Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(19.40 hodin)
(pokračuje František Petrtýl)
Já bych tady jenom chtěl uvést takový příměr, že ta pozitivní motivace je o hodně lepší než nějaké velké nasazení. Například týká se to také přírody, kdy na Zlínsku, když se vyskytl africký mor divokých prasat, tak tam byli motivováni pozitivně místní myslivci a tam se to podařilo lokalizovat, kdežto například tady na Liberecku byla nasazena opravdu, dá se říct, i těžká technika, policejní sbory, které tam lovily ve snaze zlikvidovat ten africký mor, lovily divočáky. A když jsem si to spočítal z veřejně dostupných zdrojů, tak vlastně za nákup zbraní, střeliva, optiky a podobně, tak to jedno ulovené divoké prase vyšlo zhruba na 400 000 korun.
Dovolte mi, abych uvedl několik příkladů těch drakonických pokut. Pokud na zahrádce zlikvidujete housenku žluťáska, hrozí vám pokuta milion korun. Stejně tak vám milion korun hrozí za škebličku, saranče, volavku a další druhy. Samostatnou kapitolou je samozřejmě, a to tady nechci rozšiřovat, i stejná pokuta za vlka. U právnických osob a podnikatelů je situace ještě více absurdní, protože podle zákona 88 odst. 2 d) a odst. 4 písm. b) jsou například za pouhé odstranění prázdného ptačího hnízda z fasády domu ohroženi pokutou až 20 milionů. Samozřejmě to je za určitých předpokladů. Stejná sankce hrozí i za nesplnění pokynů úředníka podle § 48a. Celkem novela stanovuje 26 přestupků s pokutou ve výši 20 milionů korun, přičemž většina z nich je na libovůli úředníka.
Dalším problémem je i poplatek za kácení dřevin. Novela v § 74a a následujícím vytváří nový poplatek za žádost o kácení dřevin mimo les a stanovuje poplatky, které mohou zabránit rozvoji mnoha oblastí. Také bych dokázal nebo přiložím nebo uvedu příklad - například při pokácení vrby o průměru 80 centimetrů, což je zhruba čtyřicetiletá vrba, tak musíte při žádosti složit kauci zhruba 290 000 korun. Kdybyste vlastně stejně velký ořešák chtěli pokácet, tak se za to platí zhruba 900 000 korun. Z této astronomické hodnoty dřevin se vychází i při stanovování povinnosti náhradní výsadby. Poplatek může být v případě prodlení s jeho úhradou úředníkem zvýšen až na dvojnásobek, a to bez jakýchkoliv zákonných kritérií. Míra zvýšení je tedy čistě na úřední libovůli.
A tady se, myslím, dostáváme k velkému jádru problému, protože zde bude velice posílen vliv ekologických aktivistů. Novela posiluje jejich vliv tím, že rozšiřuje možnosti jejich zapojení do rozhodujících procesů. Tím se zvyšuje riziko zneužívání těchto pravomocí k blokování různých projektů.
Závěrem bych chtěl říct, že příroda samozřejmě je nepochybně důležitá, novela zákona o ochraně přírody a krajiny v navrhované podobě přináší však podle mě více škody nežli užitku. Zvyšuje byrokracii, komplikuje správu ochrany přírody a posiluje vliv subjektů, které mohou zneužít své postavení, například k blokování veřejně prospěšných projektů. Z těchto všech důvodů budu proti tomuto, proti této novele zákona. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní je na řadě pan poslanec Bohuslav Svoboda a připraví se pan poslanec Berkovec.
Já přečtu omluvy, ještě než vám dám slovo. Omlouvá se Bělohlávková Romana od 18 do 21 z osobních důvodů, Decroix Eva bere zpět svou omluvu, Vít Kaňkovský se omlouvá od 18.30 do 21 ze zdravotních důvodů, Michálek Jakub od 18 z osobních důvodů, Oborná Monika od 17.30 z osobních důvodů a pan ministr Jurečka od 18 hodin z pracovních důvodů.
Děkuji za trpělivost, pane poslanče. Prosím, máte slovo.
Poslanec Bohuslav Svoboda: Hezký dobrý večer, paní předsedající, totéž i vám všem ostatním poslouchajícím. Trošičku z jiného soudku. Za hlavní město Prahu jsme připravili pozměňovací návrh pod číslem 6651, který umožní prodloužit stanovisko EIA u některých staveb. Důvodem je, že na území hlavního města Prahy jsou stavby komunikací městského okruhu, Libeňské spojky a Radlické radiály, které jsou zařazeny mezi typy komunikací, kde stanovisko EIA nelze prodlužovat. V podmínkách hlavního města to ale znamená, že příprava dokumentace včetně biologického průzkumu, který samotný trvá rok a zahrnuje všechna čtyři roční období, několikaletý proces. Na ten navazuje oznámení o projednání záměru. Ze zkušenosti s obdobnými stavbami by vlastní projednání vzhledem k složitosti území trvalo několik let, a protože teď došlo ke změně, že EIA nelze u pražských komunikací prodloužit, protože jsou považovány za komunikace první a druhé třídy, ačkoliv jsou to městské komunikace, žádáme o tuto výjimku pro Prahu, abychom mohli pokračovat ve stavbě městského okruhu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní je na řadě v obecné rozpravě pan poslanec Stanislav Berkovec. Pardon, omlouvám se, samozřejmě přehlédla jsem faktickou poznámku paní poslankyně Peštové. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Prostřednictvím vás budu reagovat na svého ctěného kolegu pana poslance Svobodu. Já bych se vás, pane poslanče, prostřednictvím paní předsedající, chtěla zeptat, jak tento zákon nebo co tento zákon má společného se zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí, totiž zákonem 100, který samozřejmě řeší tuto EIA. Já už jsem si tady popovídala o dvojčatech, trojčatech, to ještě nás čeká ta diskuse, protože pan poslanec, ten dostal úchylku to dávat ke každému zákonu, ale teď by mě zajímalo, co to má společného s tímto zákonem, to znamená se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Já rozumím, že se otevřel zákon, ale tento zákon nenovelizuje zákon 100. Takže je to velký přílepek! Tak se ptám, co vás k tomu motivovalo? Děkuji za odpověď.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní je konečně na řadě - i když ještě mi tam cvakla faktická poznámka paní předsedkyně Schillerové. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Tak já určitě nemám ambici se vyjadřovat k těmto vysoce odborným věcem, které jdou mimo moji odbornost. To by mně moje vnitřní pokora nedovolila, ale sedím tady už několik hodin a pan ministr ještě nic neřekl. Tolik tu zaznělo závažných věcných připomínek mých kolegů, ať už Richard Brabec, ať už Berenika Peštová, Eva Fialová a další. Já jsem teď určitě zapomněla na spoustu dalších. Tam nebylo nic obstrukčního, to bylo naprosto věcné. A já když je poslouchám, tyto naše odborníky, tak si vlastně uvědomuju, že to je ještě větší paskvil, než jsem si vůbec mohla myslet.
Takže, pane ministře, já vás zdvořile prosím, abyste vystoupil a reagoval, abyste odpovídal na dotazy mých ctěných kolegů, které jsou jasné, věcné. Navíc vám mohu říct, že nás poslouchají občané z té lokality, protože mi od včerejška píší zástupci petentů, starostky, jsou se mnou v podstatě on-line ve spojení a sledují, co se tady děje. Velice je to zajímá. A určitě by je zajímala vaše reakce. Tak já vás prosím, abyste vystoupil. Děkuju. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.) ***