Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(17.10 hodin)
(pokračuje Vít Rakušan)
Ale určitě se to vyspecifikuje během těch nejbližších týdnů a měsíců. Co už je teď jasné, na tu vnější schengenskou hranici by se jednalo o 50 policistů obecně. To, že to souvisí s vaší další interpelací, na kterou se asi nedostane vzhledem k času, souvisí to samozřejmě s tím, že se nám musí povést i v souznění s tím, že se mají zvyšovat odměny vojákům, zvyšovat odměny i policistům. Už v letošním roce, dostali přidáno v lednu 2 500, potažmo 2 650 korun. Je to o tisícovku více, než letos dostali vojáci. A my, co jsme se na vládě dohodli, na tom zasedání, které samozřejmě bylo velmi plné diskuse, že to budeme řešit jako jeden balík. To znamená, paní ministryně bude předkládat schválení svého nařízení vlády o tarifech. A v té chvíli my řešíme v jednom balíku i zvyšování odměn pro policisty a hasiče. Bezpečnost je jedna a vláda o tom a o jejich odměňování také jako o jednom tématu musí jednat. Považuji to za logické.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, pan poslanec má doplňující dotaz. Prosím.
Poslanec Hubert Lang: Děkuju, pane ministře. Samozřejmě jedna minuta mé doplňující otázky nemůže obsáhnout. Vy jste tady prostě řekl více věcí. Nedojde na moje pravděpodobně další interpelace. O to víc bych vás chtěl požádat, dneska jsem měl doplňující bod schůze, který jsem takto nazval, úplně stejně jako tuto interpelaci. Snažil jsem se prostě přesvědčit koaliční poslance, abychom tento bod otevřeli, abychom se k tomu mohli začít vyjadřovat, protože ono ten čas opravdu běží, už těch schůzí moc nebude, a já bych strašně rád tady tu diskusi vedl, tady před občany, abychom si prostě vyříkávali ty určité věci. Vy tady říkáte, že my na některé schůzky jsme nechodili. My máme opravdu odlišný pohled na pakt víza a migrace, máme i odlišný nějaký recepis.
Já bych chtěl říci, že vlastně Česká republika měla kolem 520 000 cizinců, dneska je to víc jak 1 milion cizinců ve všech těch službách a složkách. A my nemůžeme tady přijímat legislativy, které potom vlastně nebudeme moct zrealizovat. Prostě to torzo té cizinecké policie za současného stavu, kdy se tam nepřidávali ty lidi, to opravdu nebudou schopni zrealizovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji za dodržení času. Prosím, pane ministře.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: A tak tady se neshodneme samozřejmě ve více záležitostech. Sami víme, že třeba na výborech v Poslanecké sněmovně, že se spolu tady hádáme na plénu, jsou tady ty kamery a tady je to prostě ta politika, kterou předvádíme. A je to tak a děláme to všichni. To není žádná výtka vůči nikomu. Dělá to opozice, vláda, ať v té opozici je kdokoliv. Pokud budu v opozici já, budu to dělat určitě taky. To je legitimní. To je součást naší práce. A potom jsou platformy, které jsou pracovní. Mnohokrát je to tak na výborech, kde se skutečně bavíme mnohokrát bez toho, abychom rozlišovali, kdo je v opozici a kdo v koalici, o nějakých konkrétních ustanoveních projednávaného materiálu, projednávané novely, projednávaného zákona či čehokoliv jiného. A tohle my jsme nabízeli.
Pojďme dříve, než předvedeme ten politický boj tady v Poslanecké sněmovně, kterému se stejně nevyhneme, tak se pojďme bavit o tom, které z těch bodů návrhů, které připravovali experti Ministerstva vnitra, kteří tam seděli za všech předchozích vlád posledních 15 let. A já moc doufám, že tihle odborníci tam zůstanou, protože tomu opravdu rozumí jako nikdo jiný v tomhle státě. Oni to připravovali.
A já jsem chtěl vědět a slyšet ode všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, co z toho je pro vás akceptovatelné. Protože tam jsou věci, na kterých se shodneme všichni. A stejně jako já jsem zvedal ruku pro váš pozměňovací návrh u lex Ukrajina VII, dokonce asi pro čtyři z nich, tak bych zvedal, kdybychom byli v opačné roli, ruce pro rozumné návrhy v oblasti bezpečnosti. A to je celé, co jsme chtěli. Prosím, potom nechť to tady řešíme, otevřeme, hádejme se. Ale tohle byla pracovní platforma, u které jsme chtěli, aby ten návrh měl potenciál překonat volební období, protože to pro bezpečí našich lidí prostě a jednoduše potřebujeme.
A v čem já nesouhlasím? Já nesouhlasím s tím, že máme torzo cizinecké policie. Cizineckou policii považuji za funkční a elitní útvar Policie České republiky.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za odpověď v čase, který je k tomu určen.
Pan poslanec Josef Kott je dalším, kdo bude interpelovat, tentokráte pana ministra životního prostředí Petra Hladíka. Prosím.
Poslanec Josef Kott: Děkuji pěkně za slovo, pane místopředsedo. Pane ministře, program nová zelená úsporám light nabízí dotace na menší renovace, které pomáhají snižovat energetickou náročnost domů. Mezi podporovaná opatření patří například částečné zateplení, instalace ekologických zdrojů energie, zelené střechy nebo systémy na hospodaření s vodou. Podporovány jsou tedy za určitých podmínek mimo jiné i fotovoltaické systémy.
V poslanecké kanceláři se na mě obrátil neúspěšný žadatel, který požádal o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu o výkonu cca 11 kilowatt určenou na dobíjení elektromobilu. Důvodem odmítnutí jeho žádosti byla skutečnost, že v minulosti, a konkrétně to bylo v průběhu roku 2009, byla na stejné nemovitosti čerpána dotace na termický ohřev vody, což je dle vyjádření Státního fondu životního prostředí České republiky s fotovoltaikou dle uvedeného článku pokynů nepovolená kombinace. Připomínám, že to byl jiný majitel a tento nový žadatel v podstatě s tím nemá nic společného.
Vážený pane ministře, rád bych se zeptal, zda je podle Ministerstva životního prostředí jako nadřízeného orgánu Státního fondu životního prostředí tento postup v souladu s pravidly pro čerpání dotací z výše uvedeného programu, a pokud ano, rád bych věděl, z jakého důvodu jsou pravidla pro čerpání podpory nastavena tímto způsobem? Z mého pohledu nedává žádnou logiku, aby čerpání podpory na ohřev teplé vody po 16 letech bránilo v podpoře na zřízení fotovoltaické elektrárny určené navíc ke zcela jinému účelu. Děkuji pěkně za vaši odpověď.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. V tuto chvíli je pan ministr Petr Hladík z pracovních důvodů omluven, a tudíž v souladu s jednacím řádem odpoví písemně, a to do 30 dnů.
Další, kdo je s interpelací nachystán, je paní poslankyně Zuzana Ožanová a interpelovat bude pana ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka. Prosím, paní poslankyně, vaše dvě minuty.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, přítomní ministři, ptám se pana ministra Kulhánka na to, kolik osob dostalo výpověď z Ministerstva pro místní rozvoj po vašem nástupu do funkce ministra. Dále žádám o precizaci těchto údajů, aby u každé osoby, prosím vás, anonymizované, například vyjádřené pořadovým číslem, byl uveden věk, délka působení na Ministerstvu pro místní rozvoj, datum výpovědi, vztah k digitalizaci stavebního řízení, pokud existuje. Mám zájem, aby ty informace byly uvedeny tak, aby se ty údaje daly přiřadit k jednotlivým pořadovým číslům osobám. Opakuji, nemám zájem o jmenovitý seznam, ale například osoba číslo 1: věk, délka působení na MMR a další požadované údaje.
Důvodem mého dotazu je zjistit, kolik osob opustilo MMR z důvodu nezvládnuté digitalizace a kolik osob bylo propuštěno z jiných důvodů.
Také se chci zabývat tím, jestli nepropouštíte více osob, které mají možnost hůře sehnat práci, tedy když to řeknu, tak 55 plus, zda nejde o ageismus na Ministerstvu pro místní rozvoj?
A poslední drobný dotaz: Kde jste dnes, pane ministře? Jste na dovolené v zahraničí, nebo plníte pracovní úkoly? I na tuto otázku prosím odpovědět. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Tak já děkuji za dotaz. Pan ministr Petr Kulhánek je z osobních důvodů omluven celý jednací den, tudíž odpoví z jednacím řádem v souladu s ním do 30 dnů, a to písemně.
Další interpelaci má připravenou pan poslanec Lubomír Wenzl. Prosím.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážení páni ministři, kolegyně, kolegové, mě velice mrzí, že tady není paní ministryně obrany, neboť opakovaně předstupuji se svojí interpelací týkající se neuspokojivého stavu věci náboru příslušníků Armády České republiky. Čísla dle stanovených cílů jsou jasná: v roce 2030 bychom měli mít 30 000 vojáků v činné službě, 10 000 vojáků nebo respektive příslušníků v aktivních zálohách. ***