Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(18.20 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)
Počet poslanců se ustálil. Tím pádem jsem zahájil hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 45 přihlášeno 176 poslankyň a poslanců, pro 95, proti 22. Tento návrh byl přijat.
Tím pádem byl pořad schůze schválen. V tuto chvíli otevírám první bod dnešní schůze, což je
3.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů, a některé související zákony
/sněmovní tisk 798/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a já ho poprosím, aby se v tuto chvíli ujal slova. Vážený pane ministře, prosím.
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Děkuji, vážený pane předsedající. V rámci prvního čtení jsem představoval tento zákon, a proto si dovolím být poměrně stručný. Jedná se o komplexní novelu zákona o zdravotních službách, jejímž cílem je zejména vyřešit některé aplikační problémy stávající právní úpravy. Potom posílit práva pacientů, například co se týče informování pacienta o ceně poskytovaných zdravotních služeb nebo zakotvení nemocničních ombudsmanů, díky kterému budou moci poskytovatelé zdravotní péče a krajské úřady efektivně řešit stížnosti a podněty pacientů již přímo v nemocnicích. Dále jde o posílení práv pacientů vykazujících znaky domácího nebo sexuálního násilí a pacientů, jež jsou osobami omezenými na svobodě. Potom nově zavádíme úpravu center komplexní péče o děti, která jsou zaměřena na poskytování komplexních zdravotních služeb dětem s dlouhodobým zdravotním problémem.
Cílem komplexní novely zákona o zdravotních službách je rovněž institucionálně ukotvit duchovní péči ve zdravotních zařízeních lůžkové péče a především dobrovolnictví ve zdravotnictví. Součástí návrhu jsou související změny v zákoně o veřejném zdravotním pojištění, v zákoně o sociálněprávní ochraně dětí, v zákoně o sociálních službách, v občanském zákoníku a v zákoně o zvláštních řízeních soudních. Návrh obsahuje rovněž dílčí změny lázeňského zákona.
V prvním čtení v rámci zdravotního výboru se v rámci rozpravy diskutovaly v zásadě jen pohotovostní služby. Novela zákona o zdravotních službách zrušuje odpovědnost krajů za organizaci a zajištění pohotovostních služeb. Následně zavádí povinnost poskytovatelů zřizujících urgentní příjem zajistit prostory pro poskytování lékařské pohotovostní služby. V rámci debaty byl zejména vznesen dotaz, jak konkrétně bude v reálu probíhat zajištění pohotovostních služeb zdravotními pojišťovnami. K tomu bych chtěl uvést, že jsou to právě zdravotní pojišťovny, které mají silné ekonomické nástroje, jak pacientům zajistit dostupnost péče, a tímto směrem bychom chtěli jít. Děkuji vám, kolegyně, kolegové, za pozornost. To je za mě vše.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Jen připomenu, že návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednávání výboru pro zdravotnictví jako výboru garančnímu. Usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 798/1. Nyní poprosím, aby se ujala slova zpravodajka výboru pro zdravotnictví, paní poslankyně Zdeňka Němečková Crkvenjaš, informovala nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím, paní předsedkyně, máte slovo.
Poslankyně Zdenka Němečková Crkvenjaš: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy a pánové, kolegyně, kolegové, garanční výbor pro zdravotnictví návrh zákona projednal a 20. 2. 2025 vydal usnesení, kterým doporučuje návrh schválit. Jak už tady říkal pan předsedající poslancům, rozesláno to bylo jako tisk číslo 798/1, na který odkazuji. Jeho součástí je usnesení výboru pro zdravotnictví pod číslem 180 ze 43. schůze výboru ze dne 19. 2. 2025. Na výboru nebyl načten žádný pozměňovací návrh. Tolik za mě zatím.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. V tuto chvíli otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásili jako první pan poslanec Šimon Heller a po něm paní poslankyně Michaela Šebelová a tak dále. Takže v tuto chvíli poprosím pana poslance. Máte slovo prosím.
Poslanec Šimon Heller: Pane předsedající, děkuji vám za slovo. Někdy méně slov je lepší, spojeno s tím, že když je více činů. Přicházím s jednoduchým pozměňovacím návrhem. Pojďme narovnat práva dvojčat, která dneska mají nárok pouze na 1,5 násobek rodičovského příspěvku. V podrobné rozpravě se přihlásím k pozměňovacímu návrhu, který napravuje tuto historickou křivdu, kdy narozená dvojčata stát stále vnímá ne jako dva suverénní jedince, ale bohužel stále jako 1,5 násobek jedince. Tento můj pozměňovací návrh to napravuje. Pojďme napravit tuto historickou křivdu, kterou zde máme. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: V tuto chvíli je na řadě paní poslankyně Michaela Šebelová. Poté se přihlásil do rozpravy pan ministr Vlastimil Válek. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Michaela Šebelová: Děkuji za slovo. Nenavazuji na kolegu jako matka dvojčat, ale přicházím se svým vlastním pozměňovacím návrhem. Já a celý náš klub vítáme, že novela přináší zásadní změny v oblastech pohotovostních služeb, práv pacientů, zdravotní péče o děti či dobrovolnictví ve zdravotnictví. To vše bude mít pozitivní dopad především na pacienty. Zvýšená ochrana se ale týká i poskytovatelů.
Předkládám pozměňovací návrh ve spolupráci zástupce ombudsmana, který se týká podmínek nedobrovolné hospitalizace. Ta je dnes možná mimo jiné tehdy, pokud člověk pod vlivem duševní poruchy bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje své okolí nebo sebe. Vláda v novele zákona o zdravotních službách navrhla slovo "bezprostředně" vypustit. Panovaly totiž v té době důvodné obavy, že zdravotníkům svazuje ruce. Například pokud pacient před jejich příjezdem své nebezpečné chování dočasně zastaví, nemohou preventivně zasáhnout a musí čekat, až se situace znovu zhorší. To by mezitím mohlo vést k poškození zdraví nebo majetku.
Tento problém se však mezitím vyřešil. Nejvyšší soud totiž nedlouho po vypracování novely jasně vyložil, že stávající podmínka bezprostřednosti v zákoně neznamená nutnost čekat na následky. Stačí reálná a aktuální hrozba takových následků, nikoliv až okamžik, kdy dojde k útoku nebo sebepoškození. Tento výklad poskytuje zdravotníkům potřebnou jistotu, aniž by bylo nutné změnit zákon, a poskytuje právní jistotu i lidem, kteří ve skutečnosti nepředstavují takovou hrozbu, aby bylo nezbytné je hospitalizovat. Odstranění tohoto pojmu by naopak vedlo k právním nejasnostem a možnému nadužívání hospitalizací.
Cílem mého pozměňovacího návrhu je tedy skrze ponechání slova "bezprostředně" zajistit současně ochranu svobod lidí i bezpečí pro společnost. Navrhovaný text nicméně není pouhým vypuštěním novelizačního bodu, ale mírným přeformulováním celého dosavadního ustanovení § 38 odst. 1 písm. b) zákona o zdravotních službách, aby bylo napříště čitelnější. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. V tuto chvíli máme dalšího přihlášeného do obecné rozpravy, pana poslance... Ne, pana ministra Vlastimila Válka. Prosím, pane ministře. Vy jste se přihlásil s přednostním právem, promiňte.
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Ne, já se omlouvám, že do toho vnáším zmatek. Já bych se tímto přihlásil ke čtyřem pozměňovacím návrhům. První je nahrán pod číslem 6540. Tento pozměňovací návrh se týká přepravy pacientů neodkladné péče. Týká se specifické skupiny pacientů. Tímto návrhem chceme umožnit, aby se zdravotničtí pracovníci poskytovatele, jehož součástí je perinatologické centrum, mohli účastnit převozu a během převozu poskytovat novorozenci neodkladnou péči i nad rámec svého oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Velmi zjednodušeně, pokud dochází k převozu novorozence z jednoho zařízení do druhého, tak aby lékař perinatologického centra mohl tou sanitou jet a poskytovat zdravotní péči. To je v současné době velmi komplikovaně řešeno různými smlouvami a dohodami mezi oběma poskytovateli a přináší to spoustu problémů. Sice jenom několika pracovištím v České republice, ale přesto. Tímto toto chceme vyřešit a jasně definovat v zákoně. ***