Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.20 hodin)
(pokračuje Mikuláš Bek)

Návrh proto pozice školních speciálních pedagogů a školních psychologů institucionalizuje a ukotvuje jejich financování ze státního rozpočtu.

Jak víte, na schůzi školského výboru, konané před druhým čtením, byly přijaty rovněž některé poslanecké pozměňovací návrhy, které jsou nyní součástí výborového návrhu, a další pozměňovací návrhy pak byly během druhého čtení načteny jednotlivými poslanci. Kladné stanovisko zaujmu k těm z nich, které vycházejí z legislativního základu připraveného ministerstvem a do nichž byly rovněž zapracovány pohledy připomínkových míst a Legislativní rady vlády.

První skupina pozměňovacích návrhů sleduje stejné cíle jako vládní návrh a zaměřuje se na posilování efektivity a kvality škol prostřednictvím změn v systému financování regionálního školství. Jde zejména o pozměňovací návrh zástupců všech koaličních stran, který přenáší zodpovědnost za financování nepedagogických zaměstnanců a část ostatních neinvestičních nákladů ze státu na zřizovatele škol současně s navýšením rozpočtových příjmů obcí a krajů, za další návrh, který upravuje kritéria pro existenci více právnických osob vykonávajících činnost mateřské, základní nebo střední školy v jedné obci, a konečně pozměňovací návrh ukotvující v zákoně pozici sociálního pedagoga.

Druhá významná skupina pozměňovacích návrhů je zaměřena na modernizaci forem vzdělávání a zahrnuje například změny pravidel v oblasti kombinované výuky, duálního praktického vyučování, forem maturitní zkoušky nebo vzdělávacích programů vyšších odborných škol.

Připomenu, že předpokládaná účinnost této novely je od 1. září 2025 s tím, že úpravy související s financováním škol budou účinné až od 1. ledna 2026. To se týká i převodu financování nepedagogické práce na zřizovatele, bude-li schválen, kde se zástupci koaličních stran nakonec rozhodli původně navrhovanou účinnost odsunout o čtyři měsíce a poskytnout zřizovatelům i školám více času na přípravu této změny.

Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, rád bych vám poděkoval za podporu této novely, která je podle mého názoru velice potřebná a která, jak věřím, posune české školství výrazně vpřed. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní otevírám a rozpravu, do které se přihlásil s přednostním právem pan předseda Tomio Okamura.

Já tady mám faktickou poznámku pana poslance Stržínka. Reagujete na koho? Protože ještě nikdo nevystoupil. Musíte si počkat, pan ministr nevystupoval v rozpravě. Faktické poznámky slouží k tomu, aby poslanec mohl reagovat na to, co bylo řečeno v rozpravě, tak na to jenom upozorňuji.

Pane předsedo, máte slovo. Prosím.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, vládní koalice, Fialova vládní koalice tady navrhuje, ať obce převezmou financování nepedagogických pracovníků ve školství. Včera jsem veřejně podpořil petici školských odborů za zachování centrálního financování nepedagogických pracovníků ve školství, kterou podepsalo za pouhý měsíc a půl 70 000 občanů. Fialova vláda chce změnou financování ohrozit kvalitu vzdělávacího systému, stabilitu školních institucí a důstojných pracovních podmínek nepedagogických pracovníků.

V čem je fakticky problém? Výdaje na platy nepedagogických pracovníků jsou fakticky stejné ve městě i na vesnici. Stejné jsou i ceny elektřiny, vody nebo třeba i cihel. Zatímco náklady na provoz školy jsou v podstatě souměřitelné, tak samozřejmě příjmy obcí a měst jsou naprosto nesouměřitelné. Například Praha má miliardy, proto si občas kluci z vládního STAN, což je strana ministra školství pana Beka a dalších partají, něco uloupnou, a přesto stále zbývá dost fakticky na cokoliv. Malá obec ovšem má logicky malé peníze, malý rozpočet a některé obce prostě na zvýšené náklady mít nemusí. Proto se celkem logicky na provozu škol podílí i stát.

Vážené dámy a pánové, znovu vám opakuji - a budu to opakovat u každého špatného zákona - každý zákon, který zde schválíme, každý krok, který zde uděláme, by měl být ve prospěch republiky a občanů. Ale jak prospěje občanům a zemi, když vláda přehodí na obce financování mnoha tisíců potřebných zaměstnanců ve školách po celé republice, které by měl platit stát? Kvůli nedostatku jasných podkladů ze strany Ministerstva školství, pana ministra Beka, obce stále neznají reálné dopady návrhu na jednotlivé školy a samosprávy. Změny mají platit od 1. ledna 2026.

Podle stávajících informací lze například předpokládat, že návrh nebude odrážet povinné a schvalované nárůsty mezd nepedagogů a dopadne tak citelně na rozpočty obcí, jež je budou muset až do předepsané výše zaručené mzdy doplácet ze svého.

Zákon v této podobě oslabí možnost mnoha obcí investovat do školní infrastruktury, jako jsou budovy škol, jídelny či hřiště, neboť tyto platové nároky zásadně zmenší rozpočtové možnosti obcí. Obce, starostové, zastupitelé, občané obcí zcela nepochybně nemají problém převzít svoje školy plně do svých rukou, ale musí na to mít peníze. Vláda tak jako u mnoha dalších zákonů neudělala žádnou analýzu dopadů, návrh s dotčenými institucemi, obcemi, školami či odborníky pořádně neprojednávala.

Novela zákona s tak dalekosáhlými dopady neprošla ani standardním legislativním procesem a obsahuje podle vedení měst a obcí řadu věcných chyb a nesrovnalostí.

Takže se vás z Fialovy vlády musím zas a zas ptát: 232 miliard na Ukrajince jste zaplatili, miliardy na předražené stíhačky se schopností nosit jaderné zbraně jste zaplatili taky, ale na školy, děti, kuchařky a školníky peníze nemáte? Fialova vládní koalice doslova tuneluje naši republiku a měli byste se za to stydět. Začněte konečně myslet i na naše občany. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. Nyní tedy s faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Stržínek. Jenom tedy zopakuji, že podle § 60 odst. 1 poslanec se může přihlásit k faktické poznámce, kterou reaguje na průběh rozpravy. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Robert Stržínek: Já děkuji za slovo, paní předsedající. Já mám tady pro pana ministra dárek, respektive dva dárky (Ukazuje přítomným štětku na čištění WC a vařečku.) od našich uklízeček z mateřských a základních škol a od našich kuchařek, protože právě tito zaměstnanci nevědí v tuto chvíli, jaké si odnesou výplaty od září, respektive od Nového roku. Jednou tvrdíte, že změna bude od září, podruhé od ledna 2026. Máte v tom prostě zmatek, pane ministře.

Škola je široká entita. Tvoří ji žáci, učitelé, tedy pedagogičtí, ale i nepedagogičtí zaměstnanci. Odtrhávat nepedagogy od těch ostatních skupin nepovažuji za šťastné, a to mluvím teď jako starosta města Valašské Meziříčí, které je zřizovatelem sedmi mateřských a pěti základních škol.

Dejte si, prosím, tyto dva dárky do své ministerské kanceláře a mějte na paměti to, že kuchařky by vám touhle vařechou velice rády nasekaly na zadek a co by vám uklízečky udělaly s touhletou štětkou, to se raději neptejte. (Předává štětku i vařečku ministru Bekovi.) Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Jenom připomínám pro ostatní, abyste dodržovali jednací řád, a to, že faktická poznámka slouží k reakci na průběh rozpravy. Děkuji vám.

Nyní budeme pokračovat v rozpravě. Do té je přihlášena paní poslankyně Jana Berkovcová, poté paní poslankyně Hanzlíková. Prosím, paní poslankyně, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP