Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(19.00 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)
Řešíte to tady? Neřešíte. A tady budeme řešit, že si někdo doma pěstuje tři rostliny konopí? Riskuje vězení jenom proto, že to používá z nějakých zdravotních důvodů, a tady se z toho bude dělat jako nějaká obava, že když mu něco zbude navíc, tak to dá vnukovi a on si z toho ubalí jako brko? Já tomu nerozumím, kde je ta společenská nebezpečnost? My máme tady řešit v trestním zákoníku společenskou nebezpečnost. Ukaž mi, prostřednictvím pana místopředsedy, kde je společenská nebezpečnost v tomhle případě. Fakt by mě tohle zajímalo, kdybychom u nás byli na posledním místě v konzumaci alkoholu, tak bych možná, i když ne, protože to je úplně něco jiného, jsem říkal, ale tak bych možná ani nepípl, jo. Ale v tenhle moment mně to přijde úplně farizejské, to se na mě nezlob.
Takže za mě, já na tom trvám. Myslím si, že to je správný názor, správný postup. Buďme rádi, že nemáme takový zdravotní stav, abychom si to nemuseli pěstovat sami.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak já doufám, že pan kolega Brázdil nebude chtít nic ukazovat, prostřednictvím předsedajícího, jak ho vyzval pan kolega Nacher.
Ale nyní vystoupí paní poslankyně Němečková s faktickou poznámkou. Tak prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Zdenka Němečková Crkvenjaš: Děkuji, pane předsedající. Já moc často nevystupuji s faktickými poznámkami, nicméně tady musím zareagovat, protože opravdu si nemyslím, že konopí je společensky tak nebezpečné.
Pokud teď ctěný pan kolega Brázdil, vaším prostřednictvím, mluvil o léčebném konopí, tak tady si myslím, že se opravdu nemáme čeho obávat, protože k léčbě bolesti je vždycky lepší, když pacienti použijí léčebné konopí, než opiáty, na kterých vzniká obrovská závislost. Viděla jsem x-krát pacienty odvykající se od opiátů a je to opravdu nepěkný pohled. Takže pokud bych mohla, tak budu vždycky lobbovat za to, abychom mohli spíš léčebné konopí používat než opiáty. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Ještě jedna faktická poznámka, k ní je přihlášen pan poslanec Balaš. Prosím, máte slovo.
Poslanec Vladimír Balaš: Já jsem jenom chtěl navázat na pana kolegu Nachera a paní kolegyni. Je prokazatelné, že konopí má léčebné účinky. Navíc když si to samopěstitel sám připraví, tak to státní pokladnu bude stát méně peněz, nebude muset čerpat za léky, nebudeme živit nadnárodní farmaceutické společnosti, budeme všichni spokojenější. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Vracíme se do obecné rozpravy a do ní je přihlášen pan poslanec Koten.
Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo. Já bych tady velmi rád představil pozměňovací návrh k trestnímu zákoníku, ještě mého kolegy Jiřího Kobzy. Je to takový evergreen, který bohužel ještě nebyl vyslyšen, máme ho podán v systému Poslanecké Sněmovny pod nějakým sněmovním tiskem, někde mezi dvacítkou a třicítkou. Ale právě tento otevřený trestní zákoník je takovou jistou šancí, jakým způsobem bychom ho mohli tedy uvést v život.
K tomuto vládnímu návrhu zákona tedy by byla jedna změna součástí tohoto pozměňovacího návrhu, a to je v části první čl. I.se za bod 96 vkládá nový bod 97, který zní: "§ 97 V § 403 odst. 1 se za slovo ‚hnutí‘ vkládají slova ‚nebo ideologii‘ a slovo ‚směřuje‘ se nahrazuje slovem ‚směřují‘." Toto je tedy pozměňovací návrh.
Nyní dovolte, abych ho krátce odůvodnil. Cílem § 403 trestního zákoníku je zamezit hlásání nenávisti a potlačování lidských práv. Proces s Vladimírem Sáňkou ukázal, že zákon má mezeru, protože postihuje pouze propagaci konkrétního hnutí, nikoliv ideologii, která nenávist šíří.
Sáňka se podílel na vydání knihy Základy tauhídu, islámský koncept boha, která propaguje radikální islám a šíří nenávist vůči neislámským vládám. Kniha, jejímž autorem je Bilal Philips, obhajuje násilí, mrzačení a tvrdé tresty včetně manželství s nezletilými dívkami. Philips vyzývá k nenávisti vůči nevěřícím a propaguje islámskou nadřazenost. Soud Sáňku osvobodil, protože kniha nepropagovala konkrétní hnutí, ale ideologii.
Je potřeba mít účinný nástroj proti šiřitelům nenávistných ideologií, aby bylo možné se s nimi vypořádat i v budoucnu. Zákon by měl chránit naši zem a občany před ideologiemi, které podporují násilí, diskriminaci a nenávist. Soudní případ ukázal, že ideologie, jako je salafismus, je neslučitelná s demokratickými hodnotami a lidskými právy. Islám, jak je prezentován, je radikální ideologií, která se staví proti našim hodnotám svobody a rovnosti. Navrhovaná úprava by měla chránit společnost před těmito ideologiemi a jejich šiřiteli.
To je všechno, děkuji za pozornost. Pak se ještě v podrobné rozpravě k tomuto přihlásím.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak nyní vystoupí pan ministr Blažek.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Tak děkuji za slovo. Vystoupím jako poslanec, protože se přihlásím ke svým pozměňovacím návrhům. Ty jsou dva, jeden je v systému pod číslem 6489 a jde o návrh ryze technický, obsahující například posun účinnosti zákona z 1. 7. 2025 na 1. 1. 2026.
Ten druhý pozměňovací návrh má číslo 6490 a je implementační. Jde v podstatě o návrh sněmovního tisku 854, který by pravděpodobně neměl šanci na to projít z časových důvodů Sněmovnou běžným způsobem. Vláda již jej projednala a schválila, tak jsem si dovolil připravit jej jako pozměňovací návrh k tomuto zákonu, neboť implementační doba, respektive takto ta doba, byla z Evropské unie tentokrát velmi krátká, protože ta lhůta pro plnění (?) směrnice běží od 24. dubna 2024 a uplyne 20. května 2025, takže prosím o její podporu potom ve třetím čtení. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také děkuji a nyní vystoupí paní poslankyně Němečková Crkvenjaš.
Než dorazí, načtu omluvy: omlouvá se pan poslanec Kamal Farhan od 18.45 hodin ze zdravotních důvodů, pan poslanec Vojtěch Munzar od 21 hodin do 23 hodin z pracovních důvodů, paní poslankyně Oulehlová Renata od 18.30 ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Pastuchová Jana od 18.30 hodin ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Pošarová Marie bere zpět svou omluvu od 18 hodin, paní poslankyně Pošarová Marie se omlouvá od 19.15 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Jan Síla se omlouvá od 18 hodin ze zdravotních důvodů a pan poslanec Špičák Julius se omlouvá od 17.30 hodin ze zdravotních důvodů.
Poslední informace: já jako poslanec Skopeček budu hlasovat s náhradní kartou číslo 1 v průběhu dnešního jednacího dne.
Tak omlouvám se, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Zdenka Němečková Crkvenjaš: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych tady představila čtyři pozměňovací návrhy, z toho jeden z pozměňovacích návrhů se týká psychomodulačních látek, je to pod sněmovním dokumentem 6599 a zpřesňuje pravidla pro nakládání s psychomodulačními látkami, které byly legalizovány zákonem č. 321/2024 Sb. a zavádí se tam nově povinnost uvádět složení i na jednotkových obalech. To jsme původně bohužel opomněli. Dále výslovný zákaz uvádění na trh látek s příliš vysokou kontaminací a zpřesňuje se právní rámec pro sankcionování porušení těchto pravidel. To je pozměňovací návrh týkající se psychomodulačních látek.
Další pozměňovací návrhy se týkají povoleného množství pěstování konopí pod sněmovním dokumentem 6458, 6459 a 6460. Jsou variantně načtena množství sušiny konopí. Za cíl si klademe sladit povolené množství pěstovaných rostlin konopí s povoleným množstvím sušiny konopí přechovávaných v obydlí. Současný návrh 50 gramů nereflektuje biologické vlastnosti konopí a průměrný výnos. Pokud povolíme tři rostliny, tak opravdu nemůžeme povolit jenom 50 gramů konopí. Návrh, který si myslím, že by měl být asi nejblíže těm biologickým vlastnostem, je 300 gramů a uvádí to i Národní protidrogová centrála, že výnos z jedné rostliny je 100 gramů, takže si myslím, že bychom měli tři rostliny schválit 300 gramů. Takže to je jeden návrh. Pokud by to nenašlo shodu, tak nahrávám ještě variantu 200 a 100 gramů, ale myslím si, že opravdu těch 300 gramů je minimum, které bychom schválit měli. Děkuji za podporu. ***