Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(22.00 hodin)

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za slovo, pane ministře. Já bych to asi dovysvětlila, protože opravdu nevím, jestli jsme si dobře rozuměli. V současné situaci je to tak, že občan je nějakým způsobem chráněn, protože ví, v jaký den, v jaké datum bude určitá akce v obci. Tím, co vy navrhujete, do zákona, kdy posilujete, že to lze od 1. června do 30. září, tak tam už není ta povinnost, že to musí být na konkrétní akce. To znamená, že to je bezbřehé a zhruba 35 dnů z těch čtyřech měsíců může obec si to rozšířit o ty aktivity, protože možná si to špatně vykládám, ale tam není napsáno, že to je vázáno na určitou konkrétní akci - a v tom je ten problém, jo? Takže teď já jsem si vzala podklad, protože si nepamatuji, z jakého je to roku, ale už v roce 2015 zvuk z veřejné hudební produkce jakékoli hlasitosti není z pohledu zákonů České republiky hlukem. Venkovní hudební produkce tedy nemá vůbec žádné limity, a to samozřejmě způsobuje velké problémy v České republice. A občanům nezbývá nic jiného, než psát petice, podávat žaloby a podobně.

A v jiném paragrafu má obec se zajímat nejen o rozvoj území, ale samozřejmě také o potřeby občanů a dbát o všestranný rozvoj. A tady tímto odstavcem, myslím, že to je sedmička, tak tam je to jenom jednostranné, to znamená, že to je jenom pro ty, kteří nevadí, že budou mít tedy ty čtyři měsíce každou sobotu a neděli, z pátku na sobotu a tak dále, že tam bude například nějaká zábavní akce. Čili nám tady chybí ten kompromis a pořád si myslíme, že toto by mělo být ponecháno pouze na úrovni obce a ne tam takto dávat jako bez břehu, bez limitu, že to může být celé čtyři měsíce. Snad jsem to dovysvětlila.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní faktická poznámka pana poslance Salvetra.

 

Poslanec Rudolf Salvetr: Děkuji za slovo. Velmi stručně. Pane ministře, to si rozumíme v tom. Já chápu, že to je opět vyhláška, naopak z pohledu starosty by to bylo velké usnadnění - od června do září a mám pokoj. Ale jestliže něco funguje a dostatečně to funguje, tak považuji toto za naprosto zbytečné rozšířit o tuto možnost - a důvody jsem tady vysvětloval. Ve chvíli - ona to není jenom hudební slavnost, ale nebude se (v) pátek v sobotu dít nic, žádná kulturní akce a někdo si udělá, když to řeknu ošklivě, mejdan v dané vsi a nebude vůbec šance vlastně do té doby, než nastane doba nočního klidu, proti tomu nějakým způsobem zakročit, protože zvedne vyhlášku. A je to obtěžující. Čili fakt to nechme na konkrétní věci v konkrétní dny.

A to, co jste říkal, to jsem tedy slyšel na druhou stranu rád, že jde zkrátit doba nočního klidu, nikoliv prodloužit, ale toto byl argument, který zazníval od člověka z vašeho ministerstva na výboru pro veřejnou správu, že když se něco prodlouží do půlnoci, lze také prodloužit něco třeba do osmi hodin do rána. To byla ta moje reakce, toto na výboru skutečně zaznělo.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času.

Nyní paní poslankyně Oulehlová. Prosím.

 

Poslankyně Renata Oulehlová: Pane ministře, je hezké, že máte starost o to, abyste nám ulehčili ve městech a obcích práci, ale to, že prodloužíte dobu, kdy má být klid, až do 24 hodin, tím nám určitě nepomůžete. Pane ministře, prosím a myslím to dobře, postarejte se o to, aby ve městech a obcích bylo bezpečno, aby na ulicích byli policisti, kteří jsou dobře ohodnoceni, a ono - tím nám pomůžete nejvíc.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. A to byla poslední faktická poznámka, jsme v obecné rozpravě. Zatím není nikdo přihlášený. Ptám se, jestli někdo ze sálu se hlásí do obecné rozpravy? Jestli tomu tak není, končím obecnou rozpravu. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova? (Poslanec Dubský gestikuluje.) Ano, pan navrhovatel, závěrečné slovo.

 

Poslanec Tomáš Dubský: Já děkuji, pane předsedající. Já jenom krátce. Já bych tady chtěl podotknout, že celou diskusí se vede dobrovolnost a to, že se může, že to není nic, co by se nařizovalo, všechno to musí projít schválením obce a pořád to hlavní slovo tam má obecní zastupitelstvo, jo. Ale ty důvody tady chápu, sám jsem starosta, takže si to umím představit z jedné i z druhé strany a je to vlastně o tom, jestli my tu pravomoc chceme řešit přímo v tom území, anebo jestli to chceme řešit odsud, jo. Takže takhle, takhle to vnímám já, ale tím se jakoby nestavím ani na jednu stranu, ani na druhou, ale za mě osobně by odpovědnost měla být na samosprávě, měla být na obci, a (to?) tato novela umožňuje, ta to umožňuje. Tak to bylo jedno.

A to druhé, to víceméně shrnul už pan ministr. Takže já bych jenom chtěl poděkovat, že diskuse je věcná, že se opravdu bavíme k tomu zákonu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, to bylo závěrečné slovo. Ptám se paní zpravodajky, jestli chce využít práva na závěrečné slovo? Nevypadá to tak.

Zahajuji podrobnou rozpravu a připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. O slovo se přihlásili tito poslanci. Jako první vystoupí v podrobné rozpravě pan poslanec Heller.

 

Poslanec Šimon Heller: Pane místopředsedo, děkuji za slovo. Hlásím se k pozměňovacímu návrhu číslo 6474, odůvodnění zaznělo v obecné rozpravě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Ožanová a připraví se paní poslankyně Mádlová.

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji, pane místopředsedo. Přihlásím se ke třem tiskům (dokumentům): 6464, 6465 a 6466. Jen bych chtěla dodat, že co se týče věcného práva stavby, že můj návrh skutečně vychází ze stanoviska vlády, a právě proto, kdyby to bylo v připomínkovém řízení, by se pan ministr k tomu už tady nemusel vyjadřovat, protože by se k tomu vyjádřilo ministerstvo v připomínkovém řízení. A opravdu, protože to je i v dalších zákonech a způsobilo by to právní nejistotu, je vhodné tento pokus odstranit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Vystoupí paní poslankyně Mádlová nyní a připraví se pan poslanec Salvetr.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Já bych se chtěla přihlásit k pozměňovacímu návrhu 6454, který se týká hluku, o kterém jsme tady dnes mluvili.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. Nyní vystoupí pan poslanec Salvetr, připraví se pan poslanec Havránek.

 

Poslanec Rudolf Salvetr: Děkuji za slovo. Přihlašuji se k pozměňovacímu návrhu 6573, který jsem odůvodnil v rozpravě a týká se požárně bezpečnostního řešení staveb.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji. Vystoupí pan poslanec Havránek, připraví se pan poslanec Carbol.

 

Poslanec Jiří Havránek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já se také pouze přihlásím k podrobně odůvodněnému pozměňovacímu návrhu, který naleznete pod číslem 6568. A, pane předsedající, já vám děkuji za pozornost, tedy kolegům za pozornost a vám za možnost vystoupit.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji. A nyní vystoupí pan poslanec Carbol, připraví se paní poslankyně Potůčková.

 

Poslanec Jiří Carbol: Vážený pane místopředsedo, tímto se chci přihlásit ke dvěma pozměňovacím návrhům, které jsou v systému uvedeny pod čísly 6571 a 6572. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Potůčková, připraví se paní poslankyně Kocmanová.

 

Poslankyně Lucie Potůčková: Děkuji, pane předsedající. Ráda bych se tímto přihlásila k pozměňovacímu návrhu číslo 6559.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji. A nyní zatím poslední přihlášená do podrobné rozpravy je paní poslankyně Kocmanová.

 

Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji. Hlásím se k návrhu číslo 6577. Odůvodnila jsem ho v obecné rozpravě a podrobné zdůvodnění je i v samotném sněmovním tisku.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně. Ptám se, zda se někdo další hlásí do podrobné rozpravy? Jestli tomu tak není, podrobnou rozpravu končím. Ptám se, zda je nyní zájem o závěrečná slova? Nevypadá to. Žádné návrhy na hlasování, které by byly hlasovatelné ve druhém čtení, nezazněly. Tím jsme se vypořádali ve druhém čtení s tímto bodem a já končím druhé čtení tohoto návrhu. Děkuji jak navrhovateli, tak paní zpravodajce za spolupráci.

Budeme pokračovat ve schváleném programu našeho jednání a budeme projednávat

 

7.
Vládní návrh zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí
/sněmovní tisk 885/ - druhé čtení

A z pověření vlády předložený návrh zákona uvede ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. Pane ministře, prosím, ujměte se slova. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP