Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(13.30 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Mimochodem, zítra zase nebudou, takže z 59 interpelací za období této vlády bylo jenom 32, takže vážení spoluobčané, pokud tohle někdo bude psát, tak vám chci jenom říct, že lže. Já jsem se na začátku této Sněmovny snažil probojovat k těm interpelacím a jak na potvoru z těch 44 interpelací vždycky mě takovou náhodičkou vylosovali, že jsem se nedostal na pořad. (Se smíchem.) A mimochodem, pokud to nevíte, tak v rámci interpelací pan premiér má vždy 7 minut a ten poslanec 3 minuty. A fakt pan premiér to myslí vážně, když nám říká, že se máme na něj obrátit s interpelací a že to máme vznášet a že to taky děláme. A to je neuvěřitelné, protože pan premiér asi neví, že já jsem tady včera vystoupil 50 minut k otázce obranyschopnosti naší země, k naší armádě a, dnes 70 minut jsem o tom mluvil a těch témat je strašně moc. Takže když jsem tady potkal všechny ty provládní novinářky, tak jsem je informoval o tom, že tady ještě jednou vystoupím, a znovu poprosím pana premiéra, aby vedl tu debatu ohledně naší armády, ohledně naší obranyschopnosti tady.

Tady je to místo, všechno, co jsem tady řekl, jsou veřejné zdroje, ale samozřejmě pan premiér to nechce, protože je to zkrátka cíl.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pane předsedo, probíráme školský zákon. Prosím...

 

Poslanec Andrej Babiš: Jasně. Ježíšmarjá, to jste vy! (Hlasitý smích.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Prosím, abyste se držel tématu. Ne, žádné ježíšmarjá, tady máme jednací řád...

 

Poslanec Andrej Babiš: To je jak na potvoru, to nám dělá paní předsedkyně naschvál.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: No, to evidentně. (Poslanec Babiš: Že jo?) Tak já vás prosím, abyste se držel jednacího řádu a tématu. To téma je školský zákon, nikoliv obrana.

 

Poslanec Andrej Babiš: No vidíte a teď... Ale já na vás budu hodný.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: No, tak ještě aby nebyl jste, ale prosím hlavně dodržujte jednací řád.

 

Poslanec Andrej Babiš: Vy jste žena, já samozřejmě jsem vždycky galantní vůči ženám.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Tak se držte tématu, prosím.

 

Poslanec Andrej Babiš: Vy budete na té schůzce, ne? Zítra. Tak já říkám, že souhlasím, ta 3 procenta... když se to roztáhne na pět let, tak my jsme pro, takže, paní předsedající, pozdravujte pana premiéra - on se tady schovává někde, my se míjíme, my se honíme - že ho srdečně zdravím a že ho srdečně zvu tady diskutovat o naší armádě, o naší obranyschopnosti.

No, vidíte, a kdyby to řídil někdo jiný, tak ještě jsem mohl mluvit asi pět minut, ale já vím, že vy mě zase vypnete.

Tak, pane premiére, přijďte sem, pojďme se bavit o tom, o naší armádě a o obranyschopnosti. My určitě, nám na tom záleží. Děkuju.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy přihlášený do obecné rozpravy je pan poslanec Fridrich a pan poslanec Hudec je následně přihlášen. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Fridrich: Děkuji za slovo. Hezké odpoledne všem, já už se nebudu vracet k tomu tématu financování těch nepedagogických pracovníků, protože o tom tady bylo řečeno už mnoho, a já jsem několikrát vyjádřil i svoji pochybnost o tom, že by měl být nejdříve předřazen zákon o rozpočtovém určení daní a až pak následně financování těch nepedagogických pracovníků. Ale chtěl bych se krátce zmínit o krácení finančních prostředků na odborné školství. V programovém prohlášení vláda deklarovala prioritu kvalitního školství, cituji: "Rezort školství je pro nás prioritou, protože bez kvalitního školství nemá národ budoucnost, investice do našich dětí jsou investicí do naší budoucnosti. Kvalitní školství chápeme jako školství otevřené, dostupné a profesionální." Konec citátu. V rámci rezortu školství jste se rovněž zavázali o navýšení peněz do školství, a to včetně regionálního a odborného technického vzdělávání.

Prohlášení jsou jedna věc, ta skutečnost je zcela jiná. A já jsem se vás chtěl zeptat, pane ministře, jak chcete dosáhnout kvalitního vzdělávání v rámci odborného školství, když finanční prostředky určené jako dotace do výuky odborných odborů, které jsou pro český průmysl stěžejní, vláda na rok 2025 snížila, a to nevýznamně. Mám k dispozici materiál, v němž jsou odborné střední školy stanoveny normativy na žáka, a zejména u technických oborů jejich srovnání s rokem 2024. U všech oborů dochází ke krácení těchto normativů, jedinou výjimkou je obor letecký mechanik, kde ale dochází k přeřazení do jiného shluku, takže jde fakticky o dorovnání financí z roku 2022.

K největšímu poklesu dochází u oborů strojní mechanik 3,16 procenta, obráběč kovů 3,21. U soukromých odborných škol je pokles ještě markantnější, neboť tyto školy dostávají jen 90 procent určených, tedy snížených normativů. Zajímalo by mě, jak chce teda ministerstvo zajistit kvalitu vzdělávání tohoto školství? Já jsem teď narazil na jeden článek populární, týkající se bytové problematiky ve Velké Británii, kde tak jak u nás se řeší dostupnost bydlení, mají s tím problém také a není to jenom o financích, které se tam musí vložit, ale je to i o tom, kdo vlastně ty byty je schopen postavit. Takže v tom článku, cituji: "Jim v současné chvíli chybí 25 000 zedníků, 3 000 instalatérů a jejich plán, který byl označený za nereálný, je, že by chtěli navýšit o 5 000 učňů za rok." Já si myslím, že my se dostáváme do hodně podobné problematiky, protože už dneska, kdo něco stavěl nebo rekonstruoval, tak ví, že se v podstatě bez zahraničních pracovníků neobejdeme.

Nebylo nám také odpovězeno na otázku, jak je to s výukou těch cizích jazyků. Já nevím, jestli bude tato rozprava zakončena tak, že bude ukončena rozprava, a pak budete mít, pane ministře, závěrečné slovo, ale už nebude možno reagovat, anebo vystoupíte ještě před uzavřením té rozpravy, tak, abychom o tom mohli třeba diskutovat ještě faktickými poznámkami. Mě třeba zaujalo, protože problematika těch zákonů, které projednáváme v rezortu školství, je taková, že není mezirezortní řízení, nediskutuje se to s opozicí, klíčové věci jsou dávány na poslední chvíli formou pozměňovacích návrhů. A třeba vy jste na Radě pro vysoké školy 20. 2. za přítomnosti pana prezidenta Pavla zmínil, že to děláte jenom proto, že opozice obstruuje. No, já nevím, jak opozice může obstruovat u mezirezortních řízení, ale zajímavé je i to, že jste tam vlastně přímo řekl, že používáte poslance k načtení zákonů, které má dělat ministerstvo.

Takže nevím, jestli dostaneme na dotazy nějaké odpovědi, ale já určitě pro tento zákon hlasovat nebudu. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní bude vystupovat pan poslanec Hudec a následuje paní poslankyně Bláhová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Bohuslav Hudec: Vážená předsedající, děkuji. Vážení kolegyně, vážení kolegové, já jsem dnes už slyšel mnohé o financování nepedagogických pracovníků, ale i přesto mi dovolte ještě jako starostovi obce, předsedovi svazku, sdělit svůj úhel pohledu na tuto problematiku. O čem se tu stále bavíme, je to nečekané, neprojednané a nezodpovědné financování nepedagogických pracovníků na obce a kraje. Jelikož pocházím z Olomouckého kraje, tak mi dovolte sdělit, jak náš kraj zasáhne tento výpadek, konkrétně v našem kraji se bude jednat o 160 až 180 milionů korun. Toto je vyčíslení potřeby pro náš kraj na nepedagogy za školy zřizované krajem na čtyři měsíce. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP