Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.50 hodin)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím paní poslankyni Peštovou s faktickou.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já chci potvrdit slova svého předřečníka, také to mám ve svém projevu o tom dřevu.
A chci samozřejmě potvrdit i ta slova, která tady padla ohledně toho, že byl kulatý stůl, za který velice děkuji, protože opravdu tam byli zástupci nebo tam byli starostové nejenom Křivoklátska, ale byli tam i třeba z Českého Švýcarska, kteří tam vznášeli docela zajímavé podněty, což mám také ve svém projevu, a ti samozřejmě srovnávali a říkali tam všechna pro a proti, co se týče těch národních parků. Myslím tím České Švýcarsko - teď jsme tam vedli vášnivou dietu (se smíchem.) - debatu se svým kolegou Richardem Brabcem ohledně bezzásahovosti. Já mám taky k tomu velké výhrady, ale zase jsem slyšela jeho argumenty, rozumím, že jsou určité oblasti, kam se nedá dostat s technikou a prostě ta příroda si tam pomůže sama.
Ale je pravda to, co se stalo v tom Českém Švýcarsku - proto třeba zase narážím na pozměňováky, které tady ctěný kolega Krejza načítal, že i tomu rozumím - byla právě u toho kulatého stolu rodina, které shořel celý barák. Byť udělali veškerá opatření, aby k tomuto nedošlo, takže ochránili podle národního parku tak, jak měli, svůj dům. Prostě jiskra přeskočila a ten dům shořel. A říkám, padaly tam zajímavé věci.
Proto to tady chci vznést a chci tady o tom hovořit. Protože s vyhlášením toho Křivoklátska já osobně mám problém, protože to nepovažuji za původní stromy, které tam jsou, a doložím to i v tom svém projevu, že opravdu tam to došlo značných změn, ale není to původní. Založil to Karel IV. a tak dále, takže to si řekneme potom. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vyčerpali jsme všechny faktické a nyní tedy poprosím s přednostním právem pana ministra Výborného. A jenom ještě informace - s náhradní kartou číslo 3 hlasuje pan místopředseda Skopeček. A poté mám s přednostním právem ještě pana ministra Hladíka. Prosím.
Ministr zemědělství ČR Marek Výborný: Děkuju za slovo, vážený pane místopředsedo. Pane ministře, kolegyně, kolegové, já upoutám vaši pozornost teď k trochu jinému tématu. Zaregistroval jsem, že už před delším časem se u tohoto sněmovního tisku objevil pozměňovací návrh pana poslance Babiše, kterým se snaží zakázat jako povolený způsob lovu norování lovu lišek. A vzhledem k tomu, že myslím, že máme dělat - a že se na tom shodne celá Sněmovna napříč poslaneckými kluby - věci legislativně a právně čistě a správně, tak já si tady teď dovolím odůvodnit pozměňovací návrh, ke kterému se potom přihlásím a který podávám jménem mým a jménem paní předsedkyně Markéty Pekarové Adamové. Ale v zásadě jedná se o totožnou věc, ke které směřuje pan poslanec Babiš, nicméně tak, jak to správně má být.
Zakázané způsoby lovu máme definované v mysliveckém zákoně. A není jediný důvod, proč bychom tímto měli tuto věc přenášet do zákona číslo 114 o ochraně přírody a krajiny, jak se pokusil svým pozměňovacím návrhem pan poslanec Babiš. Čili já předkládám pozměňovací návrh, kterým chceme tento způsob lovu zakázat. Vysvětlím ty důvody a vycházím skutečně z dat, která jsou veřejně dostupná. Podíl lišek ulovených norováním se za poslední myslivecký rok 2024 opět snížil na pouhých 3 933 kusů z 88 239 kusů ulovených lišek, což je méně než 5 procent. Například v roce 2004, to znamená před nějakými dvaceti lety, to bylo ještě 18 procent takto ulovených lišek. Ukazuje se, že lov lišek efektivnějším odstřelem za použití termovizních zaměřovačů je s ohledem na bezpečnost a efektivitu nejen nočního lovu stále více využíván a je správné k tomu přistoupit. Norování krom toho vede ke stresu norovaných zvířat i loveckých psů samotných. Dochází velmi často k poranění, a to jak těch lišek, tak i těch psů a hrozí tady i přenášení nemocí, jako je prašivina. Řada chovatelů nakonec právě z obavy o svého psa ustupuje od tohoto způsobu lovu.
A já tedy podávám pozměňovací návrh, ke kterému se přihlásím v podrobné rozpravě, kterým toto ale správně ukotvujeme do novely, respektive do zákona o myslivosti. To je asi celé a děkuji potom za podporu tohoto návrhu.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ještě, pane ministře (k ministru Hladíkovi), než se postavíte k pultíku, tak tam máme jednu faktickou. Paní poslankyně Adámková.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych chtěla jenom velmi procesně říci, že pan předseda Babiš má stejná práva jako všichni ostatní, čili mohl si načíst bez toho, jak já se k tomuto stavím, tento pozměňovací návrh tak, jak mohl. Nebudu tady připomínat jednoho kolegu a počet dětí, který by tady také mohl býti, a také na to má plné právo. Takže prosím pěkně, neberme práva poslancům tam, kde jsou. Děkuju.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji a nyní tedy poprosím pana ministra.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Já mám pět dětí a jsem za to rád. Ale já jsem chtěl možná velmi krátce, prostřednictvím pana předsedajícího, reagovat na pana poslance Babku a paní poslankyni Fialovou, prostřednictvím pana předsedajícího.
K té otázce, která je legitimní a kterou tady vznášíte. Za prvé, já si myslím, že je potřeba počkat, až kteří poslanci se ke kterým pozměňovacím návrhům přihlásí. To je první věc.
Druhá věc. Já jsem ve svém úvodním slově včera sdělil, že jednoznačně podpořím ty pozměňovací návrhy, které vedou k posílení práv samospráv, zastoupení v radách národních parků a vedou k posílení otázky biodiverzity a otázky opravdu směřování národních parků k tomu, k čemu je máme zřízeny, tedy ochraně přírody. A že rozhodně nepodpořím ty pozměňovací návrhy, které by nějakým způsobem vracely terminologicky, vracely procesně státní ochranu přírody a krajiny výrazně hluboko i před rok 1989 nebo ji nějakým způsobem oklešťovaly nebo zásadním způsobem měnily. Tak jenom jako reakce na tyto přímo položené dotazy. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji, pane ministře. A můžeme se pustit tedy do dalších přihlášených v obecné rozpravě. Jako první je pan poslanec Kott.
A využiji chvíle a přečtu omluvy: Pan místopředseda Bartošek od 17 ze zdravotních důvodů, pan předseda Dufek od 18.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Kasal od 16.15 z pracovních důvodů, pan poslanec Kohajda od 15 z pracovních důvodů, paní poslankyně Opltová od 15 do 16.15 a potom - od 15 do 16.15 ještě jednou to zde mám - ze zdravotních důvodů, pan poslanec Skopeček od 16.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Špičák od 15 z pracovních důvodů, pan poslanec Teleky od 16.45 do 18.45 z pracovních důvodů. A ještě tři ministři - pan ministr Válek od 15 do 16 z pracovních důvodů, pan ministr Vlček od 15 do 17 z pracovních důvodů, pan ministr Výborný od 15 do 16.30 z pracovních důvodů. A máte slovo.
Poslanec Josef Kott: Děkuji pěkně za slovo, pane místopředsedo. Pane ministře, milé kolegyně, vážení kolegové, já jsem si připravil příspěvek k tomuto sněmovnímu tisku ve dvou rovinách. Ta první je, že pro ty, kteří nejsou členem výboru pro životní prostředí, bych si dovolil přečíst dopis, který adresovali tomuto ctěnému výboru předseda a místopředseda Svazku obcí Národního parku České Švýcarsko a předsedkyně Svazu šumavských obcí. A v té druhé části bych si vám dovolil představit svůj pozměňovací návrh k tomuto sněmovnímu tisku.
Takže nejdříve ten dopis, který leccos vysvětluje, a pořád se obracíme k tomu, jestli zřizování nového národního parku je, či není zapotřebí a jestli nastavené parametry, které český řád má, nejsou dostačující a nedokážeme vlastně tímto více pokazit, než dát k lepšímu. ***