Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(17.00 hodin)

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, děkuji za tento dotaz. Chtěl bych úvodem zdůraznit, že v roce 2025 nedošlo k žádnému krácení finančních prostředků pro odborné vzdělávání jako celek, naopak, ty prostředky výrazně rostly, protože financování zejména úvazků pod PHmaxy probíhá standardním způsobem podle zákona, a celkové prostředky na odborné školství meziročně vzrostly.

Je také vidět, že nedochází k žádnému přerozdělení prostředků mezi všeobecným vzděláním a odborným vzděláním v neprospěch odborného vzdělávání. V roce 2024 byly přepočtené výdaje na jednoho žáka ve všeobecném vzdělání cirka 93 000 korun ročně, zatímco v odborném vzdělávání s diferencemi podle odborů to bylo mezi 94 a 130 000 korunami, tedy v oblasti financování pedagogické práce by nemělo docházet k nějakým poklesům ani na úrovni jednotlivých oborů, ale skutečně v roce 2025 se v normativech, třeba pro soukromé odborné školství, promítají některé negativní vlivy z minulého roku, protože to financování se zakládá na výdajích veřejných v minulém roce, takže se tam projevuje do jisté míry dopad konsolidačního balíčku. A došlo k úpravě některých klastrů či česky shluků oborů, které určují normativní financování v oblasti nepedagogické práce, a tam skutečně došlo k přesunu některých oborů a na úrovni jednotlivých oborů mohlo dojít k nějakému posunu. Chtěl bych ale říct, že ty změny byly projednány s reprezentanty odborného školství standardním způsobem, a nedošlo tam k žádnému rozporu.

Tedy jsem připraven případně pátrat detailněji a musím přiznat, že formulace otázky té interpelace nebyla tak specifická, abych mohl dohlédnout na rovinu konkrétních oborů. Určitě jsem připraven se tím zabývat a nabízím k tomu, buď přímo, nebo na školském výboru, další debatu, protože rád se podívám na ta data co nejpodrobněji, abych viděl, jestli tam nedochází k něčemu, co by nebylo fér vůči některým skupinám oborů.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji, pane ministře, za odpověď. A táži se pana poslance, zdali má doplňující dotaz? Prosím.

 

Poslanec Stanislav Fridrich: Děkuji, pane ministře, za nabídku i za to, že se tím budete zabývat. Já vám ten podklad, kterým jsem dostal přímo ze střední průmyslové školy předám, kde jsou ta čísla spočtená. Ale víte, ono jako problémů financování ve školství je tolik, že prostě celý sektor školství začíná být nervózní, a třeba konstatování, že za čtyři měsíce nepedagogických pracovníků budou pokryty, ale co bude dál jako, to řešeno není. Ale není to moje interpelace, o které jsem se teď zmínil, takže tady ocením, pokud se tím budete zabývat - a jestli mi dáte odpověď, kterou já budu moci poskytnout dotazovatelům.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji, pane poslanče. Ano a pan ministr už nemá zájem o další odpověď, tudíž tuto interpelaci končím, je vyčerpána.

A v tuto chvíli poprosím pana kolegu Huberta Langa, který je na řadě a bude interpelovat pana vicepremiéra Víta Rakušana. Prosím.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuju, pane místopředsedo. Dobrý den, pane ministře. Moje interpelace se týká paktu víz a migrace, nazval jsem to - kapacity cizinecké policie. Minulý týden jsme v devadesátce neumožnili váš návrh, který chtěl některé ty věci jakoby urychlit. Jeden z důvodů, který máme, že se nám to jakoby nelíbí, je to, že ve své podstatě v návrzích se například hovoří o tom, že se bude provádět u azylantů nebo u lidí, kteří budou zachyceni na území, bezpečnostní screening, že se bude provádět zdravotní screening v těch zařízeních, že se budou posilovat kapacity detenčních zařízení a všichni lidé, kteří budou takto zachyceni, tak by měli být umístěni do detenčních zařízení.

V současné době tedy - já jsem to (o tom) dneska hovořil tady dneska dopoledne - v Německu vzniká nová vláda. Párkrát jsme se už o tom bavili - pakliže byste měl tedy informace, jak to tedy pokračuje, zda opravdu Němci budou v rámci uzavření státní hranice odepírat vstupy lidem, kteří žádají o azyl, a budou nám ty osoby vracet, tak: jakou formou je budeme přebírat, kde je budeme přebírat - protože dneska je postup nejednotný, na saském úseku se nějaké informace české policii sdělují, na bavorském úseku se nesdělují - a hlavně, kdo to bude dělat? A to je to, co mě nejvíce trápí, protože se potýkáme s odchodovostí od policie, každý měsíc kolem 120 lidí odchází ze všech různých služeb, ale samozřejmě je tím dotčena i služba cizinecké policie jako specializovaná služba.

Chtěl jsem se zeptat, jak to chcete zajistit? Jaké máme kapacity těch odborů? Víte dobře, že jsme se o tom bavili i na bezpečnostním výboru, kdy jsme dávali určité návrhy, aby se třeba navýšily kapacity tříd v Holešově, případně v Hrdlořezích pro cizineckou policii - prostě jestliže máme přípravu náběhu vízového migračního paktu, tak já vám vytýkám, v uvozovkách, to, že měli jsme ty kapacity směřovat, i když každá služba chce samozřejmě - dopravka, kriminálka, pořádková policie - do služby cizinecké a pohraniční policie. A já se domnívám, že se to zatím nestalo. Potom ještě dám doplňující otázku. Děkuji za vaši odpověď.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji za dodržení času. A pan ministr v tuto chvíli má svou pětiminutovku. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuju, pane místopředsedo. Děkuju, vaším prostřednictvím, pane poslanče, za interpelaci. Krátce několik faktů a i - ale bezprostřední reakce na vás, nebudu říkat věci, na které jste se neptal.

Za prvé, devadesátka. To já vůbec nevyčítám. A chci to říct ještě jednou a řekl jsem to třikrát. Dát veto na devadesátku je zcela legitimní, naopak jsem nabízel to, že ve druhém čtení jsou i kapacity úředníků Ministerstva vnitra k dispozici na to, aby vám pomohli napsat legislativně správně technicky formulovaný pozměňovací návrh, který by vám dával logiku. Na to já jsem upozorňoval a opravdu s tím nemám problém a víte, že jsme tímhle způsobem spolu spolupracovali i u lex Ukrajina VII, a dokonce řada vašich pozměňovacích návrhů byla podpořena. Co mě na tom mrzí, je to, že ta vážně míněná odborná diskuse nad tím návrhem - a ta první byla čistě odborná, dokonce bez mé účasti osobně, byli tam odborníci z Ministerstva vnitra, kteří chtěli jednotlivosti připravovat, odpovídat i na tyto otázky, odpovídat na všechny otázky týkající se předkládaného návrhu jednotlivých ustanovení, tehdy všechny strany kromě hnutí ANO využily možnost se téhle odborné platformy zúčastnit, potom - chápu, to už byl političtější formát - druhá schůzka den před hlasováním jedna opoziční strana, a to Pirátská, se toho účastnila. Opět jsme si procházeli za přítomnosti expertů z Ministerstva vnitra jednotlivé body a snažili jsme se ten proces nějak nastínit a říci si.

Ještě jednou bych chtěl vyzvat všechny: nebraňme se odborné diskusi, je to věc přesahující volební období. My budeme pořádat další formáty, kde se o tomhle můžeme společně bavit. Chápu, že předvolební kampaň je v tomhle nepříjemná, ale pojďme to ještě jednou zkusit. Řada těch věcí se tam samozřejmě odpoví.

Je potřeba zdůraznit, že my jsme v kontaktu i s německým prostředím, snažíme se vstoupit do kontaktu i s budoucími německými ministry a už neoficiálně se k nějakému jménu dostávám a to jednání bych měl mít brzy a budeme se okamžitě bavit o tom, jaký režim oni hodlají na hranicích zavést, koneckonců ale my třeba vůči Slovensku podobný přístup uplatňujeme taky. To není tak, že by tady byly nějaké výrazné rozdíly v tom, jak Německo přistupuje k nám, a posléze my k našim dalším sousedům. Ale abych odpověděl přesně. Co se týče cizinecké policie, tak tam je především potřeba navýšit kapacitu na vnější schengenské hranici, kterou v České republice představují mezinárodní letiště, máme jich vícero. Tito policisté se budou zabývat screeningem osob, eskortováním osob k dalším policejním úkonům - a tady už se bavíme o navýšení kapacity cirka o 50 policistů v téhle chvíli, to je ten plán, který má být.

Další navýšení personálních kapacit se bude týkat výkonu nucených návratů nelegálně pobývajících cizinců do příslušných států a tyto kapacity zatím nejsou přesně specifikovány, protože se samozřejmě řeší ještě ten model i v návaznosti na legislativu, kterou teprve máme v Poslanecké sněmovně schválit, a posléze v Senátu, případně podepíše pan prezident. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP