a na Zalší, purkrabě hradu Pražského.
Václav Budovec z Budova, JMCské rada nad apel-lacími.
Václav Pétipeský z Chýš a z Egrberkn a na Blahoticích.
Kryštof Václav Kapoun z Svojkova a na Hlušících.
Adam Hrzaň z Harasova na Skalce, Landškrouně a Landšperce.
Václav starší Hochauzar z Hochauzu a na Pšovlcích.
Jeroným Čejka z Olbramovic a na Chválách.
Adam z Klenového a z Janovic a na Přestavlcích [přetrženo] nepřiznal se.
Vladislav Hozlaur z Hozlau.
Jindřich Vintíř z Vlčkovic a na Kolnici.
Jan Béšín z Běšín a na Řešihlavech.
Václav Mitrovský z Nemysle.
Zikmund Sluzský z Chlumu a na Tuchoměřicích.
Sebestian Lažanskej z Bukové na Břeskn.
Jan Služský z Chlumu a na Klecimech.
Pražané, Horníci a jiní poslové z měst království Českého přiznali se na místě svém i na místě jiných spolusousedův svých, od kterýchž k tomu jednání sněmovnímu vysláni byli.