Neautorizováno!
(Schůze pokračovala v 15.00 hodin.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážený pane ministře, zahajuji další jednací den přerušené 136. schůze Poslanecké sněmovny.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve jsem vás odhlásila. Prosím, abyste se přihlásili identifikačními kartami a hlásili mi případně, kdo žádá o vydání karty náhradní. Náhradní karty, které již byly nahlášeny na 134. schůzi, jsou samozřejmě platné i nadále, stejně tak tomu je s většinou omluv.
Ještě další omluvy přibyly, proto je načtu. Omlouvají se paní poslankyně Romana Bělohlávková od 15 hodin z rodinných důvodů, Klára Kocmanová od 17.15 z pracovních důvodů, pan poslanec Josef Kott od 16 hodin z pracovních důvodů, Karel Smetana od 15 do 16.30 z pracovních důvodů a Ivo Vondrák od 15 hodin z pracovních důvodů.
Dnešní jednání zahájíme pevně zařazeným bodem 152, tedy sněmovním tiskem 931, o azylu, prvé čtení, podle § 90 odst. 2.
Dále vás upozorňuji, že dnes na 134. schůzi byly projednány body 156, 157, 159 a 160, tedy sněmovní tisky 649, 650, 729 a 730. Tyto body jsou na 136. schůzi neprojednatelné, škrtněte si je, prosím, o tomto není potřeba hlasovat.
Nyní tedy už přistoupíme k přihlášeným, které tady mám s přednostním právem zatím tři: pan ministr Stanjura jako první, následuje pan předseda Okamura a pan ministr Rakušan ještě před samotným otevřením bodu, který byl avizován. Nyní tedy poprosím pana ministra financí Stanjuru, aby se ujal slova. Následuje pan předseda Tomio Okamura.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Začnu tím, čím jsem chtěl původně skončit. Abych nezapomněl, tak mi dovolte, abych jménem čtyř koaličních klubů navrhl, abychom dnes jednali a meritorně hlasovali i po 19., i po 21. hodině.
Dovolte mi, abych začal své vystoupení parafrázi oblíbené úvodní věty nejmenovaného poslance Andreje Babiše: vážené kolegyně, vážení kolegové, milí spoluobčané, obvykle když začíná jednací den schůze, tak sem přichází lídři opozice v různém pořadí, aby v černých barvách líčili, jak vypadá Česká republika. Není to nic nového, myslím si, že to zažíváme takřka celé volební období, a já myslím, že je dobré občas se vrátit, jaké černé scénáře naši kolegové z opozice malovali v minulosti, jak se ukázaly nepravdivé či zbytečně pesimistické a jak je možné přistupovat k novým varováním, protože nedají si pokoj a pořád popisují zemi v barvách, které neodpovídají realitě. Mohli bychom říkat, že se mýlí, mohli bychom říkat, že to je lež, tak zkusme si dát nějaká data a nějaká fakta.
Vzpomněl jsem si včera, když před více než dvěma lety - možná jsou to už skoro tři roky - rostly ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích. Tady mnozí kolegové a kolegyně z hnutí ANO se předháněli, kdo první se vyfotí u totemu, aby ukázali všem občanům na svých oblíbených sociálních sítích, jaká je cena za litr benzínu, jaká je cena za naftu. Proč ne? Očekával bych v těchto týdnech, že znovu vyrazí do terénu - když jsme v té kampani, jak říkají, jak říká pan poslanec Babiš - nechají se vyfotit u těch samých totemů, ukážou tu cenu a řeknou: Milí občané, podívejte, my jsme se mýlili, není cena pohonných hmot ani 40, ani 45, ani 50, ani více než 50, jak jsme si mysleli, jak jsme se obávali, ale cena je nejnižší - no třeba nafty - za tři roky. Nevím, proč se nefotí. Berte to jako podnět do vaší kampaně, my jsme se ani nefotili, nefotíme se ani teď, ale myslím, že (by to) bylo fér, neboli - v logice hnutí ANO - když rostou ceny, může za to vláda, ale když klesají ceny, tak je to navzdory vládě. Rozumíte té logice? Jedním směrem za to může vláda, kdežto druhým směrem ne, ne, ne, vláda na tom žádnou zásluhu nemá, to někdo jiný, to něco jiného, ale pozor, my si myslíme, že ceny budou takové, takové, takové.
Podobné strašení jsme slyšeli, jak se neobejdeme bez ruských fosilních paliv, ať už je to plyn, nebo ropa. Karel Havlíček, velký propagátor Rosatomu... Pamatujete tu jeho legendární větu, kterou řekl asi stošedesátkrát? "Já jsem pro, aby Rosatom byl v tendru na Dukovany, protože to bude kompetitivní." To zní dobře, ne? "To bude kompetitivní." Řekl to asi stokrát. Naštěstí - bylo to ještě za minulé vlády - zasáhla bezpečnostní komunita, ukázalo se, že teroristický útok na území České republiky spáchali členové ruské vojenské zpravodajské jednotky. I pod tím tlakem museli, i když neradi, museli vyřadit z tendru na Dukovany jak Rosatom, tak čínské firmy, a to je dobře. Jenom připomínám, že vlastně nechtěli. Karel Havlíček tak to skutečně nechtěl. Dopadlo to dobře, pod soustředěným tlakem tehdejší opozice, dnešní vládní koalice a malé části dnešní opozice se to povedlo.
Já myslím, že je jasné, že plyn nenakupuje Česká republika. Přesto politici hnutí ANO velmi často říkají vláda může za to, že soukromý vlastník nakoupil ruský plyn. Díky tomu, že od 1. ledna neproudí plyn přes území Ukrajiny, Slovenska do České republiky, dostávám jako člen vlády report, kolik plynu trubkami vešlo na východní hranici a kolik na západní hranici. V roce 2025 úplně jedné (?), nula procent přiteklo plynu ze Slovenska - neboli z Ruska přes Ukrajinu a Slovensko do České republiky - a všechen plyn teče ze západu, takže jsme se zbavili závislosti na ruském plynu. (Hluk v sále.)
Koho to nebaví, já bych prosil, aby buď nehlučel (Předsedající: Já také chci...), nebo se ztišil.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, přesně tak. Já vás chci také přerušit, pane ministře, a poprosit kolegyně a kolegy v sále, aby se ztišili.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Vím, že okénko pravdy a faktů nemusí být úplně oblíbené u opozice, ale byl bych rád, kdybych měl možnost prezentovat realitu. Nebudu to lakovat narůžovo tak, jak to opozice lakuje načerno, ale budu používat realitu.
Když jsme vešli do vlády, naše závislost na ruském plynu, který nenakupovala vláda, to podotýkám, byla 97 procent ze sta a dneska jsme nezávislí. Roky platilo, že zhruba 50 procent ropy přiteklo z Ruska a 50 přes IKL. Myslím, že dodatečně je dobře poděkovat našim předchůdcům - já si přesně nepamatuju, jaké to vlády - z devadesátých let, pravděpodobně to byly vlády Václava Klause, které rozhodly o výstavbě ropovodu z Ingolstadtu. To byl základ toho, že dnes můžeme být nezávislí na ruské ropě.
Ta samotná kapacita Ingolstadt - Česká republika je dostatečná. Převyšuje roční spotřebu České republiky, nicméně ta trasa z italského Terstu do Ingolstadtu měla nedostatečnou kapacitu ve smyslu, že nepokrývala celou roční spotřebu České republiky. My jsme rozhodli jako vláda a rozhodli jsme, že to uděláme sami, bez evropských peněz, bez spoluúčasti některých cizích firem, které na tom chtěli spolupracovat, že se pokusíme zvýšit a rozšířit kapacitu IKL z Terstu. Nebylo to jednoduché, museli jsme přesvědčit všechny akcionáře a Česká republika to má 5 procent ze 100 procent. Přesto se nám povedlo přesvědčit ostatní akcionáře, aby s tím souhlasili, zahájili jsme práci. Ta investice je zhruba jeden a půl miliardy. V této chvíli se vyčíslují všechny náklady do poslední koruny, nebylo to na úkor státního rozpočtu, státní podnik Mero to zvládl ze svých hospodářských výsledků. Počítali jsme, že to bude k 1. 7. roku 2025, kdy končily i výjimky na sankce pro příjem ruské ropy. ***