(11.30 hodin)
(pokračuje Martin Baxa)

Poslední věc je poměrně citlivá. Já jenom považuju za důležité říct ten kontext toho. Ten takzvaný dopis právníka je podnět, který vzešel obecně z českého prostředí, nebudu k tomu dodávat více, k Evropské komisi ve vztahu k návrhu naší legislativy. To znamená, že pravděpodobně může běžet před Evropskou komisí nějaké řízení, ve kterém bude na straně jedné nějaký subjekt zastupovaný advokátní kanceláři, která se dopisem obrátila na mě, na pana premiéra, na pana předsedu Nachera, a na straně druhé český stát. Tak jenom považuju za významné, že pro účel této diskuse lze používat nějakou míru argumentů a některé prostě mít pro příležitost toho řízení. Bude probíhat řízení, kde jsou dvě strany - může probíhat řízení - a kde bude záležet na těch argumentech, které budou veřejně sděleny. Tak to je jenom k téhle věci. Myslím, že se to projevilo i na tom kulatém stole, kde jsme postupovali, bych řekl, velmi korektně, ale na samé hraně toho, co lze i v takové uzavřené debatě zde říci.

My využíváme pro naše argumentace kromě expertních znalostí mého ministerstva, které je garantem této legislativy, podpůrně také obsáhlé stanovisko EBU, respektive právní služby European Broadcasting Union, tedy Evropské vysílací unie, a jenom dodám, že podle tohoto ustanovení... Máme za to... Toto stanovisko podporuje náš právní názor o správnosti postupu v této věci, protože ta debata se nezužuje jenom na výpočet těch 20 procent, ale především na to, jestli ta legislativa sama o sobě podléhá řízení podle pravidla o hospodářské soutěži. Podle tohoto stanoviska, které my máme k dispozici, s nímž se moje ministerstvo jednoznačně ztotožňuje, ty takzvané úpravy, které se rozdělují na to, jestli jsou, nebo nejsou podstatné, my považujeme za úpravy, které nejsou podstatné z hlediska toho, jakým způsobem se posuzuje tato záležitost v rámci Evropské komise.

Klíčový parametr je především v tom, že se nemění princip financování médií veřejné služby, to znamená, zůstávají poplatky - zjednodušeně řečeno tedy koncesionářské poplatky - "zůstávají stejní příjemci financování, nemění se obecný úkol veřejné služby" - teď už z toho cituji - "a nedochází k ničemu jinému než ke kompenzaci toho, co poskytují média veřejné služby v kontextu dlouhodobého a trvalého podfinancování". Tak to je asi to, co jsem schopen říct v tuto dobu.

Ta RIA je veřejně dostupná dlouhodobě. My jsme jednoznačně přesvědčeni o tom, že nedochází k žádnému... Ne přesvědčeni, my víme, že nedochází k žádné manipulaci s čísly, ale jenom chci zdůraznit, že ještě předtím, než se posuzuje ta dvacetiprocentní hranice, se posuzují jiné významné skutečnosti, to znamená, třeba jakým způsobem dochází ke změně financování médií veřejné služby, což se v našem případě neděje. My jsme přesvědčeni o tom... Ty konzultace probíhaly, ale my jsme přesvědčeni zásadně o tom, že nedochází k tomu nebo nehrozí to, že by tato legislativa, pokud bude přijata, nabyde účinnosti, byla v rozporu s evropským soutěžním právem i jinými právními předpisy, kterých se toto týká. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Máme zde tři faktické poznámky. Připraví se, respektive zahájí paní poslankyně Peštová, připraví se pan poslanec Babka a poté pan poslanec Lacina. Máte slovo.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane ministře, vy jste tady říkal, že zákon nabývá účinnosti prvním nebo pátým dnem (po) vyhlášení ve Sbírce. Já jenom chci podotknout, že to byla právě ODS, která tady tlačila na to, aby zákony nabývaly účinnosti buď 1. ledna, nebo 1. července. Právní předpis, který je vyhlášený ve Sbírce, nabývá platnosti - nikoliv účinnosti, ale platnosti - a záleží na tom, kdy byl právě do té Sbírky nebo kdy ta platnost v té Sbírce nabyla. Podle toho, ke kterému datu se to blíží víc, to znamená, jestli k 1. lednu, nebo k 1. červenci, tak od té doby nabývá zákon účinnosti.

Říkám, byli jste to vy, kteří jste to tady prosadili, a největším iniciátorem byl právě Marek Benda, prostřednictvím pana předsedajícího, který na to tlačil, aby právě byla ta předvídatelnost, aby ten sektor nebyl vystavován nejistotě, jestli je to první, pátý, jaký. Proto se ustanovily pouze dvě data - prvního a sedmého - s tím, že ano, můžou některá ustanovení nabývat účinnosti jindy a to se řeší v přechodných ustanoveních. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Poprosím pana poslance Babku.

 

Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, vy se tady furt vyjadřujete k tomu, jakým způsobem my chceme změnit financování médií veřejné služby, pořád máte nějakou obavu, vyjádřil jste tady, že musí být nějaká široká shoda napříč politickým spektrem. My jsme očekávali po schválení prvním - té malé novely - že za námi přijdete a budete nějakým způsobem s námi konzultovat změny ve financování veřejnoprávních médií. To se nestalo, dokonce mám pocit, že jste nám to tady při tom projednávání malé mediální novely slíbil, takže to se nestalo.

Dneska tady dochází k tomu, že den poté, co jste si včera zvýšili platy, dnes zdaníte nově firmy, zdaníte internet. K tomu tady dnes dochází, to je celé.

Ještě se vyjádřím k té notifikaci, protože vás tady na to upozorňuju od prvního čtení této velké mediální novely, kdy se na to ptám. Vy jste tady na mikrofon řekl, že nedochází k žádným strukturálním změnám. Já se domnívám, že k nim stoprocentně dochází právě proto, že měníte změnu strukturálně u právnických osob, to znamená, zdaňujete ty firmy podle počtu zaměstnanců, a nikoliv podle přístrojů. Tam jednoznačně dochází ke strukturálním změnám. Já se vás na to ptám od prvního čtení. Vy jste mi tady na výboru pro mediální záležitosti dal příklad s tím Slovenskem, že na Slovensku to přece tak udělali, takže vy můžete taky. Tak to jsem se trošku pousmál, že teď používáte jako nějaký příklad toho, že to nemusíte dělat, Slovensko.

Pak jsme se teda dozvěděli, že proběhly nějaké neformální konzultace s Evropskou komisí na nějaké úřednické bázi, ale není z toho žádný zápis. Tak nám tady řekněte a potvrďte to, že vám Evropská komise řekla, že to nemusíte notifikovat. Nic takového neexistuje.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a prosím pana poslance Lacinu.

 

Poslanec Jan Lacina: Děkuji za slovo. Příjemné dopoledne, já mám tady také několik poznámek. Jednu k tomu, že jsem teď od půl desáté sledoval televizi Prima - kam jsem byl původně včera pozván, ale pak zase nepozván - a tam proběhl velmi zajímavý duel mezi panem poslancem Babkou a panem senátorem Hrabou a oba byli proti tomu zákonu. To se mi líbí, že je takový vyvážený duel v televizi Prima, kdy jsou oba proti, tak to mě opravdu pobavilo a chtěl jsem vás tady na to upozornit.

Pan Babka tam mimo jiné říkal, že když se převede financování České televize a Českého rozhlasu pod státní rozpočet, že to nebudou státní média, že to je vyloučená věc. Já se vás ptám - řečnicky - jaké chcete kratší vodítko, jaký chcete obojek, když ne rozpočet? Přece ten, kdo drží kasu, ten rozhoduje a rozhoduje úplně všechno.

Znovu apeluju nebo upozorňuju, byli jsme s příslušným výborem v Itálii, byli jsme ve Španělsku, byli jsme na Slovensku, byli jsme ve Švédsku, teď jedeme do Holandska. Tohle se nám prostě jednoznačně potvrzuje, vyjma skandinávských zemí, ale tam se velmi často plete to financování z rozpočtu s financováním z daňového přiznání, ale tam zase má pravdu pan ministr Baxa, že ve chvíli, kdy financujete z rozpočtu nebo z daňového přiznání, stávají se poplatníkem všichni, zatímco v tuto chvíli jsou to pouze domácnosti. Na to vždy zapomínáte, když o tom hovoříte, prostřednictvím pana předsedajícího, v médiích. Jsou to domácnosti, není to daň z mobilu. Nehrňte do české veřejnosti tuto lež jako věž.

Pak také ještě slýchám velmi často jednu výhradu. Proč tady nebyla ta redefinice veřejné služby? Proč po pětatřiceti letech nebo po kolika neredefinujeme, co od té veřejné služby očekáváme? Na to já vám odpovím, to je jako kdybyste chtěl redefinici železnice, ale ona je stále stejná. Jezdí se po kolejích a vozí to lidi a vozí to zboží, na tom nic nového nenajdete. Když se podíváte do železnice v České republice, tak jsou tam České dráhy, ty jezdí všude, a pak jsou tam komerční (Předsedající: Čas.) dopravci, kteří jezdí pouze tam, kde se jim to vyplatí. Tuhle analogii máte i na českém mediálním trhu, říká se tomu duální vysílací systém. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP