Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.50 hodin)
(pokračuje Julius Špičák)
Já chci věřit, že byl veden v podstatě dobrým úmyslem, nicméně musím říci pozměňovací návrh na výběrové řízení, tedy na výběrové řízení ředitele fakultní nemocnice, je v kontextu zákona o elektronizaci zdravotnictví jasným přílepkem, to spolu prostě ale vůbec nesouvisí. A řekl bych, že v obsahu toho pozměňováku je, nechť tedy předkladatel dovolí, patrná určitá nezkušenost. Já si myslím, že toto vyžaduje, myslím si, že tak, jak je formulován, tak nesníží riziko korupce a celé to vyžaduje, bych řekl, já chápu, bych řekl, dobrý úmysl, ale celé to vyžaduje hlubší diskusi, aby se nastavila opatření, která budou skutečně funkční. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní vystoupí s faktickou poznámkou paní poslankyně Adámková a následuje pan poslanec Zlínský. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážená paní ministryně, vážení pánové ministři, dámy a pánové, dovolte mi jenom drobnou poznámku z praxe. Mám to štěstí, že 35 let pracuji na pracovištích, kde začala elektronizace, takže si troufám tvrdit, že už takové ty dětské choroby jsme trošku prošli. A já jenom chci upozornit na jednu věc. Ta elektronizace, kterou já osobně vítám, protože ona má pomáhat, nikoliv škodit přes všechny věci, má zabránit tomu, abychom nedělali třeba duplicitně vyšetření. Protože ne všechna jsou úplně příjemná, ne všechna jsou také bez nějakých vedlejších možných následků. Za další má omezit nadměrné třeba odebírání biologického materiálu, protože v momentě, kdy budeme mít výsledky k dispozici, nemusíme třeba některé věci opakovat.
Na druhou stranu, uvědomme si, že elektronizace musí být náš sluha, nikoliv náš pán, protože to by nás dohnalo k tomu, že by vlastně ti lidé jenom proto, aby teda vyhověli nějaké dikci programu, procházeli zařízeními, což by jistě nebylo dobře.
V současné době existuje určité úložiště, kterému se říká Epax, (?) kde zdravotnická zařízení ve velké míře, netvrdím, že všechna, ukládají nebo mohou tam posílat zobrazovací metody, to znamená cétéčka, magnetickou rezonanci, rentgeny, což samozřejmě pomáhá a pacienta to významným způsobem jaksi uvádí do komfortnější zóny, nemusí podstupovat další vyšetření. Čili elektronizace určitě ano, ale s tím, že musíme za prvé zachovávat všechna práva toho pacienta, musí nám opravdu sloužit, a já se domnívám, že to úplně nebude asi poslední hovor ještě v průběhu dlouhých let na téma elektronizace, ale bezesporu je to pokrok, jenom ho musíme umět dobře využít. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Zlínský.
Prosím.
Poslanec Vladimír Zlínský: Vážená paní předsedající, děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, pokusím se reagovat na své chmurné závěry. Já bych spíš řekl, že jsou varující. Já se na to dívám jako opoziční poslanec, který má vlastně vychytat ty možné problémy, které by to mělo přinést. V žádném případě, a hovořil jsem o tom, tady nejsem digitální luddita, to znamená, nejsem žádný bořitel počítačů ani počítačových sítí. A že nenabízím alternativu - já si myslím, že to, že poukazuju na tu možnou problematiku, je cenné. Já opět opakuju, že nejsem proti digitalizaci zdravotnictví, ale jsem pro takovou digitalizaci, která ty negativní prvky, které jsem tady vyjmenoval, bude nějakým způsobem eliminovat.
Dále bych se chtěl trošku ohradit ohledně těch připomínek k těm svým pozměňovacím návrhům, ohledně těch lékařů RZP, kteří zasahují, kteří se mají chránit. Oni se skutečně chrání. Já jsem to viděl teďka i v tom pondělí, že měli nasazené rukavice. Ale pravda je taková, že když budete vědět, že má někdo žloutenku typu B nebo C nebo HIV, tak budete v daleko větším střehu, než když to vědět nebudete. O tom jsem pevně přesvědčený jako lékař, protože jsem tady tyto situace taky podstupoval.
A co se týká těch pokut, tak samozřejmě pro ta velká zdravotnická zařízení pokuta v hodnotě 50 000 korun, což je maximální pokuta, budiž, není nic. Ale pro ta malá zdravotnická zařízení, pro ty lékaře, jak jsem tady hovořil, seniorního věku, prostě malé zdravotnické zařízení to může být velký problém. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za dodržení času a nyní s faktickou z místa se hlásí pan poslanec Špičák. Pan poslanec Zlínský si tam možná zanechal materiály.
Poslanec Julius Špičák: Vážena paní předsedající, kolegyně, kolegové, ještě jednou a velmi stručně. Co mi chybí v této normě, je hlubší zmínka o umělé inteligenci. Takže tím se budeme muset zabývat daleko podrobněji, než se zabýváme. A já bych v této souvislosti chtěl říci, že 12. 5. se uskuteční v místnosti 205 Sněmovní 1 seminář o umělé inteligenci, tak si vás dovolím tímto všechny pozvat. Považuju tuto problematiku do budoucna za extrémně důležitou.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Síla s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Síla: Děkuji za slovo. Já velice krátce bych se chtěl jen zmínit o takovém problému, že ta současná elektronizace zdravotnictví je výhodná. Samozřejmě je to výborná věc, sám se s tím v praxi sžívám neustále čím dál tím víc a víc. Ano, to je jedna stránka věci. Ale druhá stránka věci je ta, že prakticky ta digitalizace nebo elektronizace zdravotnictví a předávání informací ve skutečnosti nám zruší takzvané lékařské tajemství. To znamená, že o nás budou všichni vědět všechno! A sice ta situace, jak říkal teď tady vaším prostřednictvím kolega předřečník, ta umělá inteligence a nastupující kvantové počítače, které vlastně ovládnou během třech až čtyř let veškerou počítačovou a digitální techniku celého světa, jsou tak výkonné, že prakticky jsou schopny rozlišit nebo rozšifrovat jakoukoliv šifru, jakoukoliv šifru v řádech minut nebo vteřin.
To znamená, mě by zajímalo, jakým způsobem se bude řešit tento problém. Já jsem položil otázku kolegovi, který má na starosti elektronizaci na Ministerstvu zdravotnictví na zdravotním výboru tohoto typu a ten mi nebyl schopen odpovědět, jak bude tento problém řešen. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Pokud se již nikdo do rozpravy nehlásí, tak rozpravu končím. Je zájem o závěrečné slovo pane ministře? Není zájem. Pane zpravodaji? Ani vy nemáte zájem, proto přikročíme k hlasování. Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí a mám několik oznámení. Pan poslanec Kuchař ruší svoji omluvu a naopak se omlouvá pan poslanec Jan Bureš, a to od 15 hodin z pracovních důvodů.
Prosím nyní zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. A vás ostatní prosím o klid v sále.
Poslanec Tom Philipp: Tak dobrý den, dámy a pánové. Usnesení zdravotního výboru ze 44. schůze z 19. března k tomuto zákonu o elektronizaci zdravotnictví doporučilo tuto proceduru. Sněmovní tisk 833 elektronizace, zdravotnictví. Za prvé návrh legislativně technických úprav podle § 95 odst. 2 jednacího řádu, budou-li ve třetím čtení načteny, pozměňovací návrh A, B, C1, C2, D, E a potom návrh zákona jako celku.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Má někdo jiný návrh procedury nebo námitku k této proceduře? Nikoho nevidím se hlásit, proto si odhlasujeme, že souhlasíme s touto procedurou.
Kdo je pro tento návrh procedury? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?Hlasování číslo 131, přihlášeno 174 přítomných, pro 167, proti nikdo. Návrh procedury jsme schválili.
Proto prosím pana zpravodaje, aby nás jednotlivými hlasováními provedl. Legislativně technické byly načteny panem ministrem Jurečkou, prosím. ***