Neautorizováno!
(12.40 hodin)
(pokračuje Vladimír Zlínský)
Potom možná budete překvapeni a následně i zděšeni plytkostí a vulgarismem projevů některých z nich, kteří jsou vzorem pro chování dětí a mládeže a zdrojem napodobování jejich projevů a způsobu myšlení.
Je skutečně jediným zájmem digitálních platforem udržet pozornost našich dětí co nejdéle u sociálních sítí, nebo je jejich zájem hlubší a ničivější? Není to nakonec tak, že renomovaní psychologové a neurovědci vypracovali systém, díky kterému lze individuálně ovlivňovat názory a psychiku jednotlivých dětí a dospívajících, a to s určitým předem stanoveným, skrytým účelem, například maximalizování finančního zisku, šíření jediného správného pohledu na věc a na svět skrze sociální sítě? Není potom pandemie psychických obtíží důsledkem těchto snah nebo přímo požadovaným cílem? Moc rád bych znal odpověď. Upozorňuji na to, že důkazy budeme totiž hledat velmi těžko, pokud je propagandistické ovlivňování skryté a individualizované.
Další potenciálně velmi užitečná a zároveň ničivá digitální technologie, kterou jsme začali nazývat umělá inteligence, se aktuálně řítí na naši mladou populaci. Údajně lidstvu ulehčí od některých intelektuálních činností, které zvládne lépe než lidský mozek. Co potom udělají patřičná centra a neuronové spoje v lidských mozcích, pokud se nebudou používat? Jak se to projeví na psychickém zdraví děti a mládeže? Kromě poklesu kognitivních funkcí naznačuje již současná výše zmíněná problematika psychopatologie mládeže, nicméně lze logicky očekávat zrychlení propadu IQ celé populace, která systémy umělé inteligence bude intenzivně využívat.
Hromadné násilné činy nihilistických, sebedestruktivních útočníků a střelců na školách rozvinutých společností mohou být také důsledkem těchto vlivů a jsou možná jenom viditelnou špičkou ledovce, kdy se masa sebedestrukce a kolaterální destrukce, která nás nejvíce ohrožuje, skrývá zatím pod hladinou pro většinu odpovědných osob a orgánů a je pro většinu společnosti neviditelná. O to větší škodu dokáže natropit našemu dýchavičnému civilizačnímu Titaniku, na kterém se zatím tančí za zvuku falešné hudby, i když se ledovec deevoluce lidských schopností už neodvratně blíží.
Navrhuji, abychom rychle otočili kormidlo, dokud je ještě čas. Hlavně je třeba otočit kormidlem správným směrem, nikoli k útesu společnosti dohledu a neustále kontroly, ale ke svobodné společnosti naděje a nových, smělých myšlenek, směrem k psychicky zdravé společnosti, která je založena na původních evolučně podmíněných základech, nikoli na bludech novodobých digitálních krysařů vábících naši mládež ke spáchání hromadné sebedestrukce.
Můj hlavní apel směřuje k rodičům, aby co nejvíce odkládali dobu, kdy umožní přístup svých malých dětí k IT technologiím a bedlivě kontrolovali obsah, který děti sledují na svých monitorech, a také délku času strávenou touto činností. Dále je nutné kompenzovat čas strávený u těchto technologií fyzickými aktivitami - sportem, hrami s pobytem v přírodě spojenými s aktivním pohybem - kooperativními činnostmi v malých, pohlavně i věkově smíšených lidských skupinách v kompetitivním prostředí a také čtením papírových knih.
Mohou mít i malé děti zcela svobodný přístup k nevhodným informacím na internetu a sociálních sítích a také k brutálním bojovým počítačovým hrám, pokud víme, že je to pro jejich rozvíjející se mozky potenciálně toxické? Není na pořadu dne realizovat stejný společenský postup jako u alkoholu, kouření a jiných drog? Kolik škod na lidské psychice se musí ještě napáchat, aby se tento postoj a apel stal hlavním společenským názorem?
Dále je třeba zvážit, zdali nadšené výzvy k neomezené celospolečenské digitalizaci a snahy o její realizaci ve všech společenských oblastech, včetně školství, představují adekvátní prostředek k zachování psychického i fyzického zdraví našich dětí, mládeže i celé společnosti, zdali nakonec na tom nebudou nejlépe ty společnosti, kterým se podaří efektivním způsobem za využití všech předností digitálních technologií, včetně umělé inteligence, a dalších výdobytků moderní civilizace eliminovat jejich negativní dopad na mozkovou činnost svých populací, a tím pádem i na chování, kognitivní schopnosti, racionální vnímání reality, kreativitu a psychické zdraví svých dětí a mládeže. Tyto vlastnosti jsou dle mého názoru nezbytné pro jakoukoli významnou oblast společnosti, která zajišťuje nejen její rozvoj, ale i přetrvání.
Jsem pevně přesvědčen o tom, že to bude rozdílový faktor - spolu se schopností zajistit demografickou stabilitu, zajištěním dostatečné plodnosti obyvatelstva - k úspěchu společnosti či civilizací v blízké budoucnosti. Pokud aspoň některé z vás získám pro tuto ideu, tak budu moci prohlásit svoji misi v současném politickém rybníce za úspěšnou.
Jsem přesvědčen o tom, že v blízké budoucnosti čeká volené zástupce v tomto směru hodně práce. Doporučuji začít jednat co nejdříve a oddělit zrno od plev při tvorbě potřebného zákona, který tuto problematiku bude řešit. Pokud tak nebudeme konat, octneme se v blízké budoucnosti mezi poraženými, kolabujícími společnostmi, protože nebudeme mít dostatečné množství zdravé, pracovité, svědomité, inteligentní a motivované mladé generace, a budoucí generace podlehnou pravděpodobné deevoluci lidských psychických schopností. Ještě nás čeká těžká, trnitá cesta, jak se s jmenovanou problematikou vypořádat tak, abychom eliminovali negativní důsledky vlivu, zvláště na dětské psychické zdraví, a zachovali svobodu vyjadřování k politickým otázkám.
To nic nemění na skutečnosti, že odmítám jako celek zákon o digitální ekonomice, jehož základní snahou, z mého pohledu, je myšlenkové ovládnutí prostoru sociálních sítí ve prospěch idey, která je zatím dominantní v řídících orgánech Evropské unie, kterou si sami můžete pojmenovat. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z řad poslanců hnutí ANO 2011 a hnutí SPD.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vaše vystoupení vyvolalo několik faktických poznámek. Jako první pan poslanec Novák a následuje pan poslanec Brázdil. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Novák: Já jsem přišel panu kolegovi poděkovat, poděkovat hlavně za to, že definoval ten základní problém. To je, že výchova a dohled začíná v rodinách. My můžeme zakazovat, přikazovat všechno, ale pokud nebudou rodiče schopni dohlédnout na své děti, pokud rodiče nebudou vědět, co jejich děti dělají, tak bohužel můžeme zakázat opravdu cokoli, ale stejně to nepomůže.
Co se týká předložené transformace směrnice, tak ta obsahuje věci, které se týkají ochrany dětí, ať je to povinné vyhodnocování platforem, toho, jak ovlivňují děti, ať je to povinné odstraňování nelegálního obsahu, jako pornografie, šikana a podobně. To všechno je hezké, ale stejně potom i ve svém vystoupení - jak už v předchozích částech tohoto druhého čtení, tak i v té následné - budu muset být proti té transpozici jako takové, protože skutečně jejím cílem není ochránit, jejím cílem je moderovat a vkládat ideje. Za to taky děkuji kolegovi Zlínskému, že to tak hezky popsal.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy vystoupí pan poslanec Brázdil s faktickou poznámkou.
Poslanec Milan Brázdil: Já budu velmi krátký. Pane kolego, on vás málokdo poslouchal, ale suprově! Mnozí si to ani neuvědomují. Vždycky mladá generace říká: Ale ne, tož to... (Gestikuluje.) Vy tomu nerozumíte. My zase nerozumíme té mladé. Vy jste mluvil o tom, že... Tam přišla děcka dneska. (Ukazuje na galerii pro veřejnost.)
... že rodiče jsou zodpovědní za to, abyste nebyli furt na sítích, na mobilech. De facto za to vlastně můžeme my, že jsme to trošku nezvládli. Děkuju vám.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Jenom prostřednictvím, byť je to poděkování, tak... (Poslanec Brázdil: Prostřednictvím.) Ano, děkuji.
Ano, je to příznačné, že si nás mladá generace zrovna fotí z galerie, v tomto tématu.
Pan poslanec Haas je další, který přistoupí ke svým projevům, prosím. ***