Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. V tuto chvíli vaše vystoupení vyvolalo faktickou poznámku pana kolegy Špičáka. Vaše dvě minuty, prosím.

 

Poslanec Julius Špičák: Ty kvalitní publikace, abych navázal na svého předřečníka, pane předsedající, vážená vládo, kolegyně, kolegové, abych navázal, tak ty publikace se dají, ale velmi dobře, teda ta kvalita publikací se dá tedy velmi dobře posuzovat. Jinak pro zajímavost, v Izraeli, já jsem teď měl být na sympoziu v Zaragoze, které se jmenuje Medicina 44. Protože jsem věděl, že tento bod přijde na jednání, tak jsem do té Zaragozy nejel. Já když se zeptám svých kolegů v Izraeli, jaké mají hodnocení pro vědu a výzkum, tak mi řeknou: žádné. Vždyť je přece jasné, kdo je dobrý, jo? Takže to je takový realistický přístup.

A pak jsem ještě ve svém vystoupení zapomněl říci, že ten návrh toho zákona naprosto odmítli, ale striktně odmítli představitelé těch nejvýznamnějších vědeckých, tedy institucí, konkrétně ředitel GAČRu a konkrétně ředitel BIOCEV profesor Martásek. Takže to je skutečně velmi tedy, velmi tedy silný signál. Já se nedomnívám, že půdorys této zákonné normy umožňuje přepracování, já jsem proto ten zákon zamítnout.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. V tuto chvíli s další faktickou poznámkou pan kolega Karel Rais. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Karel Rais: Děkuji. Já bych chtěl navázat na to, na tu spolupráci s praxí. Tady v tomto a v následujícím zákoně vidíme vazby na různé zákony, na různé oblasti. Ale mně tam právě chybí ty daňové prostě. Já si myslím, že pokud, že ta vazba podnik, podnik, firma, pardon, škola je omezována těmi stávajícími daňovými zákony a toto je už pak bohužel politická záležitost, je potřeba to řešit. Potom je potřeba si taky uvědomit, to jsem měl, já jsem to neříkal, řadu věcí jsem neřekl, že pohled na tu spolupráci podniku a školy je odlišný nebo instituce je odlišný. Nám jde - vzhledem k tomu, jak je hodnocení děláno, tak nám jde o patenty. Podniku jde samozřejmě o výsledek, tak jak v Izraeli. To, jak tady říkal pan kolega Špičák, jim jde o aplikaci v té praxi. Toto je potřeba v té metodice nějakým způsobem zdůraznit. Nebo prostě je tady ještě šance na tomto nějakým způsobem to opravit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. V tuto chvíli se hlásí ještě s faktickou poznámkou pan kolega Špičák. Prosím, pane kolego.

 

Poslanec Julius Špičák: Ještě jednou, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, byl jsem poučen zkušenějšími kolegy, že jsem se nevyjádřil dostatečně, tedy explicitně, a že mám podat návrh na zamítnutí, pokud s tím zákonem nesouhlasím, takže ho tímto tedy podávám.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, děkuji. Hned, jak ukončíme obecnou rozpravu, budeme o něm hlasovat. V tuto chvíli se ještě ale do obecné rozpravy hlásí pan ministr Ženíšek a po něm pan zpravodaj Berki. Prosím.

 

Ministr pro vědu, výzkum a inovace ČR Marek Ženíšek: Zkusím velmi stručně zareagovat, nechci nějak vůbec zpochybňovat ty připomínky, které tady byly vneseny, ale přece jenom u některých zareagovat musím. 18. 12., když přišel tento návrh zákona bez jediného rozporu, tím posledním bylo Ministerstvo financí versus Ministerstvo průmyslu a obchodu, bylo vyřešeno před vládou. Co se týká připomínek rady vysokých škol, během mezirezortu byly všechny vyřešeny, tyhle, které byly zmíněny, jsou nové, po schválení zákona vládou. Já s tím argumentem směrem etická komise a EIA souhlasím, je to oblast, která musí být řešena trošku jinak, je to prostor pro druhé čtení. Nicméně vycházelo to z doporučení biotické komise a stejně tak to reagovalo na přípravu AI Actu. Ale souhlasím, že tam musí být jasně stanoveno nebo vysvětleno, aby se to netýkalo každé AI aplikace, která bude vyvíjena.

Co se týká připomínky ohledně specifického vysokoškolského výzkumu, tak naopak to je požadavek dlouhodobý Ministerstva školství, navrhoval to zrušit už váš ministr Plaga a je to pouze administrativní zátěž a bude se to řešit, ty finance prostřednictvím DKRVO.

Co se týká daňových odpočtů, to řeší jiný zákon, bude, jsou připraveny varianty. Co se týká Rady vlády, tak Rada vlády, nikoliv že rozhoduje o tom předseda, ale rozhoduje o tom vláda, tak, jak toto bylo vždycky, to tento zákon nemění. Rada vlády je poradním orgánem vlády, pokud by měl o tom hlasovat parlament, tak to měníme úplně dělbu moci. Tolik asi jenom na některé z těch připomínek. A snad jsem odpověděl na většinu z nich.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji, pane ministře. Pan zpravodaj Berki stahuje svou přihlášku, takže v tuto chvíli máme faktickou poznámku paní kolegyně Věry Adámkové. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane ministře, dámy a pánové. Problematika výzkumu, vývoje, inovací, transferu provází každou moderní společnost a je třeba tomu věnovat velkou pozornost to bezesporu. Problematika hodnocení vědy je velmi problematická a prochází také velkým vývojem. Mnohdy se schyluje k tomu, že tam je takové schématické zhodnocení podle třeba dosažení Hirschova indexu, to je to, co zmiňoval pan profesor Špičák, že někteří toho nedosahují a podobných věcí. Potom se zase dělá hodnocení podle toho, jak jsou rozděleny časopisy do různých kvartil nebo v současné době čtyř stupňů, čili v daném oboru, jestli tedy je to opravdu ten daný časopis. Každé toto hodnocení, a procházím tím téměř 40 let, má velké nedostatky, snaží se určitou objektivitu více či méně, která se buď více, či méně daří. Ale to, co si myslím, že je teda nedostatek, byť vítám tu iniciativu, velmi to vítám samozřejmě, je důraznější debata ještě předtím, než ten zákon sem přichází, protože není tam jasně podle mě propojení potřeby průmyslu a výzkumu a vývoje. I když jsou na tom lépe třeba než některé jiné obory. My velmi úzce spolupracujeme s Akademií věd vlastně v celém spektru od těch humanitních až po ty jiné. A tady se domnívám, že by bylo potřeba ještě předtím, než ten zákon sem přijde, tam probrat mnohé styčné body. Takže to se domnívám, že úplně není ještě připraveno k tomu, abychom o tom hovořili. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. V tuto chvíli vidím, že se do obecné rozpravy ještě hlásí pan kolega Králíček - s faktickou poznámkou, předpokládám.

 

Poslanec Robert Králíček: To je asi jedno, klidně mně dejte dvě minuty. Já chci jenom proto, že jsem slyšel tu debatu, která tu byla, a slyšel jsem i ten návrh na zamítnutí, který asi nemusí projít, tak já jenom ještě navrhnu, zdali bychom případně prodloužili lhůtu mezi prvním a druhým čtením o 30 dní, tedy na 90. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP