Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(22.30 hodin)

 

Poslanec Šimon Heller: Já se důrazně ohrazuji k tomu, že by se jednalo o konec volebního období. Ostatně víte, že já dvojčata mám a že o narovnání práv dvojčat, nikoliv pouze v této záležitosti, bojuju dlouhodobě. Souvislost s tímto zákonem já zjevně vidím a vy sám se budete, prostřednictvím pana předsedajícího, muset rozhodnout, zda to podpoříte, či nikoliv, zda vám jde o narovnání této konkrétní věci. Legislativní proces mi dovoluje tento návrh načíst jakožto zvolenému poslanci, já tak činím. A vy se rozhodněte. Já si teď nejsem úplně jist, ale jestli jsem dobře zaslechl, tak vy jste říkal, prostřednictvím pana předsedajícího, že ten návrh považujete principiálně za dobrý, takže já očekávám, že ho podpoříte, protože dobré věci se v principu mají podporovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Zatím nikdo přihlášený do obecné rozpravy už není. Ptám se, zda se někdo do obecné rozpravy hlásí z místa? Není tomu tak. Obecnou rozpravu tedy končím. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova navrhovatele nebo zpravodaje? Není tomu tak.

Zahajuji tedy podrobnou rozpravu a připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. Jako první do podrobné rozpravy je přihlášen pan poslanec Špičák, ale předpokládám, že není přítomen, čili vystoupí pan poslanec Karel Rais, připraví se pan poslanec Vondrák.

 

Poslanec Karel Rais: Tak já v zastoupení kolegy Špičáka bych se přihlásil k pozměňovacímu návrhu pod číslem sněmovního dokumentu 6557, o kterém jsem hovořil před chvílí, a k druhému pozměňovacímu návrhu pod číslem 6561, to je za kolegu Špičáka. Co se týká za sebe, k tomuto tisku mám dva pozměňovací návrhy v informačním systému, a to je pod číslem 6350 a 6351, už jsem o nich hovořil. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Vondrák, připraví se pan poslanec Heller.

 

Poslanec Ivo Vondrák: Já naváži na to, co jsem tady předeslal, takže se hlásím k pozměňovacímu návrhu pod označením 6514. Další pozměňovací návrh pod číslem 6254 a poslední pozměňovací návrh je pod číslem 6566. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Poslední přihlášený do podrobné rozpravy je pan poslanec Heller.

 

Poslanec Šimon Heller: Děkuji za slovo. Hlásím se k pozměňovacímu návrhu 6474, odůvodněno v obecné rozpravě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. To byl zatím poslední přihlášený do podrobné rozpravy. Ptám se, zda se někdo jiný do podrobné rozpravy hlásí? Pokud tomu tak není, podrobnou rozpravu končím. Ptám se, zda nyní je zájem o závěrečná slova? Není tomu tak. Pokud mám informaci, tak nezazněl žádný návrh, který bychom mohli nyní hlasovat.

Vypořádali jsme se s druhým čtením tohoto bodu a končím druhé čtení tohoto návrhu. Děkuji jak navrhovateli, tak panu zpravodaji.

Budeme pokračovat dál ve schváleném programu, a to Vládním návrhem zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o výzkumu, vývoj, inovacích a transferu znalostí, sněmovní tisk... (Námitky z pléna mimo mikrofon.) Pan poslanec Heller myslíte? Nicméně bod programu byl ukončen. Jestli pan poslanec chce na stenozáznam nějakou opravu říct nebo... (Mimo mikrofon.) Dobrá. Tak pokračujeme, jak jsem říkal, bodem

 

8.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí
/sněmovní tisk 886/ - druhé čtení

Jsme ve druhém čtení a z pověření vlády předložený návrh zákona uvede ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. Pane ministře, prosím, ujměte se slova.

 

Ministr pro vědu, výzkum a inovace ČR Marek Ženíšek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já velmi stručné připomenu, že předkládaný návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí, takzvaný změnový zákon, byl připraven jako součást širšího rámce návrhu původně tohoto hlavního zákona a postupně byl vyčleněn do samostatného materiálu v rámci mezirezortního připomínkového řízení.

Od schválení prvního čtení se objevily některé podněty, které zareagovaly na potřebu změnit ještě více tento návrh. Moji podporu mají tři pozměňovací návrhy, které budou za chvíli předneseny, ať už se jedná o odložení účinnosti změny zákona o veřejných výzkumných institucích a zákona o Akademii věd České republiky nebo změny zákona o podpoře malých a středních podniků. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju, pane ministře. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako výboru garančnímu. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 886/1 a 886/2. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu pan poslanec Jan Berki a informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Pane poslanče, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Berki: Děkuji. Nebude-li zase rozpor s mým postupem, tak s dovolením se odkážu na sněmovní dokument (tisk) 886/1, což je procedurální usnesení výboru, a zároveň na sněmovní dokument (tisk) 886/2, což jsou pozměňovací návrhy, které přijal výbor za své a doporučuje Poslanecké sněmovně jejich přijetí. A jenom se odkážu na to, že sněmovní tisk 886 byl projednáván zároveň se sněmovním tiskem 885 a výbor projednal čtyři pozměňovací návrhy, které mu byly předloženy. A pokud nebude rozpor s tímto postupem, tak já tím svou krátkou zprávu skončím.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. A nyní otevírám obecnou rozpravu, do které je přihlášen jako první pan poslanec Karel Rais.

 

Poslanec Karel Rais: Přeji dobrý večer. Já budu také stručný. Mohl bych uvádět, které instituce a kterých změn v zákonech se uvedený návrh týká, ale myslím si, že to nemá cenu. Protože zdůvodnění odmítnutí toho sněmovního tisku předcházejícího, 885, jsem uvedl a protože tento tisk 886 je na něj navázán, je zřejmé, že některé návrhy nebyly uvedeny ani projednány na příslušných ministerstvech. Mám tím na mysli zejména daňové úlevy na Ministerstvu financí, které je pochopitelně i mimo instituce, které jsou uváděny v tisku 886.

Protože tedy tyto tisky jsou spolu svázány jak siamská dvojčata, jeden řeší obsah změn, druhý se zaměřuje na institucionální zajištění provedení těchto změn, je logické, že musím říct to, co jsem říkal v prvním čtení, to znamená zamítnout tento sněmovní tisk také a vrátit jej k přepracování.

Co se týká mých pozměňovacích návrhů, já jsem je uvedl také na jednání výboru, tam byly akceptovány, čili teď nemám už žádný pozměňovací návrh. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Kuchař, připraví se pan poslanec Heller.

 

Poslanec Jan Kuchař: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Protože jsem už v prvním čtení do sněmovního tisku 885 načetl pozměňovací návrh o regulatorních sandboxech, tak v tomto bodě bych rád navázal na návrh, který je na úpravu § 58 odst. 1 písm. e) sněmovní tisk 885, zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí, kterým se umožňuje financování projektů kontrolovaného testovacího prostředí, takzvaného regulatorního sandboxu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad jsou v oblasti své působnosti dle návrhu regulačním orgánem oprávněným ke zřízení kontrolovaného testovacího prostředí schválením návrhu projektu kontrolovaného testovacího prostředí. Rovněž kontrolují a vyhodnocují průběh testování inovativní technologie, produktu nebo služby. Oba orgány jsou oprávněny tak činit v rámci své působnosti, přičemž návrh řeší i případný překryv v této oblasti. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP