Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(19.30 hodin)
(pokračuje Zuzana Ožanová)

Takže 6173 - pozměňovací návrh vložený Andrejem Babišem 19. 2. v 11.13. Další tři pozměňovací návrhy, které jsem našla - já nevylučuju, že tam ještě budou další, prosím vás, to už prostě v tom množství se nedalo úplně orientovat - byly vloženy více než dva měsíce poté, všechny 22. 4. Takže chronologicky: napřed byl Andrej Babiš 19. 2., potom máme tisk (dokument) 6639 22. 4. v 15.23 - kolegyně Maříková a další, k norování lišek. Potom máme tisk (dokument) 6641, vloženo 22. 4. v 15.39, pan ministr Výborný a předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová, zákaz norování lišek. Potom máme 6653, Pekarová Adamová, držení lišky obecné 22. 4. v 18.50.

Já mám takový dojem, že prostě někdo upozornil na téma, které je nutné řešit, a bylo nutné, aby to vyřešil někdo jiný než ten, kdo to předložil původně. Zjevně. Pokud jste měli všichni takový zájem řešit tuto problematiku, možná bylo vhodné se spojit, když všichni chcete chránit lišky a zakázat norování, a domluvit se třeba na společném postupu. Takhle to vypadá: jen aby to neměl někdo, radši dáme ještě svůj pozměňovací návrh. Takže zatím jsou čtyři pozměňovací návrhy k liškám. Opět připomenu 19. 2. ten první a ty další dva měsíce poté.

Jenom tak řeknu něco obecně k této věci. V této Sněmovně se stalo častokrát, že opoziční poslanci dali nějaké pozměňovací návrhy, které se líbily koaličním poslancům. A ti je buď úplně stejné, nebo s mírnou obměnou potom dali také posléze a vždycky se hlasovaly jako první ty koaliční, aby si náhodou opoziční poslanci nemohli připsat body, že přece jenom udělali něco dobrého. A domnívám se, pokud se vám jedná o věc, že by to takto nemělo fungovat. Říkám, netýká se to jenom tady tohoto tisku. To už je v průběhu celého volebního období. Zvažte, zda takovýto přístup k projednávání je zcela ten správný.

A jinak děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Přeji hezký večer, milé kolegyně, milí kolegové. Máme zde jednu faktickou poznámku. K ní se přihlásil Oldřich Černý. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Oldřich Černý: Děkuji. Děkuji, paní předsedající. Jenom technicky na doplnění k mé předřečnici, vaším prostřednictvím. My jsme náš pozměňovací návrh dávali i do výboru pro životní prostředí, jestli by si ho nevzal za své on. Nedopadlo to tam, nevyjádřili se k tomu. Proto jsme to dali až v tento termín. Jenom na vysvětlenou. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Další faktická - k té je přihlášen pan poslanec Michal Kučera. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Michal Kučera: Tak jenom k těm nešťastným liškám, které se tady objevují. Víte, paní kolegyně, prostřednictvím paní předsedající, ono by se to pravděpodobně tady v této novele vůbec neobjevilo, kdyby to bylo možno schválit v té novele, kam to skutečně patří, a to je zákon o myslivosti, který hnutí ANO úspěšně obstruuje. Toto téma nikdo neobjevil teď, nebo před 14 dny. Možná to byl jenom ten Andrej Babiš, když vyšly průzkumy, že to je téma, které by mohlo zajímat jeho voliče. A bylo tady už i minulé volební období. Tehdy to předkládala paní předsedkyně Pekarová Adamová. A pokud vím, tak to bylo hlasy hnutí ANO zamítnuto. Tak tolik k tomu nešťastnému norování lišek.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo další faktickou poznámku. K té je přihlášen pan poslanec Josef Kott. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Josef Kott: Děkuji pěkně za slovo, paní místopředsedkyně. Já se domnívám, že tahleta diskuse vůbec nemusí být z jednoho prostého důvodu, protože pan předseda Babiš se setkal jak se zástupci chovatelů psů určených k norování, tak se zástupci Českomoravské myslivecké jednoty i se zástupci Ministerstva zemědělství. A je nová vyhláška, která skutečně norování lišek jako takové řeší.

A to, co tady teď vedeme, tak věřím, že pan ministr se nechal slyšet, že žádné přílepky do tohoto zákona nepřipustí. A já to stejně jako pan předseda zemědělského výboru vnímám, že to tam nemá úplně co dělat. Navíc už je to vysvětleno a vyřešeno. Takže věřím, že ministerstvo k tomu nedá pozitivní stanovisko a že nebudeme muset tyto věci řešit. Protože znovu říkám, po setkání pana předsedy s lidmi, kteří to skutečně dokážou vyřešit, to už vyřešeno je. Takže děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. To byla poslední faktická poznámka prozatím. Nyní je přihlášen do obecné rozpravy pan poslanec František Petrtýl, připraví se pan poslanec Bohuslav Svoboda. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec František Petrtýl: Děkuji za slovo. Dobrý večer, paní předsedající, dámy a pánové. Dovolte, abych se také vyjádřil k právě projednávané novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Tato novela vyvolává už na samém začátku velkou kritiku, a to samozřejmě ze strany nejenom odborné veřejnosti, občanů, ale i obcí a dalších a dalších obyvatel. A má samozřejmě své odpůrce i v řadách ochránců přírody.

Já jsem si vypíchl z této novely několik bodů, které bych vám chtěl přednést.

Prvním bodem je už několikrát zmiňovaný bod vytvoření Národního parku Křivoklátsko. Já jsem obyvatel Středočeského kraje a mohu říct, že tento problém Křivoklátska velmi v kraji rezonuje a lidé opravdu s tím nesouhlasí. A tady nechápu ten tlak obrovský, protože hlavně s tím nesouhlasí lidé, kteří tam bydlí. Drtivá většina lidí je proti tomu. Další - vlastně jsem členem petičního výboru, kde petici proti tomuto zřízení národního parku podepsalo asi 11 000 petentů. Myslím si, že teď je ještě nová petice v Senátu. A nějakým způsobem se na to nebere zřetel.

U Národního parku Křivoklátska poukazuje zároveň i odborná veřejnost na to, že Křivoklátsko není oblastí nedotčené přírody, ale jedná se o kulturní krajinu vytvořenou a po staletí spravovanou člověkem. Dle § 15 zákona o ochraně přírody a krajiny jsou národní parky rozsáhlá území s převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů. Pokud jde o lesní společenstva, pak podle stanoviska odboru lesního hospodářství České akademie zemědělských věd byly v předmětném území zjištěny následující procentní podíly stupňů přirozenosti lesa. O tom už tady mluvila kolegyně Peštová. Les původní - prales, dá se říct - ten má nulové zastoupení procentní. Les přírodní, to znamená les, který přirozeně vznikl, ten má také nula procent. Potom je les přírodě blízký, což je asi 13 procent, les kulturní 42 procent a les nepůvodní 45 procent.

Ekosystém na Křivoklátsku je z větší části vytvořený člověkem. Lesy mají z převažující části hospodářský charakter a oblast je široce užívána veřejností. Zároveň je již chráněn jako chráněná krajinná oblast, což je režim, který je zcela dostačující. To koneckonců dokazuje i to, že oblast aktuálně z hlediska rozmanitosti přírody prosperuje a není třeba jej sešněrovávat do byrokratického režimu národního parku.

Dalším bodem, který jsem si vypíchl, je drakonické zvýšení pokut. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny místo snahy o osvětu ve věci ochrany přírody a pozitivní motivace k respektování zákona hodlá dosáhnout svých cílů pouze drakonickým zvýšením pokut, kdy aktuální výše se zvyšuje desetinásobně. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP