Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.00 hodin)
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, já se pokusím být už velmi stručný v tom závěrečném shrnutí. Padly tady mladé rodiny a jejich situace, mladých rodičů. Já bych jenom chtěl drobně připomenout, že za této vlády a za této Sněmovny jsme udělali několik klíčových změn, kdy například dneska ta částka bez předchozího příjmu maximálně čerpaného rodičovského příspěvku může být až 15 000 korun. Lze vlastně ten příspěvek, když se ta rodina rozhodne a potřebuje mít nějakou jinou strategii, tak ho lze vyčerpat i za tu nejrychlejší dobu 11 měsíců. Můžou ty rodiny díky klientské zóně Jenda si to čerpání měnit i v čase a různě ho rozkládat.
Udělali jsme úpravy, které se týkají možnosti tam, kde nejsou rodiče, kde by byl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, čerpat rodičák vlastně už dva měsíce před porodem. Upravily se tady podmínky pro doktorandské studium, aby tato doba byla započítávána do důchodového věku. Udělali jsme úpravy čerpání rodičáku i na jinou osobu v případě, že někdo z rodičů zemře nebo je dlouhodobě vážně nemocný.
Udělaly se tady podporované zkrácené částečné úvazky právě pro mladé rodiny, rodiče. Novela zákoníku práce tady vytváří prostor pro návrat na to původní místo do dvou let věku dítěte a celá řada ještě dalších věcí, které pomáhají mladým rodinám v České republice v těch konkrétních ekonomických sociálních nástrojích, jak bylo zmíněno. Je tady i ta dohoda, která byla na základě projednávaného vysokoškolského zákona k podpoře rodičů, kteří studují vysoké školy nebo vyšší odborné školy, tak ta podpora tady zůstává zachovaná přes takzvané hlídačkovné. Nebo je tady vlastně i ta záležitost, která se týká toho bonusu, který jsme schválili v tom předchozím tisku, kdy rodičák je brán jako i pracovní aktivita, na něj navazuje pracovním bonus. Takže tady jeopravdu celý výčet poměrně důležitých věcí, které se tady za poslední tři roky ve prospěch mladých rodin, rodičů odpracovaly a byly schváleny a uvedeny do praxe.
Tolik za mě, já děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji, pane ministře. My jsme se vystřídali v řízení schůze Sněmovny. V tuto chvíli ještě požádám o závěrečné slovo paní zpravodajku, pokud má zájem. A pokud nemá zájem, tak jenom já, tady nebyl ještě návrh doprovodného usnesení, pokud tam některé padlo. Až po (nesrozumitelné) dobře, tak fajn. V tom případě v tuto chvíli přikročíme samozřejmě k hlasování o návrzích. Já poprosím paní zpravodajku garančního výboru, aby nás seznámila s procedurou hlasování, poté přednášela jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělila stanovisko. Prosím.
Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já prvně seznámím s procedurou hlasování, kterou jste všichni obdrželi pod číslem sněmovního tisku 800/4. Jako první budeme hlasovat návrhy legislativně technických úprav, které byly předneseny panem ministrem ve třetím čtení v rozpravě. Dále bychom měli hlasovat návrh pod písmenem D. To bude ale nehlasovatelné, protože v souvisejícím tisku 799 neprošel pozměňovací návrh pod písmenem B13. Dále budeme hlasovat návrh pod písmenem F1, což je pozměňovací návrh k výborovému návrhu A1. V případě schválení jsou nehlasovatelné F1, I1, F4 a F3.
Dále budeme hlasovat F1, pozměňovací návrh k výborovému návrhu. V případě schválení jsou nehlasovatelné I1, F4 a F3. Dále budeme hlasovat návrh pod písmenem I1, což je také pozměňovací návrh k návrhu výborovému A1. V případě schválení jsou nehlasovatelné F4 a F3.
Dále budeme hlasovat F4, pozměňovací návrh k výborovému A1. V případě schválení je nehlasovatelné F3. Dále budeme hlasovat F3, což je také pozměňovací návrh k výborovému návrhu A1. Dále budeme hlasovat A1. V případě budeme hlasovat v podobě schválené F2, F1, I1, F4 nebo F3. Dále budeme hlasovat pozměňovací návrh H. V případě schválení jsou nehlasovatelné I2, E, F5 a A4.
Dále budeme hlasovat návrh I2. V případě schválení jsou nehlasovatelné E, F5, A4. Dále budeme hlasovat E, pozměňovací návrh k výborovému A4. V případě schválení je nehlasovatelné F5. Dále budeme hlasovat F5, což je pozměňovací návrh k výborovému návrhu A4. Dále budeme hlasovat A4. V případě schválení hlasovat v podobě schválené pod písmenem E nebo F5.
Dále budeme hlasovat pozměňovací návrh pod písmenem B, C, G, A5, J, A2, které v případě schválení bodu J, tak tam je totožný bod s body A2.1 a A3.1. Dále budeme hlasovat A3 bez bodu 3.1, bude-li, schválen návrh pod písmenem J nebo A2. Dále budeme hlasovat o návrhu jako celku a následně o doprovodném usnesení.
Poprosím vás, pane předsedající, o hlasování o návrhu této procedury.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, určitě tak učiním.
V tuto chvíli jsem tedy zahájil hlasování o proceduře. Táži se, kdo je pro?Kdo je proti, vážení kolegové?
Hlasování číslo 39, přihlášeno 184 poslankyň a poslanců, pro 175, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Prosím, můžete pokračovat.
Poslankyně Lucie Šafránková: Takže jako první budeme hlasovat legislativně technické úpravy, které přednesl pan ministr. Já už nebudu načítat, on je podrobně tady přednesl.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano. A já jsem zaznamenal návrh na odhlášení, tudíž vás všechny odhlašuji. Prosím, přihlaste se vašimi kartami. Mezitím načtu omluvy. Pan místopředseda Karel Havlíček se omlouvá od 9.30 do 13.30 z pracovních důvodů.
V tuto chvíli se ustálil počet těch, kteří jsou přihlášeni.
Hlasujeme tedy první návrh, což je návrh legislativně technických úprav. Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Proti?
Hlasování číslo 40, přihlášeno 176 poslanců, pro 175, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Prosím.
Poslankyně Lucie Šafránková: Tak protože nebyl přijat pozměňovací návrh B13 u sněmovního tisku 799, tak návrh pod písmenem D, můj návrh se stává nehlasovatelným a budeme hlasovat návrh pod písmenem F2 pana poslance Jiřího Navrátila, což jsou všechno pozměňovací návrhy k návrhu výborovému pod písmenem A1. Je to podpora studujícího rodiče plus navýšení koeficientu v příspěvku na vysokoškolské studium na dvouapůlnásobek. A pokud by tento návrh byl přijat, byl by nehlasovatelný F1, I1, F4, F3. Stanovisko výboru je doporučující.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pana ministra? (Neutrální.)
Zahájil jsem hlasování, táži se, kdo je pro? Proti?
Hlasování číslo 41, přihlášeno 178 poslanců a poslankyň, pro 87, proti 5. Tento návrh byl zamítnut.
Poslankyně Lucie Šafránková: Protože byl tento návrh zamítnut, budeme dále hlasovat návrh pod písmenem F1 také pana poslance Jiřího Navrátila. Je to podpora studujícího rodiče plus navýšení koeficientu v příspěvku na vysokoškolské studium na dvojnásobek. A v případě přijetí tohoto návrhu je nehlasovatelné I1, F4 a F3. Stanovisko výboru je doporučující.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pana ministra? (Souhlasné.)
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 42, přihlášeno bylo 179 poslankyň a poslanců, pro 177, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Prosím, pokračujte.
Poslankyně Lucie Šafránková: Protože tento návrh byl přijat, tak je tedy, jak jsem již zmínila, nehlasovatelný návrh pod písmenem I1, F4 a F3. Nyní budeme hlasovat návrh pod písmenem A1, což je výborový návrh, a je to příspěvek na vysokoškolské studium. Stanovisko výboru doporučující.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ministerstva? (Souhlasné.)
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Proti?
Hlasování číslo 43, přihlášeno 179 poslankyň a poslanců, pro 177, proti 1. Tento návrh byl přijat.
Poslankyně Lucie Šafránková: Nyní budeme hlasovat návrh pod písmenem H pana poslance Víta Kaňkovského, což je úprava částek životního minima pro jednotlivce a první a druhou osobu v domácnosti. Je to doplněné o jasné rozhodné období za účelem následující valorizace částek. V případě schválení tohoto návrhu jsou potom nehlasovatelné návrhy pod písmenem I2, E, F5 a A4. Stanovisko výboru je doporučující.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ministerstva? (Neutrální.)
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti, prosím?
Hlasování číslo 44, přihlášeno 179 poslanců, pro 90, proti 1. Tento návrh byl přijat. ***