Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(20.00 hodin)
(pokračuje Stanislav Berkovec)
Co je pro vás schůdný kompromis? Schůdný kompromis pro nás je tento způsob a nabídky, které jsme dostali na to, že dostaneme dotace, zjednoduším to, na parkoviště a podobné věci, takový úplatek. Snahu o zřízení parku považujeme ve své podstatě za zločin. Moderátor se ptá: Teď vám nerozumím. Zločin proti čemu? Proti místní přírodě, proti krajině. A co tak strašného se podle vás stane? My prostě nechceme Křivoklátsko, aby vypadalo jako Šumava sežraná broukem kůrovcem. Tohle všechno, co tady slyšíme, ty dotace pro mě jako pro starostu argumentem nejsou. Takže to je část rozhovoru z Radiožurnálu.
Teď se přenesme - a teď budu mluvit jako člen petičního výboru, který byl u veřejného projednávání petice, protože nad 10 000 doložených podpisů je veřejné projednávání a tady bylo téměř 11 000 podpisů, tak k nim přibyla další petice teď. Tak tedy článek z 11. dubna letošního roku.
Vznikla druhá petice proti vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. U soudu leží žaloba a vznikla další petice proti vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Tamní obce nevzdávají boj proti zpřísnění ochrany v části stávající chráněné krajinné oblasti, která se má podle návrhu Ministerstva životního prostředí změnit na více střežený národní park. Zástupci občanské iniciativy Otevřené Křivoklátsko ve středu informovali, že Senátu předali novou petici s názvem Odmítáme záměr na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Pod ni se podle jednoho ze zakládajících členů iniciativy Jakuba Majera podepsalo téměř 3 400 lidí. Petenti poukazují na to, že záměr na vyhlášení parku je velmi nekonkrétní, chybí zonace a zásady péče nebo zákonem předepsané vyhodnocení předmětného území. Kromě katastrálního vymezení záměr nepředkládá prakticky žádné informace o tom, jak možný vznik parku ovlivní životy občanů a návštěvníků Křivoklátska, uvedl Jakub Majer.
Ministerstvo životního prostředí jako předkladatel zákona už dříve namítalo, že místní obyvatelé by neměli být národním parkem omezeni. Žádná pravidla pro pohyb osob, sběr lesních plodů, hub a palivového dřeva pro vodáckou turistiku, táboření a nocování se proti stávajícímu stavu nemění. Sběr plodin omezuje lesní zákon všude stejně, odvětila na dotazy mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Dodala, že po vyhlášení Národního parku Křivoklátsko mohou být postupně stanovena území s regulovaným vstupem veřejnosti, ale také s trvalým nebo přechodným zákazem. Jedná se o takzvaná klidová území národního parku. Tyto konkrétní podmínky podle dřívějších vyjádření ministra Petra Hladíka bude stanovovat rada národního parku, v níž mají mít obce výrazné zastoupení. Ve zbývající části národního parku a chráněné krajinné oblasti mimo klidová území je možné se pohybovat volně jako dosud, dodala mluvčí.
Všechny v současné době značené turistické cesty, cyklistické trasy a koňské stezky mají být zachovány, a síť se má ve spolupráci s obcemi výrazně rozšířit. Vyhlášení národního parku má podle ministerstva přispět k posílení role obcí a krajů, protože budou součástí rady národního parku. Tím dotčené obce a kraje získají na rozdíl od současného stavu v chráněné krajinné oblasti důležitý nástroj k možnému ovlivňování dění v národním parku, slibuje ministerstvo, jemuž jde o jiné hospodaření v lesích a například také o redukci zvěře. Tyto argumenty u obcí zatím neobstály a panují obavy, že vzniknou bezzásahové zóny, které přinesou zhoršení životního prostředí, na což poukazuje i žaloba, kterou podala k Městskému soudu v Praze obec Karlova Ves. Na výzvu předsedy senátu městského soudu se k této žalobě připojilo dalších 206 fyzických osob a právních subjektů, doplnila starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová.
Jinak ještě připomenu tu původní petici tedy. Tato nová petice navazuje na tu, která byla na podzim 2023 projednávána právě v místnosti 205 na adrese Sněmovní 1 formou veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně a podepsalo ji kolem 11 000 lidí. Novou petici má projednat příslušný senátní výbor na jedné ze svých nadcházejících schůzí.
Tolik tedy takový malý průřez časem. Pro mě to má jednoho společného jmenovatele. Ano, ochrana přírody, ano, viděl jsem to v té části Trentino Alto Adige(?) i jinde, ale vždycky je tam to sepětí s místní samosprávou a s lidmi. Ti lidé tam žijí. A ten strach z toho, že lidé budou odtrženi od toho rozhodování, naprosto chápu. Děkuji za vaši vzácnou pozornost. (Potlesk v levé části jednacího sálu.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí paní poslankyně Berenika Peštová, připraví se paní poslankyně Krutáková. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Pane ministře, pokud nedošlo ke změně Ústavy, a já tedy si toho nejsem vědoma, že by za poslední dobu nějaká změna Ústavy byla, tak v článku 15 máte jednoznačně řečeno v odstavci 1: zákonodárná moc v České republice náleží Parlamentu. Vy jste ministr a vy jste nám odpovědný. My máme zákonodárnou moc. Můžete si mít většinu, ale my máme zákonodárnou moc, a když vás tady vyzýváme k tomu, abyste nám vysvětlil, abyste obhájil, tak my na to máme právo. (Důrazný projev.) Ne, že tady budete sedět a budete říkat, že to je zbytečné, že to jsou obstrukce. Ne. Vy jste jenom ministr, my máme tu moc. Takže prosím, pojďte odpovídat. Děkuji. (Potlesk v levé části jednacího sálu.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. S další faktickou vystoupí nyní paní poslankyně Jana Krutáková. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Krutáková: Děkuji, paní předsedající. Já jenom bych chtěla reagovat na slova pana kolegy Berkovce zejména k tomu, jak se zmiňoval o jednání se středočeskou hejtmankou. Já musím říct, že ta jednání byla započata už v roce 2021 a tehdy vlastně zastupitelstvo Středočeského kraje včetně opozice rozhodlo podpoře vzniku Národního parku Křivoklátsko. Mezitím proběhlo několik setkání, ať už se zástupci Ministerstva životního prostředí, Středočeského kraje, Rady Státního fondu životního prostředí, dokonce v prosinci 2022 tady na půdě výboru životního prostředí jsem uspořádala setkání se všemi obcemi a se zástupci ať už ministerstva, agentury a podobně.
A k tomu tolik zmiňovanému jednání, kdy zástupci obcí odešli, tak bych jenom chtěla říct, že to byla reakce vlastně při návštěvě pana prezidenta na Křivoklátsku. Pan prezident při jednání se starosty přislíbil, že se uspořádá setkání nad možností dotačních programů pro obce, které budou dotčeny přípravou národního parku. Toto společné pracovní setkání tedy Středočeský kraj zorganizoval. Zúčastnili se ho opět zástupci Státního fondu, agentury i Středočeského kraje. Nabídka společně pracovat však nebyla ze strany obcí bohužel přijata a obce jednání opustily. Tolik tedy z mé strany. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Paní poslankyně Eva Fialová bude reagovat s faktickou poznámkou. Pane ministře, zaznamenala jsem vaše přihlášení s přednostním právem. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Eva Fialová: Moc děkuji za slovo. Budu reagovat na svoji předřečnici, prostřednictvím vás, a já chápu, že ty obce opustily to jednání, protože to je hezké, když se nám tady udělá výčet, kde všude jste se s nimi potkali, kde všude byl udělaný nějaký kulatý stůl, kde jste ochotně tedy naslouchali, ať už ministerstvo, státní fond, my poslanci tady kulatého stolu, účastníci jejich nářkům a jejich prosbám. Ale ono to nepadá na úrodnou půdu. ***