Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.50 hodin)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Ono totiž, pane ministře, vy byste nám přece nemohl odpovědět na modelové příklady, kdybyste neměl ten výpočet na ministerstvu. Takže je naprosto jasné, že je samozřejmě máte. Klidně to může být nějaký vzorec v Excelu, to je v pohodě, my bychom si s tím poradili. Ale není přece možné se na jednu stranu tvářit, že máte odpovědi na konkrétní dotazy, a na druhou stranu se tvářit, že nemůžete zveřejnit podklad, z něhož to vypočítáváte. My jsme poslanci a poslankyně, kteří budeme za chvíli hlasovat o tom návrhu, a nevíme, zda opravdu ty propady u rodin, lidí s nízkými příjmy, u těch lidí, co pracují za minimální mzdu, budou oproti současnému stavu 3 500, 2 500 nebo 4 000 korun tak, jak nám to vychází, když to počítáme spolu s analytiky, spolu s různými organizacemi typu PAQ Research. Opravdu takovéto zásadní změny, kdy ta rodina, která je dnes chudá, potřebuje podporu, ale zvládá to i díky státu, najednou bude mít skokově o 3 000, o 4 000 korun méně, tak to je věc, kterou prostě potřebujeme vědět.
Vy jste nám neumožnili to mít ověřené na základě vstupu od MPSV, bagatelizujete tyhle zásadní dopady. Na mě to opravdu působí, že to prostě tajíte, že to samozřejmě mít musíte, jinak byste svoje modelové příklady také nemohli vůbec uvádět. Na základě čeho byste je jinak měli vypočítané? Samozřejmě že nějaké vzorce máte. Všichni bychom akceptovali, že by to bylo předběžné, že by to bylo do schválení konkrétních pozměňovacích návrhů, to je jasné. Ale není za mě v pořádku, že tento podklad jsme neměli, nemohli jsme si to ověřit, jsme odkázáni na kalkulačku, například na kurzy.cz. Tam už to k dispozici také je. Divím se, že by MPSV něco takového nezvládlo. Opravdu si myslím, že to spíše tajíte.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za dodržení času. Nyní je s přednostním právem přihlášen pan místopředseda Juchelka, následuje pan poslanec Heller. Prosím.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. Budu velmi krátký. Chtěl jsem tady mít takovou smířlivou řeč, ale mně vždycky trošičku zvedne tep jak paní místopředsedkyně Richterová, tak pan ministr Marian Jurečka. Nejdříve začnu tím, že tady tento související zákon k tomu předchozímu podpoříme právě kvůli těm věcem, které tady jsou navrženy, jako je hlídačkovné pro vysokoškolačky, jako je navýšení stipendia a rozšíření těch stipendií pro vysokoškoláky, které v tuto chvíli využívá - to stipendium - zhruba pár desítek, možná pár menších stovek vysokoškolských studentů.
Co se ale týká - začnu odzadu právě toho vzorečku - tak mě to taky samozřejmě trochu popudilo. Protože když tady říká pan ministr, že tady máme skvělou a propracovanou důvodovou zprávu, tak jenom v té důvodové zprávě je napsáno, že to buď ve státním rozpočtu bude minus - tam je, tuším, napsáno 800 milionů korun - anebo - pardon, plus, že ušetří stát 800 milionů korun - anebo že celá ta superdávka bude stát stát 8 miliard. Teď někteří dokonce říkají, že to ušetří dvě a čtvrt miliardy a 7,5 miliardy to ten stát bude stát. Já tedy nevím, ale v důvodové zprávě vždycky bylo, že musí být jasné finanční dopady. Pokud finanční dopady nejsou podle toho, jak to navrhla samozřejmě tato vláda... Pokud by ten sněmovní tisk prošel tak, jak ho navrhla vláda, tak v té důvodové zprávě je tam rozptyl 8,9 miliard korun plus minus. To přece není možné, tady toto. Tak vy sami nevíte, jaký to bude mít dopad? To se ještě bavíme o dalších sociálních dopadech na vyloučené lokality a tak dále.
Co se týká potom u paní místopředsedkyně Richterové. Ona tady vždycky operuje samozřejmě tím rodičovským příspěvkem. My jsme navrhovali tři roky v kuse - já jsem tady stál minimálně desetkrát u tohoto pultíku, kdy jsem prosil v nejvyšší inflaci Poslaneckou sněmovnu, kdy tady byly ceny energií, které drtily peněženky mladých rodin - abychom navýšili rodičovský příspěvek na 400 000 korun. Bylo to tady několikrát. Poté jsme kompromisně tedy donutili tuto vládní koalici, aby to bylo na 350. Ale ani Piráti, když tenkrát byli ve vládě, tak pro těch 400 000 nehlasovali a v tuto chvíli si stěžují, že to nepokryje ani inflaci. To už jsme říkali dávno a říkáme to minimálně tři roky v kuse poté, co jsem tady dával pozměňovací návrh, ale také návrh zákona jako takový, o navýšení rodičáku na 400 000 korun. To jenom pro vysvětlení.
Jinak všechny pozměňovací návrhy, které tady jsou, od pana poslance Hellera, Navrátila a tak dále, které se týkají právě vysokoškolských stipendií a toho takzvaného hlídačkovného, které vypadlo z vysokoškolského zákona, podporovat budeme. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: S faktickou poznámkou chce reagovat paní místopředsedkyně Richterová. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Myslím, že to není tak, že bychom si s panem místopředsedou Juchelkou vzájemně zvedali tep, ale že nám prostě jde o stejnou věc, o to, aby se rodinám, lidem s malými dětmi, nesnižovala reálná hodnota rodičovského příspěvku. Když bylo hnutí ANO ve vládě, tak také zamítlo návrh na valorizaci rodičovského příspěvku, který jsem tehdy předkládala. Co se týče dnešní situace, máme tady konkrétní návrh, který jsem předložila, k pravidelné valorizaci právě o tu inflaci. Máme tady dlouhodobé rozhodnutí o tom, aby to zvážila vláda.
Pokud někdo z kolegů a kolegyň se nebude chtít připojit přímo k navýšení rodičovského příspěvku, které předkládám za Piráty, ale bude chtít, ať se o tom opravdu vážně diskutuje na úrovni vlády, tak předkládáme i takzvané doprovodné usnesení, aby tato základní myšlenka zachování stejné hodnoty rodičovského příspěvku byla včleněna do vládou připraveného návrhu prorodinného balíčku. Za mě, kdyby to připravila tato vláda a poté schvalovala ta příští, tak by to dávalo záruku, že to bude dlouhodobě stabilní.
Dám jediné číslo. V minulosti náklady na rodičovský příspěvek tvořily zhruba 2,5 % českého státního rozpočtu, dnes už to je 1,4 %. Můžete namítnout, že to je kvůli obecnému poklesu porodnosti, snížení populačního ročníku. Také. Ale je to celkově i proto, že objem peněz je v poměru k celkovým penězům ve státním rozpočtu takto výrazně nižší, z 2,5 % na 1,4 % za 20 let je toto snížení. Naopak důchody, jejich objem je stabilně 30 % celých 25 let.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní se dostává ke slovu pan poslanec Heller, přihlášený v obecné rozpravě. Dávám mu slovo. Je to poslední přihlášený, prosím.
Poslanec Šimon Heller: Dámy a pánové, doufám, že moje krátká řeč vám tep nezvedne. Mně bude bohatě stačit, když zvednete ruku pro hlídačkovné, což je pozměňovací návrh F1, F2. Obracím se na vás s podporou tohoto pozměňovacího návrhu o hlídačkovném, o kterém jsme několikrát hlasovali. Původně jsme ho schválili. Poté, co nám ho vrátil Senát, tak jsme ho zase zamítli. Já se na vás obracím s velkou žádostí, abychom podpořili tento pozměňovací návrh, který podpoří mladé rodiny s rodiči, kteří jsou na vysoké škole a studují.
Dovolím si tady doplnit mého ctěného kolegu Aleše Juchelku, který mluvil o hlídačkovném pro maminky. Platí to nejenom pro maminky, ale platí to i pro tatínky, kteří budou na rodičovské. Dnes - a jsem o tom přesvědčen - je rodina, mladá rodina, nejohroženější skupinou v tomto státě a máme tady konkrétní možnost podpořit tuto ohroženou skupinu naší společnosti.
Dámy a pánové, jedná se o věc, která státní kasu bude něco málo stát, ale jsem přesvědčen, že v dlouhodobém horizontu se hlídačkovné ekonomicky vyplatí, protože mladé maminky a tatínkové nebudou muset přerušovat studia, ukončovat studia, případně přerušovat svá těhotenství. Pevně věřím, že nyní hlídačkovné projde a že mladé rodiny budou takto podpořeny. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Nyní už nevidím nikoho přihlášeného do rozpravy, rozpravu proto končím. Je zájem o závěrečné slovo? (Ministr: Ano.) Ano, pan ministr má zájem. Prosím tedy o ztišení v sále. ***